Αγορά Carrera T-2000

70 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

[άντε πάλι....]

Η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι που γράφουν / γράφουμε εδώ, θεωρούμε ότι απεθυνόμαστε σε έμπειρο κοινό, με κάποια χρόνια ποδηλασίας στην πλάτη, ή τουλάχιστον θεωρούμε ότι επειδή βολεύει εμάς - πλέον - θα πρέπει σώνει και καλά να βολεύει και άλλους.

Είμαι ο πρώτος που ΣΦΑΖΟΜΑΙ για αλλαγή ανάρτησης με ξερό πιρούνι. Το έχω δοκιμάσει, δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσω πίσω. Η ανάρτηση ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ, σε οποιοδήποτε ασφαλτοστρωμένο δρόμο ή καλά πατημένο χωματόδρομο.
Ο λόγος? Με νοιάζει να είναι ελαφρύ το ποδήλατο (για λόγους πάθησης μέσης, δεν μπορώ να ανεβοκατεβάζω βάρος σε σκάλες, και έχω σκάλες και στο σπίτι και στη δουλειά μου).
Θυσιάζω με ευκολία λίγη "άνεση", για να κερδίσω ελαχιστοποίηση απωλειών δύναμης.
Ξέρω να ποδηλατώ με τέτοιο τρόπο που δεν καταπονείται το σώμα μου αν πέσω σε λακούβα, συναντήσω "ανωμαλία".
Δεν πάω σε γκρεμιλες και σε χωματερά τεραίν, εκεί δηλαδή που απαιτείται ανάρτηση.

Αλλά, κάποιος που ξεκινά τώρα, θέλει ανάρτηση και δισκόφρενα. Είναι θέμα "πουλ-μουρ" περισσότερο. Παλιά τα ποδήλατα είχαν ξερά πιρούνια και άθλια φρένα. Άρα τα "σύγχρονα" ποδήλατα ΠΡΕΠΕΙ να έχουν ανάρτηση και δισκόφρενα.... άλλωστε έτσι μοιάζουν περισσότερο σε μηχανές.... (χαχαχαχα!!!)
Επίσης είναι ΚΑΙ θέμα άνεσης. Ούτως ή άλλως, νέος ποδηλάτης ποδηλατεί συχνά αλά John Wayne, έχει χαμηλά τη σέλα, σηκώνει όρθιο το τιμόνι, δεν σηκώνεται ποτέ από τη σέλα, πεταλάρει με λάθος ρυθμό, πονάει / ΥΠΟΦΕΡΕΙ από τη σέλα. Ένα μάτσο χάλια δηλαδή (... παιδικές ασθένεις που θα διορθωσει με την χρήση / με τα χλμ).... οπότε τουλάχιστον ας έχει ανάρτηση μπροστά για να πηγαίνει πιο άνετα..... [έτσι νομίζει / μπορεί και έτσι να είναι, για τον ΝΕΟ ΠΟΔΗΛΑΤΗ].

Φυσικά, μετά από πολλά πολλά χλμ, αν κολλήσει το μικρόβιο, αν μάθει να σετάρει σέλα, αν μάθει να στροφάρει σωστά, ΜΑΛΛΟΝ θα θελήσει να μειώσει βάρος και απώλειες δύναμης. Νομοτελειακά θα ψαχτεί για ξερό πιρούνι, για άλλα ελαστικά, για "καλύτερη σέλα" κλπ κλπ

Αν πουλήσει το ποδήλατο που έχει, σίγουρα θα πάρει τα μισά χρήματα που έδωσε αρχικά. Και θα πρέπει να δώσει ακόμα περισσότερα για να πάρει ένα "σωστότερο ποδήλατο". Το να κάνει διορθωτικές κινήσεις (σε ποδήλατο με ΣΩΣΤΟ νούμερο σκελετού για το σώμα του), στοιχίζει ΛΙΓΟΤΕΡΟ (αν ξέρει τι να κάνει). Και θα ξέρει τι να κάνει, αν έχει ΓΡΑΨΕΙ ΠΟΛΛΑ ΧΛΜ, αν δεν βιαστεί, αν κάτσει και σκεφτεί τι τον ζορίζει, τι θέλει να πετύχει, και αν δοκιμάσει και άλλους τύπους ποδηλάτου.....

Στο Ideal integrator 2006 που έχω - από τότε - τα μόνα πράγματα που χρειάστηκε να αλλάξω, ήταν πιρούνι, σέλα, ελαστικά. Οι αλλαγές αυτές ήταν αρκετές, ώστε να αλλάξει ΕΝΤΕΛΩΣ το ποδήλατο και να με συντροφεύει εδώ και χρόνια, για πολλά πολλά χλμ και καθημερινή σχεδόν χρήση. [οι υπόλοιπες αλλαγές έγιναν καθαρά για μόστρα, ή επειδή έτυχε να έχω spare parts που κάθονταν και δεν άξιζε/ δεν ήθελα να πουλήσω, χωρίς να ήταν αναγκαίες και χωρίς να αλλάξουνν τον χαρακτήρα του ποδήλατου]. Ο σκελετός ήταν στα μέτρα μου, οι τροχοί ήταν συμπαθητικότατοι, η μετάδοση / φρένα ήταν ΜΙΑ ΧΑΡΑ. Δεν μου πέρασε στιγμή από το μυαλό να το πουλήσω και να πάρω άλλο.
Και οι αλλαγές έγιναν σταδιακά σε βάθος χρόνου, ό,ποτε περίσσευε χρήμα, ό,ποτε εύρισκα "ευκαιρία" / μτχ κλπ κλπ. Είχα ποδήλατο, καραμάχιμο. ΔΕΝ βιαζόμουν, δεν παρασύρθηκα, δεν υπήρχε λόγος.
Όταν προέκυψε ΝΕΑ ΧΡΗΣΗ / δημιουργήθηκε νέα ανάγκη, αγόρασα άλλο ποδήλατο ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΕΑ ΑΝΑΓΚΗ. Δεν μπορώ να πηγαίνω στη δουλειά καθημερινά με carbon κούρσα, όπως επίσης δεν μου αρεσει να κυνηγάω την κουρσάτη παρέα μου στα brevets με τρεκκιν....
τόσο απλά... για μένα.

astran
Απών/απούσα

Plannet wrote:
astran wrote:
Γι' αυτό το λόγο ακόμα και τα 100-200 παραπάνω ευρώ για την αγορά καλύτερου ποδηλάτου μού φαίνονται αυτή τη στιγμή σπατάλη. Θα δείξει...

ναι αλλά μόνος σου λες πως δεν ξέρεις πολλά
άρα το πιο πιθανό είναι να μην ξέρεις και τι είναι σπατάλη και τι όχι
:D

Έχοντας να κάνω ποδήλατο ποοοοοοολλά χρόνια δεν ξέρω τίποτα μάλλον. Γι' αυτό ρωτάω τις γνώμες των παλιών. Αλλά από την άλλη όπως έγραψα νωρίτερα δεν ξέρω αν τελικά θα γουστάρω τη φάση "ποδήλατο", κινούμαι εντελώς ανιχνευτικά ακόμα. Αυτό που ξέρω είναι η γενική αρχή ότι δεν δίνεις χρήματα τώρα (που δεν υπάρχουν ρε γαμώτο!) για να καλύψεις πιθανές και μελλοντικές ανάγκες. Βλέποντας και κάνοντας.

Sotis
Απών/απούσα

Που σκεφτεστε μερικοι εδω μεσα, μπορω και εγω με τη σειρα μου να σας προτεινω να μην χρησιμοποιείτε κλιματιστικα ουτε στο σπιτι ουτε στο αυτοκινητο γιατι κανουν κακο στην υγεια και καίνε ρευμα..α και χρειαζονται και σερβις.
Επισης μακρια απο τα υδραυλικα τιμονια γιατι σας κανουν "μπουληδες" με την ευκολια που γυρνανε, χωρις να χρειαστει να βαλετε ουτε λιγο δυναμη και ειναι και πιο ευπαθη.
Εννοειται τα αυτοκίνητα σας να τα περνετε με μανιβελα στα τζαμια και οχι ηλεκτρικα, γιατι θα σας βγουν πιο οικονομικα και θα ειναι πιο αξιοπιστα (σε σχεση με τα ηλεκτρικα)..ασε που θα σας γυμναζουν κ ολας..
Μην σου πω να παμε ακομα πιο πισω και να μην εχουμε καν αυτοκινητα αλλα μονο γαιδουρια.
Εννοειται να μην χρησιμοποιείτε ασανσερ μιας και ανεβαίνοντας με τα ποδια γυμναζεστε και δεν σπαταλατε και ρευμα..ασε που μπορει να παθει και βλαβη και να κλειστείτε μεσα.
Καλα για τη χρήση κινητών δεν το συζητάμε, καποια εποχη ζουσαμε μια χαρα και χωρις αυτα και δεν βαζαμε την ραδιενέργεια στο κεφαλι μας.
Εννοειται οτι ιντερνετ και υπολογιστες πανε στο πυρ το εξώτερον.
Και γενικοτερα να γυρισουμε 100 χρονια πισω γιατι ηταν καλυτερα και πιο ξένοιαστα..

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

Sotis wrote:
Που σκεφτεστε μερικοι εδω μεσα, μπορω και εγω με τη σειρα μου να σας προτεινω να μην χρησιμοποιείτε κλιματιστικα ουτε στο σπιτι ουτε στο αυτοκινητο γιατι κανουν κακο στην υγεια και καίνε ρευμα..α και χρειαζονται και σερβις.
Επισης μακρια απο τα υδραυλικα τιμονια γιατι σας κανουν "μπουληδες" με την ευκολια που γυρνανε, χωρις να χρειαστει να βαλετε ουτε λιγο δυναμη και ειναι και πιο ευπαθη.
Εννοειται τα αυτοκίνητα σας να τα περνετε με μανιβελα στα τζαμια και οχι ηλεκτρικα, γιατι θα σας βγουν πιο οικονομικα και θα ειναι πιο αξιοπιστα (σε σχεση με τα ηλεκτρικα)..ασε που θα σας γυμναζουν κ ολας..
Μην σου πω να παμε ακομα πιο πισω και να μην εχουμε καν αυτοκινητα αλλα μονο γαιδουρια.
Εννοειται να μην χρησιμοποιείτε ασανσερ μιας και ανεβαίνοντας με τα ποδια γυμναζεστε και δεν σπαταλατε και ρευμα..ασε που μπορει να παθει και βλαβη και να κλειστείτε μεσα.
Καλα για τη χρήση κινητών δεν το συζητάμε, καποια εποχη ζουσαμε μια χαρα και χωρις αυτα και δεν βαζαμε την ραδιενέργεια στο κεφαλι μας.
Εννοειται οτι ιντερνετ και υπολογιστες πανε στο πυρ το εξώτερον.
Και γενικοτερα να γυρισουμε 100 χρονια πισω γιατι ηταν καλυτερα και πιο ξένοιαστα..

wow
πάω να εφαρμόσω ότι μόλις είπες

cyclist
Απών/απούσα

Οι αναρτήσεις ποδηλάτων πρωτοχρησιμοποιήθηκαν πειραματικά και αργότερα
μαζικά σε καθαρόαιμα αγωνιστικά ποδήλατα βουνού.

Χρησιμοποιήθηκαν ελάχιστα σε βουνού με χαλύβδινο ( ατσάλινο ) πλαίσιο
κατά την περίοδο της μετάβασης στο αλουμίνιο το '80,
και μαζικά σε ποδήλατα βουνού με αλουμινένιο πλαίσιο.

Στο αλουνινένιο πλαίσιο για αγώνες βουνού επιβλήθηκαν
α. για να αντέξει το πλαίσιο β. για να αντέξει ο αναβάτης.

Αμέσως μετά χρησιμοποιήθηκαν στις απομιμήσεις των αγωνιστικών βουνού
ανεξαρτήτως υλικού πλαισίου για λόγους μάρκετινγκ ακόμα και στα
πιο φτηνά, χωρίς κανένα νόημα διότι μιλάμε για απομιμήσεις
αναρτήσεων και όχι για πραγματικές αναρτήσεις.

Τότε οι βιομηχανικοί σχεδιαστές μαζί με τους διευθύνοντες μάρκετινγκ
είχαν την ιδέα να κάνουν σχεδόν κάθε τύπο ποδηλάτου μια απομίμηση
ενός αθλητικού αγωνιστικού ποδηλάτου.
Επίσης άλλαξαν την ονοματολογία των διαφόρων τύπων στο εμπόριο

Μετά η ανάρτηση εφαρμόστηκε στα ονομαζόμενα τύπου τρέκινγκ
με αλουμινένιο πλαίσιο .
Σχεδόν καμμιά εταιρεία δεν παράγει ποιοτική ανάρτηση
για εικοσιοχτάρα ρόδα.
Και εδώ μιλάμε επίσης για απομιμήσεις αναρτήσεων.
Και οι σχεδιαστές γνωρίζουν πολύ καλά σε ποιούς απευθύνονται.

Εδώ θα ήθελα να σημειώσω ότι μετατροπή ενός ποδηλάτου 28¨
που έχει σχεδιαστεί με ανάρτηση σε ποδήλατο με σταθερό πηρούνι
έχει ένα βασικό μειονέκτημα.

Οι γωνίες κλίσης του μετωπιαίου και του κάθετου σωλήνα έχουν
σχεδιαστεί για το ύψος της ανάρτησης.
Υπάρχουν ελάχιστα σταθερά πηρούνια στην αγορά που έχουν σχεδιαστεί
ώστε να αντικαθηστούν αναρτήσεις.
Με ένα συνηθισμένο σταθερό πηρούνι το πλαίσιο θα γήρει
εμπρός και αυτές οι ελάχιστες μοίρες κλίσης θα
αλλάξουν ολόκληρη την βιο - μηχανική της κίνησης του αναβάτη
προς το προβληματικό.
Δεν θα το αναλύσω διότι πάμε σε
γνώσης ανατομίας, φυσιολογίας και βιο - μχανικής της κίνησης
του ποδηλάτη.
Οπότε εκτός έκτακτης ανάγκης στο ποδήλατο δεν συνιστάται
τέτοια μετατροπή.
Εάν όμως κάποιος βρει κατάλληλο πηρούνι ή χρησιμοποιήσει
κάποιον άλλον τρόπο ώστε να σηκώσει το πλαίσιο στο σωστό
ύψος τότε δεν υπάχει πρόβλημα.

Για να γίνει καλύτερα κατανοητό το θέμα για το εάν είναι
χρήσιμη μια ανάρτηση θα έπρεπε να εξετάσουμε τους παρακάτω παράγοντες.
1. Υλικό κατασκευής πλαισίου.
2. Γεωμετρία πλαισίου.
3. Είδος δραστηριότητας του ποδηλάτου.
4. Μυοσκελετική κατάσταση και σωματομετρία αναβάτη.

Γενικά μιλώντας στα χαμηλού κόστους ποδήλατα οποιουδήποτε
τύπου κι αν είναι είτε βουνού είτε πόλης είτε οτιδήποτε
οι αναρτήσεις αποτελούν ένα άκρως παθητικό και παθολογικό
σύστημα, μια απάτη του μάρκετινγκ

Στα υψηλής ποιότητας ποδήλατα βουνού οι αναρτήσεις
έχουν καταξιωθεί παγκοσμίως.

Στα υψηλής ποιότητας τρέκινγκ υπάρχει ένα ερωτηματικό,
που δεν είναι δύσκολο να απαντηθεί.
Διότι εδώ ο σχεδιασμός του ατσάλινου πλαισίου με σταθερό πηρούνι
είναι το αυτονόητο.

Τώρα άν κάποιος θέλει ένα πολύ φθηνό αλουμινένιο ποδήλατο
ακόμη ένας παραπάνω λόγος να έχει σταθερό πηρούνι
αφού όλες οι φθηνές απομιμήσεις αναρτήσεων αποτελούν
ένα παθητικό - παθολογικό σύστημα.

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

cyclist wrote:
Εδώ θα ήθελα να σημειώσω ότι μετατροπή ενός ποδηλάτου 28¨
που έχει σχεδιαστεί με ανάρτηση σε ποδήλατο με σταθερό πηρούνι
έχει ένα βασικό μειονέκτημα.

Οι γωνίες κλίσης του μετωπιαίου και του κάθετου σωλήνα έχουν
σχεδιαστεί για το ύψος της ανάρτησης.
Υπάρχουν ελάχιστα σταθερά πηρούνια στην αγορά που έχουν σχεδιαστεί
ώστε να αντικαθηστούν αναρτήσεις.
Με ένα συνηθισμένο σταθερό πηρούνι το πλαίσιο θα γήρει
εμπρός και αυτές οι ελάχιστες μοίρες κλίσης θα
αλλάξουν ολόκληρη την βιο - μηχανική της κίνησης του αναβάτη
προς το προβληματικό.
Δεν θα το αναλύσω διότι πάμε σε
γνώσης ανατομίας, φυσιολογίας και βιο - μχανικής της κίνησης
του ποδηλάτη.
Οπότε εκτός έκτακτης ανάγκης στο ποδήλατο δεν συνιστάται
τέτοια μετατροπή.
Εάν όμως κάποιος βρει κατάλληλο πηρούνι ή χρησιμοποιήσει
κάποιον άλλον τρόπο ώστε να σηκώσει το πλαίσιο στο σωστό
ύψος τότε δεν υπάχει πρόβλημα.

Συμφωνω με τα υπολοιπα διαφωνω καθετα σε αυτο που παραθετω. Οι περισσοτεροι οταν κοιτανε κατι τετοιο κοιτανε το μηκος της αναρτησης χωρις φορτιο και χωρις να υπολογιζουν το sag που θα επρεπε να εχει μια αναρτηση κατι το οποιο ειναι λαθος (για εμενα ειναι λαθος και τα suspension corrected πιρουνια). Ειναι θεμιτο και ειναι και ζητουμενο να κατεβει το υψος της "μουρης" του ποδηλατου. Επισης οι περισσοτεροι ξεχνανε οτι στην θεωρια το πλαισιο ειναι σχεδιασμενο να δουλευει σε ολη την διαδρομη της αναρτησης (συνηθως κατι γυρω στα 65 χιλιοστα). Αυτο σημαινει οτι οταν με ενα πιρουνι θα "ριξουμε" την μουρη 30 χιλιοστα θα ειμαστε και μεσα στα ορια και ακομα καλυτερα θα ειμαστε κοντα στην μεση των οριων που ειναι φτιαγμενο να λειτουργει ενα πλαισιο, δλδ πολυ κοντα στο ιδανικο. Σε ενα suspension corrected πιρουνι επειδη η διαφορα με το πιρουνι με την αναρτηση χωρις φορτιο ειναι μικροτερη τοτε θα δουλευει παλι μεσα στα ορια αλλα προς το πανω ακρο.
Η μετατροπη συνισταται για τον απλουστατο λογο οτι το ποδηλατο θα δουλευει πιο κοντα στο ιδανικο του και οχι σε ενα οριο 65 χιλιοστων πανω-κατω. Χωρια τα αλλα πλεονεκτηματα (ελαφρυτερο τιμονι, λιγοτερες ελαστικοτητες, σταθερη λειτουργια κτλ) και χωρις να λαβουμε υποψιν το οτι οπως λες αυτα που εχουν συνηθως τα τρεκινγκ μοιαζουν με αναρτησεις αλλα δεν.........

nick123
Απών/απούσα

Είχα ακριβώς τον ίδιο προβληματισμό πριν αγοράσω το πρώτο δικό μου ποδήλατο. (Κυκλοφορούσα με άλλα δανεικά από φίλους).Ήμουν έτοιμος να δώσω 400+ . Τελικά αγόρασα το ballistic voyager. Είναι σχεδόν ίδιο με το Ballistic district που σoυ προτάθηκε παραπάνω, αλλά με 21 ταχ. χωρίς ανάρτηση, φώτα μπρος -πίσω με μπαταρίες (δεν αναβοσβήνουν όμως) , φτερά, σχάρα, προστατευτικό αλυσίδας (τα ήθελα οπωσδήποτε). Σε ό,τι αφορά την άνεση, ο συνδυασμός ελαστικού - σέλλας το κάνει πιο άνετο από όλα τα all terrain που είχα δοκιμάσει ως τώρα. Οι ταχύτητές του υπεραρκετές. Το μαγαζί απ'όπου το πήρα άψογο και κόστισε 279 ευρώ.

Alucard
Απών/απούσα

Καλησπέρα παιδιά. Έψαχνα στο google gia to Carrera T-2000 και βρέθηκα εδώ πρώτη φορά. Πολύ ωραίο το forum σας, θα ήθελα να μου πείτε πιο από αυτά τα 2 να προτιμήσω χωρίς πολλές διευκρινίσεις γιατί όπως βλέπω θα βγείτε off topic πάλι :p
Carrera T-2000 2015 ή Ideal Nergetic 2015?

astran
Απών/απούσα

Γεια σας και πάλι. Χρωστάω μια απάντηση σε όσους προσπάθησαν να με βοηθήσουν στην επιλογή. Τελικα λόγω της τιμής και δευτερευόντως της εμφάνισης επέλεξα το Carrera. Με βόλτες 30-40χλμ όποτε μπορώ, έχω γράψει μέχρι τώρα καμιά 700ριά χιλιόμετρα και συνεχίζω. Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα, είναι βέβαια και νωρίς.
Περισσότερο μπήκα να γράψω για να ενθαρρύνω όσους είναι ψυχροί με το θέμα ποδηλασία να τολμήσουν να ασχοληθούν. Πάρτε το ποδήλατο που αντέχει η τσέπη σας και βγείτε έξω, θα το ευχαριστηθείτε!
Τα ξαναλέμε.

contact