αγορά single speed ποδηλάτου μέχρι 600 ευρώ

19 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
regina phalange
Απών/απούσα

Καλησπέρα παιδιά!! Σκοπεύω να αγοράσω ένα ποδηλατάκι σε ένα περίπου μήνα και κάνω μια μίνι έρευνα για να καταλήξω στο κατάλληλο. Το θέλω κυρίως για βόλτες μέσα στην πόλη(Αθήνα-κέντρο) αλλά να είναι μάχιμο και για λίγα περισσότερα χλμ, πχ βόλτες στην παραλιακή ή νησί το καλοκαίρι. Έχω καταλήξει στα single speed πιο πολύ λόγω αισθητικής, χαμηλού βάρους και σχεδόν μηδαμινού κόστους συντήρησης. Όσο για τις μεγάλες ανηφόρες, δε θα με σταματήσουν αυτές, στην ανάγκη το παίρνω και στο χέρι.. Μου αρέσουν βέβαια και τα παλιά κουρσάκια αλλά η ασχετοσύνη μου δε μου επιτρέπει να κρίνω κατάλληλα τα χαρακτηριστικά τους. Εδώ λοιπόν θα ήθελα τα φώτα σας, κυρίως στην κατηγορία single speed, έχετε μήπως κανένα συγκεκριμένο μοντέλο να προτείνετε? Ιδανικά μέχρι 500 ευρώ, για κάτι που αξίζει ανεβαίνω και στα 600. Αν γίνεται να έχει γυριστό τιμόνι ακόμα καλύτερα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις!

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Rapid
Εικόνα Rapid
Απών/απούσα

regina phalange wrote:
Καλησπέρα παιδιά!! Σκοπεύω να αγοράσω ένα ποδηλατάκι σε ένα περίπου μήνα και κάνω μια μίνι έρευνα για να καταλήξω στο κατάλληλο. Το θέλω κυρίως για βόλτες μέσα στην πόλη(Αθήνα-κέντρο) αλλά να είναι μάχιμο και για λίγα περισσότερα χλμ, πχ βόλτες στην παραλιακή ή νησί το καλοκαίρι. Έχω καταλήξει στα single speed πιο πολύ λόγω αισθητικής, χαμηλού βάρους και σχεδόν μηδαμινού κόστους συντήρησης. Όσο για τις μεγάλες ανηφόρες, δε θα με σταματήσουν αυτές, στην ανάγκη το παίρνω και στο χέρι.. Μου αρέσουν βέβαια και τα παλιά κουρσάκια αλλά η ασχετοσύνη μου δε μου επιτρέπει να κρίνω κατάλληλα τα χαρακτηριστικά τους. Εδώ λοιπόν θα ήθελα τα φώτα σας, κυρίως στην κατηγορία single speed, έχετε μήπως κανένα συγκεκριμένο μοντέλο να προτείνετε? Ιδανικά μέχρι 500 ευρώ, για κάτι που αξίζει ανεβαίνω και στα 600. Αν γίνεται να έχει γυριστό τιμόνι ακόμα καλύτερα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις!

Επειδή κι εγώ το ψάχνω καθώς θέλω να αντικαταστήσω ένα single speed που έχω (το charge plug) έχοντας ψάξει κάθε εταιρία που μπορείς να φανταστείς και έχοντας διαβάσει ατελείωτα reviews έχω καταλήξει πως για τη συγκεκριμένη χρήση (εκτός πίστας δηλαδή με γεωμετρία σχεδόν δρόμου) και για το πιο άνετο, ανθεκτικό και ελαφρύ ποδήλατο σε αυτή την τιμή περίπου, μια εταιρία είναι η καλύτερη και αυτό είναι το ποδήλατο της για σένα:

http://wabicycles.com/classic_bike_spec.html

Βασική τιμή 750$ δηλαδή με 683 ευρώ και επιπλέον έξοδα αποστολής αλλά στα 8,30 κιλά με reynolds 725 πλαίσιο δε βρίσκεις άλλο..

Ο συγκεκριμένος κατασκευαστής έχει άλλα δύο μοντέλα (το special που είναι με μούφες και είναι το πιό όμορφο και άνετο απ'όλα, και το lightning SE που είναι το πιο ελαφρύ απ'όλα) αλλά ανεβαίνουμε πολύ σε τιμή. Καλή επιλογή

hidefnick
Εικόνα hidefnick
Απών/απούσα

Phoebe εσυ????

regina phalange
Απών/απούσα

Rapid σε ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικές πληροφορίες, πραγματικά μου φαίνεται πολύ καλή περίπτωση από τα ελάχιστα που ξέρω, έχει φοβερά reviews και μ'αρέσει και πολύ αισθητικά(ειδικά το τιρκουάζ ουαου!). Θα το λάβω σοβαρά υπόψιν και αν δε βρω κάτι αντίστοιχα καλό, ίσως ανεβάσω λίγο το μπάτζετ μου για χάρη του και μόνο.

hidefnick ναι, η Φoίβη είμαι! Έψαχνα καινούριο ποδήλατο και είπα να μάθω ελληνικά για να ρωτήσω τους/ις έλληνες/ίδες ποδηλάτες/ισσες να πάρω και μια δεύτερη γνώμη όπως με συμβούλεψε και ο φίλος μου ο Ross. Ελπίζω να μπαίνουν βοηθητικές στο πιο πάνω μοντέλο

geatle
Απών/απούσα

regina phalange wrote:
Ελπίζω να μπαίνουν βοηθητικές στο πιο πάνω μοντέλο

εννοεις τα ροδακια που βαζουνε στα παιδακια μεχρι να μαθουν ισορροπια?

regina phalange
Απών/απούσα
geatle
Απών/απούσα

αν είναι έτσι, πιστεύω θα μάθεις καλύτερα με κατι σαν αυτό. τα φαρδυα λάστιχα και η γεωμετρία mtb κανουν το ποδήλατο πιο σταθερό και πιο κατάλληλο για αρχάριους.

regina phalange
Απών/απούσα

geatle δεν το εννοούσα κυριολεκτικά για τις βοηθητικές, επειδή κατάλαβαν ότι είμαι η Φοίβη έβαλα το επεισόδιο που μαθαίνει ποδήλατο, που μαθαίνω δηλαδής. Όμως η πρότασή σου είναι πολύ ωραία και σε ευχαριστώ, θα τη δείξω σε μια φίλη που δεν έχει κάνει ποτέ ποδήλατο μπας και το σκεφτεί!

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Μέχρι πριν λίγα χρόνια τα fuji feather φορούσαν καλά περιφερειακά, είχαν καλή σχέση ποιότητας/τιμής και ήταν πολύ κοντά στη περιγραφή αυτού που ζητάς. Σήμερα δεν ξέρω τι λένε στα τεχνικά αλλά δε χάνεις τίποτα να ρίξεις μια ματιά.
Επίσης, σε αυτά τα χρήματα ίσως μπορείς να στήσεις ένα πολύ όμορφο custom αν έχεις κάποιον να σε βοηθήσει στην επιλογή των ανταλλακτικών.

Christodoulos
Απών/απούσα
Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

αν και εχώ καιρό να προτείνω κάτι τέτοιο
μπορείς να πάρεις αυτό
http://www.custombicycles.gr/index.php?act=viewProd&productId=1271
και να το ντύσεις όπως εσύ θέλεις
και να σου βγει όπως εσύ θέλεις
:D
αν πάρεις και τα περιφεριακά από το ίδιο κατάστημα θα σου έρθει έτοιμο στημένο
αλλά μην με ρωτήσεις περισσότερα
δεν συμπαθώ τα fixed οπότε δεν ασχολούμαι και ιδιαίτερα

regina phalange
Απών/απούσα

Σας ευχαριστώ πολύ όλους/ες για τις απαντήσεις!!

Vasscott όμορφο το fuji feather και θα το δω αναλυτικά. Όσο για custom, δεν έχω κανέναν που να ξέρει αλλά ελπίζω να μάθω εγώ σύντομα! (όχι σε αυτήν την αγορά για να μη με πάρω στο λαιμό μου!)

Christodoulos επίσης ωραία αυτά που προτείνεις, θα τα δω με λεπτομέρεια!

Plannet σε ευχαριστώ επίσης, μακάρι να ήξερα να το ντύσω αλλά αν το έντυνα ελεύθερα με τις γνώσεις που έχω τώρα μάλλον θα έκανα 5 μέτρα και το ποδήλατο θα διαλυόταν.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

regina phalange wrote:

Plannet σε ευχαριστώ επίσης, μακάρι να ήξερα να το ντύσω αλλά αν το έντυνα ελεύθερα με τις γνώσεις που έχω τώρα μάλλον θα έκανα 5 μέτρα και το ποδήλατο θα διαλυόταν.

δεν χρειάζετε να ξέρεις
αν σε ενδιαφέρει πάρε τηλέφωνο
πες στο κατάστημα να σου δώσουν μία λύση καλή με τον συγκεκριμένο σκελετό
και μετά θα έχεις να συγκρίνεις
:D

Σπίθας Στο Σκοτάδι
Εικόνα Σπίθας Στο Σκοτάδι
Απών/απούσα
Rapid
Εικόνα Rapid
Απών/απούσα

[quote=Σπίθας Στο Σκοτάδι]CINELLI VIGORELLI και τα μυαλά στα κάγκελα!!!

http://www.thebikecollective.com/wp-content/uploads/2014/06/Vigorelli_Vi...

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/5e/fb/ac/5efbac563111afb1dc421...

Αν το βρεις 500-600 ευρώ στείλε ένα στην κοπέλα κι ένα σε μένα να τρέξω στo ποδηλατοδρόμιο του χωριού μου

regina phalange
Απών/απούσα

Plannet wrote:
regina phalange wrote:

Plannet σε ευχαριστώ επίσης, μακάρι να ήξερα να το ντύσω αλλά αν το έντυνα ελεύθερα με τις γνώσεις που έχω τώρα μάλλον θα έκανα 5 μέτρα και το ποδήλατο θα διαλυόταν.

δεν χρειάζετε να ξέρεις
αν σε ενδιαφέρει πάρε τηλέφωνο
πες στο κατάστημα να σου δώσουν μία λύση καλή με τον συγκεκριμένο σκελετό
και μετά θα έχεις να συγκρίνεις
:D

nai, ame, pithanotata tha to dokimasw kai auto, se euxaristw! edw pou eimai den exw katholou internet, gi auto kai oi kathusterimenes apanthseis.. tha tous parw na dw ti tha mou poun loipon!

regina phalange
Απών/απούσα

Σπίθας Στο Σκοτάδι wrote:
CINELLI VIGORELLI και τα μυαλά στα κάγκελα!!!

http://www.thebikecollective.com/wp-content/uploads/2014/06/Vigorelli_Vi...

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/5e/fb/ac/5efbac563111afb1dc421...

wow, panemorfo! h timh einai ena mikro themataki, tha prospoih8w oti den thn eida.

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Νόμιζα ψάχνεις για single και όχι για fixed.
Δυστυχώς κάποιοι δεν ξεχωρίζουν καν τη διαφορά αλλά αυτό δεν τους εμποδίζει να έχουν άποψη και μάλιστα απόλυτη.

Petaliaris
Εικόνα Petaliaris
Απών/απούσα
contact