1η Ιουλίου του 2009 η απαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους

59 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
rnd
Εικόνα rnd
Απών/απούσα

Ειμαι καπνιστης αλλα πραγματικα ελπιζω και θα ηθελα να εφαρμοστει ο νομος παντου.

Δεν φανταζεσαι ποσο βασανιστικη, ενοχλητηκη, εκνευριστικη εμπειρια εινα να το εχεις κοψει προσφατα ή να προσπαθεις να το κοψεις και να εισαι σε μαγαζι με χαλια εξαερισμο (ολα ανεξαιρετος) και καπνιζοντες.

Δεν ξερω πως ειναι να μην εχεις καπνισει ποτε και να το ζεις, αλλα φανταζομαι ουτε τοτε ειναι ευχαριστο στο παραμικρο.

Τελικα το ξαναρχισα και καπνιζω μεσα οπως ολοι οσο δεν εφαρμοζεται ο νομος και ολοι αδιαφορουν. Ομως και τοσα χρονια στας αγγλιας που αναγκαζομουν να βγαινω εξω δεν με πειραξε καθολου. Ισα-ισα που εκανα λιγοτερα τη βραδυα και απολαμβανα περισσοτερο την ατμοσφαιρα μεσα.

Απο την αλλη δεν δεχομαι και την υποκρισια των προστιμων που εφαρμοζονται μονο και μονο για εισπρακτικους λογους, των νομων που φτιαχνονται για το φαινεσθαι ή των νομων που δεν εφαρμοζονται, επιλεκτικα, λογω γνωριμιων ή αλλων τετοιων ιδιοτητων

Να μια κουρ@δα για την ελλαδα και ολα αυτα

pile of poop

Marinhs
Εικόνα Marinhs
Απών/απούσα

Συμφωνώ rnd...Και εγώ καπνιστής και είχα μία κρυφή ελπίδα να απαγορευτεί το κάπνισμα σε κλειστούς χώρους...

Αν και απο την αρχή φαινόταν ότι δεν θα εφαρμοστεί ο νόμος..
Οι περισσότεροι απο τους φίλους μου που είναι καπνιστές, βγαίνουν για ένα παραπάνω λόγο..Να καπνίσουν στα μαγαζιά...
Δυστυχώς έχουμε λάθος νοοτροπία (μιλάω και για τον εαυτό μου, για να τα ακούω μόνος μου)...

magmike
Απών/απούσα

Κάποιοι παρκάρουν σε ράμπες και διαβάσεις .Ελπίζω όχι εσείς.

Κάποιοι πετάν τα σκουπίδια τους στο δρόμο.Ελπίζω όχι εσείς.

Καποιοι κατουράν στη θάλασσα ή ακόμα καλύτερα στην πισίνα.Ελπίζω όχι εσείς.

Όσοι καπνιστές αγανακτούν με το ότι οι άλλοι καπνίζουν εκεί που απαγορεύεται έχουν σκεφτεί να δώσουν πρώτοι το παράδειγμα?Να ξεβολευτούν για παραδειγμα και να πάνε εξω από το μαγαζί για ένα τσιγάρο παρασύροντας και τους υπόλοιπους μαζί?

Wicca
Απών/απούσα

Έγραψα ένα ειρωνικό σχόλιο αλλά οι μισοί δεν καταλάβατε καν σε τι αναφερόμουν.

Διαβάστε λοιπόν από εδώ και κάτω σε αυτό το νήμα.

http://www.podilates.gr/node/38312?page=1#comment-286720

Και συμπληρώνω στο προηγούμενο σχόλιο μου σε αυτή την συζήτηση.
Θα πρέπει να αποφασίσουμε επιτέλους αν θέλουμε ή όχι να εφαρμόζονται οι νόμοι σε αυτή την χώρα.

Αυτό δεν μπορεί να γίνει επιλεκτικά, επειδή και καλά οι νόμοι είναι μέσον για να ασκείται εξουσία από το κράτος ( όπως αναφέρεται σε αυτό το σχόλιο π.χ
http://www.podilates.gr/node/38312?page=1#comment-286784) διότι αν πούμε ότι δεν πρέπει να εφαρμόζονται, τότε αυτό παίρνει μπάλα και την απαγόρευση του καπνίσματος.

Τώρα σε ότι αφορά τον νόμο αυτόν, προσωπικά τον θεωρώ κακογραμμένο.
Είναι κατά την γνώμη μου κάτι στο στυλ της ποτοαπαγόρευσης, δηλαδή νόμος που υποτίθεται πρέπει να ισχύει καθολικά ακόμα και για μέρη που δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα να συμβεί αυτό, όπως νυχτερινά μαγαζιά διασκέδασης κτλ.

Θεωρώ ότι πιο σωστό θα ήταν να υποχρεωθούν να δηλώσουν οι επιχειρηματίες τι είδους είναι το κατάστημα τους, για καπνίζοντες ή για μη καπνίζοντες, και ως τέτοιο να το λειτουργούν. Θα είχαν όλοι το κοινό τους και δεν θα υπήρχαν παράπονα.

Οι μεγάλες παρέες ατόμων τώρα προφανώς και θα έκαναν κάποιους συμβιβασμούς μεταξύ τους αλλά πιο εύκολο είναι αυτό από το να καταπιέζονται αμφότεροι ή να κόβονται πρόστιμα σε μαγαζιά και πελάτες.

----------

Άλλο θέμα τώρα περί καπνίσματος.

Σε γενικότερες γραμμές θεωρώ εντελώς υποκριτικό να σκίζεται η όποια πολιτεία να προστατεύσει την υγεία των πολιτών δια μέσου της απαγόρευσης του καπνίσματος, όταν δεν κάνει το ίδιο για να μειώσει την μόλυνση στην ατμόσφαιρα των πόλεων λόγο αυτοκινήτων και καυσαερίων, δεν βάζει χέρι στις μεγάλες βιομηχανίες που ρυπαίνουν αδιάκριτα, δεν κάνει οποιαδήποτε προσπάθεια να μειώσει την ρύπανση από τα τζάκια, ( δεν ζητάει να έχουν ούτε φίλτρα στις καμινάδες) και γενικότερα κάνει ότι περνάει από το χέρι της να ζούμε μες τα ντουμάνια και την αιθαλομίχλη.

Μετά βγαίνει και σου λέει μην καπνίζεις κάνει κακό στην υγεία. ενώ αυτό τελικά είναι και ένα κακό που μπορείς να το επιλέξεις εσύ να το κάνεις στην υγεία σου, σε αντίθεση με τα άλλα κακά που γίνονται ερήμην σου και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτά.

Η αιθαλομίχλη που καπνίζουμε όλοι ανεξαιρέτως όλοι μέρα δεν κάνει άραγε κακό στην υγεία; Το ότι τα παιδάκια μας από μωρά τρώνε τα καυσαέρια από τις εξατμίσεις στα μούτρα εκεί που τα πάμε βόλτα με το καρότσι, δεν βλάπτει σοβαρά την υγεία; Αυτά παθητικοί καπνιστές δεν είναι και ενίοτε άνευ εναλλακτικής αφού στην τελική δεν είναι ότι τα βγάζουμε βόλτα στο nightclub ενώ θα μπορούσαμε να επιλέξουμε να τα πάμε κάπου αλλού;

Υ.Γ. Ανήκω στην κατηγορία καπνιστών on - off. Είναι φάσεις που καπνίζω είναι άλλες που το παρατάω. Δεν μου αρέσει να ενοχλώ τους γύρω μου και αν ξέρω ότι είμαι σε φάση να καπνίσω κάθομαι εκ των προτέρων έξω. Έχω μαζί μου και φορητό τασάκι -γκατζετιά και δεν πετάω ούτε τα αποτσίγαρα κάτω γιατί το θεωρώ γαϊδουριά και αγένεια. Αν βρεθώ σε χώρο που δεν καπνίζουν δεν με πολύ νοιάζει το θέμα και δεν ανάβω τσιγάρο. Σε γενικές γραμμές θεωρώ ότι το κάπνισμα είναι κάτι που θα έπρεπε να βρίσκεται στο σαβουάρ βιβρ, θέμα ευγένειας και σεβασμού στους γύρω μας, και όχι κάτι που θα έπρεπε να ρυθμίζεται ντε και καλά δια νόμου.

Αλλά στην Ελλάδα, όπως είναι γνωστό, πάσχουμε και σε αυτό.. στο θέμα της ευγένειας και του πολιτισμού.

rnd
Εικόνα rnd
Απών/απούσα

Συντονισε το εσυ αυτο ωστε να γινει ταυτοχρονα και πανελληνια και μετα το ξανασυζηταμε.

Εστω παναττικα αν σου ειναι δυσκολο το πανελληνιο. Δεν περιμενω να το καταφερεις για ολους αλλα εστω απο τους 7 ενος μαγαζιου να το μαθουν και να βγαινουν οι 3 ειναι μια καλη αρχη.

Το να το κανει 1 μονος του αυτη τη στιγμη, σποραδικα εδω και εκει, σε χωρους των 10, 20, 50 ατομων, την 1-2 φορες την εβδομαδα ή το μηνα ή οποτε βγαινει τελος παντων εχει νοημα?

Θα ειναι ο τρελος του χωριου και κανενας δεν θα παρει χαμπαρι ουτε θα αλλαξει τιποτα. Ετσι δεν ειναι?

Ελπιζω να μην απαιτεις οταν μου ερχετε να καπνισω να σηκωνομαι και χτυποντας το ποτηρι μου με κουταλακι, να βγαζω ανακοινωση σε ολο το μαγαζι οτι "μαγκες εγω τωρα παω εξω να κανω το τσιγαρακι μου. Να κανετε και εσεις το ιδιο".

Εαν ησουν στον ιδιο χορο με εμενα θα χαιροσουν που θα πηγαινα να καπνησω εξω και δεν θα σε βρομιζα.

Πες μου ομως, ειλικρινα, ποσο βαρεμενος θα νομιζες οτι ειμαι?

Θα μου επιτρεψεις να προσπερασω την υποδειξη σου λοιπων εως οτου καταφερεις το προαναφερθεν?

Ευχαριστω

edit: @wicca δεν μπορω να πω για τους αλλους αλλα προσωπικα αγνοησα τα σχολια σου γιατι απο τη μια ησουν σε καποιο ποσοστο η αφορμη για να το ξεκινησω και οχι ο πανουσης (αλλα δεν ενδιαφερομαι πια να εξηγησω γιατι) και απο την αλλη θεωρω οτι δεν καταλαβες ουτε εσυ ουτε και πολλοι αλλοι τι ελεγα ή το πνευμα και κατα συνεπεια τα σχολια σου ηταν εντελος ατοπα. Γραφεις και αρκετα σωστα πραγματα παντος αλλα ας μην ξαναξεκινησουμε με αυτα, ειναι ανουσιο. Σταματω εδω.

magmike
Απών/απούσα

σίγουρα μπορείς και να παρκάρεις στις ράμπες λοιπόν μέχρι να συντονίσω το κάπνισμα. Μετά θα βάλω τάξη και στο παρκaρισμα.Σύντομα . Χαλάρωσε.Κάνε και ένα τσιγαράκι...Αφησε το πάνω μου

Ας μην κλαιγόμαστε που δεν εφαρμόζονται οι νόμοι γιατί δεν έχουμε εναν μπάτσο πάνω από το κεφάλι μας. Ο σεβασμός προς τον άλλον δεν θα έπρεπε να απαιτεί την παρέμβαση της συντεταγμένης πολιτίας. Το παράδοξο του σχολίου σου rnd με εκνεύρισε πιο πολύ από σχόλια καπνιστών που δεν βλέπουν καν την άλλη πλευρά.

Δεν θέλω να έχω επιθετικό τόνο απλά το να κράζεις επειδή δεν εφαρμόζεται ο νόμος με ένα τσιγάρο στο στόμα είνα τουλάχιστον αστείο...

rnd
Εικόνα rnd
Απών/απούσα

Βρε συ, ας παρουμε το παραδειγμα με τα παρκαρισμενα. Η πλειοψηφια δεν παρκαρει σε πεζοδρομια. Ενας μερος τις μειοψηφιας παρκαρει περιστασιακα και ενα αλλο συστηματικα. Ειδες τη μειοψηφια να παραδειγματιζεται απο την πλειοψηφεια και να σταματησε? Γιατι αυτο λες οτι θα συμβει.

Δεν παω καπου που δεν καπνιζουν και απαιτω να καπνισω. Εαν η πολιτικη του μαγαζιου ειναι αυτη θα βγω εξω. Αυτο μαλιστα με αναγκαζει να κανω κ εγω λιγοτερα οσο μεινω εκει και μου αρεσει τοσο αυτο οσο και ο καθαρος αερας μεσα. Σε αλλη περιπτωση ξεχνιεμαι. Δεν εχεις υπαρξει καπνιστης ετσι?

Οταν το μαγαζι ειναι στουφα ομως απαιτεις απο εμενα να δωσω το καλο παραδειγμα. Και σε ρωταω, εχει νοημα? Πραγματικα πιστευεις οτι εαν το κανω αυτο μονος θα αλλαξει κατι?

Ναι, για διαφορα πραγματα χρειαζονται και κανονες, νομοι πες το οπως θες. Αν ερθω σπιτι σου και μου πεις δεν καπνιζουμε δεν θα χρειαστω μπατσο για να μην το κανω. Εαν μου πεις κανε οτι θες και υπαρχει και αλλος κοσμος που καπνιζει θα το κανω κ εγω και εσυ και ο καθενας καπνιστης. Γιατι απαιτεις κατι διαφορετικο ετσι ουρανοκατεβατα χωρις εσυ να συμμετασχεις στην βελτιωση?

Επισεις, εαν σου φαινεται αστειο να κραζω σαν καπνιστης θα σου φαινονται εξισου αστειο να βλεπεις ατομα σε προγραμμα απεξαρτησης να κανουν καμπανια κατα των ναρκωτικων σωστα?

to
Εικόνα to
Απών/απούσα

Το αν θα καπνίσεις για την πάρτη σου, εμένα δεν μου πέφτει λόγος να παρέμβω. Για την πάρτη σου όμως. Εάν καπνίζεις εκεί που εγώ αναπνέω - και δεν καπνίζω - θα έπρεπε μόνος σου, από φιλότιμο ή όπως αλλιώς θες, να μην καπνίσεις, είτε σου πω κάτι είτε δεν σου πω.

Καμιά φορά είναι γελοίο, βλέπεις καπνιστές να σου λένε "Μπορώ να καπνίσω;" και είναι σε έναν χώρο όπου σε κάθε περίπτωση ο μη καπνιστής θα αναπνεύσει τον καπνό. Γιατί ρωτάνε λοιπόν; Δεν είναι αυτονόητο ότι δεν καπνίζουν εκεί; Θα πρέπει δηλαδή να βάλουν τον μη-καπνιστή στην διαδικασία να τους πει "Όχι;" Ενδέχεται μάλιστα, να του πει "Ναι", αλλά μάλλον εκεί ο μη-καπνιστής θα το πει από τακτ και όχι γιατί το εννοεί. Το τακτ που λείπει από τον καπνιστή βέβαια.

rnd wrote:
Πραγματικα πιστευεις οτι εαν το κανω αυτο μονος θα αλλαξει κατι?

Αν εσύ το πιστέψεις, ότι δηλαδή αν το κάνεις θα αλλάξει κάτι, τότε ναι, θα αλλάξουν πολλά.

rnd
Εικόνα rnd
Απών/απούσα

Μιλας για εμενα, απαιτεις απο εμενα και δεν θες να κανεις κατι να βοηθησεις ολους τους αλλους να το καταλαβουν. Το μονο που κανεις ειναι επιθεση. Σου ξαναλεω οτι δεν εχει νοημα.

Ισως σε εκπληξει να μαθεις οτι πολλοι που δεν καπνιζουν δεν ενδιαφερονται για ολα αυτα. Αυτοι που ενδιαφερονται και γκρινιαζουν ειναι οι φανατικοι αντικαπνιστες και καποιοι πρωιν καπνιστες

Σε στηριζω, σου λεω οτι παροτι απο το αντιθετο στρατοπεδο ειμαι μαζι σου και θελω να σε βοηθησω. Μου επιτιθεσαι και μου ξεκαθαριζεις οτι εσυ την ουρα σου την βγαζεις απεξω και να δουλεψω μονο εγω. Γιατι να συνεργαστω μαζι σου για το καλυτερο? Δεν θα το κανω.

Σαν εξυπνος ανθρωπος που εισαι φυσικα καταλαβαινεις οτι αυτο ειναι προς οφελος και των δυο μας

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

Και εγώ έχω φορητό τασάκι!!!

Για την παραλία, ποτέ δεν πετάω τις γόπες μου στην παραλία, ντρεπομαι πάρα πολύ να το κάνω και ας μην με κοιτάει κανείς, όταν δεν είχα φορητό τασάκι και τις πέταγα ένοιωθα ότι ολόκληρη η παραλία πληγωνόταν.

Οι παραλίες είναι ζωντανές!!

Δεν γίνεται να αγαπάει κάποιος την παραλία και να πετάει τις γόπες του εκεί, είναι σαν να κλωτσάς ένα κουταβάκι ή ένα γατάκι.

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

rnd wrote:
Αυτοι που ενδιαφερονται και γκρινιαζουν ειναι οι φανατικοι αντικαπνιστες και καποιοι πρωιν καπνιστες

Είναι και κάποιοι γονείς που πάνε να φάνε κάπου με τα παιδιά τους και δεν αντέχουν να βλέπουν μωρά και παιδάκια δύο, τριών και τεσσάρων χρονών να τα πιάνει βήχας και δύσπνοια από την κάπνα... ειδικά κάτω από κάτι ωραίες και γυαλιστερές ταμπέλες που δηλώνουν ότι απαγορεύεται το κάπνισμα στο χώρο.
Και μη μου πείτε δεν πας σε αυτά τα μαγαζιά... έτσι είναι σχεδόν όλα πια.
Μην είστε υποκριτές και ψάχνετε δικαιολογίες για να καλύψετε την αναισθησία σας.
Μέχρι να ενδιαφερθείτε έστω και ελάχιστα για τα παιδιά, δε μπορώ να σας αντιμετωπίσω σαν ανθρώπους.

Wicca
Απών/απούσα

Vasscott wrote:
rnd wrote:
Αυτοι που ενδιαφερονται και γκρινιαζουν ειναι οι φανατικοι αντικαπνιστες και καποιοι πρωιν καπνιστες

Είναι και κάποιοι γονείς που πάνε να φάνε κάπου με τα παιδιά τους και δεν αντέχουν να βλέπουν μωρά και παιδάκια δύο, τριών και τεσσάρων χρονών να τα πιάνει βήχας και δύσπνοια από την κάπνα... ειδικά κάτω από κάτι ωραίες και γυαλιστερές ταμπέλες που δηλώνουν ότι απαγορεύεται το κάπνισμα στο χώρο.
Και μη μου πείτε δεν πας σε αυτά τα μαγαζιά... έτσι είναι σχεδόν όλα πια.
Μην είστε υποκριτές και ψάχνετε δικαιολογίες για να καλύψετε την αναισθησία σας.
Μέχρι να ενδιαφερθείτε έστω και ελάχιστα για τα παιδιά, δε μπορώ να σας αντιμετωπίσω σαν ανθρώπους.

Καλά κόψε λίγο με τις αγορεύσεις περί αναισθησίας, γιατί τότε θα μπορούσα να ισχυριστώ και εγώ το ίδιο για τον καθένα που κυκλοφορεί με το αυτοκίνητο του και την μηχανή του, ότι είναι αναίσθητος γιατί ξέρει ότι οι εξάτμιση του αμολάει τοξίνες αλλά το μόνον που τον νοιάζει είναι η δική του βόλεψη και ευκολία.

Δεν είδα καμία κυβέρνηση ή νόμο να κόπτεται για το δικαίωμα όλων να αναπνέουν καθαρό από καυσαέρια αέρα, αν και αυτό είναι κάτι που θα έπρεπε να το έχουμε ως δεδομένο. Σε αυτόν τον τομέα γιατί δεν ωρύεται κανείς;;

Το κάπνισμα βλάπτει σοβαρά την υγεία όταν και όποτε καπνίζεις, η μολυσμένη ατμόσφαιρα βλάπτει ακόμα περισσότερο γιατί την αναπνέεις 24ωρες το 24ωρο, 7 μέρες την βδομάδα 365 μέρες τον χρόνο..

Όποιος γυρνάει την μίζα είναι αναίσθητος φονιάς των άλλων λοιπόν..

Tasakos10
Απών/απούσα

Wicca wrote:
Vasscott wrote:
rnd wrote:
Αυτοι που ενδιαφερονται και γκρινιαζουν ειναι οι φανατικοι αντικαπνιστες και καποιοι πρωιν καπνιστες

Είναι και κάποιοι γονείς που πάνε να φάνε κάπου με τα παιδιά τους και δεν αντέχουν να βλέπουν μωρά και παιδάκια δύο, τριών και τεσσάρων χρονών να τα πιάνει βήχας και δύσπνοια από την κάπνα... ειδικά κάτω από κάτι ωραίες και γυαλιστερές ταμπέλες που δηλώνουν ότι απαγορεύεται το κάπνισμα στο χώρο.
Και μη μου πείτε δεν πας σε αυτά τα μαγαζιά... έτσι είναι σχεδόν όλα πια.
Μην είστε υποκριτές και ψάχνετε δικαιολογίες για να καλύψετε την αναισθησία σας.
Μέχρι να ενδιαφερθείτε έστω και ελάχιστα για τα παιδιά, δε μπορώ να σας αντιμετωπίσω σαν ανθρώπους.

Καλά κόψε λίγο με τις αγορεύσεις περί αναισθησίας, γιατί τότε θα μπορούσα να ισχυριστώ και εγώ το ίδιο για τον καθένα που κυκλοφορεί με το αυτοκίνητο του και την μηχανή του, ότι είναι αναίσθητος γιατί ξέρει ότι οι εξάτμιση του αμολάει τοξίνες αλλά το μόνον που τον νοιάζει είναι η δική του βόλεψη και ευκολία.

Δεν είδα καμία κυβέρνηση ή νόμο να κόπτεται για το δικαίωμα όλων να αναπνέουν καθαρό από καυσαέρια αέρα, αν και αυτό είναι κάτι που θα έπρεπε να το έχουμε ως δεδομένο. Σε αυτόν τον τομέα γιατί δεν ωρύεται κανείς;;

Το κάπνισμα βλάπτει σοβαρά την υγεία όταν και όποτε καπνίζεις, η μολυσμένη ατμόσφαιρα βλάπτει ακόμα περισσότερο γιατί την αναπνέεις 24ωρες το 24ωρο, 7 μέρες την βδομάδα 365 μέρες τον χρόνο..

Όποιος γυρνάει την μίζα είναι αναίσθητος φονιάς των άλλων λοιπόν..

Η συμψηφιστική λογική δεν βοηθάει ποτέ να αναλάβουμε τις ευθύνες μας και να βγάλουμε συμπεράσματα. Π.χ. όταν κατηγορείται κάποιος οτι έκλεψε ένα ρούχο από κατάστημα, θα αρχίσει να σου λέει "εδώ άλλοι κλέβουν σπίτια ή οι πολιτικοί κλέβουν το κράτος κτλ. κτλ. εγώ σε πείραξα;" και δεν σταματάει ποτέ αυτό μιας και όλοι βρίσκουν κάτι ή κάποιον που φταίει περισσότερο από εκείνους.
Το κάπνισμα σε χώρο που βρίσκονται και άλλοι και ειδικά παιδιά, είναι αγένεια; Παραβιάζει την ελευθερία τους; Ναι θα πω εγώ και θα βάλω τελεία.
Μετά μπορώ να συζητήσω και για το καυσαέριο και σε μια τρίτη συζήτηση μπορώ και να τα συσχετίσω.
Αν δεν βάλω τελεία όμως στο πρώτο θέμα, θα χαθώ σε έναν αέναο κύκλο από άλλοθι και δικαιολογίες, απλώς για να μην παραδεχτώ οτι το κάπνισμα ενοχλεί αυτούς που δεν καπνίζουν.

Wicca
Απών/απούσα

Ίδια λογική. Το καυσαέριο ενοχλεί εκείνους που δεν οδηγούν αυτοκίνητα.

Και συμφωνώ ότι όποιος καπνίζει στα μούτρα των παιδιών είναι γαιδούρι.

ΒΤW Είμαι πάλι σε φάση οφ. Τραβιέμαι στα Μουσεία αυτό το διάστημα και δεν καπνίζω σχεδόν καθόλου..

rnd
Εικόνα rnd
Απών/απούσα

Δεν ξερω ρε παιδια, 5+5=10.

Αλλα και 4+6=10 και 3+7=10 και 2*4+2=10 κτλ

Αντι να πλακωνομαστε μεταξυ μας... μηπως, λεω μηηηηπως, μιας και θελουμε ολοι το 10 σαν αποτελεσμα, να παραμερισουμε την αυταρχικοτητα, τους εγωϊσμους και τη δακτυλοδεικτικοτητα μας και να συνεργαστουμε να βγαλουμε το 10 σαν αποτελεσμα, εναντια σε αυτους που θελουν το 9 ή το 3 ή το 12?

Και οταν με το καλο το πετυχουμε, εαν μας τρωει ο κωλος μας το ξαναβλεπουμε και τσακωνομαστε παλι τοτε?

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Wicca wrote:
... θα μπορούσα να ισχυριστώ και εγώ το ίδιο για τον καθένα που κυκλοφορεί με το αυτοκίνητο του και την μηχανή του, ότι είναι αναίσθητος γιατί ξέρει ότι οι εξάτμιση του αμολάει τοξίνες αλλά το μόνον που τον νοιάζει είναι η δική του βόλεψη και ευκολία.

Δεν είδα καμία κυβέρνηση ή νόμο να κόπτεται για το δικαίωμα όλων να αναπνέουν καθαρό από καυσαέρια αέρα, αν και αυτό είναι κάτι που θα έπρεπε να το έχουμε ως δεδομένο. Σε αυτόν τον τομέα γιατί δεν ωρύεται κανείς;;...
....
Όποιος γυρνάει την μίζα είναι αναίσθητος φονιάς των άλλων λοιπόν..

εχμμμ....
Ναι...
Επίσης, να καταργηθεί εντελώς η παραγωγή ηλεκτρικού ρεύματος. Είναι γνωστό ότι όλες οι μονάδες παραγωγής της ΔΕΗ εκπέμπουν χιλιάδες τόνους καυσαερίων και εκατομμύρια τόνους CO2.
Έλεος.
Φτάνει πια.
Να μείνουμε μόνο σε ηλεκτρικό ρεύμα από ΑΠΕ για τα απολύτως απαραίτητα....
... οπότε θα τρώμε ωμές τροφές, φως μόνο όσο / όταν έχει ήλιο, ζεστό νερό το ίδιο, τα υπόλοιπα ΤΕΡΜΑ. Δεν θα πεθάνω εγώ επειδή εσείς θέλετε ηλεκτρικό ρεύμα, όλη την ώρα, κάθε μέρα, για ένα σωρό συσκευές.....
Και μην δω κανέναν να μαγειρεύει σε σόμπα ή σε ξύλα ή με υγραέριο.... Είπαμε, ΩΜΑ, κάνουν καλό στην υγεία.
.
.
.
.
.
.
.
Μαριαλένα, πες μου ότι υποστηρίζεις την πυρηνική ενέργεια, αυτό μόνο πες μου....

Wicca
Απών/απούσα

Υποστηρίζω την ισονομία, την ελευθερία και το δικαίωμα να κάνει κάποιος ότι του αρέσει με την προϋπόθεση ότι δεν ενοχλεί τους άλλους.
Για μένα είναι εντελώς υποκριτικό να στοχοποιούνται οι καπνιστές όταν πωλείται καπνός παντού, γιατί κάνουν το πάθος τους στους χώρους που υποτίθεται απευθύνονται σε αυτό το κοινό, όταν δεν στοχοποιούνται άλλοι που δημιουργούν μεγαλύτερο πρόβλημα γιατί κάνουν ότι τους βολεύει σε δημόσιους χώρους ( βλ. οδηγοί μηχανοκίνητων οχημάτων).

Δεν υποστηρίζω ότι το κάπνισμα κάνει καλό στην υγεία, ( και στην φάση να το κόβω είμαι), αλλά μεγαλύτερο κακό κάνει το καυσαέριο.

Η υποκριτική όμως κοινωνία μας τάχα μου πάει να προστατεύσει τους μη καπνιστές, ενώ στην πραγματικότητα είμαστε όλοι "καπνιστές" καυσαερίων.

Τις αυτοκινητοβιομηχανίες, τις εταιρίες παραγωγής ενέργειας, τις μεγάλες βιομηχανίες που ρυπαίνουν μαζικά τον πλανήτη, δεν τις έχει αγγίξει ποτέ κανείς.

Και μιας και αναφέρθηκες στην πυρηνική ενέργεια.. Μη σκας.. μετά και την Φουκουσίμα το τελευταίο που θα έπρεπε να σε απασχολεί είναι αν είσαι παθητικός καπνιστής καπνού. Είσαι ενεργητικός αποδέκτης ραδιενέργειας οπότε καλά κρασιά.. (και μην κοιτάς που δεν βγήκε προς τα έξω το γεγονός ότι ο πυρηνικός σταθμός στην Φουκουσίμα αμόλησε ραδιενέργεια όση είκοσι Τσερνομπιλ. Οι Γιαπωνέζοι βλέπεις δεν είναι ότι οι πρώην Σοβιετικοί για να παίξει προπαγάνδα).

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

RockaRolla wrote:
Μαριαλένα, πες μου ότι υποστηρίζεις την πυρηνική ενέργεια, αυτό μόνο πες μου....

Ξερω οτι ειμαι off topic αλλα μου εχει δημιουργηθει μια απορια, εαν ξερει κανενας κατι παραπανω.
Πυρηνικους αντιδραστηρες χρησιμοποιουν χωρις προβλημα οι αμερικανοι σε πολεμικα πλοια-αεροπλανοφορα κτλ κτλ. Γιατι εκει που ειναι και μαχιμα δεν εχουν θεμα και οι αντιδραστηρες που φτιαχνουν για ηλεκτροδοτηση ολο και καποιος παρουσιαζει κατι (καλα οχι τοσο συχνα αλλα υπαρχουν).
Και μην μου πειτε το χαζο που μου ειπε καποιος οτι στα πολεμικα δεν ακουγονται εαν υπαρχει θεμα. Τα πολεμικα ακριβως επειδη ειναι μαχιμα κατι τετοια τα θελουν να δουλευουν ανα πασα στιγμη 100%. Εαν υπηρχε περιπτωση να βγαλει θεμα θα τα αντικαθιστουσαν με αλλο τροπο ενεργειας.

Wicca
Απών/απούσα

kktsol wrote:
RockaRolla wrote:
Μαριαλένα, πες μου ότι υποστηρίζεις την πυρηνική ενέργεια, αυτό μόνο πες μου....

Ξερω οτι ειμαι off topic αλλα μου εχει δημιουργηθει μια απορια, εαν ξερει κανενας κατι παραπανω.
Πυρηνικους αντιδραστηρες χρησιμοποιουν χωρις προβλημα οι αμερικανοι σε πολεμικα πλοια-αεροπλανοφορα κτλ κτλ. Γιατι εκει που ειναι και μαχιμα δεν εχουν θεμα και οι αντιδραστηρες που φτιαχνουν για ηλεκτροδοτηση ολο και καποιος παρουσιαζει κατι (καλα οχι τοσο συχνα αλλα υπαρχουν).
Και μην μου πειτε το χαζο που μου ειπε καποιος οτι στα πολεμικα δεν ακουγονται εαν υπαρχει θεμα. Τα πολεμικα ακριβως επειδη ειναι μαχιμα κατι τετοια τα θελουν να δουλευουν ανα πασα στιγμη 100%. Εαν υπηρχε περιπτωση να βγαλει θεμα θα τα αντικαθιστουσαν με αλλο τροπο ενεργειας.

Διάβαζα ένα σχετικό άρθρο πριν απο κάμποσο καιρό, ( και αν το ξανά βρώ θα σου δώσω και το λινκ). Σύμφωνα με αυτό όταν επιλέχθηκε ποιος τύπος πυρηνικών αντιδραστήρων θα ήταν αυτος που θα χρησιμοποιείτο στις εγκαταστάσεις παραγωγής ενέργειας , ( όλα αυτά τέλη δεκαετίας 50 αρχές 60) δεν επιλέχθηκε αυτός ο τύπος που θα ήταν πιο ασφαλής σε βάθος χρόνου.
Αυτοί οι αντιδραστήρες είχαν λέει πρόβλημα με την οροφή τους που δεν ήταν αρκετά συμπαγής για να εμποδίζει εκρήξεις στην περίπτωση που κάτι δεν πήγαινε καλά. Τέτοιος τύπου αντιδραστήρας ήταν και στο Τσέρνομπιλ που έσκασε προς το υπερπέραν, τέτοιοι ήταν και στην Φουκουσίμα που όμως εκεί την πατήσανε γιατί ήταν κοντά στην θάλασσα και ενώ τον είχαν κάνει αντισεισμικό δεν τον είχαν κάνει να αντέχει τέτοιου μεγέθους τσουνάμι. Με άλλα λόγια επικράτησαν τα συμφέροντα και το ποιος κατάφερε να σπρώξει το δικό του σχέδιο στην μαζική παραγωγή.
Όπως καταλαβαίνεις επίσης οι πυρηνικές εγκαταστάσεις που φτιάχνονται έτσι δεν μπορούν να βελτιωθούν στην πορεία, ( δεν ξηλώνονται πρέπει να ξανακατασκευαστούν από την αρχή), ενώ στα αεροπλανοφόρα κτλ αφ'ενος μεν οι αντιδραστήρες τους είναι μικρότεροι, οποτε αν διαλυθούν δεν κάνουν και τόση ζημιά και εννοείται ότι η τεχνολογία τους εξελίχθηκε και όπου δεν ήταν τόσο ασφαλείς αντικαταστάθηκαν. ( πιο συμμαζεμένο το μέγεθος άρα μπορούσαν και να αντικατασταθούν).

Όπως και να έχει δεν έχουμε ανάγκη από πυρηνική ενέργεια όταν έχουμε αέρα, ήλιο και νερό αλλά άντε να το εξηγήσεις αυτό τώρα σε εκείνους που φτιάχνουν καινούργιο εργοστάσιο παραγωγής ενέργειας από λιγνίτη στην Πτολεμαΐδα..

ΕΤΑ Το πρόβλημα με την πυρηνική ενέργεια δεν είναι τόσο τα ατυχήματα είναι τα απόβλητα.

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

[... σχετικά με τις τελείες που βάζω με το κιλό...., πιστεύω ότι αποδίδουν λίγο καλύτερα το "προφορικό/ανάλαφρο" στυλ που θα ήθελα να έχουν τα γραπτά μου... Για τους ίδιους λόγους χρησιμοποιώ τα "" και τα συνεχόοοοοομενα φωνήεντα ή τις_κολλημένες_λέξεις ....]

Λοιπόν, σωστή για τις ποσότητες καυσαερίων / εκπομπών από ΙΧ / βιομηχανίες / ΔΕΗ, σε σύγκριση με τον τσιγαροκαπνό.
Το ίδιο και για την Φουκοσίμα / τα πυρηνοκίνητα της Αμέρικακλπ.

Αλλά, όπως σου έγραψαν και πιο πάνω, αυτή η τακτική "μιλάμε για το Α, ενώ συμβαίνουν τα Β και Γ" ΔΕΝ ΟΔΗΓΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ. Από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε. Πριν χρόνια καταργήθηκε το μαζούτ.
Μετά υποχρεώθηκαν να μπούν "κυκλώνες" στις πολυκατοικίες.
Μετά θεσπίστηκαν τα "μονά-ζυγά" και ο 1ος δακτύλιος.
Μετά μεγάλωσε ο δακτύλιος.
Μετά πριμοδοτήθηκαν τα ΙΧ νέας αντιρυπαντικής τεχνολογίας.
Μετά θεσπίστηκε και ο ρόλος των ΚΤΕΟ.
Μετά άρχισε να υλοποιείται ο θεσμός των περιβαλλοντικών μετρήσεων / επιβολή πριστίμων για τους παραβάτες, σε βιομηχανίες / βιοτεχνίες
Μετά άρχισε η αντικατάσταση παλιών ρυπογόνων λιγνιτικών μονάδων ΔΕΗ, από νέες με φυσικό αέριο
..
..κλπ
..κλπ

Δεν μιλάω κομματικά / πολιτικά. Απλά προσπαθώ να σου δείξω ότι έχουν γίνει βήματα για την μείωση της ρύπανσης. Προφανώς κάπου εκεί μέσα μπαίνει πολύ δυνατά η διαπλοκή και ο χρηματισμός. Κάποια μέτρα ατονούν ή καταλήγουν να υπάρχουν_για_να_υπάρχουν.... Ναι, ο ρόλος του κράτους_υποκριτή υπάρχει, σωστή και εδώ.
Αλλά όπως ξανά έγραψα, από κάπου πρέπει να αρχίσουμε και κάπως να συνεχίσουμε.
Η νομοθεσία για το κάπνισμα έχει διπλό χαρακτήρα.
(Α) Να προφυλάξει τους παθητικούς καπνιστές, ειδικά τις ευαίσθητες ομάδες, που όσο περνούν τα χρόνια γίνονται ΠΙΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΕΣ και πιο ΠΟΛΥΠΛΗΘΕΙΣ.
(Β) Να προφυλάξει τα ασφαλιστικά ταμεία / το σύστημα υγείας, που ξέρεις καλά / διαβάζεις καθημερινά τι γίνεται.
Δεν βλέπω κάτι κακό, δεν μιλάμε για συνολική απαγόρευση του καπνίσματος. Μιλάμε για περιορισμό, ειδικά σε ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ. Σιγά τα αυγά. Αν θέλουμε να λεγόμαστε πολιτισμένοι ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΚΑΝ να υπάρχει νομοθεσία. Χρειάζεσαι νομοθεσία που να σου απαγορεύει να κλάνεις ή να χέζεις ή να κατουράς ή να ρεύεσαι ή να φτύνεις σε ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ?

rnd
Εικόνα rnd
Απών/απούσα

βρησκω απρεπο και αγενες να αναφερεσαι σε καποιον σε ενα φορουμ με το πραγματικο του ονομα ενω χρησιμοποιει ψευδωνυμο

τι να λεμε τωρα... ο παπους μου ελεγε οτι οι ανθρωποι εχουμε δυο σακους πανω μας. Εναν μπροστα στον οποιο βαζουμε ολα τα καλα που κανουμε και εναν πισω που βαζουμε ολα τα κακα. Τον μπροστινο τον ανοιγουμε και βλεπουμε ανα πασα στιγμη τι εχει μεσα. Τον πισω ποτε.

Wicca
Απών/απούσα

rnd wrote:
βρησκω απρεπο και αγενες να αναφερεσαι σε καποιον σε ενα φορουμ με το πραγματικο του ονομα ενω χρησιμοποιει ψευδωνυμο

Και εγώ επίσης αλλά άντε βγάλε άκρη τώρα...

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

αν το λέτε για μένα, που έγραψα το μικρό όνομα της Wicca, το οποίο από όσο ξέρω δεν είναι κρυφό, ... είναι κάτι που το συνηθίζω ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ - ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΛΗΣΕΙ FACE_TO_FACE.
Αν δείτε και άλλα γραπτά μου πάντα αναφέρομαι στον Γιώργη, στον Άρη, στον Κωστή, στον Θόδωρα, στην Λυδία (όλοι μέλη του φόρουμ) κλπ κλπ.

Με τα αντίστοιχα πρόσωπα ΝΙΩΘΩ ότι έχω λίιιιιιιγο μεγαλύτερη οικειότητα, έτσι καμιά φορά γράφω και κατιτίς παραπάνω, θεωρώντας ότι καταλαβαίνουν πως αστειεύομαι και δεν έχω διάθεση να_τρολάρω_για_να_τρολάρω....
ξανά μανά

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Μίλησα για κάτι πολύ συγκεκριμένο.
Μίλησα για τον Μ@Λ@Κ@ που καπνίζει μπροστά στη μούρη των παιδιών μου και μπροστά στη μούρη όλων των μικρών παιδιών.
Αυτό το πολύ συγκεκριμένο είπα και μόνο αυτό.

Και μάλιστα το είπα σε απάντηση επειδή είπατε ότι δεν ενοχλείται κανείς άλλος πέρα από τους φανατικούς αντικαπνιστές.

Μιλάω γι' αυτόν που ξέρει ότι απαγορεύεται το κάπνισμα και ενώ βλέπει ότι έχεις διαλέξει να καθίσεις στο πιο απομονωμένο τραπέζι, δίπλα στο παράθυρο για να μην πνιγούν τα παιδιά από τον καπνό, αυτός ή αυτή (συνήθως ψιλόγριά μαντάμ) έρχεται και κάθεται ακριβώς δίπλα σου, αδιαφορώντας επιδεικτικά... και αν πεις και κάτι του στιλ, "αν μπορείτε καθίστε λίγο πιο πέρα για τον καπνό σε κοιτάζει και με μούρη, αν δε σε βρίσει μπροστά στα παιδιά.

Γι' αυτό λοιπόν μου απαντάτε τα παρακάτω...

"Καλά κόψε λίγο με τις αγορεύσεις περί αναισθησίας"
"η μολυσμένη ατμόσφαιρα βλάπτει ακόμα περισσότερο"
"να παραμερισουμε την αυταρχικοτητα, τους εγωϊσμους και τη δακτυλοδεικτικοτητα"
"είναι εντελώς υποκριτικό να στοχοποιούνται οι καπνιστές"
"Η υποκριτική όμως κοινωνία μας τάχα μου πάει να προστατεύσει τους μη καπνιστές"

Τι να πω ρε παιδιά, γνώμη σας...

Όσο για τη λύση του κάτσε να δούμε όλοι μαζί τις εναλλακτικές... εμένα μου κάνει για την κλασσική ελληνική προσέγγιση που λέει: έχω να εφαρμόσω κάτι, θα φτιάξω 5 επιτροπές και 3 υπερεπιτροπές που θα εξετάσουν τις προτάσεις των 5 επιτροπών, θα εκδώσω 7 τροποποιητικές κλπ. κλπ. μέχρι να εξασθενήσει το πράγμα.
Ότι δλδ. γίνεται από την 1η Ιουλίου 2009, όπως λέει και ο τίτλος.

Κατά τ' άλλα εγώ είμαι ο αυταρχικός, ο υποκριτής, ο εγωιστής και δεν ξέρω για τι άλλο κατηγορήθηκα άμεσα και έμμεσα, που απλά δε θέλω να καπνίζει ο καθένας στα μούτρα των παιδιών μου και να τους δημιουργεί δύσπνοια.

Tasakos10
Απών/απούσα

Χωρίς να ασχοληθώ με τους νόμους και την ενδεχόμενη τήρησή τους, θέλω να θέσω ένα απλό ερώτημα:
Στην περίπτωση που εγώ κοιμάμαι το βράδυ και ένας νταλκαδιασμένος γείτονας αποφασίσει να βάλει τέρμα μουσική στις 4 το πρωί, πώς ακριβώς θα αντιληφθούμε τα δικαιώματά μας; Π.χ. προφανώς εγώ έχω δικαίωμα να κοιμάμαι σπίτι μου αλλά ίσως κάποιος ισχυριστεί οτι και εκείνος έχει δικαίωμα ως άνθρωπο να ζήσει τον νταλκά του επειδή υποφέρει. Μήπως όμως -λέω εγώ τώρα- το δικαίωμα μου ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΝΟΧΛΩ είναι ισχυρότερο από το δικό του επειδή εκείνος επεμβαίνει βίαια καταπατώντας το δικαίωμά μου να κοιμηθώ; Η μήπως εγώ φταίω και είμαι εγωιστής, ξενέρωτος και κομπλεξικός που θέλω να κοιμηθώ ενώ ο άνθρωπος πονάει;
Και πριν μπουν τα επιχειρήματα "..με το κάπνισμα δεν ισχύει το ίδιο επειδή δεν είναι σε ιδιωτικό χώρο κτλ. κτλ." θα ήθελα όλοι να αναρωτηθούμε ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΌΣ ΠΟΥ ΕΝΟΧΛΕΙ ΤΟΝ ΔΙΠΛΑΝΟ ΤΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ και μετά να αρχίζουμε να τα αποδίδουμε όλα σε διεθνείς συγκυρίες κτλ. κτλ.
Είναι τόσο δύσκολο να παραδεχτεί κανείς οτι "είμαι εξαρτημένος από αυτή την %@#$$ ρε φίλε και δεν μπορώ να το κόψω και δεν μπορώ να περάσω καλά χωρίς αυτό...σε παρακαλώ κατάλαβέ με" ;;; Μετά από μια τέτοια παραδοχή θα μπορούσε να υπάρξει διάλογος και προβληματισμός εκατέρωθεν.
Οι συμπεριφορές τύπου ".... ήρθα στην ταβέρνα να γλεντήσω και ποιος είσαι εσύ που θα μου κόψεις το κέφι μου;" θα πρέπει να μας προβληματίσουν για τον φασίστα που κρύβουμε μέσα μας...

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

Tasakos10 wrote:
Στην περίπτωση που εγώ κοιμάμαι το βράδυ και ένας νταλκαδιασμένος γείτονας αποφασίσει να βάλει τέρμα μουσική στις 4 το πρωί, πώς ακριβώς θα αντιληφθούμε τα δικαιώματά μας; Π.χ. προφανώς εγώ έχω δικαίωμα να κοιμάμαι σπίτι μου αλλά ίσως κάποιος ισχυριστεί οτι και εκείνος έχει δικαίωμα ως άνθρωπο να ζήσει τον νταλκά του επειδή υποφέρει. Μήπως όμως -λέω εγώ τώρα- το δικαίωμα μου ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΝΟΧΛΩ είναι ισχυρότερο από το δικό του επειδή εκείνος επεμβαίνει βίαια καταπατώντας το δικαίωμά μου να κοιμηθώ; Η μήπως εγώ φταίω και είμαι εγωιστής, ξενέρωτος και κομπλεξικός που θέλω να κοιμηθώ ενώ ο άνθρωπος πονάει;

φιλε εισαι λαθος, πολυ λαθος. Το ερωτημα σου δεν εχει βαση και ειναι κατι τελειως διαφορετικο απο το θεμα του καπνισματος.

Ειμαστε ΕΛΛΗΝΕΣ. Επειδη αγαπαμε βαρια, ποναμε και αντιστοιχα βαρια. Γι'αυτο ο νταλκας δεν μεταφραζεται σε ξενερωτες γλωσες. Κανονικα πρεπει και εσυ να νιωσεις τον πονο του και να μιλησεις στην Σουλα απο απεναντι να κανει κατι για το παιδι που υποφερει, και να της εξηγησεις οτι δεν πρεπει να πεταξει μια τετοια αγαπη και αφου το βλεπει το παιδι οτι υποφερει (να μην αναφερω ρεπερτοριο, ξερεις οτι το εχω, τα τραγουδαγα στην βολτα μας). Τωρα εαν η Σουλα ειναι ανενδοτη κατεβαινεις με ενα μπουκαλακι και λες στο παληκαρι να το πιειτε μαζι(μετα το μισο μπουκαλακι ουτε εσενα θα σε ενοχλουν τα τραγουδια) να πνιξετε τον πονο σας και να τον αφησεις να σου πει τον δικο του πονο για να του περασει. Στο τελος του σκας και ενα παραμυθι οτι "τωρα που σε γνωρισα δεν κανει η Σουλα για εσενα, εσυ εισαι καλο παιδι ενω αυτη με αλλον εφευγε και με αλλον γυριζε" του πετας και ενα "ασε την Π***ανα να παει να αγαπηθει" (ασμα του μεγαλου Μπαμπη Παπαδοπουλου) και ληγει το θεμα.

Το θεμα με το τσιγαρο δεν λυνεται ετσι απλα.

Wicca
Απών/απούσα

Χάνετε την μπάλα.. Το θέμα μας δεν είναι ποιος καπνίζει και ποιος όχι. Το θέμα μας είναι η αγένεια και η έλλειψη καλλιέργειας που μαστίζει αυτή την χώρα.

magmike
Απών/απούσα

Σε καταλαβαίνω πολύ καλά τι λες αλλά δεν μπορούν να λυθούν όλα τα προβλήματα με τη μία. Πχ είναι πιο σημαντικό να λυθεί το πρόβλημα της παγκόσμιας κλιματικής αλλαγής αλλά μην βάλουμε στον πάγο όλα τα άλλα μέχρι να...
Το πρόβλημα με το τσιγάρο μπορεί να λυθεί με τον νόμο πολύ πιο εύκολα από ότι μεχρι να περιμένουμε να αποκτίσει την παιδεία ο καπνιστής. Επίσης μπορεί να λυθεί αν πράγματι οι έμποροι δεν πουλάν σε ανηλίκους .

Αν περιμένουμε να υπάρξει η ισονομία για να κάνουμε κινήσεις διόρθωσης δεν θα γίνει πάλι τίποτα γιατί ισονομία δεν υπάρχει πουθενά στην τελική.

H καθολική απαγόρευση πώλησης δεν είναι λύση για πολλούς λόγους.

Ξεκινώ την αντικαπνιστική καμπάνια από δω http://luben.tv/blogosphere/blogs/45057/