Αγορά ποδηλάτου για delivery

2 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Stefonix
Απών/απούσα

Γεια σας. Χρειάζομαι οποσδηποτε ένα ποδήλατο για delivery στην Αθήνα - Κέντρο. Λογικά θα δώσω μέχρι 300€. Τι επιλογές έχω? Καινούργιο ή μεταχειρισμένο? Εάν έχετε κάποιο στο νου σας στείλτε ένα λινκ. Ευχαριστώ

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
grampa
Απών/απούσα

.... που πιθανως δε τη χρειάζεσαι πια, αλλά νομίζω ότι όπως και στις υπόλοιπες περιπτώσεις, εξαρτάται από τη χρήση που θα κάνεις στο ποδήλατο αλλά και από το χρήστη...

Για παράδειγμα οι bike couriers σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη που καλύπτουν μεγάλες περιοχές εντός μεγολουπόλεων, χρησιμοποιούν κυρίως κούρσες και σπανιότερα μονοτάχυτα ποδήλατα δρόμου... Συνήθως όμως οι διανομείς είναι έμπειροι και μάχιμοι ποδηλάτες και όχι αρχάριοι..

Στην περίπτωσή σου, προφανώς θα χρειαστείς διαφορετικό ποδήλατο ανάλογα με το εύρος της περιοχής που θα καλύπτεις και το ανάγλυφο του εδάφους. Άλλο ποδήλατο θα χρειαστείς αν καλύπτεις μια φλατ περιοχή και άλλο ποδήλατο αν ανεβοκατεβαίνεις το λόφο του Στρέφη ή το Λυκαβητό...

Αν για παράδειγμα μοιράζεις καφέδες σε εύρος μερικών τετραγώνων, νομίζω ότι ένα απλό city bike με rigid πιρούνι, τύπου ideal cityrun ή orient my way, είναι ότι πρέπει... Καινούρια ξεπερνάνε ελαφρώς την τιμή που αναφέρεις αλλά μεταχειρισμένα βρίσκεις αρκετά χαμηλότερα.

Βασικά νομίζω ότι οποιοδήποτε ποδήλατο τύπου city/urban ή τρέκινγκ σου κάνει μια χαρά για κοντικές διαδρομές εντός πόλης.

Ένα θέμα είναι και ποιος θα το καβαλάει για να επιλέξεις το σωστο΄μέγεθος... Αν το καβαλάς μόνο εσύ θα πρέπει να βρεις το κατάλληλο μέγεθος βάσει των σωματομετρικών σου δεδομένων, διαφορετικά θα επιλέξεις φανταζομαι ένα midium μέγεθος για ύψη 1.70 με 1.80 και θα επιλέγεις διανομείς που ταιριάζουν :)