Αγορά ποδηλάτου για βαρύ αναβάτη

12 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
mixvid
Απών/απούσα

Γεια χαρά!
Έχω πείσει ενα φίλο μου που είναι γύρω στα 150kg να πάρει ποδηλατακι και θέλω τη γνώμη σας! Μάλλον για πόλη και χώμα, οπότε η trekking η mtb με απλές σειρές περιφερειακών. Επειδή τα κιλά είναι πολλά, τι πρέπει να προσέξει; Τα συνηθισμένα ποδήλατα σηκώνουν τόσα ή χρειάζεται κάτι εξειδικευμένο; Πχ πιο ανθεκτικούς σωλήνες; Το budget ειναι γύρω στα 400 ευρώ, έχετε κάποια πρόταση;
Ευχαριστώ!

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
chrisRC
Εικόνα chrisRC
Απών/απούσα

Πριν από οτιδήποτε, επειδή η παχυσαρκία 3ου βαθμού (υποθέτω ότι ο φίλος σου δεν έχει ύψος 2,45 οπότε και θα ήταν στα φυσιολογικά όρια βάρους / αλλά πάλι δε θα έβρισκε ποδήλατο στα μέτρα του) είναι μια κατάσταση επικίνδυνη, θα πρότεινα να πάει σε κάποιο γιατρό ο οποίος να εγκρίνει ή όχι το είδος σωματικής άσκησης που θα επιλεγεί για το φίλο σου.

df
Απών/απούσα

μεγάλο θέμα άνοιξες.
λοιπόν επιλογή ποδηλάτου:(για 400 ευρώ)
1ον. σκελετός από αλουμίνιο: οχι
2ον. το νούμερο του ποδηλάτου 1 νούμερο πιό πάνω από το κανονικό.
3ον. κέντρα τροχών με qr, όχι. μασίφ ντίζα, όπως παλιά, το καλύτερο.
4ον. αναρτήσεις, όχι.
σε τρέκινκ ίσως(και λέω ίσως γιατί το μοντέλο το 2011 καταργείται και δεν ξέρω αν υπάρχει) το smoke της kona.
(για απορίες, ερωτήσεις και κλπ, ελάτε ρε παιδιά στο freeday. μαζεύονται σχεδόν 2000 άτομα με ότι σωματότυπο και ποδήλατο υπάρχει. ρωτάς, βλέπεις, βγάζεις συμπέρασμα ή τουλάχιστον καταλαβαίνεις πιό πολλά.)

chrisRC
Εικόνα chrisRC
Απών/απούσα

df wrote:
μεγάλο θέμα άνοιξες.
λοιπόν επιλογή ποδηλάτου:(για 400 ευρώ)
1ον. σκελετός από αλουμίνιο: οχι
2ον. το νούμερο του ποδηλάτου 1 νούμερο πιό πάνω από το κανονικό.

3ον. κέντρα τροχών με qr, όχι. μασίφ ντίζα, όπως παλιά, το καλύτερο.
4ον. αναρτήσεις, όχι.

Μπορώ να ρωτήσω γιατί;;;

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

150 Κιλά ε??? και 400 ευρό
λίγο δύσκολο
βασικά θέλει καλή ανάρτηση για πολλά κιλά
δύσκολα
Θέλει κάτι με σκληρά ελατήρια
και πάει λέγοντας

θα πρότεινα να δει κάτι μόνο για δρόμο και πατημένο χώμα
όπως το Kona dew , specialized sirrus που βγαίνουν σε αυτά τα χρήματα

και καλό είναι να χάσει κάποια κιλάκια

df
Απών/απούσα

chris,
αυτά που έχω γράψει τα έχω γράψει από την δική μου εμπειρία.
3 αλουμίνια και 2 σιδερένια με ή χωρίς αναρτήσεις.....
έχω βγάλει κάποια συμπεράσματα.
όσο για το νούμερο του ποδηλάτου, ναι το μεγαλύτερο νούμερο σε φέρνει πιό μέσα στην κεντρική κατασκευή-κέντρο βάρους ποδηλάτου.

mixvid
Απών/απούσα

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
@ChrisRC: Υπαρχει το ΟΚ απο το γιατρό και είναι ήδη σε δίετα
@df: όταν λες κέντρα qr τι εννοείς? Είμαι Κρήτη, οπότε για freeday δύσκολο!
@Planet: καλές οι προτάσεις σου.
Τα αλουμινένια ή τα σιδερένια αντέχουν περισσότερο; Επίσης μήπως είναι καλύτερο να έχει ανάρτηση κ ας μην είναι καλή για να αποροφάει έστω και λίγους κραδασμούς απο ζάντα/σκελετό κλπ;
Οποιαδήποτε άλλη πρόταση δεκτή!!

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Ο σκελετός, είτε αλουμίνιο, είτε ατσάλι, είτε bamboo ΔΕΝ θα πάθει τίποτα. Τα γόνατά σου θα πάθουν, η καρδιά σου (στην αρχή) θα κουραστεί, ο π1σ1νός σου θα ταλαιπωρηθεί, ο αυχένας σου ίσως κλπ κλπ.
Από το ποδήλατο, ΙΣΩΣ να "ταλαιπωρηθούν" τα κέντρα των τροχών και καμιά μεσαία τριβή.
Θα χρειαστείς ΔΥΝΑΤΑ ΦΡΕΝΑ, πολύ καλά ρυθμισμένα.

Ξεκίνα με πολύ χαλαρές βόλτες, ελάχιστα χλμ, σιγά - σιγά.
Το θέμα είναι να σηκωθείς από τον καναπέ και να αρχίσεις την ΗΠΙΑ σωματική ΑΕΡΟΒΙΑ άσκηση. Πάρε μια γνώμη από κάποιον παθολόγο / καρδιολόγο και ΜΗΝ ΖΟΡΙΖΕΙΣ τον εαυτό σου.
Καλόν θα ήταν να βρεις κάποια παρέα (ο ένας να "τσιγκλάει" τον άλλο, ώστε ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΤΑΙ συχνά και ΧΑΛΑΡΑ).
Χαλαρός ρυθμός, λίγα χλμ, ΟΧΙ ανηφόρες, αλλά συχνά.....
Αν μπορείς να βγαίνεις ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ για 4 χλμ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.
Μετά από ένα μήνα κάντα 6 τα χλμ.
Μετά κάντα 10 και μείωσε την συχνότητα.

Το θέμα είναι να μην τα παρατήσεις. ΚΑΙ όχι απότομες ΑΛΛΑΓΕΣ. Το σώμα θα συνηθίσει ΣΙΓΑ -ΣΙΓΑ. Αλλά η διαφορά που θα δεις θα είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ.
(ελπίζω να ΜΗΝ είσαι καπνιστής..........)

Καλή επιτυχία.
(στην πρώτη μου διαδρομή ως ενήλικας, από το CAREFOUR που το αγόρασα, μέχρι το σπίτι, νόμισα ότι θα πεθάνω....ελάχιστη απόσταση ελάχιτες ανηφόρες, αλλά εγώ εντελώς "βούζας". Ένα χρόνο μετά κατάπινα χλμ για πλάκα..... αλλά έβγαινα συχνά....)

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

RockaRolla wrote:

Χαλαρός ρυθμός, λίγα χλμ, ΟΧΙ ανηφόρες, αλλά συχνά.....
Αν μπορείς να βγαίνεις ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ για 4 χλμ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.
Μετά από ένα μήνα κάντα 6 τα χλμ.
Μετά κάντα 10 και μείωσε την συχνότητα.

ποδήλατο θα κάνει όχι περπάτημα
:D

mixvid
Απών/απούσα

RockaRolla thanks για τα tips! Προσπαθώ να τον παρασύρω και πιστεύω να τα καταφέρω, κ εγώ κανα χρόνο ασχολούμαι!

Έχετε κανένα ποδήλατο με 400e ταβάνι να προτείνετε η να του βρώ κανονικά όπως θα έψαχνε και κάποιος πιο αδύνατος? Για βόλτες εντός πόλης ίσως και λίγο χώμα!
Thanks!

aldro
Απών/απούσα

Συγγνώμη δεν έχω να σου προτείνω κάποιο.
Αλλά σου βάζω σύνδεσμο απο ποδηλατο στο εξωτερικό για βαριά ατομα http://used-hq.com/used-website/english/products/cactus10/bigboy/bigboy-....
Έτσι θα ξέρεις τι να αναζητήσεις για αγορά

tbabis
Εικόνα tbabis
Απών/απούσα

Εγώ προτείνω να φτιαχθεί CUSTOM ποδήλατο για τις ανάγκες του ατόμου αυτού, με ενισχυμένα ανταλλακτικά όπου χρειάζεται.

contact