Αγορά ποδηλάτου - Trekking ή MTB ;

4 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
aribeth83
Απών/απούσα

Καλημέρα σε όλους.

Θέλω τα φώτα σας όσον αφορά την αγορά ποδηλάτου. Η χρήση μου θα είναι στους ελληνικούς δρόμους αλλά θα ήθελα να μην χάσω και την δυνατότητα να μπορώ να παω και off-road (όχι όμως να κατεβαινω βουνοπλαγιές ή τίποτα xtreme). Με ενδιαφέρει να μην επιβαρύνει πολύ τη μέση και να είναι ξεκούραστο στις διαδρομές. Καλύτερο είναι να έχει μπρος πίσω ανάρτηση ή μόνο μπροστά; Άλλοι λένε ότι στον ελληνικό δρόμο πρέπει μόνο μπροστά ανάρτηση.. Το trekking τι διαφορά έχει;Έχω διαβάσει πολλά και έχω καταμπερδευτεί. Εαν έχετε να προτείνετε κάτι ως 200€ (δεν είναι πολλά αλλά τώρα ξεκινάω)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
geatle
Απών/απούσα

καταρχας 200ευρω το καταλαβαινεις οτι ειναι λιγα και οι επιλογες σου περιορισμενες.

αποψη μου οτι δεν θα επρεπε να παραγουν τετοια φθηνοποδηλατα με μπρος-πισω αναρτηση. οποτε μονο μπροστα και αυτο επειδη λες οτι θες να πηγαινεις και λιγο χωμα.

αλλα επειδη θες να πας και ασφαλτο για να ειναι λιγο πιο ξεκουραστο καλυτερα trekking. απο'τι το mtb εχει πιο λεπτα λαστιχα, μικροτερη αναρτηση και αλλη γεωμετρια.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

δεν θα μπω σε διαδηκασία μάρκας

θα σου πω τι πρέπει να έχει το ποδήλατο

rigid πιρούνι

v-brake

stef ταχύτητες

 

YokoChoco
Εικόνα YokoChoco
Απών/απούσα

Τι μπορείς να πάρεις με 200€;

Μια βραδυά στο Ρέμο φίλε και παίζει να μην φτάσουν... σοβαρό ποδήλατο από 600€ και ανεβαίνουμε.