Ασφάλτινο mtb vs χωμάτινο trekking

43 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
afentis
Απών/απούσα

Ασφάλτινο mtb vs χωμάτινο trekking. Τί εννοώ;
Απο την μία έχουμε ένα ποδήλατο mtb και του έχουμε φορέσει ασφάλτινα λάστιχα.
Απο την άλλη έχουμε ένα off road trekking bike που φοράει τα μαμίσια χωμάτινα λάστιχα.

Τα ερώτηματα αφορούν για ασφάλτινη χρήση:
1.ποιό απο τα δύο θα πάει καλύτερα.
2.ποιό θα αναπτύξει την μεγαλύτερη τελική ταχύτητα.
3.ποιό θα είναι πιό ξεκούραστο.

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Colorado MTB
Εικόνα Colorado MTB
Απών/απούσα

Tι να σου απαντησει κανεις τωρα με αφτα που ρωτας??? Με κουφανες !! Ειναι σαν να σου λεω αν το η γιαγια ειχε αρχ...α θα ηταν παππους. Με το μπαρδον ομως οπως ελεγε και ο Γκιωνακης σε μια ταινια.

afentis
Απών/απούσα

Το ερώτημα αυτό προέκυψε γιατί πολλοί απο εδώ στο forum φορούν στο mtb ασφάλτινα λάστιχα για να εξαλλείψουν τα μειονεκτήματα των τρακτερωτών ελαστικών στην άσφαλτο.(ξαναβάζουν τα τρακτερωτά για χωμάτινες εξορμήσεις) Το θέτω σαν παράθεση στο πώς συγκρίνονται με τα trekking στην αφάλτινη συμπεριφορά όπου σε αυτή την κατηγορία δεν κάνουν τίποτε στο να αλλάξουν τα ελαστικά άλλωστε γι'αυτό πηραν trekking για να μην κάνουν κάτι τετοιο.

Ξαναθέτω τα ερώτηματα, αφορούν για ασφάλτινη χρήση:
1.ποιό απο τα δύο θα πάει καλύτερα.
2.ποιό θα αναπτύξει την μεγαλύτερη τελική ταχύτητα.
3.ποιό θα είναι πιό ξεκούραστο.

terminator
Εικόνα terminator
Απών/απούσα

Το Τrekking έχει μεγαλύτερη τελική λόγω μεγαλύτερων τροχών (28'') και περισσότερων δοντιών στον μεγάλο δίσκο (48 αντι 42-44 που εχουν τα ΜΤΒ).
Πιό ξεκούραστο λόγω πιο όρθιας θέσης.
Απλά το ΜΤΒ θα είναι λιγο πιο ευκίνητο (λογω 26'')

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

πριν απαντήσω το θέμα καλό και κακό ποδήλατο αφορά πιο πολύ στο τι θέλει να κάνει ο καθένας με το ποδήλατο
επίσης η σύγκριση είναι λίγο άκυρη γιατί αλλάζει η ποιότητα των ελαστικών όσο αφορά την πίεση
άλλη πίεση θα έχει όταν είναι 26χ1.25 και άλλη 26χ1.70 στο ίδιο λάστιχο μιλάμε άρα αλλάζουν τα θέματα άνεσης και ταχύτητας

afentis wrote:

1.ποιό απο τα δύο θα πάει καλύτερα.

ουσιαστικά το τρακτεροτο λάστιχο είναι πιο κουραστικό
ακόμα και το αρχικό λάστιχο των trekking δεν είναι ασφάλτινο
για ταχύτητα είναι δύσκολα να υπολογίσεις
βέβαια όπως και να έχει η διαφορά ταχύτητας είναι περίπου 10% που σημαίνει ότι με το mtb αν πηγαίνει με 25 στο trekking θα πηγαίνεις με 28
afentis wrote:

2.ποιό θα αναπτύξει την μεγαλύτερη τελική ταχύτητα.

δύσκολα να το υπολογίσεις αυτό
το trekking έχει το πλεονέκτημα του μεγαλύτερου τροχού
το mtb έχει πλεονέκτημα στην απόδοση του σκελετού
πιο σωστά γρανάζια για να αναπτύξεις μεγάλη ταχύτητα και να την κρατήσεις (για ερασιτέχνες μιλάμε)
και πιο αεροδυναμική θέση πάνω σε αυτό
afentis wrote:

3.ποιό θα είναι πιό ξεκούραστο.

αυτό που έχει το λιγότερο τακούνι θα έχει και λιγότερους κραδασμούς
βέβαια όσο πιο πυκνά είναι τα τακούνια τόσο λιγότερους κραδασμούς τρως
εδώ παίζει και η θέση οδήγησης που είναι μεγάλη συζήτηση και δεν θα την κάνουμε τώρα

Sar1
Απών/απούσα

Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο, (flat ή low rise τιμόνι, μήκος και κλίση λαιμού κλπ).
Οπως και τα λάστιχα.
Επειδή αυτές τις ημέρες λόγω απεργιών πηγαινοέρχομαι Αθήνα με το ποδήλατο, υπό συνθήκες εφιαλτικές από πλευράς κίνησης, εκτίμησα απεριόριστα την ευελιξία του mtb 26'. Θεωρώ την ευελιξία ως την σημαντικότερη παράμετρο, αν πρόκειται για μετακινήσεις στο κέντρο της Αθήνας.
Προσανατολίζομαι πλέον σε ασφάλτινα λάστιχα π.χ. Marathon, σε διάσταση 26 X 2.0, όχι μικρότερα. Το γιατί επιλέγω αυτή τη διάσταση θέλει κουβέντα.
Πάντως η τελική ταχύτητα κατ' εμέ δεν είναι κριτήριο. Μιλάω πάντα για μια πόλη σαν την Αθήνα.
Αυτό το οποίο με προβληματίζει είναι η σκοπιμότητα επιλογής ενός ξηρού πιρουνιού, όπως, για παράδειγμα, το DT Swiss, carbon, (γύρω στα 250 Ευρώ από Γερμανία), σε αντικατάσταση του Reba Race, που έχω τώρα. Αμέσως, αμέσως το βάρος θα μειωθεί κατά 1.120 κιλά (θα πέσει κάτω από τα 10 κιλά στο σύνολο και θα συναγωνίζεται πλέον στα ίσια τις πιο βαριές κούρσες).
Γνώμες πάνω σ' αυτό;

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

SAR1 wrote:
Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο, (flat ή low rise τιμόνι, μήκος και κλίση λαιμού κλπ).
Οπως και τα λάστιχα.
Επειδή αυτές τις ημέρες λόγω απεργιών πηγαινοέρχομαι Αθήνα με το ποδήλατο, υπό συνθήκες εφιαλτικές από πλευράς κίνησης, εκτίμησα απεριόριστα την ευελιξία του mtb 26'. Θεωρώ την ευελιξία ως την σημαντικότερη παράμετρο, αν πρόκειται για μετακινήσεις στο κέντρο της Αθήνας.
Προσανατολίζομαι πλέον σε ασφάλτινα λάστιχα π.χ. Marathon, σε διάσταση 26 X 2.0, όχι μικρότερα. Το γιατί επιλέγω αυτή τη διάσταση θέλει κουβέντα.
Πάντως η τελική ταχύτητα κατ' εμέ δεν είναι κριτήριο. Μιλάω πάντα για μια πόλη σαν την Αθήνα.
Αυτό το οποίο με προβληματίζει είναι η σκοπιμότητα επιλογής ενός ξηρού πιρουνιού, όπως, για παράδειγμα, το DT Swiss, carbon, (γύρω στα 250 Ευρώ από Γερμανία), σε αντικατάσταση του Reba Race, που έχω τώρα. Αμέσως, αμέσως το βάρος θα μειωθεί κατά 1.120 κιλά (θα πέσει κάτω από τα 10 κιλά στο σύνολο και θα συναγωνίζεται πλέον στα ίσια τις πιο βαριές κούρσες).
Γνώμες πάνω σ' αυτό;

περίεργη η αλλαγή
τι θέλω να πω
το πρόβλημα είναι πως στο mtb έχεις μοιρασμένο το σώμα σου
κάτι που σημαίνει ότι μπροστά τρως όλους τους κραδασμούς
σε σχέση με ένα πιο όρθιας θέσης ποδήλατο
οπότε αν πας σε καλή άσφαλτο θα είναι όλα καλά
αν πας σε πεζόδρομο ή πλακόστροτο τότε θα νιώθεις τους κραδασμούς στα χέρια ή στους ώμους
εγώ θα κρατούσα την reba Που είναι ανάρτηση με κάκαλα
:D

Sar1
Απών/απούσα

Ηθελα να ακούσω κάποια γνώμη.

jijiconi
Απών/απούσα

Να πάρεις το carbon πιρουνι, θα απορροφά λόγω υλικού (και να δώσεις σε εμένα την reba).

CrippleHorse
Εικόνα CrippleHorse
Απών/απούσα

Θα συμφωνήσω με όσα είπε ο plannet.
Πάντως ένα ελαφρύ mountain μπορεί να είναι γρήγορο και να εμπνέει να το καβαλήσεις γρήγορα, κάτι που συνήθως δεν κάνουν τα trekking. Δε βλέπω να λείπει κάτι από ταχύτητα στο scott aspect μου πχ μετά από κάποιες αλλαγές. Με βοήθησαν πολύ τα σωστά λάστιχα αν και δεν έκανα το συμβιβασμό να βάλω για άσφαλτο και να αλλάζω. Υπάρχουν λάστιχα και λάστιχα, τρακτερωτά είναι τα panaracer ενός φίλου που βουίζουν από την αντίσταση του αέρα, τρακτερωτά είναι και τα διπλωτά schwalbe smart sam που έκαναν το ποδήλατό μου να φεύγει σφαίρα γιατί εκτός από τα τακάκια που στο κέντρο είναι συνεχόμενα για να κυλάει γρήγορα, και είναι πολύ ελαφριά.
Πρόσφατα καβάλησα trekking με 48 δόντια δίσκο μπροστά αλλά χάρη στη θέση του σώματος ως προς τα πετάλια και την αεροδυναμική της πιο όρθιας στάσης, είχα την εντύπωση ότι αυτά τα 4 έξτρα δοντάκια δεν τα εκμευαλλευόσουν και πολύ :-)

SAR1 wrote:

Αυτό το οποίο με προβληματίζει είναι η σκοπιμότητα επιλογής ενός ξηρού πιρουνιού, όπως, για παράδειγμα, το DT Swiss, carbon, (γύρω στα 250 Ευρώ από Γερμανία), σε αντικατάσταση του Reba Race, που έχω τώρα. Αμέσως, αμέσως το βάρος θα μειωθεί κατά 1.120 κιλά (θα πέσει κάτω από τα 10 κιλά στο σύνολο και θα συναγωνίζεται πλέον στα ίσια τις πιο βαριές κούρσες).
Γνώμες πάνω σ' αυτό;

Φίλε αν είχα την ανάρτησή σου, το δικό μου ποδήλατο θα είχα το βάρος που λες :-) Θέλω να πω ότι έχεις ήδη μια ελαφριά ανάρτηση και αν έχεις δυνατότητες απώλειας βάρους από αλλού χωρίς να περάσεις σε σταθερή πιρούνα, μου φαίνεται καλύτερο να κάνεις αυτό. Βέβαια το αν χρειάζεσαι κι άλλη δίαιτα το ξέρεις μόνο εσύ, γιατί εγώ τουλάχιστο αν είχα πέσει κάτω από τα 11 κιλά ήδη, θα έκανα κωλοτούμπες.

CrippleHorse
Εικόνα CrippleHorse
Απών/απούσα

jijiconi wrote:
Να πάρεις το carbon πιρουνι, θα απορροφά λόγω υλικού (και να δώσεις σε εμένα την reba).

Nομίζω ότι λόγω σχεδιασμού δε θα απορροφά όσο περιμένεις κρίνοντας από τις δρόμου, παρόλο που είναι κι αυτή κάρμπον, παίζει να την έχουν φτιάξει για να είναι κυρίως άκαμπτη κι όλας (ακους SAR1 που σε συμβουλεύω πιο σωστά; σε μένα να δώσεις τη reba ;-)).

Trustworthy
Απών/απούσα

Σε ενα MTB πόσο λεπτό ασφαλτινο λάστιχο μπορούμε να βάλουμε ώστε να μην φαίνεται άσχημα στο ποδήλατο; Δηλαδή ένα λάστιχο πολύ λεπτό 27.5x1.25 σίγουρα θα έδειχνε "ξένο" στο MTB. Μέχρι πόσο πάχος μπορούμε να κατέβουμε ώστε να φαίνεται όμορφο συνολικά το ποδήλατο; Παραπάνω αναφέρθηκε διάσταση 2.00''.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

το mtb δείχνει όμορφο μόνο με τα mtb λάστιχα

από εκεί και πέρα το πιο λεπτό λάστιχο είναι τα 26χ1 σε 26ρι

εσύ έχεις 29 οπότε σου συνιστώ να βάλεις 700χ28/30

θα είναι μια καλή επιλογή

 

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Αν αλλάξεις πιρούνι και φύγεις από τα χοντροκάλαμα των αναρτήσεων, πας σε ξερό τρεκκινοειδές πιρούνι, μια χαρά μπορείς να κατέβεις σε 28/30 που έγραψε και ο Πλάνετ πιο πάνω.

Το μεγάλο (οπτικό) πρόβλημα είναι όταν βάζεις λεπτούτσικα ελαστικά σε χοντρές ΜΤΒ αναρτήσεις, εκεί φαίνεται ΑΣΧΗΜΑ. (πίσω, μην σκας, όλα καλά.... δεν "χαλάει" η εικόνα)

taximetro
Απών/απούσα

Plannet wrote:

το mtb δείχνει όμορφο μόνο με τα mtb λάστιχα

από εκεί και πέρα το πιο λεπτό λάστιχο είναι τα 26χ1 σε 26ρι

εσύ έχεις 29 οπότε σου συνιστώ να βάλεις 700χ28/30

θα είναι μια καλή επιλογή

 

 

Καλησπέρα  ,  σκέφτομαι να αγοράσω ένα megisto , αλλά άλλαξα γνώμη εδώ μέσα και ΜΆΛΛΟΝ θα πάω για το Funcore  ,  αν και θα ήθελα και κάποιο άλλο μοντέλο να μου προτείνετε κοντά στα 500 που κάνει...το Funcore. 

Η κύρια ερώτηση είναι ότι στο 1,82 και 110 κιλά βάρος που έχω  δεν χρειάζεται λάστιχα 42-622  που έχει όριο  ,  σαν λάστιχο , τα 110 κιλά  ? Ίσως και 50-622  που είναι για 120 κιλά  ? Αντί για τα 28-622 που έχει το Funcore  ?  Μένω Ζωγράφου  , έχει ανηφόρες  ,  το funcore έχει 11-32 9αρα , θα με βγάλει η να πάω σε 42αρα σαν του megisto με 42-622  λάστιχο ? ? Τέλος  , θα ήθελα ένα ποδήλατο να με κρατάει στη σέλα όση ώρα μπορώ παραπάνω για άσκηση  ,  άμα υπάρχει κάποια πρόταση εκτός από το 70% Funcore η κατά 30% megisto  , δεν μου αρέσει η άσχημη ανάρτηση του megisto ,  αλλά η θέση οδήγησης που είναι περίπου με δύο γυναικια που έχω Olympia και Inteal και που μου αρέσουν πολύ  , όμως πρέπει να βοηθήσω το σώμα μου και να περνάω αρκετή ώρα στο ποδήλατο με ευχαρίστηση για άσκηση....ευχαρίστως να την διαβάσω..

 

 

Ευχαριστώ πολύ. 

Kikaksotiko
Εικόνα Kikaksotiko
Απών/απούσα

Με 60mm travel δεν το λες και άσχημη ανάρτηση..για trekking ποδήλατο. Από που το συμπέρανες ότι είναι άσχημη ανάρτηση; από τα λεγόμενα κάποιων; το megisto είναι το δεύτερο σε σειρά καλύτερο trekking της ideal μετά το optimus για το 2020 δες τον κατάλογο της Ideal. Αν περιμένεις από άλλους να σου πουν τι ποδήλατο να πάρεις σώθηκες. Εγώ αυτό κατάλαβα από αυτά που γράφουν κάποιοι εδώ μέσα.. Ότι απλά έχουν κόλλημα με την ανάρτηση. Διάβαζα παλιότερα θέματα στο φόρουμ που είναι πολλοί υπέρ της ανάρτησης και για το megisto έλεγαν τα καλύτερα λόγια το 2010 φαντάσου μετά από 20 χρόνια. Τώρα περίμενε να σου πουν οι άλλοι τι ποδήλατο να πάρεις και να χτυπάει στους κατσικόδρομους να ξενερώσεις και να μην ξανακάνεις ποδήλατο. Μέχρι να μάθεις να οδηγείς όπως οι άλλοι που είναι κατά της ανάρτησης θα περάσει καιρός. Αν μπορείς να ανταπεξέλθεις σε αυτούς τους δρόμους όπως οι άλλοι καλώς. Το megisto είναι ποδηλατάρα. Έχω διαβάσει αυτές τις μέρες άπειρα θέματα στο φόρουμ και έχω ακούσει πολλές απόψεις το θέμα είναι να φιλτράρεις τις πληροφορίες και να δεις στην πράξη τι ποδήλατο θα πάρεις. Κάνε δοκιμές. Εγώ έχω Trekking με ανάρτηση με 45 mm και μια χαρά κάνει την δουλειά της φαντάσου με 60 mm.

100 mm έχουν πολλά mountain bike φαντάσου που είναι για άλματα 

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

Kikaksotiko wrote:

Με 60mm travel δεν το λες και άσχημη ανάρτηση..για trekking ποδήλατο. Από που το συμπέρανες ότι είναι άσχημη ανάρτηση; από τα λεγόμενα κάποιων; το megisto είναι το δεύτερο σε σειρά καλύτερο trekking της ideal μετά το optimus για το 2020 δες τον κατάλογο της Ideal. Αν περιμένεις από άλλους να σου πουν τι ποδήλατο να πάρεις σώθηκες. Εγώ αυτό κατάλαβα από αυτά που γράφουν κάποιοι εδώ μέσα.. Ότι απλά έχουν κόλλημα με την ανάρτηση. Διάβαζα παλιότερα θέματα στο φόρουμ που είναι πολλοί υπέρ της ανάρτησης και για το megisto έλεγαν τα καλύτερα λόγια το 2010 φαντάσου μετά από 20 χρόνια. Τώρα περίμενε να σου πουν οι άλλοι τι ποδήλατο να πάρεις και να χτυπάει στους κατσικόδρομους να ξενερώσεις και να μην ξανακάνεις ποδήλατο. Μέχρι να μάθεις να οδηγείς όπως οι άλλοι που είναι κατά της ανάρτησης θα περάσει καιρός. Αν μπορείς να ανταπεξέλθεις σε αυτούς τους δρόμους όπως οι άλλοι καλώς. Το megisto είναι ποδηλατάρα. Έχω διαβάσει αυτές τις μέρες άπειρα θέματα στο φόρουμ και έχω ακούσει πολλές απόψεις το θέμα είναι να φιλτράρεις τις πληροφορίες και να δεις στην πράξη τι ποδήλατο θα πάρεις. Κάνε δοκιμές. Εγώ έχω Trekking με ανάρτηση με 45 mm και μια χαρά κάνει την δουλειά της φαντάσου με 60 mm.

100 mm έχουν πολλά mountain bike φαντάσου που είναι για άλματα 

Εχεις αρχισει και γινεσαι επικινδυνος-επικινδυνη. Γραφεις αυτα που γραφεις και καποιος θα σε ακουσει και θα χτυπαει το κεφαλι του.

Εχεις καταλαβει οτι καποιοι εχουν κολλημα με την αναρτηση (με την μη αναρτηση θα διορθωσω). Δλδ εσυ που δεν εχεις δοκιμασει ποδηλατο χωρις αναρτηση μπορεις και εχεις σωστη γνωμη ενω οι υπολοιποι που εχουν δοκιμασει και τα δυο και με πολλα παραπανω χλμ εχουν κολλημα. Δεν ξερεις καν γιατι μιλας. Ο ερωτων ειναι 110 κιλα. Ποιος σου ειπε οτι η αναρτηση μπορει να δουλεψει με αυτα τα κιλα (εαν δουλευε ικανοποιητικα απο την αρχη που δεν)???? Και κατι που αναφερεις μετα. Ποιος σου ειπε οτι το πρωτο πραγμα που μετραει σε μια αναρτηση ειναι το μηκος της διαδρομης?? Τι σχεση εχουν οι αναρτησεις που ειναι καταλληλες για αλματα (με τις χοντρες τσιμουχες και με τα τουλαχιστον 32αρια καλαμια και τις λειτουργικες αποσβεσεις εσωτερικα) με αυτες των τρεκινγκ (που εχουν κατι τσιμουχακια που παιζουν πριν καν ανεβεις στο ποδηλατο με τα λεπτα καλαμια και τις αστειες αποσβεσεις)?? Θα καταστρεψεις κοσμο με αυτα που γραφεις.  

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

taximetro wrote:
Καλησπέρα  ,  σκέφτομαι να αγοράσω ένα megisto , αλλά άλλαξα γνώμη εδώ μέσα και ΜΆΛΛΟΝ θα πάω για το Funcore  ,  αν και θα ήθελα και κάποιο άλλο μοντέλο να μου προτείνετε κοντά στα 500 που κάνει...το Funcore. 

Η κύρια ερώτηση είναι ότι στο 1,82 και 110 κιλά βάρος που έχω  δεν χρειάζεται λάστιχα 42-622  που έχει όριο  ,  σαν λάστιχο , τα 110 κιλά  ? Ίσως και 50-622  που είναι για 120 κιλά  ? Αντί για τα 28-622 που έχει το Funcore  ?  Μένω Ζωγράφου  , έχει ανηφόρες  ,  το funcore έχει 11-32 9αρα , θα με βγάλει η να πάω σε 42αρα σαν του megisto με 42-622  λάστιχο ? ? Τέλος  , θα ήθελα ένα ποδήλατο να με κρατάει στη σέλα όση ώρα μπορώ παραπάνω για άσκηση  ,  άμα υπάρχει κάποια πρόταση εκτός από το 70% Funcore η κατά 30% megisto  , δεν μου αρέσει η άσχημη ανάρτηση του megisto ,  αλλά η θέση οδήγησης που είναι περίπου με δύο γυναικια που έχω Olympia και Inteal και που μου αρέσουν πολύ  , όμως πρέπει να βοηθήσω το σώμα μου και να περνάω αρκετή ώρα στο ποδήλατο με ευχαρίστηση για άσκηση....ευχαρίστως να την διαβάσω..

Εχεις χαθει μεσα στα χαρακτηριστικα και τα εχεις πολυ μπερδεμενα στο μυαλο σου.

Δεν νομιζω οτι το megisto εχει 42 γραναζι πισω. 8αρα φοραει αρα το πολυ να εχει 11-36.

Αυτο τον συνδιασμο με τα βαρη και το πλατος ελαστικου μαλλον λαθος το εχεις

Τωρα αυτο με το funcore και το βαρος σου ειναι θεμα για μεγαλη συζητηση. Και το προβλημα ειναι περισσοτερο η θεση που καθεσαι και οχι η αντοχη. Το funcore ειναι περισσοτερο σπορ απο τα τυπου Megisto. Που σημαινει οτι θα πρεπει να καθεσαι πιο σκυφτα (το οποιο ειναι καλο εαν θες να ανεβασεις χλμ αλλα θα πρεπει να συνηθισεις την θεση) κατι που οσο πιο πολλα κιλα εχεις τοσο πιο δυσκολο ειναι.  

Kikaksotiko
Εικόνα Kikaksotiko
Απών/απούσα

https://www.podilates.gr/forum/agora-podilatoy-klp/1... δηλαδή εδώ ο rockarola που προτείνει αναρτήσεις για άνεση σε κάποιον που έχει και παραπάνω κιλά από τον φίλο που είναι 110 κιλά είναι επικίνδυνος; το μέγιστο έχει πολύ καλή ανάρτηση για trekking ποδήλατο. Απλά εσάς δεν σας αρέσουν οι αναρτήσεις. Τώρα εσύ λεγε με επικίνδυνη θα δοκιμάσει και θα δει και μόνος του 

morgoth
Απών/απούσα

Εγω εχω κανει 30 χιλιαδες αστικα σιλιομετρα αλλα θεωρω τον εαυτο μου ασχετο και δισταζω να προτεινω συγκεκριμενα ποδηλατα, μιλαω μονο για τις δικες μου πολυ συγκεκριμενες εμπειριες (δεν θα εγραφα ποτε πχ αν ειναι καλα τα υδραυλικα δισκοφρενα, δεν εχω οδηγησει ποτε, για την αναρτηση που ειχα, μετα ειδα πως ειναι και χωρις στο ΙΔΙΟ ποδηλατο, ναι θα εκφερω αποψη)

Γενικα παντως, την αυτοπεποιθηση που μπορει να νοιωθει καποιος επιεικως ασχετος να μπουκαρει καπου, να προτεινει στον αλλον που να χαλασει τα λεφτα του με υφος τα ξερω ολα, και να ερχεται σε αντιπαραθεση με μελη που εχουν φαει την ζωη τους στα ποδηλατα σαν χομπι αλλα και σαν επαγγελμα δεν θα σταματησει ποτε να με σοκαρει.

Χαρα στο κουραγιο σου ρε Κωστα που ασχολεισαι ακομα, κοινωνικο εργο επιτελεις, εγω εχω σηκωσει τα χερια. Δεν μας αρεσουν οι αναρτησεις λεει, λες και οι αναρτησεις ειναι θεμα αισθητικο η εχουμε γραφτει σε καποια οργανωση που ειναι ιδεολογικα αντιθετη με τις αναρτησεις. Τρεις λαλουν και δυο χορευουν.

Kikaksotiko
Εικόνα Kikaksotiko
Απών/απούσα

Εντάξει peace το λάβαμε το μήνυμα η ανάρτηση σε trekking είναι άχρηστη Απλά σε κάποιους άσχετους σαν και εμένα που δεν σηκώνεται κάθε πέντε λεπτάκια για να αποφύγει τις λακκούβες φαίνεται χρήσιμη 

Kikaksotiko
Εικόνα Kikaksotiko
Απών/απούσα

https://www.podilates.gr/forum/agora-podilatoy-klp/p... και επειδή εγώ είμαι άσχετη ας διαβάσει ο φίλος μας αυτό το θέμα να δει και απόψεις ανθρώπων που είναι υπέρ της εμπρόσθιας ανάρτησης και εξηγούν και τους λόγους μην βλέπει μόνο ότι του λένε όσοι είναι κατά.. Και ας βγάλει μετά το δικό του συμπέρασμα 

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

Kikaksotiko wrote:

https://www.podilates.gr/forum/agora-podilatoy-klp/130-kila-tha-gonatise... δηλαδή εδώ ο rockarola που προτείνει αναρτήσεις για άνεση σε κάποιον που έχει και παραπάνω κιλά από τον φίλο που είναι 110 κιλά είναι επικίνδυνος; το μέγιστο έχει πολύ καλή ανάρτηση για trekking ποδήλατο. Απλά εσάς δεν σας αρέσουν οι αναρτήσεις. Τώρα εσύ λεγε με επικίνδυνη θα δοκιμάσει και θα δει και μόνος του 

βρηκες ενα θεμα του 2009 (τελειως αλλα δεδομενα) που ο rocka προτεινει αναρτηση για ΜΤΒ (καμμια σχεση με αναρτηση τρεκινγκ) και μου το δειχνεις σαν παραδειγμα. Γιατι δεν ρωτας ποσες αναρτησεις εχει ο rocka στα ποδηλατα του?? 
Αφου ετσι και αλλιως εχεις οπως λες διαβασει πολλα απο τα παλια θεματα. Γιατι δεν αναφερεις οτι τοτε (τονιζω το τοτε) οι περισσοτεροι προτειναν το kona dew (ξαναλεω τοτε οχι σημερα). Δλδ ενα ποδηλατο τρεκινγκ χωρις αναρτηση.

Που ολα τα παραπανω δεν εχουν καμμια αξια. Γιατι; Γιατι δεν ξερεις τι ειναι ο αλλος που γραφει. Μπορεις να ξερεις πισω απο ενα ψευδωνυμο ποιος ειναι απο πισω και τι εμπειρια εχει; Ξερεις εαν αυτος που γραφει κανει καν ποδηλατο; Εαν αυτα που γραφει ειναι μονο απο googlarisma και οχι απο προσωπικη εμπειρια; Εαν ο αλλος που γραφει ειναι 14 χρονων και τρολαρει; ΟΧΙ δεν ξερεις. Αρα το οτι γραφουν και καποιοι οτι ναι κανε αυτο δεν λεει και τιποτα. Πως μπορεις να ακολουθησεις μια γνωμη οταν δεν ξερεις τον αλλον και δεν ξερεις τι και γιατι το προτεινει; Εδω υπηρχε καποιος που ρωτουσε κατι βασικο σαν να λεμε εαν στα λαστιχα βαζουμε αερα ή νερο και δυο απαντησεις μετα εδινε συμβουλες σε αλλους (φουκαραδες οσοι τον ακουσαν και χτυπαγαν το κεφαλι τους) και απανταγε και σε ολα λες και υπηρχε βραβειο ποιος θα απαντησει τις περισσοτερες ερωτησεις.

   Ξαναλεω γιατι εισαι επικινδυνη. Προτεινεις κατι (και κατηγορεις και την αλλη πλευρα οτι ειναι δογματικοι) χωρις να εχεις δοκιμασει την αλλη πλευρα. (το ιδιο κανουν και ολοι οι αλλοι στο αλλο θεμα που μου εβαλες link. Χωρια που ειναι τελειως αλλα τα δεδομενα απο τα σημερινα). Απο την στιγμη που δεν εχεις δοκιμασει την αλλη πλευρα πως μπορεις να εισαι σιγουρη οτι ειναι σωστη η αποψη σου; Λες ακομα οτι η αναρτηση του megisto οτι ειναι καλη. Δεδομενα, αναβατης 110 κιλα, δισκοφρενο, 26αρια καλαμια, μικρες τσιμουχες. Ξερεις τι "παιξιμο" θα εχει η συγκεκριμενη αναρτηση καθε φορα που θα παταει φρενο;; Ξερεις ποση απο τα 60μμ διαδρομη θα καταναλωθει μονο με το να κατσει ο αναβατης πανω;;

υ.γ.Τωρα που το σκεφτομαι θα ειχε πολυ ενδιαφερον να εγραφε ο φιλος του morgoth για το megisto και την αναρτηση του μετα την χθεσινη του εμπειρια.

taximetro
Απών/απούσα

Καλησπέρα  ,  είμαι αγυμναστος , τα λίγα χλμ που κάνω γίνονται σε city δηλ γυναικείο με άνετη θέση  , καμαρωτη ,   όμως όσο περνάει η ώρα λόγω κιλών? Λόγω θέσης? Υποφέρω....

Άρα επειδή ο σκοπός μου είναι να παραμείνω στην σέλα όσο μπορώ πιο πολύ  δηλ λιγότερη καταπόνηση στα μαλακά μόρια  , δεν έχω θέμα μέσης η χεριών  ,  μήπως η θέση οδήγησης στο fitness μοιράζει περισσότερο το βάρος σε χέρια και λοκό και έτσι  , τουλάχιστον  ,  αντέξω για περισσότερη ώρα  ?  ....δεν με νοιαζει ως πρώτη  προτεραιότητα η απόσταση η οι λακκούβες  και το πατημένο χώμα  , η ευχαρίστηση της ανάρτησης και τα πεζοδρόμια  ,  ολα παίζουν το ρόλο τους βέβαια  ,   αλλά κατέληξα ως  πρώτη προτεραιότητα η χαρά  να κάνω ποδήλατο περισσότερη ώρα χωρίς να υποφέρω...

Άρα πια Φιλοσοφία υπερτερεί  , trekking με η χωρίς ανάρτηση η fitness  ? Και πια εταιρεία/μοντέλο  ,  μέχρι 700€ ? 2-3 μοντέλα  τουλάχιστον  ,,,,,

Σας ευχαριστώ όλους...

Υ.Γ νόμιζα ότι αν έβαζα 42-622 η 50-622 θα ήταν καταληλοτερο για τα κιλά μου και θα αποφεύγαμε την ανάρτηση..

.....................

morgoth
Απών/απούσα

Πονος στο συγκεκριμενο σημειο εχει να κανει με ρυθμιση σελας και οχι με θεση οδηγησης. Παιξε με την κλιση της σελας και το μπρος-πισω και θα την βρεις την ακρη.

 

Kikaksotiko wrote:

Εντάξει peace το λάβαμε το μήνυμα η ανάρτηση σε trekking είναι άχρηστη Απλά σε κάποιους άσχετους σαν και εμένα που δεν σηκώνεται κάθε πέντε λεπτάκια για να αποφύγει τις λακκούβες φαίνεται χρήσιμη 

Επιτελους εγραψες και κατι σωστο, συμφωνουμε απολυτα εδω.

Ο Φιλος morgoth δεν χρειαζεται να διαβασει απολυτως τιποτα, εχει ιδια πειρα σε αντιθεση με καποιους αλλους που δινουν γνωμες με υφος ειδικου για πραγματα που διαβασανε στο ιντερνετ. Για αυτα που δεν εχω πειρα αφηνω να δινουν συμβουλες παιδια οπως ο Κωστας και ο ροκα (που αν νομιζεις οτι συμφωνει μαζι σου μαλλον δεν καταλαβαινεις τι διαβαζεις) που την εμπειρια τους θελω 20 χρονια για να την φτασω.

Peace indeed, δεν ξαναπανταω εγω, το να προστατεψω καποιον απο μια λαθος αγορα ειναι μικροτερη προτεραιοτητα απο την διατηρηση της ψυχικης μου υγειας.

Kikaksotiko
Εικόνα Kikaksotiko
Απών/απούσα

Φυσικά και η διατήρηση της ψυχικής σου υγείας είναι ότι σημαντικότερο για αυτό και κάνουμε ποδήλατο γιατί εκτός από σωματική υγεία μας προσφέρει και πνευματική υγεία και πίστεψε με δεν είχα καμία πρόθεση να χαλάσω την ψυχική σου υγεία αν είναι δυνατόν. Εγώ μιλάω σύμφωνα με την εμπειρία μου και ανέβασα αυτά τα λινκ από προηγούμενα θέματα που έχει αναφερθεί το ίδιο ζήτημα και κάποια παιδιά υποστήριζαν ποδήλατο με ανάρτηση. Ζητώ συγνώμη αν έθιξα κάποιον και δεν ξανά ασχολούμαι με το θέμα γιατί πολύ απλά δε θέλω να χαλάω την καρδιά κανενός. Μένω απλά στο ότι εμένα με βολεύει ποδήλατο με ανάρτηση. Δε ξαναλέω την άποψη μου ας μιλήσουν αυτοί που ξέρουν καλύτερα και από κει και πέρα όλα καλά. Εύχομαι τα καλύτερα 

Kikaksotiko
Εικόνα Kikaksotiko
Απών/απούσα

"Ο Φιλος morgoth δεν χρειαζεται να διαβασει απολυτως τιποτα, εχει ιδια πειρα σε αντιθεση με καποιους αλλους που δινουν γνωμες με υφος ειδικου για πραγματα που διαβασανε στο ιντερνετ. Για αυτα που δεν εχω πειρα αφηνω να δινουν συμβουλες παιδια οπως ο Κωστας και ο ροκα (που αν νομιζεις οτι συμφωνει μαζι σου μαλλον δεν καταλαβαινεις τι διαβαζεις) που την εμπειρια τους θελω 20 χρονια για να την φτασω. "Προφανώς δεν πήγαινε για σένα το να διαβάσει ο φίλος αλλά για τον taxímetro που είπε ήθελε μέγιστο αλλά με αυτά που διαβάζει εδώ μέσα άλλαξε γνώμη. Πως νόμιζες ότι αναφέρθηκα σε εσένα; ανέβασα να διαβάσει το θέμα επειδή μιλάνε για trekking και γίνεται αναφορά στην ανάρτηση και κάποιοι εξηγούν παρά τα λεγόμενα άλλων για ποιο λόγο είναι χρήσιμη η ανάρτηση. Δεν πήγαινε για εσένα. 

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

Kikaksotiko wrote:
................Εγώ μιλάω σύμφωνα με την εμπειρία μου και ανέβασα αυτά τα λινκ από προηγούμενα θέματα που έχει αναφερθεί το ίδιο ζήτημα και κάποια παιδιά υποστήριζαν ποδήλατο με ανάρτηση.  Μένω απλά στο ότι εμένα με βολεύει ποδήλατο με ανάρτηση. Δε ξαναλέω την άποψη μου .............. 

Πραγματικα δεν το εχεις καταλαβει ακομα ή απλα μας τρολαρεις;;;;; Υποστηριζεις την αποψη σου που δεν ειναι ολοκληρωμενη. Λες οτι σε βολευει ποδηλατο με αναρτηση (να ξεκαθαρισουμε οτι μιλαμε τρεκινγκ με αναρτηση γιατι ποδηλατα υπαρχουν και ΜΤΒ που ΠΡΕΠΕΙ να εχουν αναρτηση). Εαν δεν εχεις δοκιμασει τρεκινγκ χωρις αναρτηση τοτε πως ξερεις οτι δεν σε βολευει;; Εαν δοκιμασεις τρεκινγκ χωρις αναρτηση και δεις αυτο που πρεπει να δεις μετα θα λες οτι αλλαξες αποψη και τελικα προτιμας χωρις αναρτηση οποτε ολοι εσεις που με ακουσατε , ε τι να κανουμε;; 

Με λιγα λογια δεν ξερεις εαν τελικα σε βολευει τρεκινγκ με αναρτηση ή χωρις. Απλα εχεις δοκιμασει μονο το με αναρτηση και οκ δεν ειχες προβλημα. Το ιδιο ειναι και οι αλλοι στο λινκ που εβαλες.

Kikaksotiko
Εικόνα Kikaksotiko
Απών/απούσα

Όχι ρε συ δεν τρολαρω μιλάω από την εμπειρία που έχω με το trekking με ανάρτηση. Και είπα και ξαναλέω στους κατσικόδρομους προτείνω trekking με ανάρτηση γιατί εμένα με βολεύει που δεν κοπανάει το ποδηλατάκι μου πολύ απλό και είπα είχα ένα ποδήλατο χωρίς ανάρτηση πριν πάρω αυτό και κοπανούσε δεν ήταν trekking αλλά ένα παλιό mountainbike χωρις ανάρτηση που όποτε του έκανα βόλτα δεν την πάλευα. 

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

τα πάντα όλα... αχταρμάς....

Ας μην αναμοχλεύουμε τόσο παλιά θέματα. Έχουμε αλλάξει, έχουμε δει το φώς το αληθινό, έχουμε φύγει πολύ από τότε.... και το κυριότερο: η αγορά έχει αλλάξει πάρα πολύ. Τότε, το μακρυνό 2009, η αγορά είχε ΕΛΑΧΙΣΤΟΤΑΤΑ ποδήλατα χωρίς ανάρτηση μπροστά (με εξαίρεση τις κούρσες και τα γυναικεία city με τον low-pass σκελετό). Τότε το ideal megisto ήταν από τα best seller μοντέλα της αγοράς. Το ίδιο και τα kona dew και specialized sirrus. Ο κόσμος είτε επέλεγε χοντρολαστιχάρες και αναρτήσεις, είτε ξερά κουρσοειδή / κούρσες. Τώρα πλέον έχουμε έντονα το στοιχείο του υβριδικού ποδηλάτου, του φιτνες, του ξερού πιρουνιού μπροστά, η αγορά βγάζει ενα σωρό τέτοια μοντέλα, ακριβώς γιατί ο κόσμος συνειδητοποιεί ότι δεν χρειάζεσαι λαστιχάρες και κούνια-μπέλα πιρούνι για να βολτάρεις στην άσφαλτο. ... Τι να λέμε τώρα....εδώ πλέον βλέπουμε ΜΤΒ με απίστευτα χοντρά ελαστικά και πλήρη απουσία ανάρτησης (fat bikes). Και μιλάμε για ΜΤΒ που προορίζονται για γκρεμίλες.....

Τα έχουμε ξαναγράψει, τα έχουμε ξαναπει. Αν το ποδηλατο δεν θα πατήσει σε κακοτράχαλο δρόμο, σε γκρεμίλες, σε λασπουριές, σε βραχώδη εδάφη, τότε η ανάρτηση είναι περιττό βάρος και απώλεια δύναμης. Αν πατήσει σε όλα αυτά και η ανάρτηση δεν είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ, και πάλι ελάχιστο το καλό που θα δει ο αναβάτης....

Kikaksotiko
Εικόνα Kikaksotiko
Απών/απούσα

Όπως τα περιγράφεις ροκαρόλα με όμορφο τρόπο και ψυχραιμία γίνεσαι πιο κατανοητός. Ναι σίγουρα οι εποχές έχουν αλλάξει τώρα ως προς το καλύτερο χειρότερο δεν ξέρω είναι σχετικό πολλά ποδήλατα του τότε ήταν καλύτερα ως προς την αντοχή με ατσάλινους σκελετούς πιο βαριά μεν αλλά πιο ανθεκτικά . Πάντως όσον αφορά αυτό που λες για τον κακοτράχαλο δρόμο εκεί βαδίζω κάθε μέρα για να πάω στον προορισμό μου εδώ που μένω. Και για αυτό υποστηρίζω την ανάρτηση γιατί με βοηθάει και πάω παντού χωρίς πρόβλημα . Δεν ξέρω γιατί να μην είναι καλή η ανάρτηση που έχει το crossmo 2020 που έχω εγώ ή του megisto Trekking ποδήλατα είναι και μάλιστα πολύ καλή κατηγορία γιατί να είναι κακή ή ανάρτηση; ότι είναι μια οικονομική ανάρτηση την κάνει κακή; αν είναι αυτό το πρόβλημα να μου πεις να πάρω μια καλύτερη ανάρτηση όταν και αν αυτή που έχω βγάλει πρόβλημα. Γιατί άλλους τους βολεύει το ξερό πιρούνι αλλά εμένα όχι σε αυτούς τους δρόμους που πατάω καθημερινά. Μέχρι και στον ποδηλατόδρομο που πάω από Ερυθραία Κηφισιά χοροπηδάει σε όλη την διαδρομή. Πρέπει να δεις τα χάλια των δρόμων που έχουμε εδώ