Επιλογή ποδηλάτου και παράγοντες που επηρεάζουν τη δυσκολία ανάβασης ανηφόρων

65 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

kktsol wrote:
Βασικα λεω οτι οταν κανεις καποιον παραθεση το κανεις για να γραψεις κατι σχετικο (ειτε να διαφωνησεις ειτε να προσθεσεις).

Οταν εγω γραφω οτι το θεμα ειναι στο εαν χωραει στα πισω ψαλιδια και στην μπροστα αναρτηση μονο εαν οταν τερματιζει βρισκει στην κορωνα ειναι το προβλημα και οτι περισσοτερο θα επρεπε να σας νοιαζει το ποσο πιο νευρικο θα γινει με την αλλαγη του κεντρου βαρους και την αλλαγη του υψους της μεσαιας τριβης και μου απαντας το παρακατω .......

Plannet wrote:
βασικά όταν βάζεις 28ρί τροχό σε 26ρι ποδήλατο το κάνεις για επιπλέον ταχύτητα οπότε βάζεις και λεπτά λάστιχα νομίζω πως το μέγιστο που έχω δει σε 26ρι σκελετό είναι 700χ32 λάστιχο αλλά δεν έχει σημασία
το θέμα είναι πως ο τροχός χωράει και δεν είναι θέμα ανάρτησης
τώρα για το αν πρέπει να το κάνει ή όχι νομίζω πως απάντησα ήδη
άσε που όσοι κάνουν τέτοια μετατροπή αλλάζουν και το πιρούνι με rigid και μετά καταλαβένουν πως έπρεπε εξ αρχής να πάρουν μια κούρσα

Ειλικρινα, τι σχεση εχουν αυτα τα δυο??


καμία μα καμία απολύτως

Black_Dragon
Απών/απούσα

Βρήκα το merida matts sub 40, σε πολύ καλή κατάσταση, 220-250€ σε αγγελία και λέω να το πάρω, γιατί έχει ανάρτηση με lockout και είναι σχετιξκά ελαφρύ. Για να μου μείνουν χρήματα να πάρω μια πολύ καλή ασφάλεια κι άμα μαζέψω άλλα χρήματα στο μέλλον, πουλάω το ποδήλατο και πέρνω κάτι καλύτερο.

science
Απών/απούσα

Eaglos wrote:
Πρώτα λύσε το πρόβλημα τον κλοπών. Τα αφήνεις έξω χύμα για
κάποιες ώρες; Τα αφήνεις σε αυλές, σε ακάλυπτους; Τα κλει-
δώνεις με συρματόσχοινα; Γενικά αν πρόκεται να το παρατάς
έξω θα έχεις πρόβλημα.

Στο θέμα της ανηφόρας η απάντηση ειναι υπομονή και πολλά
χιλιόμετρα. Το ποδήλατο δεν είναι μηχανάκι να ανέβει μό-
νο του. Την πρώτη φορά θα κλάσεις, τη δεύτερη το ίδιο,
την 5η το ίδιο αλλά από ένα σημείο και μετά θα περάσει
στη μνήμη του σώματος και θα ανεβαίνεις ευκολότερα. Βέ-
βαια μιλάμε για τακτικές βολτες, μην περιμένεις να βγαί-
νεις 2 φορές το μήνα και να έχεις απαιτήσεις.

Η διαφορά σε χώμα και δρόμο έχει να κάνει με 1002 πράγματα.
Λάθος πίεση στα ελαστικά, λάθος τεχνική του αναβάτη, κακό
ελαστικό κτλ. Προφανώς ένα ποδήλατο με λεπτό και ντεμί ε-
λαστικό θέλει άλλη προσέγγιση από ένα με χοντρό και χωμά-
τινο ελαστικό.

Στον ανοικτό δρόμο είναι λογικό να αισθανόσουν καλύτερα
με τον μεγαλύτερο τροχό και το βαρύτερο γρανάζωμα καθώς
με τον 26άρι θέλει πολύ περισσότερο πετάλι για να πιά-
σεις την ίδια ταχύτητα.

Για το Full Suspension δεν σχολιάζω, μιλάμε για 1500-2000
Ευρώ. Επαναλαμβάνω, δεν είναι μηχανάκι να πηγαίνει μόνο
του.

Στο τι να πάρεις θα το βρεις εσύ απλά στα λεφτά αυτά καλύ-
τερα να δεις σε 2ο χέρι. Δηλαδή ένα ποδήλατο των 600-700 Ε
που να το δίνουν 400. Αν το θες για βουνά και χώματα τότε
mountain και για μέσα στην πόλη είτε κάνεις τον κινέζο εί-
τε έχεις 2ο σετ ελαστικών.

Με έχει τραβήξει το συγκεκριμένο θέμα μια και βλέπω να εχω πολλα κοινά με τον φίλο που ρώτησε.

Οχι δεν εχω πεσει θυμα κλοπής.

Το πρωτο μου ποδήλατο μου το πήραν το 1970 και 7-8 χρονια μετά μου πηραν ενα αγωνιστικό.
Το τελευταίο μου ποδήλατο το πηρα το 2000 και το έδωσα στον κουνιάδο μου πριν από 2-3 χρόνια.
Τωρα πιστευω οτι ηρθε η ωρα να παρω κατι και τα 400€ που αναφέρεις παραπάνω είναι ενα ποσό που μπορώ να διαθέσω.

Ζω εκτος σχεδίου σε μονοκατοικία με αρκετες υψομετρικές διαφορες οποτε εχω ενα θέμα αλλα θεωρώ οτι είναι θεμα συχνοτητας που κανεις και οχι οτι θα παρω ενα ποδηλατο που θα πηγαίνει μονο τους εκτός αν είναι ηλεκτρικο.

Επειδη δεν θελω να πηγαίνω στην άσφαλτο λογω αυτοκινήτων η λογική μου είναι οτι κανω σε αγροτικούς δρομους γυρω απο το σπίτι μου και αν θελήσω ισιάδι το φορτώνω και κατεβαίνω στην παραλία.

Επιπλέον θελω να παρω και ενα στον γιο μου που είναι 6 χρονων αλλα θα το θίξω σε αλλο θεμα.

Εκτός απο τις αγγελιες εδω μεσα που αλλου μπορω να ψαξω?
Αν τελικά εδινα 600-700 για καινουριο ποια είναι τα προτεινόμενα? Θα μου χρησιμέψουν και για οταν ψάχνω μεταχειρισμένα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΥΓ. Δεν διάβασα παρακάτω από το ποστ που έκανα παράθεση μήπως και βρω απαντήσεις αλλά θα το κάνω αργότερα.

MBM
Εικόνα MBM
Απών/απούσα

το καλυτερο συστημα ασφαλειας ειναι κλειδωμα του σκελετου με κλειδαρια πεταλο και κλειδωμα του μπροστινου τροχου με αλυσιδα πανω στο σκελετο.τη σελα παντα μαζι σου οπως και οτι αφαιρειται ευκολα πχ φωτακια,ταχυμετρα κλπ.ποτε δεν δενεις σε σηματα τροχαιας διοτι οι μαγκες αφαιρουν το σημα απο την κολονα και μετα ειναι ευκολο να τραβηξουν πανω το ποδηλατο και να το παρουν.επισης αποφευγεις και τα κολονακια στο πεζοδρομιο και αυτα αφαιρουνται ευκολα.συρματοσχοινα με 10 ευρω κατι αλυσιδες απο τα jumbo και κατι τετοιες οικονομικες λυσεις μην τις σκεφτεσαι καν.στο θεμα της επιλογης ποδηλατου τωρα.κατα την ταπεινη μου αποψη το να επιλεξεις ενα mtb για κινηση στην ασφαλτο και μια στις τοσες για πατημενο χωμα ειναι σαν να περνεις ενα τζιπ ενω δεν πας για κυνηγι,δεν τραβας σκαφος και το μονο χωμα που βλεπεις ειναι στις ζαρντινιερες στα στενακια παρε ενα treking και θα σε καλυψει απολυτα νομιζω οσο για τη μαρκα εκτος απο ideal κοιτα και τις εξης:orient(επισης ελληνικο ποδηλατο με καλη σχεση τιμης αξιας) και mbm ιταλικη μαρκα που βγαζει ανετα και ομορφα ποδηλατακια

contact