Ιδανικό οικονομικό ποδήλατο για πόλη + αποστάσεις;

151 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Lathan Devers
Εικόνα Lathan Devers
Απών/απούσα

Όταν πήρα το πρώτο μου ποδήλατο το πήρα βιαστικά και με την εντύπωση ότι θα πηγαίνω στο βουνό περισσότερο από τη πόλη οπότε --> MTB HT

Στη πορεία συνειδητοποίησα ότι πήγαινα ελάχιστα στο βουνό και ποδηλατούσα καθημερινά στη πόλη.

Τώρα μαζεύω λεφτά για να πάρω και ένα κουρσάκι για ταχύτητα και μεγάλες αποστάσεις. Και θα είμαι εντελώς καλυμμένος.

Το πρόβλημά μου λοιπόν είναι ότι πολλοί φίλοι θέλουν ένα ποδήλατο για να κινούνται μέσα στη πόλη και να πηγαίνουν μια περιστασιακή χαλαρή βόλτα και δεν θέλουν να διαθέσουν και πολλά χρήματα (ας πούμε max 350Ε). Ποια είναι η ιδανική τους επιλογή;

Τα ΜΤΒ υπάρχουν σε χαμηλούτσικες τιμές αλλά έχουν συνήθως μεγάλα λάστιχα, "μικρούς" τροχούς, βαρύ σκελετό και περιττές για τη πόλη αναρτήσεις.

Τα δρόμου (κούρσες) ξεκινάνε σε μεγάλες τιμές και θα χαραμίζονται σε μικρές μετακινήσεις και χλαπατσοβόλτες.

Υποψιάζομαι ότι η απάντηση βρίσκεται κάπου στα πόλης και treking αλλά σε αυτά είμαι τέρμα άσχετος. Βοήθεια!!

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

δοκίμασε για αρχή να αλλάξεις λάστιχα με κάτι πιο λεπτό
για να γλιτώσεις την αγορά της κούρσας

βέβαια δεν θα πιάσεις το επίπεδο μιας κούρσας αλλά με 15-20 ευρό κόστος
θα δεις καλές ταχύτητες
:D

Lathan Devers
Εικόνα Lathan Devers
Απών/απούσα

Το έχω ξανακούσει αυτό για τα λάστιχα (άπειρες φορές ίσως :P ). Αλλά Τα λάστιχά μου δεν είναι πολύ πλατιά και είναι ελάχιστα τρακτερωτά οπότε όταν τα φουσκώσω και στα 55 psi περίπου είναι μια χαρά. Τη κούρσα τη θέλω για να κάνω τα 100 και τα 200 χιλιόμετρα πιο άνετα και πιο γρήγορα. Χρειάζομαι λοιπόν το τιμόνι της κούρσας, το μεγάλο δισκοβαρχίονα της κούρσας (στο MTB μου, ο μεγάλος δίσκος είναι 42), το μικρότερο βάρος και τους μεγαλύτερους τροχούς με τα πιο λεπτά λάστιχα. Τα θέλω όλα αυτά. Δεν μου αρκεί να αλλάξω λάστιχα.

Το πρόβλημα μου όμως δεν είναι αυτό...

Kwstis34
Εικόνα Kwstis34
Απών/απούσα

Ίσως ένα πιο παλιό κουρσάκι (και άρα πιο οικονομικό) με καλά περιφεριακά?
Λέω έγω τώρα...

paleboy
Απών/απούσα

Lathan Devers

Αν σε ενδιαφέρει οικονομικό fitness μπορείς να πάρεις με 325 ευρώ από Γερμανία. Στην τιμή συμπεριλαμβάνονται τα μεταφορικά.
Έχει βάρος 11,30 κιλά φοράει την οκτάρα τη Shimano Sora (έχει 24 ταχύτητες δηλαδή) ρόδα 700x28 με λεβιέδες Alivio. Αλουμινένιο πηρούνι χωρίς ανάρτηση .
Μπορώ να σου στείλω fhoto αν μου στείλεις την ηλεκτρονική σου διεύθυνση.
Πολύ κουρσάδικη εμφάνιση.

Ka0s
Εικόνα Ka0s
Απών/απούσα

Ρε πάρε ένα κουρσάκι...έχει κάτι κουρσακια 300~400 ευρώ στο evans αλλα είσαι και δυο μέτρα ρε και δεν έχει κανένα στο νούμερο σου
αυτό τι σου λέει ; http://www.evanscycles.com/products/fuji/newest-30-2009-road-bike-ec018090

paleboy
Απών/απούσα

πολύ καλό ποδήλατο και πολύ καλή τιμή
καλά το evan's είναι μαγαζάρα...

Lathan Devers
Εικόνα Lathan Devers
Απών/απούσα

Ρε σεις. Δεν μιλάμε για εμένα τώρα! Εγώ ξέρω περίπου τι θέλω και δεν ενδιαφέρομαι για αγορά άμεσα.

Έχω όμως κάνα δυο φίλους που θέλουν να ξεκινήσουν ποδήλατο και το προορίζουν για τη χρήση που ανέφερα.

Μήπως είναι κακή ιδέα η κούρσα για κάποιον που δεν έχει ξαναοδηγήσει ποδήλατο σε δρόμους με κίνηση και έχει να καβαλήσει γενικότερα ποδήλατο από το γυμνάσιο;

Ka0s
Εικόνα Ka0s
Απών/απούσα

Κανα fitness τότε? max 350 λίγο δύσκολο βέβαια...
Πάντως για κούρσα, επειδή είναι αρχάριος, μπορεί να πάρει κανα λαιμό με μεγάλη κλίση για να είναι σε όρθια στάση για μέσα στην πόλη...

Ka0s
Εικόνα Ka0s
Απών/απούσα

Γουατ αμπαουτ ντισ ουαν http://www.podilates.gr/?q=node/11904 ???

giospy
Εικόνα giospy
Απών/απούσα

paleboy wrote:
Lathan Devers

Αν σε ενδιαφέρει οικονομικό fitness μπορείς να πάρεις με 325 ευρώ από Γερμανία. Στην τιμή συμπεριλαμβάνονται τα μεταφορικά.
Έχει βάρος 11,30 κιλά φοράει την οκτάρα τη Shimano Sora (έχει 24 ταχύτητες δηλαδή) ρόδα 700x28 με λεβιέδες Alivio. Αλουμινένιο πηρούνι χωρίς ανάρτηση .
Μπορώ να σου στείλω fhoto αν μου στείλεις την ηλεκτρονική σου διεύθυνση.
Πολύ κουρσάδικη εμφάνιση.

Απο που το παιρνουμε? Και σε ποιο ποδηλατο αναφερεσαι?

tabakiera
Απών/απούσα

...θα έπαιρνα χαλαρά αυτό:

http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=44382

πανέμορφο, ελαφρύ, εσωτερικές ταχύτητες, ξερό πηρούνι

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

ποδηλασία σε δρόμο με κίνηση....
100 με 200χλμ....
αρχάριος...
από ΜΤΒ σε κούρσα...
350 ευρώ...

ΈΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ.
... sorry, ίσως επειδή είναι ακόμα πρωί....

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

το τακούνι είναι που ενοχλεί στην διαδρομή όχι τόσο το φάρδος
βέβαια τα λεπτά λάστιχα παίρνουν περισσότερα psi οπότε είναι και πιο γρήγορα
και δεν θέλω να στο βγάλω καλύτερη λύση από μία κούρσα αλλά να σε γλιτώσω από τα περιττά έξοδα
οπότε τέρμα τα λάστιχα
και πες μας τι βρήκες σε κούρσες
:D

paleboy
Απών/απούσα

@ giospy

Είναι ένα μαγαζί στο Βούπερταλ που εισάγει από Ασία σκελετά και τα ντύνει αυτό.
Δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφία εδώ.

Μου έχουν στείλει τα παρακάτω στοιχεία:

Technische Ausstattun

Rahmen Aluminium-Rahmen
Gabel Aluminium Gabel 1 1/8" A-Head
Steuersatz A-Head Steuersatz 1 1/8"
Vorbau Aluminium A-Head Vorbau
Lenker Aluminiumlenker
Naben QUANDO Aluminium Schnellspannnabe vorn , QUANDO Aluminium Kassettennabe mit Schnellspanner hinten
Felgen Aluminium Hohlkammerfelgen
Reifen Rennreifen KENDA 23-622
Gänge 24-Gang Kettenschaltung
Schaltwerk SHIMANO SORA RD-3300
Umwerfer SHIMANO Umwerfer
Schalthebel SHIMANO Alivio 3/8 fach
Ritzel SHIMANO CS-HG 50 8 fach Kassette
Kurbel PROWHEEL Aluminium Kurbel mit 3fach Kettenblatt
Innenlager BSA 68 Patronenlager
Pedale Aluminium Pedal mit Stahlkäfig
Sattel SELLE MONTE GRAPPA Silverstone Rennsattel
Sattelstütze Aluminium Patentsattelstütze Ø 27,2mm
Sattelklemmung ZOOM Aluminium Sattelklemme
Bremse Aluminium Seitenzug Rennbremse
Bremshebel SHIMANO BL-M 420 Bremshebel
Ständer --
Zubehör --

Σε εμφάνιση είναι πολύ όμορφο, σκελετός κούρσας βαμμένος σιελ.
Όποιος θέλει στέλνει email address για να στείλω φωτό.

jimhs
Απών/απούσα

http://www.podilates.gr/?q=node/11875
αυτο!?
εχω δει ενα τετοιο απο κοντα και μου αρεσε πολυ το χρωμα
και ειναι στα λεφτα που ψαχνεις

greatg
Εικόνα greatg
Απών/απούσα

plannet wrote:
το τακούνι είναι που ενοχλεί στην διαδρομή όχι τόσο το φάρδος
Λάθος. Τα έχουμε πει αυτά.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

greatg wrote:
plannet wrote:
το τακούνι είναι που ενοχλεί στην διαδρομή όχι τόσο το φάρδος
Λάθος. Τα έχουμε πει αυτά.

αντί να ασχολείσαι με εμένα και με το τι έχουμε πει και το τι έχεις πιει,
πες αυτό που θέλεις να πεις
:D

greatg
Εικόνα greatg
Απών/απούσα

plannet wrote:
greatg wrote:
plannet wrote:
το τακούνι είναι που ενοχλεί στην διαδρομή όχι τόσο το φάρδος
Λάθος. Τα έχουμε πει αυτά.

αντί να ασχολείσαι με εμένα και με το τι έχουμε πει και το τι έχεις πιει,
πες αυτό που θέλεις να πεις
:D
Το ότι έκανα παράθεση μια από τις αερολογίες σου δε σημαίνει ότι απαντάω σε σένα αλλά ότι καταθέτω στους συμφορουμίτες την διαφωνία μου σε αυτό γράφτηκε (από εσένα). Δεν έχω την φιλοδοξία να σου αλλάξω απόψεις. Δεν χρειάζεται να χάνεις την ψυχραιμία σου.

tbabis
Εικόνα tbabis
Απών/απούσα

@greatg
Παρόλα αυτά ξοδεύτηκαν 3 post και την άποψή σου δεν την κατέθεσες ακόμα (τουλάχιστον στο παρόν thread). Πιστεύεις ότι με το να τονίζεις "το λάθος" του plannet και να ξεκινάς ακόμα μια "τυποποιημένη" πλέον βαρετή-κουραστική-άσκοπη αντιπαράθεση βοηθάς εμάς τους υπόλοιπους ? Χωρίς μάλιστα να λες ξεκάθαρα ποιά είναι η δική σου άποψη ? Το διαφωνώ σκέτα με κάτι δε λέει τίποτα. Διαφωνώ με κάτι και να η δική μου η άποψη έχει ένα νόημα για τους υπόλοιπους. Με το συμπάθειο αλλά δε βοηθάς κανέναν έτσι.

chrisRC
Εικόνα chrisRC
Απών/απούσα

tbabis wrote:
@greatg
Παρόλα αυτά ξοδεύτηκαν 3 post και την άποψή σου δεν την κατέθεσες ακόμα (τουλάχιστον στο παρόν thread). Πιστεύεις ότι με το να τονίζεις "το λάθος" του plannet και να ξεκινάς ακόμα μια "τυποποιημένη" πλέον βαρετή-κουραστική-άσκοπη αντιπαράθεση βοηθάς εμάς τους υπόλοιπους ? Χωρίς μάλιστα να λες ξεκάθαρα ποιά είναι η δική σου άποψη ? Το διαφωνώ σκέτα με κάτι δε λέει τίποτα. Διαφωνώ με κάτι και να η δική μου η άποψη έχει ένα νόημα για τους υπόλοιπους. Με το συμπάθειο αλλά δε βοηθάς κανέναν έτσι.

ε,ναι ,αλλά δυό , τρεις, πέντε, δέκα, υπάρχουν κ όρια.
Δεν μπορει ο καθενας να ασχολείται διαρκώς με τα λεγόμενα κάποιου.
Ασε που πέφτει και κράξιμο του τύπου "όλο τσακώνεστε" κλπ.
Τιμιότερο θα ήταν να ζητούσατε τεκμηρίωση από αυτόν που λέει κάτι in the first place.

Το θέμα έχει καταντήσει σαν το ανέκδοτο που τελειώνει με τη φράση:"Μμμμ σιγά την ερωμένη...η δικιά μας είναι καλύτερη...."

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

chrisRC wrote:
tbabis wrote:
@greatg
Παρόλα αυτά ξοδεύτηκαν 3 post και την άποψή σου δεν την κατέθεσες ακόμα (τουλάχιστον στο παρόν thread). Πιστεύεις ότι με το να τονίζεις "το λάθος" του plannet και να ξεκινάς ακόμα μια "τυποποιημένη" πλέον βαρετή-κουραστική-άσκοπη αντιπαράθεση βοηθάς εμάς τους υπόλοιπους ? Χωρίς μάλιστα να λες ξεκάθαρα ποιά είναι η δική σου άποψη ? Το διαφωνώ σκέτα με κάτι δε λέει τίποτα. Διαφωνώ με κάτι και να η δική μου η άποψη έχει ένα νόημα για τους υπόλοιπους. Με το συμπάθειο αλλά δε βοηθάς κανέναν έτσι.

ε,ναι ,αλλά δυό , τρεις, πέντε, δέκα, υπάρχουν κ όρια.
Δεν μπορει ο καθενας να ασχολείται διαρκώς με τα λεγόμενα κάποιου.
Ασε που πέφτει και κράξιμο του τύπου "όλο τσακώνεστε" κλπ.
Τιμιότερο θα ήταν να ζητούσατε τεκμηρίωση από αυτόν που λέει κάτι in the first place.

Το θέμα έχει καταντήσει σαν το ανέκδοτο που τελειώνει με τη φράση:"Μμμμ σιγά την ερωμένη...η δικιά μας είναι καλύτερη...."


σου έχω ξαναπεί
ποδηλατικό forum είμαστε όχι ιατρικό συνέδριο ούτε και μηχανολογικό συνέδριο
όποιος θέλει θα ψάξει και θα βρει την αλήθεια
εδώ εσύ έκαστες την άλλη φορά και έγραψες 2 σελίδες πράγματα που δεν είχαν καν σχέση με το θέμα για να αποδείξεις μια τρύπα στο νερό

και έχει διαφορά τεκμηριώνω γιατί αντιλήφθηκα το πρόβλημα
και απλά αντιγράφω ότι έχω βρει στο internet

(εσύ δεν είπες ότι θα αποχωρήσεις από το forum???)

chrisRC
Εικόνα chrisRC
Απών/απούσα

plannet wrote:
chrisRC wrote:
tbabis wrote:
@greatg
Παρόλα αυτά ξοδεύτηκαν 3 post και την άποψή σου δεν την κατέθεσες ακόμα (τουλάχιστον στο παρόν thread). Πιστεύεις ότι με το να τονίζεις "το λάθος" του plannet και να ξεκινάς ακόμα μια "τυποποιημένη" πλέον βαρετή-κουραστική-άσκοπη αντιπαράθεση βοηθάς εμάς τους υπόλοιπους ? Χωρίς μάλιστα να λες ξεκάθαρα ποιά είναι η δική σου άποψη ? Το διαφωνώ σκέτα με κάτι δε λέει τίποτα. Διαφωνώ με κάτι και να η δική μου η άποψη έχει ένα νόημα για τους υπόλοιπους. Με το συμπάθειο αλλά δε βοηθάς κανέναν έτσι.

ε,ναι ,αλλά δυό , τρεις, πέντε, δέκα, υπάρχουν κ όρια.
Δεν μπορει ο καθενας να ασχολείται διαρκώς με τα λεγόμενα κάποιου.
Ασε που πέφτει και κράξιμο του τύπου "όλο τσακώνεστε" κλπ.
Τιμιότερο θα ήταν να ζητούσατε τεκμηρίωση από αυτόν που λέει κάτι in the first place.

Το θέμα έχει καταντήσει σαν το ανέκδοτο που τελειώνει με τη φράση:"Μμμμ σιγά την ερωμένη...η δικιά μας είναι καλύτερη...."


σου έχω ξαναπεί
ποδηλατικό forum είμαστε όχι ιατρικό συνέδριο ούτε και μηχανολογικό συνέδριο
όποιος θέλει θα ψάξει και θα βρει την αλήθεια
εδώ εσύ έκαστες την άλλη φορά και έγραψες 2 σελίδες πράγματα που δεν είχαν καν σχέση με το θέμα για να αποδείξεις μια τρύπα στο νερό

και έχει διαφορά τεκμηριώνω γιατί αντιλήφθηκα το πρόβλημα
και απλά αντιγράφω ότι έχω βρει στο internet

(εσύ δεν είπες ότι θα αποχωρήσεις από το forum???)

Εσύ αγόρι μου έχεις θεματάρα.
Σε βαρέθηκα.

greatg
Εικόνα greatg
Απών/απούσα

tbabis wrote:
@greatg
Παρόλα αυτά ξοδεύτηκαν 3 post και την άποψή σου δεν την κατέθεσες ακόμα (τουλάχιστον στο παρόν thread). Πιστεύεις ότι με το να τονίζεις "το λάθος" του plannet και να ξεκινάς ακόμα μια "τυποποιημένη" πλέον βαρετή-κουραστική-άσκοπη αντιπαράθεση βοηθάς εμάς τους υπόλοιπους ? Χωρίς μάλιστα να λες ξεκάθαρα ποιά είναι η δική σου άποψη ? Το διαφωνώ σκέτα με κάτι δε λέει τίποτα. Διαφωνώ με κάτι και να η δική μου η άποψη έχει ένα νόημα για τους υπόλοιπους. Με το συμπάθειο αλλά δε βοηθάς κανέναν έτσι.
Για να καταλάβω, μου τη λες που διόρθωσα τον αερολόγο αλλά δεν τη λες σ' αυτόν για αυτό που είπε; Ειλικρινά αδυνατώ να καταλάβω την συλλογιστική σου. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι διορθώνοντας τα κακώς κείμενα δε βοηθάω κανένα;
Θέλεις να καταθέσω τη άποψή μου; Ideal Megisto. Επειδή πιστεύω ότι είναι καλύτερα να πάει σε trekking και γιατί το megisto αξίζει τα χρήματά του.
http://www.idealbikes.net/?section=1738&language=el_GR&itemid1494=1866
Μπήκες στον κόπο να μου την πεις επειδή δεν κατέθεσα την άποψή μου. Εσύ γιατί δεν κατέθεσες την δική σου;

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

greatg wrote:
Θέλεις να καταθέσω τη άποψή μου; Ideal Megisto. Επειδή πιστεύω ότι είναι καλύτερα να πάει σε trekking και γιατί το megisto αξίζει τα χρήματά του.
http://www.idealbikes.net/?section=1738&language=el_GR&itemid1494=1866

πιστεύεις πως το megisto κάνει για πόλη???

greatg
Εικόνα greatg
Απών/απούσα

plannet wrote:
greatg wrote:
Θέλεις να καταθέσω τη άποψή μου; Ideal Megisto. Επειδή πιστεύω ότι είναι καλύτερα να πάει σε trekking και γιατί το megisto αξίζει τα χρήματά του.
http://www.idealbikes.net/?section=1738&language=el_GR&itemid1494=1866

πιστεύεις πως το megisto κάνει για πόλη???
Μη κάνεις τον χαζό (αν και δεν σου είναι δύσκολο).

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

greatg wrote:
plannet wrote:
greatg wrote:
Θέλεις να καταθέσω τη άποψή μου; Ideal Megisto. Επειδή πιστεύω ότι είναι καλύτερα να πάει σε trekking και γιατί το megisto αξίζει τα χρήματά του.
http://www.idealbikes.net/?section=1738&language=el_GR&itemid1494=1866

πιστεύεις πως το megisto κάνει για πόλη???
Μη κάνεις τον χαζό (αν και δεν σου είναι δύσκολο).

θα απαντήσεις η φοβάσαι?
?

Arxarios
Απών/απούσα

tabakiera wrote:
...θα έπαιρνα χαλαρά αυτό:

http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=44382

πανέμορφο, ελαφρύ, εσωτερικές ταχύτητες, ξερό πηρούνι

Βασικά πιστεύω πως κάτι τέτοιο είναι αυτό ακριβώς που χρειάζεται κάποιος για μετακινήσεις μέσα στην πόλη. Ελαφρύ και χωρίς ανάρτηση για ευκολία στην μετακίνηση, εσωτερικές ταχύτητες για ευκολία συντήρησης και ομορφιά, ίσιο τιμόνι για καλύτερη ορατότητα. Δεν χρειάζονται πολλά παραπάνω.

Εάν όμως θέλει να κάνει τουρισμό ή προπονήσεις με τριψήφια νούμερα χιλιομέτρων τότε χρειάζεται ένα κουρσάκι και εάν έχει περιορισμένο budget τότε απλά παίρνει μεταχειρισμένο.

greatg
Εικόνα greatg
Απών/απούσα

plannet wrote:
greatg wrote:
plannet wrote:
greatg wrote:
Θέλεις να καταθέσω τη άποψή μου; Ideal Megisto. Επειδή πιστεύω ότι είναι καλύτερα να πάει σε trekking και γιατί το megisto αξίζει τα χρήματά του.
http://www.idealbikes.net/?section=1738&language=el_GR&itemid1494=1866

πιστεύεις πως το megisto κάνει για πόλη???
Μη κάνεις τον χαζό (αν και δεν σου είναι δύσκολο).

θα απαντήσεις η φοβάσαι?
?

1. Ξέρεις πολύ καλά ότι την ίδια συζήτηση την έχουμε κάνει αρκετές φορές στο παρελθόν, οπότε μη τον χαζό.
2. Θα συνέχιζα αν με ενδιέφερες ως συνομιλητής, αλλά...
3. Είμαστε off topic, δεν το συνεχίζω.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

greatg wrote:
plannet wrote:
greatg wrote:
plannet wrote:
greatg wrote:
Θέλεις να καταθέσω τη άποψή μου; Ideal Megisto. Επειδή πιστεύω ότι είναι καλύτερα να πάει σε trekking και γιατί το megisto αξίζει τα χρήματά του.
http://www.idealbikes.net/?section=1738&language=el_GR&itemid1494=1866

πιστεύεις πως το megisto κάνει για πόλη???
Μη κάνεις τον χαζό (αν και δεν σου είναι δύσκολο).

θα απαντήσεις η φοβάσαι?
?

1. Ξέρεις πολύ καλά ότι την ίδια συζήτηση την έχουμε κάνει αρκετές φορές στο παρελθόν, οπότε μη τον χαζό.
2. Θα συνέχιζα αν με ενδιέφερες ως συνομιλητής, αλλά...
3. Είμαστε off topic, δεν το συνεχίζω.

1) δεν μπορείς να συζητήσεις γιατί δεν έχεις την ικανότητα να ακούσεις
2) ναι αλλά όλο με εμένα ασχολείσαι και ξέρω γιατί το κάνεις για να σώσεις τον κόσμο
3) πάντα όταν συμμετέχεις βγάζεις την συζήτηση off topic τυχαίο δεν νομίζω

gvolos
Εικόνα gvolos
Απών/απούσα

Μπορείς σε παρακαλώ να στείλεις το link για το ποδήλατο αυτό?
Ευχαριστώ.

contact