Ιδανικό οικονομικό ποδήλατο για πόλη + αποστάσεις;

151 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
akyranthropos
Απών/απούσα

Γεια παιδιά! Καινούριος εδώ.

Είχα ένα ποδήλατο ideal για πόλη, 20αετίας (εγώ το έχω 12 χρόνια περίπου) το οποίο μου άντεξε χωρίς πολλές επισκευές όλα αυτά τα χρονια. Ήταν λίγο σκουριασμένο, με σάπια σέλα (η οποία έβγαινε κιόλας) κακά φρένα (μερικές φορές έσπαζε το σύρμα τους) 5 ταχύτητες (απ' ότι διαβάζω, πρέπει να είναι πολύ λίγες) είχε κάτσει και μια αράχνη στο δυναμό του (το οποίο φυσικά δε δούλευε) και γενικά πολύ παρακμιακό... αλλά ΤΟ ΑΓΑΠΟΥΣΑ! (βασικά βαριόμουν να πάρω άλλο και να δώσω λεφτά, μιας και γενικά έκανα τη δουλειά μου με αυτό)

Δυστυχώς αυτό το ποδηλατάκι μου το κλέψαν σήμερα τη νύχτα!

Οπότε καιρός για καινούριο! Τι μου προτείνετε; Δεν ξέρω σχεδόν τίποτα από ποδήλατα. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να είναι γερό (δλδ σπάνια θα μου χρειαστεί να το επισκευάσω) και να έχει καλά φρένα. Όλα τα άλλα ( εμφανισημότητα, βάρος, αριθμός ταχυτήτων ) δεν με ενδιαφέρουν (ή τουλάχιστον δεν βλέπω γιατί να με ενδιαφέρουν - τόσα χρόνια με 5 ταχύτητες την έβγαζα!) Σκέφτομαι να μη δώσω πάνω από 300, αλλά είμαι ανοιχτός σε προτάσεις!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

akakios
Εικόνα akakios
Απών/απούσα

Άπειρες οι προτάσεις και δεν ξέρω από που να αρχίσω.Κάνε μια έρευνα αγοράς εσωτερική,εδώ στο φόρουμ δηλαδή. Προσανατολίσου και σε κανα καλό μεταχειρισμένο,υπάρχουν πάρα πολλά.

Ελληνίκη
Απών/απούσα

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να μπω και εγώ με την σειρά μου στο κλαμπ της ποδηλασίας. Αλλά είμαι εντελώς άσχετη. Δεν ξέρω τι ποδήλατο να πάρω. ( Αν και στα 20 μου, θα είναι το πρώτο μου! ) Αρχικά, θα το ήθελα γυναικείο. Έπειτα μένω σε βουνό επάνω, αλλά από την άσφαλτο δεν απέχει παρά 600 με 700 μέτρα το σπίτι μου. Άρα το θέλω για δρόμο/ πείτε το και πόλη. Η σέλα να είναι χαμηλή, και για μεγάλες αποστάσεις. Δεν ξέρω αν οι αποστάσεις παίζουν ρόλο. Μπορώ να διαθέσω μέχρι 400€.

Tasakos10
Απών/απούσα

Καλώς την. Με το καλό σου εύχομαι να μπεις στον χώρο του ποδηλάτου. Χρειάζεται όμως πρώτα να πάρεις κάποιες βασικές πληροφορίες για να μην κάνεις πολύ λανθασμένη αγορά και μετανιώσεις γρήγορα την ενασχόλησή σου με το ποδήλατο.
Π.χ. τί εννοείς χαμηλή σέλα; Έχεις φανταστεί μήπως οτι όταν είσαι σταματημένη, θα ακουμπάνε κανονικά τα πόδια σου στο έδαφος; Επιπλέον, όταν λες μεγάλες αποστάσεις, τί ακριβώς εννοείς;

Με 400ευρώ αγοράζεις μια χαρά ποδήλατο αλλά πρώτα πρέπει να αποσαφηνιστούν οι ανάγκες σου γιατί είναι επίφοβο να κάνεις μέγα λάθος αν βιαστείς.

spitufos
Απών/απούσα

Χαιρετώ τους Podilates. Είμαι νέος στο forum οπότε συγχωρέστε λάθη.
Οι κουμπάροι μου θέλουν να μου κάνουν ένα δώρο και σκέφτηκα ένα ποδήλατο ΣΠΑΣΤΟ. Χρησιμοποιούσα σαν φοιτητής ένα ΜΒ σε επαρχιακή πόλη αλλά στην Αθήνα φοβόμουν και μου την έσπαγε που κάθε "μοδάτος" έπαιρνε ποδήλατο. Επίσης φοβήθηκα μήπως τα παρατήσω όπως κάνω στο γυμναστήριο. Σκέφτηκα πριν αγοράσω να δω αν μπορώ να αντικαταστήσω τα ΜΜΜ με περπάτημα. Το κατάφερα εδώ και 5-6 μήνες και περπατάω 5-10 χλμ καθημερινά, Κατεχάκη-Κάνιγγος. Αυτά τα ανέφερα για να καταλάβετε τις ανάγκες μου.
Έχω ρίξει μια αρχική ματιά και βλέπω ότι το κόστος ξεκινάει από 200€ και μπορεί να ανέβει αρκετά. Θέλω σπαστό λόγω έλλειψης χώρου, συνδυασμός μετακίνησης με ΜΜΜ, ασφάλεια στην αποθήκευση. Εν ολίγεις θα ήθελα να μου προτείνετε αν μπορείτε ποδήλατα με εύρος τιμής τα 300-400 ευρώ. Τέλος θα με βοηθούσε αν εντοπίζατε τις διαφορές σε ενα ποδήλατο των 300€ και σε ένα 400€. Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός. Σας ευχαριστώ πολύ!

spitufos
Απών/απούσα

Δε βλέπω μεγάλη δραστηριότητα ή μάλλον δεν έγραψα στο σωστό σημείο.
anyway, Είμαι ανάμεσα στα
Dahon Eco C7 και στο Tern Link C7
Αν και τα θεωρώ πανομοιότυπα το tern είναι μια στάλα πιο φτηνό και είναι πιο μοντέρνο. Η γνώμη σας ή η εμπειρία σας?

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Καλωσήρθες
Ίσως δεν είναι η πιο κατάλληλη επιλογή το σπαστό γι’ αυτό που θες να κάνεις.
Θα έχεις μάλλον αρκετούς περιορισμούς αλλά από την άλλη θα έχεις πάντα τη δυνατότητα της εύκολης χρήσης στα μέσα.
Δεν έχω εμπειρία στα σπαστά αλλά τα δύο που έχεις επιλέξει φαίνονται αρκετά τίμια ποδήλατα και αν δεν κάνω λάθος πρόκειται για αντίστοιχα μοντέλα.
Κάνε ένα καλό ψάξιμο μέσα στο φόρουμ και θα βρεις αρκετές πληροφορίες φια τις δύο εταιρίες ώστε να επιλέξεις.
Αν δεν κάνω λάθος, σε χαμηλότερη κατηγορία τιμής, κοντά στα 300 ευρώ, αυτό που βασικά αλλάζει είναι ο σκελετός (ατσάλι αντί για αλουμίνιο) και ταυτόχρονα και το βάρος του ποδηλάτου.
Να ξέρεις πάντα ότι με αυτά τα χρήματα αγοράζεις πολύ ποιοτικότερο ποδήλατο απ’ ότι σπαστό. Κατανοώ όμως τους λόγους που προτιμάς αυτή τη λύση.
Ίσως κάποιος άλλος μπορεί να βοηθήσει πολύ περισσότερο.
Με το καλό!

spitufos
Απών/απούσα

Ευχαριστώ για την απάντηση. Οι ανάγκες μου και όλοι οι προβληματισμοί μου σχετικά με τη χρήση ποδηλάτου οδηγούν στο σπαστό σαν μοναδική λύση. Νομίζω πως κλεινω προς το tern. Όπως είπες είναι τίμιες επιλογές γιατί προφανώς αν είχα παραπάνω διαθέσιμο ποσό θα πήγαινα προς ένα brompton. Αλλά προσπαθώ πάντα να κινούμαι σύμφωνα με τον Π/Υ μου.

righthrough
Απών/απούσα

Κύριοι καινούριος, καλησπέρα.

Σας παρακολουθώ στο Forum αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω. Ο λόγος είναι ότι, ενδιαφέρομαι πλέον σοβαρά να αγοράσω καινούριο ποδήλατο.

Είμαι 35 χρόνων και μετά από χρόνια αποχής από την ποδηλασία, έπεσε στα χέρια μου ένα φτηνό all terain (επιπέδου σούπερ μάρκετ 18+ κιλών) το οποίο και βελτίωσα όσο πάει(26*1.5 λάστιχα, ξερή πίσω ανάρτηση, νέα μεσαία τριβή και δισκοβραχίωνας).
Έχοντας καταφέρει ακόμα και με αυτό το αξιόπιστο "χρέπι" να βγάζω βόλτες των 20-30 χλμ, αποφάσισα να κάνω δώρο στον εαυτό μου ένα ποδήλατο από 450 έως 600 ευρώ. Εμφανισιακά με συγκινούν περισσότερο ο κούρσες. Σε αυτό το φάσμα τιμών έχω βρει τα εξής ποδήλατα(ξεκινώ από το φθηνότερο):
merida 880-16 (2013
http://merida-bikes.com/el_gr/bike/2012/226/Road+Bike/Race+880-16
fuji sportif 1.5c (2013)
http://www.stockbikes.gr/stock/fuji-bikes-sportif-1-5-c-mod-2013.html
ideal intempo (2012)
http://www.idealbikes.net/?section=2302&language=el_GR&itemid1494=2365&d...
merida race lite 900 (2013)
http://www.tredz.co.uk/.Merida-Race-Lite-900-2013-Road-Bike_55257.htm

bh touring tiagra 2012,2013 fitness αλλά με χαμηλό βάρος και τιμή
http://www.sportlifebikes.gr/podilata-flat-bar-bh-4.html

εάν υπερβώ λίγο το budget (100 ευρώ)χτυπάω και:

merida ride 91 (2014)
http://www.easywheels.gr/index.php/podilata1/road/merida-ride-91-2014-de...
cube peloton (2013)
http://www.chainreactioncycles.com/gr/en/cube-peloton-triple-road-bike-2...
Τα δύο τελευταία τα σκέφτομαι επειδή νομίζω ότι έχουν μεγαλύτερο εύρος ταχυτήτων.

Θα ήθελα τη γνώμη σας

ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας

catalternative
Απών/απούσα

Καλησπέρα σας podilates!
Είμαι καινούργια στο φόρουμ κ στο άθλημα και θα ήθελα την συμβουλή σας. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα ποδήλατο (budget ~300-400 ευρώ) για τις καθημερινές μου μετακινήσεις στην πολή. Η ιδεά ειναι να το χρησιμοποιώ καθημερινά για αποστάσεις από 8 έως 15 χιλίομετρα (αναλόγως την μέρα). Σκεφτόμουν να αγοράσω σπαστό ποδήλατο επειδή :
1) είναι συνήθως ελαφρύτερα από τα ποδήλατα πόλης για το ποσό που διαθέτω και είμαι αρκετά μικρόσωμη, οπότε θέλω όσο γίνεται ελαφρύ ποδήλατο για να μπορώ να το σηκώνω σε σκαλες επειδή θα χρησιμοποιώ και ΜΜΕ στις διαδρομές μου,
2) να μπορώ σε περιπτωση που χρειαστεί να μετακινηθώ με ταξί αργά το βράδυ να μπορώ να το φορτώσω στο πορτ-μπαγκαζ,
3) δεν υπάρχει ιδιαίτερα μεγάλος χώρος αποθήκευσης στο σπίτι, οπότε ψάχνω για κατι μικρό.

Σκεφτόμουν κυρίως για το tern joe c21 που έχει 26άρες ρόδες, ειναι σχετικά ελαφρύ (14kg) και 21 ταχύτητες. Απλά δεν είμαι σίγουρη αν σπαστό χωράει σε πορτ παγκαζ. Μήπως γνωρίζει κάποιος; Αλλιώς γνωρίζεται αν οι 20άρες ρόδες θα είναι απαγορευτικές για το μέγεθος των αποστάσεων που θέλω να διανύω ιδανικά;

Θα ήθελα τη γνώμη σας

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας :)

filam
Απών/απούσα

Καλησπέρα, catalternative ρίξε μια ματιά στις σειρές Μedium (M) της Dahon όπως για παράδειγμα το Dahon D21 (M). Είναι αρκετά ευέληκτα για πόλη και θεωρούνται αξιόπιστα!

Wicca
Απών/απούσα

spitufos wrote:
Ευχαριστώ για την απάντηση. Οι ανάγκες μου και όλοι οι προβληματισμοί μου σχετικά με τη χρήση ποδηλάτου οδηγούν στο σπαστό σαν μοναδική λύση. Νομίζω πως κλεινω προς το tern. Όπως είπες είναι τίμιες επιλογές γιατί προφανώς αν είχα παραπάνω διαθέσιμο ποσό θα πήγαινα προς ένα brompton. Αλλά προσπαθώ πάντα να κινούμαι σύμφωνα με τον Π/Υ μου.

Καλησπέρα.. Μαζί τα λέγαμε εχθές στη συγκέντρωση της Μαριάννας ή μήπως πρόκειται για σύμπτωση;;

catalternative
Απών/απούσα

Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση filam, αλλά οι βασικές μου απορίες είναι αλλές. Αν χωράνε ποδήλατα σπαστα με 26άρες ρόδες σε πορτ-παγκαζ ταξιών και αν σπαστά ποδήλατα με 20άρες ρόδες είναι καλά για τις αποστάσεις που θέλω :)

dc78
Απών/απούσα

καλησπέρα σε όλους τους φιλους,
ελπιζω να σας δω συντομα σε μια βολτα στην ομορφη Αθήνα....θα θέσω το αιώνιο ερώτημα αγοράς ποδηλάτου...
Εχω αλλάξει στο παρελθόν κούρσα peugeot, ΜΤΒ άγνωστης μάρκας και φυσικά bmx:-) Θέλω να αγοράσω ένα καινούργιο ποδήλατο για μέσα στην πόλη και μόνο, για γυμναστική ουσιαστικά και βόλτα με άλλους ποδηλάτες. Δυστυχώς απέχω πολλά χρόνια από το άθλημα και τα άπειρα μοντέλα και νέοι τύποι ποδηλάτων με τρελαίνουν. Εχει κάποιος να προτεινει τύπο ποδηλάτου που πρέπει να αναζητήσω και ενδεχομένως και μάρκα με τιμή μέχρι 400 ευρώ?
Από εμπειρίες του παρελθόντος θυμάμαι το MTB να ειναι παρα πολύ βαρύ, να μην το χρησιμοποιώ καθόλου σε βουνό και να μην είναι άνετο στην οδήγηση (σκληρή σέλα). Αναφορικά με την κούρσα θυμάμαι να ειναι ελαφρύ, να με κουράζει λίγο το σκύψιμο και να σαβουριάζομαι άσχημα σε ένα δρόμο αφού τα λάστιχα ήταν υπερβολικά λεπτά και γλύστρισα στο φρενάρισμα. Το bmx ήταν τέλειο αλλά για άλλες εποχές:-)
Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Tasakos10
Απών/απούσα

Έχουν αλλάξει οι κούρσες πλέον αγαπητέ φίλε, έχουν αλλάξει τα mtb και έχουν δημιουργηθεί και άλλες κατηγορίες ποδηλάτων. Σύμφωνα με την περιγραφή σου χρειάζεσαι κάτι για κίνηση μέσα σε πόλη άρα φίτνες ή τρέκιν -γενικά εγώ ψηφίζω χωρίς ανάρτηση για πόλη αλλά υπάρχουν διάφορες απόψεις-. Στα λεφτά αυτά θα βρεις αρκετές αξιοπρεπείς επιλογές.
Θα βοηθούσε αν περιέγραφες πόσο αθλητικός και ευλύγιστος είσαι και πόσο επιθετική ή χαλαρή θέση οδήγησης θέλεις να έχει το ποδήλατο καθώς επίσης και πόσα χιλιόμετρα θέλεις να διανύεις και με τι συχνότητα -αν και αυτό αλλάζει αν γλυκαθείς-.

VotritisCosta
Εικόνα VotritisCosta
Απών/απούσα

dc78 wrote:
καλησπέρα σε όλους τους φιλους,
ελπιζω να σας δω συντομα σε μια βολτα στην ομορφη Αθήνα....θα θέσω το αιώνιο ερώτημα αγοράς ποδηλάτου...
Εχω αλλάξει στο παρελθόν κούρσα peugeot, ΜΤΒ άγνωστης μάρκας και φυσικά bmx:-) Θέλω να αγοράσω ένα καινούργιο ποδήλατο για μέσα στην πόλη και μόνο, για γυμναστική ουσιαστικά και βόλτα με άλλους ποδηλάτες. Δυστυχώς απέχω πολλά χρόνια από το άθλημα και τα άπειρα μοντέλα και νέοι τύποι ποδηλάτων με τρελαίνουν. Εχει κάποιος να προτεινει τύπο ποδηλάτου που πρέπει να αναζητήσω και ενδεχομένως και μάρκα με τιμή μέχρι 400 ευρώ?
Από εμπειρίες του παρελθόντος θυμάμαι το MTB να ειναι παρα πολύ βαρύ, να μην το χρησιμοποιώ καθόλου σε βουνό και να μην είναι άνετο στην οδήγηση (σκληρή σέλα). Αναφορικά με την κούρσα θυμάμαι να ειναι ελαφρύ, να με κουράζει λίγο το σκύψιμο και να σαβουριάζομαι άσχημα σε ένα δρόμο αφού τα λάστιχα ήταν υπερβολικά λεπτά και γλύστρισα στο φρενάρισμα. Το bmx ήταν τέλειο αλλά για άλλες εποχές:-)
Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Κοιτάς κατι με σκέτο πιρούνι χωρίς ανάρτηση και v-brake ,καλή περίπτωση νομίζω οτι ειναι αυτο το GT http://www.gatsoulis.gr/index.php?controller=product&path=192_310&produc... .Σε κατι πιο φτηνό το KONA DEW http://www.tsirikosbikes.gr/bikes/on-road/kona-dew.html .Δυο απο τα best selling σε αυτη την κατηγορία ειναι και τα SPECIALIZED SIRRUS και SCOTT SUB 40 ισως καποιο κατάστημα να εχει σε καλή τιμή τα μοντέλα του 13.
ΠΡΟΣΟΧΗ να ειναι το σωστό μέγεθός!

luthien
Απών/απούσα

Γεία σας παιδιά, καινούργιος εδώ.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ενα καινούργιο ποδήλατο πόλης, τυπού σπαστό (νομίζω θα με βολέψει παρα πολύ για μέσα στην πόλη που το χρειάζομαι). Δεν έχω ιδέα απο μάρκες και άλλων ειδών χαρακτηριστικά, οπότε θα ήθελα αν μπορούσατε να βοηθήσετε λίγο. Το ποσό που είμαι σε θέση να διαθέσω ειναι γύρω στα 250 euro(υπάρχει σπαστό ποδήλατο σε αυτά τα λεφτά που να αξίζει?).

Με λίγο προσωπικό ψάξιμο κατέληξα στο οτί μάλλον ένα σπαστό 20'' με ταχύτητες θα ήταν ιδανικό(αν υπάρχει κάποια αντιπρόταση σχετικά με αυτό προφανώς και το συζητάω)

δύο επιλογές που μου φαίνονται ικανοποιητικές(απο τις ελάχιστες γνώσεις μου):
1) http://www.tiletechniki.gr/product.asp?catid=10783
2) http://af-sports.gr/LEADER_%CE%A0%CE%9F%CE%94%CE%97%CE%9B%CE%91%CE%A4%CE...

ευχαριστώ

Tasakos10
Απών/απούσα

Δες και σε αλουμινίου:
http://www.podilato.eu/index.php?act=viewProd&productId=2394

luthien
Απών/απούσα

Το προτείνεις φαντάζομαι γιατί οι σκελετοί αλουμινίου εχουν κάποιο πλεονέκτημα?
Το safari γράφει στα χαρακτηριστικά οτι είναι αλουμινίου(και ο σκελετός και το πιρούνι).
Επίσης σχετικά με τις μάρκες, τα orient και τα leader θεωρούνται αξιόπιστα?
Υπάρχει κάποια μάρκα που θεωρείται must?

Tasakos10
Απών/απούσα

Το safari πόσο το βρίσκεις. Γιατί αν είναι δώσεις πάνω από 300 ευρώ, δώσε λίγα περισσότερα και πάρε dahon να ξεμπερδεύεις.
Σε σπαστά κοιτάς μόνο dahon, tern, brompton αλλά οι τιμές ξεφεύγουν. Όλα τα υπόλοιπα είναι λύσεις συμβιβασμού όποια μάρκα και να παραθέσεις. Σου έδειξα αυτό επειδή είναι αλουμινίου -άρα ελαφρύτερο- στα λεφτά που κοιτάς σε σχέση με τα σιδερένια που ανέβασες.

Antonius
Απών/απούσα

Ιδανικό οικονομικό ποδήλατο για πόλη + αποστάσεις;

Καλά, άλλη συζήτηση περίμενα να διαβάσω!

Thessalos
Εικόνα Thessalos
Απών/απούσα

Καλησπέρα!
υπάρχει καμια πρόταση για ατσαλένιο ποδήλατο πόλης?
μιλάμε πάντα για καινούριο με σωλήνες τουλάχιστον reynolds 520 ή columpus cromor (εννοώ όχι hi tensile ή τύπου supermarket)
Απο εγχώρια αγορά έχω βρει αυτό:
Image and video hosting by TinyPic
και η custom κατασκευή fidusa
υπάρχει κάτι άλλο στην ελληνικη αγορά?

στο evans βρηκα το Jamis coda elite, Jamis coda comp
Image and video hosting by TinyPic

αλλά θα μπλέξουμε με καπιταλ κοντρολς κτλ...

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Γιατί τουλάχιστον reynolds 520 ή columpus cromor? 4130 δεν θα σε κάλυπτε για την πόλη?

Thessalos
Εικόνα Thessalos
Απών/απούσα

εννοείτε καλύπτει, στην ουσία ειναι το ίδιο πράγμα αν δεν κανω λάθος απο πλευράς κατάταξης ατσαλιού!

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Aπλά ρώτησα επειδή έδωσες συγκεκριμένες ταμπέλες... εγώ μαζί σου, αλλά ήθελα να σου προτείνω το παρακάτω...

http://www.planetx.co.uk/i/q/CBPXXLSAPEXFB/planet-x-xls-flat-bar-sram-ap...

http://www.planetx.co.uk/i/q/CBPXKAFFAPEX/planet-x-kaffenback-sram-apex-...

(Δεν έχει θέμα με capital controls)

Δεν ξέρω βέβαια το budget σου αλλά από τις "ταμπέλες" που ανέφερες παραπάνω, λογικά θα τα καλύπτεις.

Thessalos
Εικόνα Thessalos
Απών/απούσα

ωραίο κι αυτό! αλλά αν παμε σε κριάρι τιμονι αλλάζουμε ελαφρώς κατηγορία και πάμε στα commuter όπου έχουμε κι άλλες επιλογες με 1η και καλύτερη το cineli gazetta dela strada και το ridgeback voyage ! Βέβαια, ξεφεύγουμε λίγο στην τιμή...

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Συγνώμη, λάθος το 1ο link που είχα βάλει, αυτό ήθελα να πω... http://www.planetx.co.uk/i/q/CBPXKAFFAPEXFB/planet-x-kaffenback-sram-ape...

Απλά ήθελα να πω ότι βγαίνει με ίσιο τιμόνι, αλλά και με drop.

Zafeira
Εικόνα Zafeira
Απών/απούσα

Ψάχνω για οικονομικό ποδήλατο μέχρι 200-220 ευρώ το πολύ. Ψάχνω για χρήση σε πόλη και για αρχή μικρές διαδρομές ως άθληση (καμιά ώρα 3-4 φορές τη βδομάδα). Δεν κατέχω καθόλου την ποδηλασία ως άθλημα αλλά υπήρξα αθλήτρια καλαθοσφαίρισης, οπότε δεν έχω καθόλου επαφή με το συγκεκριμένο αλλά δεν είμαι και αρχάρια γενικότερα! Οπότε μου έχει κεντρίσει πλέον το θέμα ποδηλασίας. Από ότι διάβασα καλύτερο είναι πιο λεπτή ρόδα, v -brakes, αλουμίνιο σκελετός για ταχύτητες μπερδεύτηκα. Και δεν ξέρω πως να διευκρινίσω εάν χρειάζομαι όντως κάτι σε trekking; Με συγχωρείτε για τυχόν λάθη αλλά διάβασα κάποιες σελίδες και ακόμα μπερδεμένη είμαι. Δεν ψάχνομαι για μεταχειρισμένο.
Είμαι 1.75 63 κιλά. Το αναφέρω γιατί πιθανότητα χρειάζομαι κάτι σε μέγεθος medium;
Όποιος μπορεί να μου πει κάτι παραπάνω θα το εκτιμούσα.

ΤΡΕΧΑΝΤΗΡΗΣ
Απών/απούσα
taximetro
Απών/απούσα

Arxarios wrote:

...ένα trekking με σταθερό πηρούνι θα είναι πολύ πιο ξεκούραστο και ελαφρύ.

 

Καλημέρα  , εννοείς ότι το trekking λόγω θέση οδήγησης και πολλά δόντια πίσω 42 για ανηφόρες αστικές  μένω Ζωγράφου  ,  χωρίς ανάρτηση μπροστά και 42-622  λάστιχο γιατί είμαι110 κιλα, είναι καλύτερο από το fitness πχ funcore ideal με 28-622  ,  και 11-32  ,  τι διαφορά έχουν  ? Ουσιαστικά μόνο την θέση οδήγησης  ? Ενδιαφέρομαι για το Funcore  ,  αλλά από το 7ταχυτο γυναικείο που έχω  ,  το 11-32 θα με φτάσει για τις ανηφόρες? Και θα χρειαστεί να τις αλλάξω στο funcore  ? Η να προτιμήσω ένα trekking χωρίς  ανάρτηση  ? 

Τώρα κάνω λίγη ώρα ποδήλατο  , 1) όμως θέλω να ανέβω στην μια ώρα και μακάρι παραπάνω ...2)αστικές ανηφόρες 3) σχετική άνεση  και αξιόπιστο μοντέλο ποδηλάτου. 

Και αν έχεις πρόταση με μοντέλο η και τέσσερα θα ήθελα να την διαβάσω...ευχαριστώ. 

 

 

contact