MONGOOSE METEORE SPORT 29er 2013 vs IDEAL HILLMASTER 12

8 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
yorge13
Απών/απούσα

MONGOOSE METEORE SPORT 29er 2013 vs IDEAL HILLMASTER 12

καλησπέρα! ονομάζομαι Γιώργος και μετα απο χρόνια αποφάσισα να ξαναπιάσω ποδήλατο. Πριν καμια δεκαριά χρόνια στο λύκειο είχα ένα ideal zig zag, και μου είχε βγάλει τα λεφτά του. Το τελευταίο καιρό ψάχτηκα λίγο για mountain ποδήλατο αφού κατα κύριο λόγο θα το έχω για το βουνό. Πέρα απο τις τιμές που είδα ότι έχουν φτάσει θεό (μπάτζετ δικό μου 500 ευρώ μαξ) ξεκίνησα να κοιτάω πάλι για το zig zag, αλλα αφού είδα οτι τα περιφερειακά σε σχέση με την τιμή (το βρίσκω γύρω στο 500αρι) είναι αλλου απο εκεί που τα θυμαμαί, βρήκα ένα ideal hillmaster του 12 με deore πίσω σασμάν και 26 ρόδα στα 500 ευρώ ( http://www.klaxon.gr/ideal-hillmaster-2.html ).
Ένα άλλο ποδήλατο που βρήκα ήταν το MONGOOSE METEORE SPORT 29er ( http://www.frederikbikes.gr/podilata/vounou/mongoose-meteore-sport-29er-... ) το οποίο δε ξέρω τι παίζει με τα περιφερειακά αφού δεν έχω εμπειρία εκτός της shimano, το οποίο είναι στα 500 επίσης.
Και τα δύο ποδήλατα μου καθίσαν πολύ καλα οταν ανέβηκα πάνω, αλλα λόγω του οτι δε ξέρω τα περιφερειακά του MONGOOSE δε ξέρω ποιο να αποφασίσω..
Θέμα εμφάνισης δε με απασχολεί, θέλω απλα ενα ποδήλατο να πηγαίνω βουνό και όσο αντέξει να ανεβαίνω μικρά κατσάβραχα. Πίσω ανάσρτηση δε θέλω ακόμα αφου έχω σκοπό στο μέλλον να κοιτάξω και για 2ο 100% βουνίσιο κατσίκι

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
geatle
Απών/απούσα

εγω ακομα δεν καταλαβα τι θες. λες να παρεις ενα για βουνο αλλα οχι πολυ βουνο. και αργοτερα να παρεις ενα full-suspension για περισσοτερο βουνο. και γιατι να μην παρεις ενα και καλο που θα σε βολευει παντου ?

παντως αν και τα ποδηλατα της ideal το 2012 ειναι κοσμηματα, ο σκελετος ειναι πολυ σκληρος κατα την γνωμη μου. το mongoose δεν το εχω οδηγησει αλλα πιστευω οτι θα ειναι καλυτερο.

yorge13
Απών/απούσα

δεν θέλω να δώσω παραπάνω απο 500ε την παρούσα φασή.. Επίσης σκέφτομαι οτι με 2 αναρτήσεις θα το σκέφτομαι διπλά για να το βγάλω καμια βολτα εκτός βουνού. Αν δω στη πορεία οτι με κερδίζει το αγριο κατσάβραχο, θα πάρω ένα καθαρά τέτοιο.

geatle
Απών/απούσα

ok καταλαβαινω. ομως και τα δυο ποδηλατα ειναι πολυ καλα. η ερωτηση ειναι απλα 26 vs 29. ποιο μεγεθος ροδας προτιμας?

yorge13
Απών/απούσα

Έλα ντε, γιατί ενώ μου αρέσει πολύ το hillmaster, με το remote lock της ανάρτησης και το deore, έχω και μια κλίση στις 26", θα ήθελα να δοκιμάσω και τα άλλα περιφερειακά. Το ideal με ποιο σκληρό σκελετό δε θα αντέξει και περισσότερο στο βουνό;

yorge13
Απών/απούσα

Έλα ντε, γιατί ενώ μου αρέσει πολύ το hillmaster, με το remote lock της ανάρτησης και το deore, έχω και μια κλίση στις 26", θα ήθελα να δοκιμάσω και τα άλλα περιφερειακά. Το ideal με ποιο σκληρό σκελετό δε θα αντέξει και περισσότερο στο βουνό;

geatle
Απών/απούσα

το θεμα ειναι εαν θα αντεξεις εσυ οχι το ποδηλατο. παντως υπαρχει και το scandium που ειναι ακομα σκληροτερο απο το 7005 αλλα ραγιζει πιο ευκολα. απο την αλλη το πιο μαλακο φενεται να κραταει παραπανω.

yorge13
Απών/απούσα

Από ότι είδα και τα δύο που κοιτάω αλουμίνιο είναι απλά δε μπόρεσα να βρω αν το mongoose έχει 7005. Εγω θα το πάω όσο μπορώ!κάτι άλλο που είδα είναι ότι το mongoose ξεκινούσε η τιμή του στο εξωτερικό τουλάχιστον πάνω από 1100$, να το λάβω καθόλου υπόψιν μου;