ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΜΕ 90 ΕΥΡΩ

287 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

Bρε κανείς δεν σου λέει να μην κάνεις ότι θέλεις τα λεφτά σου. Φυσικά και είναι δικαίωμα σου να τα ξοδέψεις όπως θες και να τα χαρείς και όντως όλα σχετικά είναι, δηλαδή το τι είναι αυτό που μας δίνει χαρά και τι είναι αυτό που μας τριγκάρει.
Το θέμα όμως εδώ ξεκίνησε να συζητιέται από το γεγονός ότι κάποιοι θεωρούν τελείως χρέπια και ανάξια λόγου τα φθηνά ποδήλατα. Αυτό δεν είναι αλήθεια. Μπορεί να πάρεις ένα φθηνό ποδήλατο και να το γουστάρεις απόλυτα και να σε εξυπηρετεί στο κάθε τι και στην τελική να είναι και αξιοπρεπέστατο για την τιμή του..

Φυσικά και δεν είναι το ίδιο να οδηγείς ένα ποδήλατο των 8 κιλών και ένα των 15. ( σιγά την διαφορά και το δικό μου είναι 12 κιλά αλλά με τούτα και με κείνα που του έχω φορτώσει πάνω δεν είναι τόσα).
Αλλά για τον μέσο ποδηλάτη, αυτόν που θα κάνει μικρές μέχρι μέτριες αποστάσεις μέσα στην πόλη, στο σταμάτα ξεκίνα και με μικρές ταχύτητες, δεν υπάρχει διαφορά.

Διαφωνώ με αυτό που λες ότι ένα πολύ ακριβό ποδήλατο που είναι όμορφο, θα κάνει και τους άλλους να αγαπήσουν την ποδηλασία. Είναι σαν να μου λες ότι όλοι έβγαλαν δίπλωμα οδήγησης γιατί ερωτέυτηκαν τις ferrari.. Εγώ νομίζω ότι έβγαλαν δίπλωμα γιατί ήταν απαραίτητο να ξέρουν να οδηγούν, ενώ η ferrari ανήκει μάλλον στην σφαίρα της ....ονείρωξης!..

iverson_3
Εικόνα iverson_3
Απών/απούσα

Κοιτάξτε νομίζω πως το τραβήξαmε πολύ το θέμα. Όπως είπε και η marlene δικά σου είναι τα λεφτά ότι θες τα κάνεις(μιλάω γενικά). Δεν σημαίνει πως ο ποδηλάτης που έχει το εργαλείο των 600 είναι ψώνιο και το χει μόνο για την μόστρα και απλά το έχει για να λέει πως έχει ποδήλατο 600 ευρώ. Μπορεί όμως και να είναι, αν είναι, είναι καραγκιόζης και απλά δεν του δίνεις σημασία.
Αν πάλι δεν έχεις την δυνατότητα να πάρεις ένα ακριβό ποδήλατο ή κάνεις οικονομίες ή απλά πηγαίνεις στην οικονομική λύση που δεν σημαίνει πως είναι πάντα κακή.
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα

Υ.Γ Το όλο θέμα είναι να απολαύσεις αυτό που κάνεις και να μην δίνει τόσο βάση στα χρήματα (προσωπική γνώμη πάντα)

Φιλικά Κώστας

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

marlene wrote:
Bρε κανείς δεν σου λέει να μην κάνεις ότι θέλεις τα λεφτά σου. Φυσικά και είναι δικαίωμα σου να τα ξοδέψεις όπως θες και να τα χαρείς και όντως όλα σχετικά είναι, δηλαδή το τι είναι αυτό που μας δίνει χαρά και τι είναι αυτό που μας τριγκάρει.

Μην το αλλάζεις, πρίν μιλούσες για προυποθέσεις και σε ρώτησα το γιατί θα πρέπει να τις πληρώ.

marlene wrote:
Το θέμα όμως εδώ ξεκίνησε να συζητιέται από το γεγονός ότι κάποιοι θεωρούν τελείως χρέπια και ανάξια λόγου τα φθηνά ποδήλατα. Αυτό δεν είναι αλήθεια. Μπορεί να πάρεις ένα φθηνό ποδήλατο και να το γουστάρεις απόλυτα και να σε εξυπηρετεί στο κάθε τι και στην τελική να είναι και αξιοπρεπέστατο για την τιμή του..

Άλλο χρέπι και άλλο ανάξιο λόγου, ένα ποδήλατο των 100 σε σχέση ένα των 1000 είναι χρέπι, πως να το κάνουμε, δεν έχουν καμμία σχέση.Πήγαινε δοκίμασε ένα και αν δεν το διαπιστώσεις θα είναι επειδή θα καταπιεστείς να μην το κάνεις.

marlene wrote:
Φυσικά και δεν είναι το ίδιο να οδηγείς ένα ποδήλατο των 8 κιλών και ένα των 15. ( σιγά την διαφορά και το δικό μου είναι 12 κιλά αλλά με τούτα και με κείνα που του έχω φορτώσει πάνω δεν είναι τόσα).
Αλλά για τον μέσο ποδηλάτη, αυτόν που θα κάνει μικρές μέχρι μέτριες αποστάσεις μέσα στην πόλη, στο σταμάτα ξεκίνα και με μικρές ταχύτητες, δεν υπάρχει διαφορά.

Στο σταμάτα ξεκίνα φαίνονται περισσότερο τα κιλά του ποδηλάτου.

marlene wrote:
Διαφωνώ με αυτό που λες ότι ένα πολύ ακριβό ποδήλατο που είναι όμορφο, θα κάνει και τους άλλους να αγαπήσουν την ποδηλασία. Είναι σαν να μου λες ότι όλοι έβγαλαν δίπλωμα οδήγησης γιατί ερωτέυτηκαν τις ferrari.. Εγώ νομίζω ότι έβγαλαν δίπλωμα γιατί ήταν απαραίτητο να ξέρουν να οδηγούν, ενώ η ferrari ανήκει μάλλον στην σφαίρα της ....ονείρωξης!..

Δεν είπα οτι κάποιος θα αγαπήσει την ποδηλασία βλέποντας ένα ακριβό ποδήλατο, είπα οτι ένα ακριβό μπορεί να φαίνεται πιο ελκυστικό και να ωθήσει κάποιον στο να αγοράσει ποδήλατο.
Μην συγκρίνεις ποδήλατο με αυτοκίνητο, καμμία σχέση.
Έχεις δεί αρκετούς οδηγούς να αγοράζουν αυτοκίνητο με βασικό κριτήριο τη μετακίνηση? Οι περισσότεροι αγοράζουν με βάση την ομορφιά και την ιπποδύναμη έχοντας σαν σημεία αναφοράς τα supercars.Αν δεν υπήρχαν αυτά τα τελευταία θα είμασταν ευχαριστημένοι με λίγα κυβικά και χαμηλές καταναλώσεις, και με λογικές τελικές ταχύτητες.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

@marlene
για να κρίνεις μια αγορά θα πρέπει να ξέρεις τι αγοράζεις και σε τι τιμή
είμαι ο πρώτος που έχω πει πως είναι παερεξηγημένα τα φτηνά ποδήλατα
αλλά είναι λογικό αυτό γιατί τα περισσότερα
έχουν πλαστικά φρένα
μαλακές ζάντες
ανύπαρκτες σέλλες
και όταν πας να κάνεις κάτι παραπάνω απο 4-5 χλμ
σου φεύγει ο τάκος
οπότε νέμεν θα πρέπει να δεχτούμε τον ποδηλάτη με το ποδήλατο των 150 ευρό
αλλά αυτό δεν σημαίνει πως το ποδήλατο του είναι για παραπάνω απο 5 χλμ συνεχόμενης πορείας

βέβαια ακόμα και εγώ που είχα για 2 χρόνια ένα τέτοιο ποδήλατο το οποίο κυκλοφορεί ακόμα
όταν καβάλησα το καλό μου ποδήλατο που έχω τώρα καταλαβαίνω την διαφορά
που δεν είναι στα κιλά
αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα για σένα

marlene wrote:

Λέω όμως ότι πρέπει να έχουμε και κάποια αίσθηση του χρήματος και να μην το πετάμε από τα παράθυρα, πεπεισμένοι από τη χ ή ψ άμεση ή έμμεση διαφήμιση, ότι μόνο το ακριβό θα κάνει την δουλειά μας και μόνο αυτό θα μας πάει με ασφάλεια εκεί που θέλουμε.

δες τι λες εδώ ενώ σε ένα άλλο Post γράφεις

http://www.podilates.gr/node/7783#comment-80256

ξέχασες να αναφέρεις πως το συγκεκριμένο ποδήλατο έχει και καλαθάκι για να δικαιολογήσεις την αδικαιολόγητη του τιμή
:D

marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

plannet wrote:

δες τι λες εδώ ενώ σε ένα άλλο Post γράφεις

http://www.podilates.gr/node/7783#comment-80256

ξέχασες να αναφέρεις πως το συγκεκριμένο ποδήλατο έχει και καλαθάκι για να δικαιολογήσεις την αδικαιολόγητη του τιμή
:D

Πόσο πάνε οι χειροποίητοι ChroMo σκελετοί στην αγορά; Ειδικά αυτοί που κατασκευάζονται στην Ευρώπη. Για ρίξε μια ματιά και πες μου; Από όσο έχω δει οι Fidusa ( που είναι ελληνικοί και που τους έχεις περί πολλού και τους διαφημίζεις εδώ) κάτω από 300 ευρώ σκελετό δεν σου δίνουν..

Τι μπορούμε να πούμε τώρα για την αδικαιολόγητη σύγκριση που κάνεις ανάμεσα σε ποδήλατα μαζικής παραγωγής και βιοτεχνίας; Ότι είσαι εκτός θέματος θα έλεγα..
Ναι αυτό ακριβώς..

Off topic.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

fidusa χειροποίητο παίρνεις με 800+
μόνο σκελετό
τους πιο φτηνούς σκελετούς που βρήκα σε χειροποίητο είναι ~600 ευρό
μιλάμε για πραγματικά χειροποίητο με ότι συνεπάγεται σε αυτό

για πες μου
πιο το κέρδος του "χειροποίητου" όπως το διαφημίζουν σε ένα ποδήλατο που είναι εξ ορισμού όχι για πάνω από 5 χλμ
για πες μου εσύ που έχεις την κρίση να κρίνεις ποδήλατα
:D
(άσε που τα χειροποίητα δεν έχουν νούμερα )

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

... βρίσκεις πολύ καλά ποδήλατα που δεν έχουν εντελώς καμμία σχέση με αυτά του super market και επίσης δεν έχουν να ζηλέψουν σχεδόν τίποτα απο ποδήλατα των 500 - 700.

Οι περισσότερες εταιρίες έχουν να προτείνουν πολύ ωραία μοντέλα.

marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

plannet wrote:
fidusa χειροποίητο παίρνεις με 800+
μόνο σκελετό
τους πιο φτηνούς σκελετούς που βρήκα σε χειροποίητο είναι ~600 ευρό
μιλάμε για πραγματικά χειροποίητο με ότι συνεπάγεται σε αυτό

για πες μου
πιο το κέρδος του "χειροποίητου" όπως το διαφημίζουν σε ένα ποδήλατο που είναι εξ ορισμού όχι για πάνω από 5 χλμ
για πες μου εσύ που έχεις την κρίση να κρίνεις ποδήλατα
:D
(άσε που τα χειροποίητα δεν έχουν νούμερα )

Τα custom ( κατόπιν παραγγελίας δηλαδή) δεν έχουν νούμερο, όχι τα χειροποίητα. Μπορείς να φτιάχνεις με το χέρι σκελετούς, όχι σε αυτοματοποιημένη γραμμή παραγωγής, ( που φυσικά συνεπάγεται και τον παράγοντα αστοχίας στην συναρμολόγηση), και να έχουν νούμερα. Aυτά που αναφέρεις εσύ είναι custom. Τους στέλνεις σωματομετρικά και σου φτιάχνουν σκελετό πάνω σου, στα μέτρα σου, για αυτό και τους τον πληρώνεις αδρά.

Αν τους ζητήσεις απλό σκελετό πάλι χειροποίητο θα στον φτιάξουν, δεν θα στον χρεώσουν 800 ευρώ και θα έχει κάποιο μέγεθος από αυτά που προσφέρουν στάνταρτ ( και που αν σου κάνει τέλεια έχει καλώς).

Και γιατί παρακαλώ δεν είναι το ποδήλατο για πάνω από 5 χιλιόμετρα; Εσύ δεν διερρήγνυες τα ιμάτια σου ότι οι ατσαλένιοι σκελετοί είναι οι καλύτεροι για να κάνεις μεγάλες αποστάσεις; Τι σε χαλάει εδώ;; Το πεντάρι κιβώτιο ταχυτήτων; Εσύ εδώ μας έλεγες τις προάλλες ότι δεν έχει να κάνει πόσες ταχύτητες έχει το ποδήλατο αλλά η αντοχή του ποδηλάτη.. ( μας έφερες παράδειγμα και τον παππού σου από την πέρα ραχούλα).

Όπως σε βολεύει μας τα λες και είσαι και off topic

marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

horsey wrote:
... βρίσκεις πολύ καλά ποδήλατα που δεν έχουν εντελώς καμμία σχέση με αυτά του super market και επίσης δεν έχουν να ζηλέψουν σχεδόν τίποτα απο ποδήλατα των 500 - 700.

Οι περισσότερες εταιρίες έχουν να προτείνουν πολύ ωραία μοντέλα.

Αν τα βγάζεις πέρα ίσα ίσα φίλε μου; Δεν παίρνεις ποδήλατο μη και ζυγίζει κανένα κιλό παραπάνω ή δεν είναι της top ποιότητας; Υποτίθεται ότι το ποδήλατο είναι εναλλακτικό μέσο μετακίνησης. Θα το πάρεις και γιατί δεν έχεις να ξοδέψεις πολλά λεφτά για να μετακινηθείς.
Δεν είναι σωστό αυτό που λές horsey μου... Κάποιοι εδώ μέσα δεν έχουν λεφτά να αγοράσουν ποδήλατο, και κάποιοι σαν και μένα έχουν κάνει αιματηρές οικονομίες για να πάρουν αυτό που έχουν...( μιλάμε για πείειειειναααααα ) ...ξέρεις πόσο καιρό μάζευα λεφτά για να πάρω αυτό το ποδήλατο της τάξεως των 400 ευρώ; Θα έπαιρνα και πιο φτηνό γιατί γουστάρω να κάνω ποδήλατο, μα έλα που είμαι 1,55 και στο νούμερο μου δεν βρίσκεις παρά μόνο παιδικά στα σούπερ μάρκετς.

Όχι δεν σου λέω να μην εξετάζεις την σχέση τιμής και ποιότητας, αλλά η προκατάληψη είναι ότι χειρότερο..

ethn
Απών/απούσα

καποιος ειπε αν παρει ενα πολυ ακριβο ποδηλατο αν ειναι ψωνιο κτλ..
κατα την αποψη μου αν το παρεις για να το δειχνεις με βολτουλες στην πολη ξερουμε ολοι οτι το κανεις για επιδειξη ..δεν το κατακρινω ολοι μας με καποιο τροπο θελουμε να ξεχωριζουμε να αρεσουμε... μη μου πεις οτι θα ειχες πορσε και θα την εκριβες..

καποιος ειπε για διαφορα 4 -5 κιλα...
θα δωσω 400 ευρω επιπλεον για να κερδισω 4 κιλα;
ε οχι ρε φιλε ... ας κανω 5 λεπτα περισσοτερο μεχρι να φτασω στον προορισμο μου.
Αληθεια τοσο πολυ σε κουραζουν 4 κιλα επιπλεον;στη θεση σου θα προσπαθουσα να βελτιωσω την φυσικη μου κατασταση.μια τσαντα να βαλεις στον ομο τα ξαναπειρες τα 4 κιλα..δωρο αδωρο lol.
το ακριβο ποδηλατο πολης απ το φθηνο ποδηλατο πολης δεν εχουν καμια ουσιαστικη διαφορα

Αληθεια προτεινουν μερικοι για να καταλαβω..να παρουμε ποδηλατα MTB των 400-500 ευρω και να τα κανουμε ποδηλατα πολης?(να αλλαξω λαστιχα κτλ)λιγο ποντιακο μου φαινεται αυτο.

Αντιθετα τα ποδηλατα πολης εχουν πιο ξεκουραστη θεση αφου δε μας ενδιαφερει η αναπτυξη ταχυτητας..
Στα ποδηλατα πολης χρησιμοποιουμε κυριως τετρακεφαλο . Στα αλλα ποδηλατα η σταση του σωματος ειναι τετοια ωστε να επιτυγχανεται η συμμετοχη μεγαλυτερου ποσσοστου αλλων μυικων ομαδων ωστε ο ποδηλατης να μην εξαντλησει γρηγορα τους τετρακεφαλους ..η μεση ο προστατης οι ομοι και ο αυχενας ομως επιβαρυνονται και ειναι επιρεπεις σε τραυματισμους.

αν λοιπον εγω παρω ενα ποδηλατο σχεδιασμενο να τρεχει και το καταντησω βεσπα ..ε ειμαι βλακας

tkant
Εικόνα tkant
Απών/απούσα

Και περνάμε στο ντούκου απόψεις 16-χρονων που έχουν να μας πούνε πράγματα πιο σημαντικά και σοφά από τις μπούρδες που αραδιάζουμε εδώ μέσα μερικοί.
Αντιγράφω τα λεγόμενα του Κώστα για να αναγκαστούμε να τα ξαναδιαβάσουμε επειδή στο Υ.Γ. κρύβεται μια σοφή κουβέντα που την έγραψε ένας άνθρωπος 16 χρονών βάζοντας τα γυαλιά σε καραφλότεκνα όπως εμάς που γεράσαμε και μυαλό δεν βάλαμε.

iverson_3 wrote:
Κοιτάξτε νομίζω πως το τραβήξαmε πολύ το θέμα. Όπως είπε και η marlene δικά σου είναι τα λεφτά ότι θες τα κάνεις(μιλάω γενικά). Δεν σημαίνει πως ο ποδηλάτης που έχει το εργαλείο των 600 είναι ψώνιο και το χει μόνο για την μόστρα και απλά το έχει για να λέει πως έχει ποδήλατο 600 ευρώ. Μπορεί όμως και να είναι, αν είναι, είναι καραγκιόζης και απλά δεν του δίνεις σημασία.
Αν πάλι δεν έχεις την δυνατότητα να πάρεις ένα ακριβό ποδήλατο ή κάνεις οικονομίες ή απλά πηγαίνεις στην οικονομική λύση που δεν σημαίνει πως είναι πάντα κακή.
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα

Υ.Γ Το όλο θέμα είναι να απολαύσεις αυτό που κάνεις και να μην δίνει τόσο βάση στα χρήματα (προσωπική γνώμη πάντα)

Φιλικά Κώστας

Αλήθεια Κώστα πες μας πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει με το ποδήλατό σου

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

marlene wrote:

Τα custom ( κατόπιν παραγγελίας δηλαδή) δεν έχουν νούμερο, όχι τα χειροποίητα. Μπορείς να φτιάχνεις με το χέρι σκελετούς, όχι σε αυτοματοποιημένη γραμμή παραγωγής, ( που φυσικά συνεπάγεται και τον παράγοντα αστοχίας στην συναρμολόγηση), και να έχουν νούμερα. Aυτά που αναφέρεις εσύ είναι custom. Τους στέλνεις σωματομετρικά και σου φτιάχνουν σκελετό πάνω σου, στα μέτρα σου, για αυτό και τους τον πληρώνεις αδρά.

Αν τους ζητήσεις απλό σκελετό πάλι χειροποίητο θα στον φτιάξουν, δεν θα στον χρεώσουν 800 ευρώ και θα έχει κάποιο μέγεθος από αυτά που προσφέρουν στάνταρτ ( και που αν σου κάνει τέλεια έχει καλώς).

Και γιατί παρακαλώ δεν είναι το ποδήλατο για πάνω από 5 χιλιόμετρα; Εσύ δεν διερρήγνυες τα ιμάτια σου ότι οι ατσαλένιοι σκελετοί είναι οι καλύτεροι για να κάνεις μεγάλες αποστάσεις; Τι σε χαλάει εδώ;; Το πεντάρι κιβώτιο ταχυτήτων; Εσύ εδώ μας έλεγες τις προάλλες ότι δεν έχει να κάνει πόσες ταχύτητες έχει το ποδήλατο αλλά η αντοχή του ποδηλάτη.. ( μας έφερες παράδειγμα και τον παππού σου από την πέρα ραχούλα).

Όπως σε βολεύει μας τα λες και είσαι και off topic


έχεις δει ποτέ χειροποίητο στην ζωή σου/???
μάλλον όχι και να είδες θα είναι κάποια αηδία από αυτές που βλέπεις συνήθως
να σου πω πως τα χειροποίητα αν και έχω ένα στην κατοχή μου αν και έχω δει τα πάντα γύρω από αυτά δεν έχει νοήμα να στα εξηγήσω παρόλα αυτά θα πω 2-3 πράγματα όχι για σένα , εσύ είσαι καμμένη γη
ε$

έχουμε και λέμε
ακόμα και αυτα που μπαίνουν σε γραμμή παραγωγής είναι μηχανήματα που τα κατασκευάζουν στο χέρι
ανθρώπινα χέρια τα χρησιμοποιούν τα μηχανήματα
οπότε όλα είναι χειροποίητα
το θέμα είναι ότι όταν λέμε χειροποίητο π.χ. fidusa derosa colnago και άλλοι οίκοι επί του πλείστον ιταλικές βιοτεχνίες ποδηλάτων κατασκευάζουν μόνο στα μέτρα σου χειροποίητο παρόλο που οι πλέον μεγάλες φτιάχνουν κάποια στάνταρ νούμερα για εμπορικούς κυρίως λόγους
αλλά δεν τονίζουν το χειροποίητο γιατί πολύ απλά δεν έχει νόημα

το γιατί το συγκεκριμένο ποδήλατο δεν είναι για πάνω απο 5 χλμ δεν πρόκειτε να το καταλάβεις και βαριέμαι να στο ζωγραφίσω
:D

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

marlene wrote:

Αν τα βγάζεις πέρα ίσα ίσα φίλε μου; Δεν παίρνεις ποδήλατο μη και ζυγίζει κανένα κιλό παραπάνω ή δεν είναι της top ποιότητας; Υποτίθεται ότι το ποδήλατο είναι εναλλακτικό μέσο μετακίνησης. Θα το πάρεις και γιατί δεν έχεις να ξοδέψεις πολλά λεφτά για να μετακινηθείς.
Δεν είναι σωστό αυτό που λές horsey μου... Κάποιοι εδώ μέσα δεν έχουν λεφτά να αγοράσουν ποδήλατο, και κάποιοι σαν και μένα έχουν κάνει αιματηρές οικονομίες για να πάρουν αυτό που έχουν...( μιλάμε για πείειειειναααααα ) ...ξέρεις πόσο καιρό μάζευα λεφτά για να πάρω αυτό το ποδήλατο της τάξεως των 400 ευρώ; Θα έπαιρνα και πιο φτηνό γιατί γουστάρω να κάνω ποδήλατο, μα έλα που είμαι 1,55 και στο νούμερο μου δεν βρίσκεις παρά μόνο παιδικά στα σούπερ μάρκετς.

Όχι δεν σου λέω να μην εξετάζεις την σχέση τιμής και ποιότητας, αλλά η προκατάληψη είναι ότι χειρότερο..

σταμάτα επιτέλους να μιλάς για ποδήλατα
ποιος σου είπε ή σου ζωγράφισε ότι τα καλά ποδήλατα από τα φτηνά έχουν διαφορά μόνο στο βάρος ????
δεν λέει κανείς ότι δεν πρέπει να φας για να αγοράσεις το super ποδήλατο
αλλά αυτό δεν σημαίνει πως ένα ακατάλληλο ποδήλατο θα το κάνουμε κατάλληλο γιατί δεν έχουμε τα χρήματα
μπορεί να συμβιβαστούμε με κάποια πράγματα αλλά μέχρι στο σημείο που δεν θα μας προσπορίσει και δεν θα γίνει επικίνδυνο

tkant
Εικόνα tkant
Απών/απούσα

plannet wrote:

αλλά αυτό δεν σημαίνει πως ένα ακατάλληλο ποδήλατο θα το κάνουμε κατάλληλο γιατί δεν έχουμε τα χρήματα

Τι εννοείς ότι ένα ποδήλατο είναι ακατάλληλο;
Για τι πράγμα είναι ακατάλληλο;

plannet wrote:
μπορεί να συμβιβαστούμε με κάποια πράγματα αλλά μέχρι στο σημείο που δεν θα μας προσπορίσει και δεν θα γίνει επικίνδυνο

Κινδυνολογείς ή κάνω λάθος;
Έχεις κάποια παραδείγματα ανθρώπων που έπαθαν ζημιά ή τραυματίστηκαν από ποδήλατο αγορασμένο από σούπερ μάρκετ; Αν ναι είμαι περίεργος να μάθω τι ακριβώς έπαθαν.
Ευχαριστώ

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

ethn wrote:
καποιος ειπε αν παρει ενα πολυ ακριβο ποδηλατο αν ειναι ψωνιο κτλ..
κατα την αποψη μου αν το παρεις για να το δειχνεις με βολτουλες στην πολη ξερουμε ολοι οτι το κανεις για επιδειξη ..δεν το κατακρινω ολοι μας με καποιο τροπο θελουμε να ξεχωριζουμε να αρεσουμε... μη μου πεις οτι θα ειχες πορσε και θα την εκριβες..

ναι θα πρέπει να διαχωρίσουμε την πραγματική ανάγκη
και το ψώνιο που το παίρνει για λόγους επίδειξης
τα λέω και πιο πάνω

ethn wrote:

καποιος ειπε για διαφορα 4 -5 κιλα...
θα δωσω 400 ευρω επιπλεον για να κερδισω 4 κιλα;
ε οχι ρε φιλε ... ας κανω 5 λεπτα περισσοτερο μεχρι να φτασω στον προορισμο μου.
Αληθεια τοσο πολυ σε κουραζουν 4 κιλα επιπλεον;στη θεση σου θα προσπαθουσα να βελτιωσω την φυσικη μου κατασταση.μια τσαντα να βαλεις στον ομο τα ξαναπειρες τα 4 κιλα..δωρο αδωρο lol.
το ακριβο ποδηλατο πολης απ το φθηνο ποδηλατο πολης δεν εχουν καμια ουσιαστικη διαφορα

το βάρος δεν έχει πάντα σχέση με την τιμή
εγώ π.χ. στο ποδήλατο μου έχει 600 γραμμ σαμπρέλες
γιατί?? γιατί δεν θέλω να μου τρυπάνε
γενικότερα το βάρος είναι μια παρεξηγημένη κατάσταση

ethn wrote:

Αληθεια προτεινουν μερικοι για να καταλαβω..να παρουμε ποδηλατα MTB των 400-500 ευρω και να τα κανουμε ποδηλατα πολης?(να αλλαξω λαστιχα κτλ)λιγο ποντιακο μου φαινεται αυτο.

ναι εγώ το κάνω αυτό αλλά δεν είναι της στιγμής να το αναλύσω και αυτό αν θέλεις άνοιξε άλλο Post να σου το αναλύσω
για την τιμή παίζει μεγαλύτερο ρόλο πόσα χλμ θέλεις να κάνεις παρά σε τι διαδρομές θα πας
δλδ για 5 χλμ διαδρομή την κάνεις με όλα τα ποδήλατα της αγοράς ακόμα και αυτά που κάνουν 90 ευρό
όταν όμως έχεις απαιτήσεις από το ποδήλατο
να μην σε κουράζει να πηγαίνει γρήγορα και να αντέξει για πολλά χρόνια
τότε το mtb είναι top priority Και τι τιμή του ανάλογη και λέω πως το βάρος δεν έχει σχέση με το αν θα είναι καλό ή όχι το ποδήλατο
(έχω ποδήλατο στα 16 κιλά και είναι για της καθημερινές μου εξορμήσεις)
ethn wrote:

Αντιθετα τα ποδηλατα πολης εχουν πιο ξεκουραστη θεση αφου δε μας ενδιαφερει η αναπτυξη ταχυτητας..
Στα ποδηλατα πολης χρησιμοποιουμε κυριως τετρακεφαλο . Στα αλλα ποδηλατα η σταση του σωματος ειναι τετοια ωστε να επιτυγχανεται η συμμετοχη μεγαλυτερου ποσσοστου αλλων μυικων ομαδων ωστε ο ποδηλατης να μην εξαντλησει γρηγορα τους τετρακεφαλους ..η μεση ο προστατης οι ομοι και ο αυχενας ομως επιβαρυνονται και ειναι επιρεπεις σε τραυματισμους.

αν λοιπον εγω παρω ενα ποδηλατο σχεδιασμενο να τρεχει και το καταντησω βεσπα ..ε ειμαι βλακας

λάθος δεν επιβαρύνει τίποτα
αν θέλεις για να μην ανοίξουμε πολλά μέτωπα άνοιξε αυτό το κομμάτι σε ένα ξεχωριστό post

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

tkant wrote:

Τι εννοείς ότι ένα ποδήλατο είναι ακατάλληλο;
Για τι πράγμα είναι ακατάλληλο;

είναι ακατάληλο για πολλά χλμ
είναι επιρεπής σε αβαρίες
θέλεις περισσότερα εργαλεία για να το φτιάξεις
οι ζάντες στραβόνουν πιο εύκολά
τα φρένα είναι άστα να πάνε
η ανάρτηση δεν λειτουργεί σωστά
και πολλά άλλα που το ποδήλατο το περιορίζουν για μικρές διαδρομές
δλδ φαντάσου να είσαι 20 χλμ έξω από κατοικημένη περιοχή και να σου σπάσει το γρανάζι πίσω ή να σπάσουν τα ελατήρια από τα φρένα σου γιατί είναι κακής ποιότητας
βέβαια δεν χρειάζεται να πας σε ποδήλατα από άνθρακα ή από Hi end υλικά
αλλά ένα αξιοπρεπές ποδήλατο στα 600 ευρό περίπου σε καλύπτει απόλυτα

tkant wrote:

Κινδυνολογείς ή κάνω λάθος;
Έχεις κάποια παραδείγματα ανθρώπων που έπαθαν ζημιά ή τραυματίστηκαν από ποδήλατο αγορασμένο από σούπερ μάρκετ; Αν ναι είμαι περίεργος να μάθω τι ακριβώς έπαθαν.
Ευχαριστώ

ναι
κόντεψα να σκοτωθώ με ποδήλατο 120 ευρό (αυτό που λέω πως κυκλοφορεί ακόμα)
γιατί στην κρίσιμη στροφή με έβγαλε από τον δρόμο
βέβαια δεν ήμουν τόσο έμπειρος και υπερεκτίμησα τις δυνάμεις και τις δικές μου αλλά και του ποδηλάτου
αν είχα ένα ποδήλατο των 600 ευρό δεν θα πάθαινα τίποτα
θα μου πεις θα μπορούσα να παω πιο αργά
ή να πάω και με τα πόδια
:D

vec
Απών/απούσα

Ας πάρουμε ένα ποδήλατο εξάρτημα προς εξάρτημα να δούμε τι είναι ένα πολύ φτηνό ποδήλατο και τι βελτιώνουμε ρίχνοντας παραπάνω χρήμα. Αναφέρομαι σε χρήση του ποδηλάτου κυρίως ως μεταφορικό μέσο. Και επίσης σε ένα budget που δεν φεύγει πολύ από το 1/2 του βασικού μισθού. Υπάρχουν ανθρακονήματα, υδραυλικά δισκόφρενα, πίσω αναρτήσεις κτλ αλλά ας προσπαθήσουμε να κρατήσουμε το κόστος χαμηλά:

Σκελετός: Φθηνός χάλυβας (δεν σπάει δε χαλάει). Με κάτι ακόμα παίρνουμε φτηνό αλουμίνιο (ίσως σπάσει αν τον πετάξουμε από το 3ο όροφο) και με κάτι ακόμα παίρνουμε αξιοπρεπές αλουμίνιο. Κακοβαμμένος που ξεφλουδίζει εύκολα αν είμαστε άτυχοι, αλλά δουλεύει και γδαρμένος. Κερδίζουμε 1–2 κιλά βάρους με αποτέλεσμα να έχουμε πιο εύκολες επιταχύνσεις και ποιο ξεκούραστες ανηφόρες.

Τροχοί: Το στεφάνι μπορεί να είναι μονόπατο (μια χαρά για μες στην πόλη) ή δίπατο για καλύτερη αντοχή. Οι ακτίνες μπορεί να είναι σκληρές οι μαλακές, τα καψούλια να είναι τραγικά και να κλωτσάν οι βόλτες (το έχω πάθει) ή να είναι ελάχιστα πιο καλά και να μην υπάρχει το παραμικρό θέμα. Το πώς παραμορφώνεται ο τροχός έχει να κάνει με την άνεση και την κύλιση του ποδηλάτου. Επίσης αλλάζει και το βάρος.

Κέντρα: Υπάρχουν πολύ φτηνά που δίνουν μέτρια κύλιση και που μπορεί και να στραβώσουν, υπάρχουν φτηνά που δίνουν μέτρια κύλιση αλλά δεν θα στραβώσουν εύκολα και υπάρχουν και λιγότερο φτηνά που δίνουν και καλύτερη κύλιση.

Μεσαία τριβή: Υπάρχει φτηνή που μετά από 500-1000 χλμ θα φαγωθεί και θα θέλει αλλαγή αν σε ενοχλεί το παίξιμο του πεταλιού, υπάρχει και φτηνή που δεν θα πάθει τίποτα για αρκετά περισσότερα χιλιόμετρα

Πιρούνι: Μπορείς να πάρεις ένα ξερό και βαρύ, ή αν ανέβεις λίγο ένα με φτηνή ανάρτηση (εμένα μου αρέσει η μπροστινή ανάρτηση αν είναι σκληρή, πολλοί διαφωνούν – κερδίζεις σε άνεση, χάνεις σε βάρος), μετά μπορείς να πάρεις ένα ρυθμιζόμενο πιρούνι με κλείδωμα ή ένα ελαφρύ ξερό πιρούνι (που γλυτώνεις σε βάρος χωρίς να χάνει πολύ σε άνεση)

Φρένα: Μιλώντας πάντα για v-brakes, υπάρχουν με πλαστικές δαγκάνες (μακρυάαααα), με μεταλλικές δαγκάνες και ασθενική επαναφορά, με μεταλλικές και καλή επαναφορά, πιο άκαμπτες κτλ.

Μανέτες φρένων: Με λεπτές πλαστικές βάσεις που πατώντας τις παραμορφώνονται με αποτέλεσμα να θέλει λίγο παραπάνω δύναμη να φρενάρεις, χοντρές πλαστικές που είναι ΟΚ, αλουμινένιες που επίσης είναι ΟΚ και ακόμα πιο άκαμπτες

Τιμόνι/Λαιμός: Βιδωτό ή τύπου Ahead. Όσο να ναι το ahead είναι αρκετά πιο απίθανο να σου προκαλέσει πρόβλημα αλλά δε ρυθμίζεται συνήθως εύκολα σε ύψος. Και το βιδωτό είναι ΟΚ, αλλά καλά είναι συχνά πυκνά να ελέγχουμε τη βίδα ότι είναι σφιγμένη

Μπάρα τιμονιού: Χαλύβδινη ή από αλουμίνιο. Κέρδος μερικά γραμμάρια, so what…

Ταχύτητες: 18 ή 21 ή περισσότερες, που δουλεύουν τέλεια ή που δουλεύουν στο περίπου ή που αρνούνται να δουλέψουν

Ελεύθερο: Θορυβώδες ή αθόρυβο, με περισσότερη ή λιγότερη αντίσταση στην περιστροφή

Πετάλια: Φτηνά πλαστικά που 99% θα σπάσουν σε κάποιο βαρύ πάτημα, ή πετάλια που θα σπάσουν πολύ πιο δύσκολα. Πετάλια που γλιστράνε ή που δε γλιστράνε

Αλυσίδα: Απολύτως φτηνή που σε κάποιο σταύρωμα της θα στραβώσει, ή απλά φτηνή που θα στραβώσει πιο δύσκολα

Δισκοβραχίονας: Κάποιοι λένε ότι η αλλαγή δισκοβραχίονα είναι μια πολύ ουσιαστική αναβάθμιση που μπορείς να κάνεις. Δεν ξέρω το γιατί, ας με διαφωτίσουν.

Παλουκόσελο: Με ραβδώσεις για έξτρα απόλαυση ή χωρίς για πιο συντηρητικούς τύπους

Σέλλα: Με κακή κεφαλή (το εξάρτημα που τη δένει στο παλουκόσελο) η οποία μπορεί να σπάσει ή να κλωτσήσει και να μην διατηρεί τη θέση της. Επίσης πιθανό να μην είναι άνετη, να έχει πολύ μαλακές ράγες ώστε ουσιαστικά να κάθεσε στο παλουκόσελο κτλ.

Λάστιχα: Απλά φτηνά ή κάπως πιο ακριβά. Ουσιαστικότατη αναβάθμιση το να πας από τα ότι να-ναι τρακτερωτά σε κάτι καλύτερο. Μεγαλύτερη αντοχή στο κλατάρισμα.

Σαμπρέλες: Έντονα πορώδεις με αποτέλεσμα να θέλουν συχνά φούσκωμα ή κάτι καλύτερο.

Βίδες: Οι πολύ φτηνές μπορεί να κλωτσήσουν ή ακόμα και να σπάσουν

Στο ζουμί τώρα. Σε όλα αυτά τα εξαρτήματα, για να πας σε αυτό που δε θα σου βγάλει πρόβλημα και θα δουλεύει καλά από αυτό που θα σου βγάλει, η διαφορά τιμής στη λιανική είναι το πολύ 10 ευρώ ανά ανταλλακτικό με εξαίρεση ίσως τους τροχούς και το σκελετό. Για τον κατασκευαστή που αγοράζει απευθείας από το εργοστάσιο, εντελώς αυθαίρετα εκτιμώ ότι αυτό το κόστος είναι τις περισσότερες φορές μερικά λεπτά.

(Για να δώσω ένα παράδειγμα για το πόσο μικρές διαφορές στη τιμή μιλάμε, το πίσω ντεραγιέ TX50 της shimano που δουλεύει άψογα κάνει λιανική 8ευρώ. Πολλά ποδήλατα των 100 ευρώ έχουν πίσω κάποιο ακόμα φτηνότερο, TZ ή no-name που συχνά πυκνά δεν λειτουργεί και τόσο καλά. Αντίστοιχα, αλουμινένιες μανέτες μπορείς να αγοράσεις με κάτω από 10 ευρώ, ενώ τα περισσότερα φτηνά ποδήλατα δεν έχουν καν τις χοντρές πλαστικές)

Υπερτιμολογημένο το ποδήλατο των 100 ευρώ, υπερτιμολογημένο και αυτό των 400.
Αλλά με 400 ευρώ και κάποιες γνώσεις παίρνεις ένα ποδήλατο που είναι παντού καλό, δεν χρειάζεται να του ρίξεις επιπλέον λεφτά, χρειάζεται πολύ λιγότερη συντήρηση και τσουλάει καλύτερα.
Με 100 ευρώ και πάλι ποδήλατο θα πάρεις, και πάλι τη δουλειά σου θα κάνεις, αλλά όλο και κάτι θα θέλει να του κάνεις μια και σίγουρα θα πάσχει σε αρκετά από τα σημεία που ανέφερα παραπάνω. Και όσο να ναι θα είναι λιγότερο καλό στο δρόμο. Μπορείς όμως με 150 ευρώ να πάρεις ποδήλατο που έχει αποφύγει τα απολύτως φτηνά ανταλλακτικά στα περισσότερα σημεία ώστε τουλάχιστον να μην έχεις προβλήματα αλλά και να μην το κλαις αν στο φάνε.

Το ποδήλατο των 100 ευρώ δεν είναι μόνο για 5χλμ, είναι για πολύ παραπάνω. Επίσης μπορεί να λειτουργήσει σαν μια αρχή και ότι χρειάζεται στη συνέχεια αλλαγή η βελτίωση το αλλάζεις. Απλά δεν το θεωρώ συμφέρουσα αγορά για κάποιον που χρησιμοποιεί καθημερινά το ποδήλατο για μεσαίες προς μεγάλες αποστάσεις.

Μιλάω ως παθών που έχω πάρει φτηνό ποδήλατο και με τα λεφτά που του έχω ρίξει έχω ανεβάσει αρκετά το κόστος του, αλλά ακόμα πάσχει στα σημεία (Προχτές μου κλώτσησε η βίδα που ρυθμίζει την επαναφορά στις δαγκάνες! Αν είναι δυνατόν!)

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

vec wrote:

Το ποδήλατο των 100 ευρώ δεν είναι μόνο για 5χλμ, είναι για πολύ παραπάνω. Επίσης μπορεί να λειτουργήσει σαν μια αρχή και ότι χρειάζεται στη συνέχεια αλλαγή η βελτίωση το αλλάζεις. Απλά δεν το θεωρώ συμφέρουσα αγορά για κάποιον που χρησιμοποιεί καθημερινά το ποδήλατο για μεσαίες προς μεγάλες αποστάσεις.

ώραια
δλδ θέλεις να μου πεις πως μπορείς στην σέλα των 6 ευρό (τόσο κάνει η σέλα του συγκεκριμένου ποδηλάτου)
να κάτσεις για πάνω από μισή ώρα???
και ένα ακόμα
εμπιστεύεσαι το ποδήλατο να είσαι 20 χλμ έξω από αθήνα
και να λες τώρα θα μου σπάσει ο άξονας ύστερα θα μου σπάσει ο άξονας
τώρα θα ανοίξει το στεφάνι μετά θα μου ανοίξει το στεφάνι
και πάει λέγοντας
δεν λέμε ότι μετά απο 5 χλμ το ποδήλατο σταματάει να τσουλάει
και έχω κάνει πάνω από 60 xlm με τέτοιο ποδήλατο και όχι μόνο μία φορά
αλλά αυτο δεν το κάνει κατάλληλο το ποδήλατο για τέτοια χρήση
:D

Johnny.Tifosi
Εικόνα Johnny.Tifosi
Απών/απούσα

+1 στον vec. Όποιος νομίζει ότι ένα ποδήλατο των 400€ δεν έχει κάτι παραπάνω από ένα των 90 είτε είναι οικτρά άσχετος είτε δεν έχει καβαλήσει ποτέ του σοβαρό ποδήλατο. Σε ένα ποδήλατο Beretta (φτηνά ποδήλατα αλλά όχι του σούπερ μάρκετ!) που είχα πάρει πριν από 10 χρόνια 30000 δραχμές, δηλαδή 90 ευρώ τότε, πες 120 σήμερα, έχω πάθει τα εξής:
-Δύο στραβωμένες ρόδες
-Σπασμένος άξονας
-Σπασμένος λαιμός τιμονιού (καθόλου επικίνδυνο...)
-Πλαστικές μανέτες και φρένα, η μισή δύναμή σου δεν πάει σε φρενάρισμα αλλά λυγίζει τα πλαστικά, αλλάχτηκαν με v-brake της προκοπής
-Τακάκια που έλιωναν με την βροχή.
-Μπράτσο του δισκοβραχίονα που ξεκόλλησε(!) από τα γρανάζια
-Σπασμένα πλαστικά πετάλια
-Απαράδεκτη σέλα
-Τουλάχιστον οι ταχύτητες ήταν Shimano και δουλεύον ακόμα. Σε άλλα αρνούνται να δουλέψουν.
-Επίσης ευτυχώς το ποδήλατο είναι rigid. Τα τωρινά φτηνά ποδήλατα βγαίνουν με μπρος πίσω αναρτήσεις της πλάκας που τα κάνουν άχρηστα για οποιαδήποτε χρήση.

Όπως καταλαβαίνετε για να αλλαχτούν όλα τα χαλασμένα μέρη ξοδέυτηκαν αρκετά λεφτά (συγκεκριμένα 2 φορές η αρχική αξία του ποδηλάτου). Άρα θα μπορούσα αρχικά να είχα δώσει 300 και να μην χρειαζόταν να αλλάζω ανταλλακτικά και να διακινδυνεύω την σωματική μου ακεραιότητα (σπασμένος άξονας και λαιμός, φρένα της πλάκας). Για μένα υπάρχει ένα όριο γύρω στα 200 ευρώ κάτω από το οποίο το ποδήλατο δεν είναι καν άξιο αναφοράς. Φυσικά δεν ισχύει το ίδιο για τον ποδηλάτη. Ο ποδηλάτης κρίνεται από τα πόδια του και όχι από το ποδήλατο. Και στο κάτω κάτω τα ποδήλατα της πλάκας είναι χρήσιμα όταν κάνεις μικρές αποστάσεις και πρέπει να τα κλειδώνεις έξω σε περιοχές με πολλές κλοπές.

iverson_3
Εικόνα iverson_3
Απών/απούσα

Δεν κάνω πάρα πολλά άλλοστε δεν έχω και πάρα πολύ ελεύθερο χρόνο. Σίγουρα την εβδομάδα 8 για να πάω να κάνω ιδιαίτερα είναι 2χλκ απόσταση πάνε έλα 4χ2=8. Το καλοκαίρι κυρίως κάνω που είμαι αραχτός γύρω στα 16 πάνε έλα. Πηγαίνω σε ένα χωριό που είναι κοντά στην πόλη μου με ένα φίλο. όποτε μπορώ βέβαια πηγαίνω σε κάτι μονοπάτια που θά ναι το πολύ 2χλμ απόσταση πάνε έλα. Ξανά λέω τα 8 στην αρχή είναι τα στανταρ εβδομαδιέως τα άλλα όποτε έχω ώρα και όρεξη.

marlene
Εικόνα marlene
Απών/απούσα

O plannet έρχεται...

Quote:
plannet says...

Quote:
plannet says...

Quote:
plannet says...

Quote:
plannet says...

... η συζήτηση φεύγει!

vang
Απών/απούσα

Αν τα οικονομικά μου είναι τέτοια ώστε...για οικονομικούς λόγους και όχι από άποψη..

- να κατοικώ σε υπόγεια γκαρσονιέρα, πρώην θυρωρείο..
- να ντύνομαι στα Κινέζικα...
- να τρώω ψωμί για να χορτάσω και σουβλάκι στις γιορτές...
- να πίνω καφέ μόνο στα μνημόσυνα...
- να κουρεύομαι μόνος μου με την ψιλή...
- να πηγαίνω στα ΚΑΠΗ για να δω τηλεόραση...
- να μην έχω κινητό τηλέφωνο...

Τότε μπορεί να έπαιρνα ποδήλατο των 90 ευρώ...

jamal
Απών/απούσα

δυστυχως για την ωρα που χαλασες να γραφεις
everest απο σουπερ μαρκετ των 100 ευρω
σχεδον δυο χρονια
3.000 χιλιομετρα
φθορα?
εσπασαν τα πλαστικα πεταλια τον πρωτο μηνα
κοστος?
αγορα πεταλιων αλλουμηνιου 5 ευρω

jamal
Απών/απούσα

πολυ ρατσιστικο και εμετικο
αηδιασα με τα οσα διαβασα

donzouan
Απών/απούσα

τοση ευαισθησια ρε συ????

ethn
Απών/απούσα

johnny.tifosi wrote:
+1 στον vec. Όποιος νομίζει ότι ένα ποδήλατο των 400€ δεν έχει κάτι παραπάνω από ένα των 90 είτε είναι οικτρά άσχετος είτε δεν έχει καβαλήσει ποτέ του σοβαρό ποδήλατο. Σε ένα ποδήλατο Beretta (φτηνά ποδήλατα αλλά όχι του σούπερ μάρκετ!) που είχα πάρει πριν από 10 χρόνια 30000 δραχμές, δηλαδή 90 ευρώ τότε, πες 120 σήμερα, έχω πάθει τα εξής:
-Δύο στραβωμένες ρόδες
-Σπασμένος άξονας
-Σπασμένος λαιμός τιμονιού (καθόλου επικίνδυνο...)
-Πλαστικές μανέτες και φρένα, η μισή δύναμή σου δεν πάει σε φρενάρισμα αλλά λυγίζει τα πλαστικά, αλλάχτηκαν με v-brake της προκοπής
-Τακάκια που έλιωναν με την βροχή.
-Μπράτσο του δισκοβραχίονα που ξεκόλλησε(!) από τα γρανάζια
-Σπασμένα πλαστικά πετάλια
-Απαράδεκτη σέλα
-Τουλάχιστον οι ταχύτητες ήταν Shimano και δουλεύον ακόμα. Σε άλλα αρνούνται να δουλέψουν.
-Επίσης ευτυχώς το ποδήλατο είναι rigid. Τα τωρινά φτηνά ποδήλατα βγαίνουν με μπρος πίσω αναρτήσεις της πλάκας που τα κάνουν άχρηστα για οποιαδήποτε χρήση.

Όπως καταλαβαίνετε για να αλλαχτούν όλα τα χαλασμένα μέρη ξοδέυτηκαν αρκετά λεφτά (συγκεκριμένα 2 φορές η αρχική αξία του ποδηλάτου). Άρα θα μπορούσα αρχικά να είχα δώσει 300 και να μην χρειαζόταν να αλλάζω ανταλλακτικά και να διακινδυνεύω την σωματική μου ακεραιότητα (σπασμένος άξονας και λαιμός, φρένα της πλάκας). Για μένα υπάρχει ένα όριο γύρω στα 200 ευρώ κάτω από το οποίο το ποδήλατο δεν είναι καν άξιο αναφοράς. Φυσικά δεν ισχύει το ίδιο για τον ποδηλάτη. Ο ποδηλάτης κρίνεται από τα πόδια του και όχι από το ποδήλατο. Και στο κάτω κάτω τα ποδήλατα της πλάκας είναι χρήσιμα όταν κάνεις μικρές αποστάσεις και πρέπει να τα κλειδώνεις έξω σε περιοχές με πολλές κλοπές.

ωπα ωπα μεγιστε ποδηλατη...για πες μας δηλαδη ..εσυ εισαι πολυ σχετικος;
για πες μας σε ποσσους αγωνες ελαβες μερος;;

τι μας λες τωρα; οτι για να παμε στη δουλεια μας πρεπει να εχουμε διδακτορικο στην ποδηλατολογια;
Που τα λες αυτα; μυαλο εχουμε και κρινουμε..το ποδηλατακι μας την κανει μια χαρα τη δουλεια του και δεν εχουμε προβλημα..σπασμενο τιμονι σπασμενος αξονας;;; που τα λες αυτα ; μηπως εσυ εισαι ο ασχετος;
Μπορω να βρω ποδηλατο μια χαρα με 70 ευρω . αυτη ειναι η αληθεια που θα σε καιει αχαχχααχΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧ

και για να ξερεις..στη ζωη μου κυριως "σοβαρα" ποδηλατα ειχα ..gt talera
ideal κουρσα και εχω λαβει μερος σε πολλους αγωνες και με πολυ καλες θεσεις..ΕΓΩ ΛΟΙΠΟΝ ΛΕΩ ΣΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΚΑΛΑ ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΤΩΝ 70 ΕΥΡΩ .
εσυ τι εχεις κανει ;; μηπως εισαι ενας απλος ποδηλατας και μας ζαλιζεις εδω με τους ομοιους σου;;

ethn
Απών/απούσα

Και για να τσεκαρουμε οτι μιλαμε ολοι ντομπρα..

Υπαρχει κανεις εδω που να μην πιστευει οτι οι ποδηλαταδες θα επρεπε να εχουν πολυ χαμηλοτερες τιμες;;;
υπαρχει κανεις εδωμεσα που να μην πιστευει οτι οι ποδηλαταδες το εχουν ξεφτιλισει το θεμα με τις τιμες;

ethn
Απών/απούσα

vang wrote:
Αν τα οικονομικά μου είναι τέτοια ώστε...για οικονομικούς λόγους και όχι από άποψη..

- να κατοικώ σε υπόγεια γκαρσονιέρα, πρώην θυρωρείο..
- να ντύνομαι στα Κινέζικα...
- να τρώω ψωμί για να χορτάσω και σουβλάκι στις γιορτές...
- να πίνω καφέ μόνο στα μνημόσυνα...
- να κουρεύομαι μόνος μου με την ψιλή...
- να πηγαίνω στα ΚΑΠΗ για να δω τηλεόραση...
- να μην έχω κινητό τηλέφωνο...

Τότε μπορεί να έπαιρνα ποδήλατο των 90 ευρώ...

Vang ολα αυτα που θεωρεις οτι τα.."εχεις" ειμαι σιγουρος οτι ειναι των γονιων σου.
γιατι αν τα κατακτουσες μονος σου θα ηξερες οτι δεν ειναι και κατι υπερβολικο ετσι ωστε να θεωρεις οτι τα 400 ευρω δεν ειναι τιποτα..(ελπιζω να το καταλαβες αυτο)
Υπαρχει βεβαια και η περιπτωση της πιστωτικης του ενοικιου και των συνδρομων για σενα
αρα στη θεση σου ουτε το ποδηλατο των 70 δε θα επρεπε να παρεις

αυτη η σταση του νεοελληνα φταιει που η Ελλαδα περναει αυτη την κριση...
που πας ξεβρακωτος στα αγγουρια ..ελεγαν παλια..

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

ethn wrote:

ωπα ωπα μεγιστε ποδηλατη...για πες μας δηλαδη ..εσυ εισαι πολυ σχετικος;
για πες μας σε ποσσους αγωνες ελαβες μερος;;

τι μας λες τωρα; οτι για να παμε στη δουλεια μας πρεπει να εχουμε διδακτορικο στην ποδηλατολογια;
Που τα λες αυτα; μυαλο εχουμε και κρινουμε..το ποδηλατακι μας την κανει μια χαρα τη δουλεια του και δεν εχουμε προβλημα..σπασμενο τιμονι σπασμενος αξονας;;; που τα λες αυτα ; μηπως εσυ εισαι ο ασχετος;
Μπορω να βρω ποδηλατο μια χαρα με 70 ευρω . αυτη ειναι η αληθεια που θα σε καιει αχαχχααχΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧ

και για να ξερεις..στη ζωη μου κυριως "σοβαρα" ποδηλατα ειχα ..gt talera
ideal κουρσα και εχω λαβει μερος σε πολλους αγωνες και με πολυ καλες θεσεις..ΕΓΩ ΛΟΙΠΟΝ ΛΕΩ ΣΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΚΑΛΑ ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΤΩΝ 70 ΕΥΡΩ .
εσυ τι εχεις κανει ;; μηπως εισαι ενας απλος ποδηλατας και μας ζαλιζεις εδω με τους ομοιους σου;;

70 euro καλό ως προς τι????
την τιμή την ποιότητα των φρένων???

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

ethn wrote:
Και για να τσεκαρουμε οτι μιλαμε ολοι ντομπρα..

Υπαρχει κανεις εδω που να μην πιστευει οτι οι ποδηλαταδες θα επρεπε να εχουν πολυ χαμηλοτερες τιμες;;;
υπαρχει κανεις εδωμεσα που να μην πιστευει οτι οι ποδηλαταδες το εχουν ξεφτιλισει το θεμα με τις τιμες;


εγώ πιστεύω πως όλα θα έπρεπε να είναι τζάμπα
αλλά αυτό είναι άλλο θέμα