ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΜΕ 90 ΕΥΡΩ

287 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
six
Απών/απούσα

Με συγχωρείτε παιδια, αλλά δεν είναι δυνατόν ένα μικρό κατάστημα ποδηλάτων να εχει τις
ίδιες χαμηλές τιμές οπως εχουν τα μεγάλα onlineshop που πουλανε χιλιάδες προϊόντα την ημέρα...

Και εδω στην Γερμανια τα ιδια, τις ροδες που παιρνω εχουν online 32€ στα ποδηλαταδικα 50€

-------

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

καλα...τόσα χρόνια πελάτισσα και σου κάνει τετοια?

δε νομίζω καν οτι χρειάζεσαι το οποιοδήποτε αποδεικτικό.

να του τα πεις σαν χρόνια πελάτισσα του.

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

πριν κατακεραυνώσεις Ρούλ μάτια μου, ΔΙΑΒΑΣΕ! δεν μιλάμε για τον ποδηλατά που πάω χρόνια, μιλάμε για κάποιον που είναι εξουσιοδοτημένος απ' τη Brompton, αλλά το τσέκαρα και με τον πιο αρμόδιο φίλο μας και μου είπε πως κι αυτός αυτά τα ελαστικά φτηνότερα δεν τα βρίσκει στην Ελλάδα και είπε επίσης αυτό που είπα κι εγώ, αν κάποιος βρει φτηνά στην Ελλάδα να μας το πει να πάμε όλοι να ψωνίζουμε απο' κει ... ο ποδηλατάς μου είναι εξαιρετικός, αποτελεσματικός και πολύ αγαπημένος μου πάντα και πάνω από δέκα χρόνια δεν με έχει διαψεύσει ποτέ!!! μην λέμε ανακρίβειες! είμαστε κι επώνυμοι όλοι προς Θεού!!!

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

six wrote:

Με συγχωρείτε παιδια, αλλά δεν είναι δυνατόν ένα μικρό κατάστημα ποδηλάτων να εχει τις
ίδιες χαμηλές τιμές οπως εχουν τα μεγάλα onlineshop που πουλανε χιλιάδες προϊόντα την ημέρα...

Και εδω στην Γερμανια τα ιδια, τις ροδες που παιρνω εχουν online 32€ στα ποδηλαταδικα 50€

-------

Απόλυτα σωστός!!! όσοι τα φτιάχνετε μόνοι σας όλα, έχετε δυνατότητες να πλανιέστε στο διαδίκτυο και να αγοράζετε όπως και ό,τι θέλετε ... εγώ όταν αναθέτω σε κάποιον να κάνει σέρβις, θα υποστώ τις συνέπειες της αδυναμίας μου να τα κάνω μόνη μου ... συγκεκριμένα στο Brompton, ακόμα και η αλλαγή σαμπρέλας, ειδικά πίσω τροχού, είναι ένα σοβαρό ζήτημα, ξεμοντάρονται πολλά περισότερα απ' ό,τι στα άλλα ποδήλατα ...

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

Royal Oak wrote:

πριν κατακεραυνώσεις Ρούλ μάτια μου, ΔΙΑΒΑΣΕ! δεν μιλάμε για τον ποδηλατά που πάω χρόνια, μιλάμε για κάποιον που είναι εξουσιοδοτημένος απ' τη Brompton, αλλά το τσέκαρα και με τον πιο αρμόδιο φίλο μας και μου είπε πως κι αυτός αυτά τα ελαστικά φτηνότερα δεν τα βρίσκει στην Ελλάδα και είπε επίσης αυτό που είπα κι εγώ, αν κάποιος βρει φτηνά στην Ελλάδα να μας το πει να πάμε όλοι να ψωνίζουμε απο' κει ... ο ποδηλατάς μου είναι εξαιρετικός, αποτελεσματικός και πολύ αγαπημένος μου πάντα και πάνω από δέκα χρόνια δεν με έχει διαψεύσει ποτέ!!! μην λέμε ανακρίβειες! είμαστε κι επώνυμοι όλοι προς Θεού!!!

Α σορυ αγαπημένη. καταλαβα λάθος :)

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

six wrote:

Με συγχωρείτε παιδια, αλλά δεν είναι δυνατόν ένα μικρό κατάστημα ποδηλάτων να εχει τις
ίδιες χαμηλές τιμές οπως εχουν τα μεγάλα onlineshop που πουλανε χιλιάδες προϊόντα την ημέρα...

Και εδω στην Γερμανια τα ιδια, τις ροδες που παιρνω εχουν online 32€ στα ποδηλαταδικα 50€

-------

Και πολύ σωστά τα λες! Και κανείς δεν είπε ότι τα εδώ καταστήματα μπορούν να έχουν τις ίδιες τιμές (καμιά φορά βέβαια, σπάνια, ίσως και να μπορούν, αλλά να μην έχουν λόγο να το κάνουν). Και κανείς δε λέει ότι πρέπει να αγοράζουμε μόνο απ' έξω.

Αυτό που ειπώθηκε από την αρχή ήταν ότι 90 ευρώ για 16άρια ελαστικά και 20 ευρώ για σαμπρέλες είναι πολλά.

Και να σε χρεώνουν και από πάνω και την τοποθέτηση και μάλιστα πολύ ακριβά.

Εγώ έβαλα το συγκεκριμένο λινκ γιατί ήταν από τα λίγα που βρήκα για τα συγκεκριμένα ελαστικά (marathon original), στη συγκεκριμένη διάσταση και επειδή τα προηγούμενα λινκς που είχαν μπει, ίσως να μην ήταν ακριβώς το ελαστικό που συζητάγαμε. Επίσης, δεν κατάφερα πουθενά να βρω αυτό που είπε η Βαγγελιώ, ότι επιβεβαίωσε τις τιμές για το συγκεκριμένο ελαστικό. Όπως είπα, Ελλάδα διαδικτυακά δε βρήκα τίποτα και εξωτερικό, οι λίγες τιμές που βρήκα ήταν όλες μέχρι 25 ευρώ.

(για κάποιο λόγο, τα marathon original είναι σπάνια, ενώ ειπαρχουν πολύ περισσότερες αναφορές για marathon plus, ακόμα και σε αυτή τη διάσταση)

Και ξαναλέω κανείς δεν είπε ότι περιμένω τις ίδιες τιμές, αλλά διαφορές της τάξης του 60%!!!, με κάνει να σκέφτομαι μήπως και η ελληνική αντιπροσωπία (όχι τα μαγαζιά) το έχει παρακάνει λίγο.

 

panoss
Απών/απούσα

Royal Oak η μόνη σωστή λύση είναι να τα φτιάχνεις μόνη σου αλλιώς θα σου πιάνουν συνέχεια τον ω.

 

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

panoss wrote:

Royal Oak η μόνη σωστή λύση είναι να τα φτιάχνεις μόνη σου αλλιώς θα σου πιάνουν συνέχεια τον ω.

εντάξει, το ποδήλατο είναι απλό μηχάνισμα, και δεν θέλει και πολλά.

Αλλά λόγω έλλειψης χώρου / χρόνου / εργαλείων / γνώσεων, είναι λογικό να ανθέτουμε ορισμένες εργασίες στους ειδικούς.

Απλά, καλό είναι οι ειδικοί να μην μας πιάνουν τον ω

panoss
Απών/απούσα

Οκ, αλλά ο κόσμος δεν δουλεύει με κριτήριο το τι είναι καλό.

Αν ξαναπάει θα της τον ξαναπιάσει, απλά πράματα lol.

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

panoss wrote:

Οκ, αλλά ο κόσμος δεν δουλεύει με κριτήριο το τι είναι καλό.

Αν ξαναπάει θα της τον ξαναπιάσει, απλά πράματα lol.

ορκίζεται πως δεν θα ξαναπάει!!!

χαρούμενοι;

και είμαι και σκατοπεισματάρα!

κατεγράφη στο σκληρό το όλο σκηνικό! μην ανησυχείτε!!! κι έχω περίεργο σκληρό ... δεν σβήνουν ποτέ! όλα!

πάντως ναι τα συγκεκριμένα ελαστικά τόσο έχουν εδώ και για να κάνω το λινκ με το θέμα μας εδώ γιατί παραξεφύγαμε ...

δεν ξέρω ίντα κάμνει ο δεινός ποδηλάτης που πάει στα μπρεβέ με εργαλείο όχι τόσο εκλεπτυσμένο, αλλά!!!

μια συμβουλή! προς όλους τους δεινούς ποδηλάτες κι αυτούς ακόμα που τα κάνουν όλα μόνοι τους...

ΜΗΝ ΓΙΝΕΣΤΕ ΣΝΟΜΠ!

βρε παληκάρια, τη βοήθειά σας τη δίνετε κάπως άτσαλα ή εγώ έχω άλλο τρόπο έκφρασης όταν δίνω βοήθεια ... 

κι εγώ βεβαίως που σας ξέρω πάει καλά, αλλά! αν έγραφε όσα έγραψα μια κορασίδα νέα και καινούργια στο ποδήλατο, θα την είχατε κάνει να νιώθει εντελώς χάπατη!

υπάρχουν άνθρωποι όπως η αφεντιά μου που αγωνίζονται να κρατούν στην καθημερινή τους αναγκαιότητα το ποδήλατο και τη χρήση του, όχι για βόλτες, αυτές τις χάσαμε απ' τα θερινά μπάνια κι εδώ, απλά για τις διάφορες μετακινήσεις μιλώ ... σιγά μην είχα χρόνο να κάνω διάλυση και ξαναστήσιμο των ποδηλάτων μου ... επίσης πείτε μου σε ποιό χώρο, που να μην είναι δρύινο πάτωμα στο σπίτι μου να το κάνω ... διαμέρισμα με ελάχιστο δασωμένο με άνθη μπαλκονάκι έχω ... χαίρετε, εδώ πλένω το σκύλο μου έξω πια γιατί είναι μεγάλος και η φάση κάνει φασαρία στο χώρο μου ... άντε να μερεμετίζω και τέσσερα ποδήλατα!!! χιούμορ έχετε!

ΟΜΩΣ ευχαριστώ πάρα πολύ, απλά γίνετε λίγο πιο κομψοί! η μόνη μου ένσταση!!! στα άλλα συμφωνώ με την στερνή γραφή του Vasscot. Είναι καλός στο να βάζει τα πράγματα στη σωστή τους θέση, γενικώς μιλώντας!

 

christos_k
Εικόνα christos_k
Απών/απούσα

Royal Oak wrote:
όσοι τα φτιάχνετε μόνοι σας όλα, έχετε δυνατότητες να πλανιέστε στο διαδίκτυο και να αγοράζετε όπως και ό,τι θέλετε ... εγώ όταν αναθέτω σε κάποιον να κάνει σέρβις, θα υποστώ τις συνέπειες της αδυναμίας μου να τα κάνω μόνη μου ... συγκεκριμένα στο Brompton, ακόμα και η αλλαγή σαμπρέλας, ειδικά πίσω τροχού, είναι ένα σοβαρό ζήτημα, ξεμοντάρονται πολλά περισότερα απ' ό,τι στα άλλα ποδήλατα ...

Η κατ' ιδίαν ενασχόληση δεν είναι μόνο θέμα κόστους, αρχόντισα των Δρυάδων. Η σχέση με το ποδήλατο είναι σχέση εραστή και ερωμένης. Απολαμβάνει και απολαμβάνεις τις θωπείες, τα επιδέξια χέρια, την υπομονή, την προσήλωση στη λεπτομέρεια, το χρόνο που στάζει στο κορμί από τ΄ακροδάχτυλα. Μιά βίδα που εφαρμόζει σωστά είναι ένας οργασμός. Μιά αλλαγή σαμπρέλας είναι ναρκισσιστική επιβεβαίωση.

Το dahon μου αναπαύεται στο σαλόνι, με την αυθάδεια ενός έργου pop art. Ξέρουμε όμως και οι δυό πως όταν το βγάλω στο δρόμο θα είναι πιστό και υπάκουο, άκαμπτο σαν βούληση και παιχνιδιάρικο σαν τη διάθεσή μου...

 

panoss
Απών/απούσα

Ωχ, Χρήστο...σεξουαλίζεσαι...με το ποδήλατό σου;;shocked

Δεν φοβάσαι μη μπλέξεις σε καμιά αλυσίδα και...shockedshockedshocked

Είναι νόμιμο; lol

666

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

ναι ! τα λάστιχά μου τ' αλλάζω μόνη μου! στο Brompton όμως δεν το έχω κάνει για τους λόγους που λέω ... επίσης κάποια μερεμέτια τα κάνω, αλλά σέρβις με λύσιμο και δέσιμο όχι ... ανακάλυψα πως δεν σφίγγω επαρκώς τις βίδες! δύναμη χεριών να το πει κανείς; δεν ξέρω ... αλλά πού ξέρεις, ποτέ δεν είναι αργά ... έχω κάνει κι έχω κάνει που δεν το φανταζόταν κανείς, μπορεί να λύσω και να δέσω κι ένα ποδήλατο με την κατάλληλη διδασκαλία πάντα ...

επίσης όλα τα ποδήλατα είναι μέσα στο σπίτι εδώ και χρόνια ...

christos_k
Εικόνα christos_k
Απών/απούσα

panoss wrote:

Ωχ, Χρήστο...σεξουαλίζεσαι...με το ποδήλατό σου;;shocked

Δεν φοβάσαι μη μπλέξεις σε καμιά αλυσίδα και...shockedshockedshocked

Είναι νόμιμο; lol

666

Αχαχαχαχ... όχι. Κάτι τέτοιο θα ήταν τραυματικό (για το ποδήλατο).
Αναπτύσσω μια ερωτική σχέση με ανθρώπους και αντικείμενα. Διαφορετικά βαριέμαι.

christos_k
Εικόνα christos_k
Απών/απούσα

Royal Oak wrote:

ναι ! τα λάστιχά μου τ' αλλάζω μόνη μου! στο Brompton όμως δεν το έχω κάνει για τους λόγους που λέω ... επίσης κάποια μερεμέτια τα κάνω, αλλά σέρβις με λύσιμο και δέσιμο όχι ... ανακάλυψα πως δεν σφίγγω επαρκώς τις βίδες! δύναμη χεριών να το πει κανείς; δεν ξέρω ... αλλά πού ξέρεις, ποτέ δεν είναι αργά ... έχω κάνει κι έχω κάνει που δεν το φανταζόταν κανείς, μπορεί να λύσω και να δέσω κι ένα ποδήλατο με την κατάλληλη διδασκαλία πάντα ...

επίσης όλα τα ποδήλατα είναι μέσα στο σπίτι εδώ και χρόνια ...

Ίσως έχεις δίκιο. Εαν μάθεις τα πάντα για το Brompton δεν θα έχει πιά κανένα μυστήριο για σένα. Η αρχή του τέλους κάθε μεγάλου έρωτα :)

Α, όλα κι όλα! Το Cube το έχω στην αποθήκη. Δε θέλω σκηνές ζήλειας και αλυσσιδοτραβήγματα ανάμεσά τους. Άσε που ένα ΜΤΒ δεν είναι για σπίτι. Θα καταντήσει μαλθακό...

Kikaksotiko
Εικόνα Kikaksotiko
Απών/απούσα

Ξέθαψα αυτό το θέμα μιας και πλέον σας διαβάζω φανατικά καθημερινά ως νέα στο ποδήλατο μετά από χρόνια. Ρε παιδιά τα everest συγκεκριμένα είναι ποδηλατάρες και οικονομικά. Σε όσους δεν ξέρουν τα φτιάχνει ο μανιατόπουλος που φτιάχνει και τα ideal τα σπάνε τα ποδήλατα.