Επιλογή ελαστικού 700χ25..

13 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
YokoChoco
Εικόνα YokoChoco
Απών/απούσα

Ήρθε η ώρα αλλαγής ελαστικών στο ποδήλατο μου, μετά από 3 χρόνια-που τα είχα τοποθετήσει. Schwalbe Marathon Supreme Evo είχα και μίλησα με Ζελβεγιάν δεν τα εισάγει αλλά μπορεί να τα φέρει κατόπιν παραγγελίας. Εναλλακτική επιλογή είναι τα Continental Grand Prix 4 Season. Το μπάτζετ είναι περίπου 95-100ε για το σέτ των ελαστικών. Υπάρχουν βέβαια και τα Pirelli P Zero Velo 4S τα οποία δεν εισάγονται καθόλου, αλλά θεωρούνται επίσης εξαιρετικά ελαστικά. Θα ήθελα να ακούσω απόψεις από χρήστες περισσότερο. Εμένα τα Schwalbe δεν με πολυέπεισαν, ήταν σαν να κάθομαι πάνω σε αφρολέξ, είχαν περίεργη αίσθηση. Είχαν βέβαια εξαιρετική κύλιση και κορυφαίο grip δεν γλυστράνε καθόλου ούτε στο βρεγμένο, ούτε σε πλακάκια κτλ 

Yoko Choco

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
armani81
Εικόνα armani81
Απών/απούσα

Εγω επέλεξα τα Continental Grand Prix 4 Season σε 700χ28 τα περιμένω απο Δευτέρα γιατι ήταν κλειστά λογο διακοπών , Ψάχνοντας τι παίζει στα ποδηλαταδικα της Αττικής βρήκα και ενα μαγαζί που μου πρότεινε τα Vittoria Rubino Pro (Graphene) ως καλύτερα απο τα Continental αλλά προσωπικά μου άρεσαν περισσότερο τα 4 Season . Απο εβδομάδα θα γράψω και τις πρώτες μου εντυπώσεις αν και η εμπειρία μου είναι μικρή .

YokoChoco
Εικόνα YokoChoco
Απών/απούσα

Έχω ακούσει ότι τα Vittoria είναι τα ελαστικά που δίνουν την μεγαλύτερη ταχύτητα στο ποδήλατο αλλά δεν έχουν μεγάλη αντοχή. Το συγκεκριμένο τι λέει από αντοχή στα σκασίματα? Αυτό με ενδιαφέρει περισσότερο... να μην σκάει εύκολα.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

armani81 wrote:

Εγω επέλεξα τα Continental Grand Prix 4 Season σε 700χ28 τα περιμένω απο Δευτέρα γιατι ήταν κλειστά λογο διακοπών , Ψάχνοντας τι παίζει στα ποδηλαταδικα της Αττικής βρήκα και ενα μαγαζί που μου πρότεινε τα Vittoria Rubino Pro (Graphene) ως καλύτερα απο τα Continental αλλά προσωπικά μου άρεσαν περισσότερο τα 4 Season . Απο εβδομάδα θα γράψω και τις πρώτες μου εντυπώσεις αν και η εμπειρία μου είναι μικρή .

γενικότερα τα conti Θεωρώ πως είναι στην κορυφή των ελαστικών

έχουν καλά κρατήματα και καλή ταχύτητα

τα vittoria από την αλλή στα νέα τις μοντέλα έχουν αυξημενη αντοχή ειδικά στα τρυπίματα

βέβαια αυτά κάθε χρόνο αλλάζουν

γενικότερα το θέμα λάστιχο είναι πολύ δύσκολο

 

YokoChoco
Εικόνα YokoChoco
Απών/απούσα

Σε ένα ποδηλατάδικο μου πρότειναν το Specialized Roubaix Pro https://www.specialized.com/us/en/roubaix-pro-2bliss... το έχει δοκιμάσει κάποιος να μας πεί απόψεις; Αν και προσανατολίζομαι πιο πολύ στο Continental GP 4 Season έχω την αίσθηση ότι μάλλον είναι το πιο ολοκληρωμένο απ'όλα όσα αναφέραμε.

YokoChoco
Εικόνα YokoChoco
Απών/απούσα

Έχουμε κάποιον/κάποια που να έχει δοκιμάσει ένα από τα κατωτέρω ελαστικά: Specialized Roubaix Pro, Continental GP 4 Season, Pirelli P Zero Velo 4S και να μας πεί εντυπώσεις; Ακόμα δεν άλλαξα ελαστικά αναμένεται να το πράξω σύντομα.

shortygr
Εικόνα shortygr
Απών/απούσα

continental  GP 4 season.

7500 km δυο τρυπήματα ,καλό κράτημα αλλά πλέον λιωμένα.

rnd
Εικόνα rnd
Απών/απούσα

Αν θες κατι οικονομικο, με τα απλα grand prix ειμαι ικανοποιημενος. Black chilly compound, καλα κρατηματα, πολυ γρηγορη κυλιση και στη μιση τιμη των αλλων grand prix. Πιο γρηγορα απο τα 4 season αλλα πιο αργα απο τα 4000s. Δες review στο rolling resistance

Rapid
Εικόνα Rapid
Απών/απούσα

Συμφωνώ με rnd. Τα απλά διπλωτά continental grand prix  είναι  η χρυσή τομή οικονομίας, επιδόσεων  αντοχής και μακρυζωίας. άν θες κάτι πιο γρήγορο  πας σε 4000SII , αν θες κατι ανθεκτικότερο αλλά το ίδιο γρήγορο  πας σε grand prix GT, αν θες κατι ανθεκτκότερο αλλά θυσιάζεις ταχύτητα πας στα 4 seazon ή στα gatorskin.  Για τα pirelli P Zero velo έχω ακούσει πως φθείρονται εύκολα (πολύ μαλακή γόμα που κόβεται) αλλά είναι συγκρίσιμα σε απόδοση με τα 4000S  ή με τα schwalbe pro one.

YokoChoco
Εικόνα YokoChoco
Απών/απούσα

Τελικά επέλεξα τα Continental Grand Prix 4 Season, 46 ευρώ το ένα, 92ε!!! το σέτ shocked. Την άλλη εβδομάδα πρώτα ο Αλλάχ θα τα έχω και θα σας πώ εντυπώσεις. Τα σέβη μου, μα τω Βούδδα! laugh

YokoChoco
Εικόνα YokoChoco
Απών/απούσα

Πρώτη βόλτα με τα Continental GP 4 Season, κορυφαία πρόσφυση, εκπληκτική κύλιση, κλάση ανώτερα από τα Schwalbe Supreme Evo(ήταν κάπως ''μαλακά'' τα schwalbe σαν να έπλεε το ποδήλατο, τα conti είναι πιο στιβαρά). Τελικά μου έκαναν καλύτερη τιμη τα πήρα 80 ευρώ περίπου! thumb up

p_george
Απών/απούσα

Michelin Pro 4 Endurance v2

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Κάποτε: ναι.  Τώρα πια: μπαααα.......

Και στην κούρσα πήγα σε vittoria rubino pro (700x23) και τα συστήνω. Δεν είναι το σουπερ - ντουπερ αγωνιστικό ελαστικό, αλλά είναι πάρα πολύ καλό, αντοχής και με μεγάλη διάρκεια για τα ΠΟΛΥ ΤΙΜΙΑ χρήματά του.

Τα Conti GP 4000 s είναι ακριβά πλέον για μένα. Καλά, αξίζουν τα χρήματά τους, αλλά δεν θέλω να διαθέσω τόσα για ελαστικά.

Τα Michelin 3 pro θα παραμείνουν τα πιο καλά που έχω δοκιμάσει, αλλά και με τη μικρότερη διάρκεια ζωής. Πολύ καλή συμπεριφορά, άριστο κράτημα, δεν γλιστράνε καθόλου εκεί που άλλα κάνουν πατιναζ (κατηφόρα + γραμμές τραίνου + βροχή είναι για μένα το απόλυτο κριτήριο), είναι πολύ γρήγορα ελαστικά, μαλακά και πανεύκολα στην τοποθέτηση, αλλά......... μαζεύουν απο κάτω το οτιδήποτε... και κάνουν μικρά σκισιματάκια που τους "δίνουν" μικρή διάρκεια ζωής.....

contact