Κιτ μετατροπής σε ηλεκτρικό ποδηλατο

5 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
andreasvoss
Εικόνα andreasvoss
Απών/απούσα

Γεια σας.

Σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο από τα κιτ που υπάρχουν στο εμπόριο και μετατρέπουν το ποδήλατο σε ηλεκτρικό.

Μιλάω για ένα νόμιμο κιτ ( 250 βατ, χωρίς γκάζι, με κόφτη για ταχύτητες πάνω από 25 Χιλ/ ώρα κτλ).

Αυτός που θα μου το πουλήσει θα πρέπει να μου δώσει και πιστοποιητικό το οποίο θα ωφειλω να το έχω μαζι μου;

Σας ρωτώ γιατί όσους εμπόρους ρώτησα μου είπαν ότι εμείς δεν δίνουμε πιστοποιητικό.

Ευχαριστώ! 

 

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
johnheret
Εικόνα johnheret
Απών/απούσα

το Πιστοποιητικό Εγγυτέρων Συγγενών (θα πεταγόταν μιά φίλη εδώ να σε ρωτήσει! )   ?   Συγνώμη για το black χιούμορ, αλλα το σύνολο του κατασκευάσματος δεν μπορεί να καλυφθεί απο κάποιο πιστοποιητικό απο όσο ξέρω. Αυτοί είναι μεταπωλητές, άντε να δώσουν μιά απόδειξη λιανικής πώλησης, ως οφείλουν και ένα manual. Απο εκεί και πέρα, λειτουργείς at your own risk, σε κάθε θέμα που απασχολεί την ασφάλειά σου, την αντοχή και επαρκή λειτουργία του ποδηλάτου σου και λοιπά.

 Αν και δεν το έχω ψάξει το θέμα, ειδικά τώρα που γίνεται επανάσταση με τα πατίνια, τα ηλεκτρικά ποδήλατα και λοιπά (ο κάθε ένας την παλεύει όσο και όπως μπορεί), μόνο

τα ολοκληρωμένα (έτοιμα προς αγορά) ηλεκτρικά ποδήλατα δίνουν κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά και CE λόγω Ευρώπης.

Θέλω να πω ο ποιητής δηλαδή, οτι ακόμα και το ίδιο το ποδήλατό σου αν είχε μιά black forrest τούρτα, ίσως σκεφτόταν να σε περιποιηθεί με αυτήν στο πρόσωπο! Εδώ γελάμε!

Θα ρισκάρεις την ασφαλή σου ποδηλασία και το καημένο το ποδηλατάκι σου θα το μακελέψεις? Εννοείται πως είσαι ελεύθερος να κάνεις ό,τι θέλεις αλλα να γνωρίζεις τις συνέπειες.

Δεν είναι τρελλή η δύναμη, ωστόσο κάθε μετατροπή έχει τους συμβιβασμούς της. Πάντως κάθε όχημα, εκτός απο τα κινούμενα με ανθρώπινη δύναμη, πρέπει να έχει περάσει απο έγκριση τύπου

http://yme.gov.gr/nomos/kodikas/koinotiko_dikaio/kye...

Μα και πάλι αυτό δεν λέει τίποτα αν πάμε και πειράζουμε κινητήρες, αναρτήσεις και λοιπά. Είδα χτες με τρόμο, ένα τρίκυκλο? δίκυκλο, ποδήλατο ήταν, ? με τη κόρη μπροστά σε καλάθι χάρτινο, να πηγαίνουν σφεντόνα, το καλάθι κοντά στο έδαφος, Στο πρώτο φρενάρισμα η κοπέλα είμαι σίγουρος οτι θα πεταγόταν σα black forest και αυτή, και θα γινόταν κομμάτια. Αν τους χτυπήσει αυτοκίνητο, έτσι σαν τρελλοί που πήγαιναν θα τους αφήσει στο τόπο. Μαύρα όλα! Η Παναγιά μαζί σας παιδιά. Θα περάσει το κακό, υπομονή, δε θα είναι για πάντα... Καλές μετατροπές...και ύστερα απο αυτές (επειδή δημιουργείται και μιά λανθασμένη ψυχολογική αντίδραση οτι ...."είμαι ο Αρχων τζη Ασφάλτου")...καλά μυαλά

andreasvoss
Εικόνα andreasvoss
Απών/απούσα

Λοιπον, το ποδήλατο που θέλω να μετατρέψω σε ηλεκτρικό, είναι ένα βαρύ παλιό γυναικείο. Είναι κατά κάποιο τρόπο παροπλισμένο (αν και το συντηρώ), καθώς έχω άλλα 3 ενεργά ποδήλατα. Ωστόσο λυπάμαι να το βλέπω να μένει έτσι και θέλω να το μετατρέψω ώστε να το δώσω σε άλλο άτομο που δεν το έχει και πολύ με ποδηλατοβόλτες. Έχω την ελπίδα ότι άμα του πασάρω ηλεκτρικό ποδήλατο, θα κολλήσει το μικρόβιο της ποδηλασίας. 

Τώρα σχετικά με την καινούργια νομοθεσία, ο νόμος προβλέπει πιστοποιητικά συμμόρφωσης είτε για ολοκληρωμένα ηλεκτρικά ποδήλατα είτε για μηχανισμούς μετατροπής. Το σίγουρο είναι ότι όταν κάνεις την βόλτα σου με ηλεκτρικό ποδήλατο, θα πρέπει μαζί με την ταυτότητα να έχεις μαζί σου και το σχετικό πιστοποιητικό. Δεν μπορώ λοιπόν να καταλάβω γιατί οι έμποροι δεν είναι πρόθυμοι να δώσουν το σχετικό ποιστοποιητικό, αφού μάλιστα ο νόμος προβλέπει πρόστιμα και στον πωλητή και τον αγοραστή. Ενοείται ότι το κιτ που επιθυμώ να αγοράσω είναι ότι ακριβώς προβλέπεται δηλ. μοτέρ μέχρι 250 watt, και υποβοήθηση καθώς ανιχνεύεται κίνηση πεταλιού και όχι με χειρόγκαζο.  Η μόνη λογική εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι έχουν ήδη stock από μεγάλα κιτ (πάνω από 250watt και με χειρογκαζα) τα οποία θέλουν να σπρώξουν εις βάρος βάβαια του αγοραστή. 

andreasvoss
Εικόνα andreasvoss
Απών/απούσα
johnheret
Εικόνα johnheret
Απών/απούσα

Σε ευχαριστώ για το υλικό! έχεις δίκιο. Πρέπει να τους το δείξεις σε πρώτη φάση.

Ωραίο μεν το κόλπο για να "κολλήσει' το μικρόβιο της ποδηλασίας και μπράβο σου! Ωστόσο πρέπει να γνωστοποιήσεις σε όλους, και τον αγαπητό φίλο ακόμα, το παραπάνω θέμα, για την πικρή, Ελληνική Πραγματικότητα. Μήπως στο κουτί, ή στις οδηγίες χρήσεως αναγράφονται ή περιέχονται στοιχεία που επέχουν θέση πιστοποιητικού καλής λειτουργίας;