Μετατροπή MTB σε Road

7 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
foris92
Απών/απούσα

Καλησπέρα,

έχω ένα MTB Esperia Maine 29in. το οποίο θέλω να κάνω πιο "φιλικό" προς το δρόμο καθώς οι βόλτες και προπονήσεις μου είναι σε δρόμο.

ο λόγος αγοράς του συγκεκριμένου ήταν καθαρά και μόνο λόγο σύγκρισης κόστους με ένα road.

Καθώς είμαι καινούργιος στον ποδηλατικό κόσμο, ποιές/α οι απαραίτητες αλλαγές τις οποίες πρέπει να κάνω?

κάπου είδα για φούσκωμα των λαστίχων στο μέγιστο τους.

συγκεκριμένα σκέφτομαι να αλλάξω σε πρώτη φάση το τιμόνι και τις μανέτες-φρένα και να τα εφαρμόσω/ αλλάξω ολα σε ένα τιμόνι παρόμοιο με της εικόνας (3)  και πιο μετά να αντικαταστήσω τους τροχούς.

 

Οι εικόνες 1 και 2 είναι το ποδήλατο μου και η εικόνα 3 το πως θέλω να κάνω το τιμόνι.

 

 

 

ΣυνημμένοΜέγεθος
Image icon 2.jpg1.52 MB
Image icon 3.jpg38.6 KB
Συνημμένες εικόνες: 
Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

foris92 wrote:

Καλησπέρα,

έχω ένα MTB Esperia Maine 29in. το οποίο θέλω να κάνω πιο "φιλικό" προς το δρόμο καθώς οι βόλτες και προπονήσεις μου είναι σε δρόμο.

ο λόγος αγοράς του συγκεκριμένου ήταν καθαρά και μόνο λόγο σύγκρισης κόστους με ένα road.

Καθώς είμαι καινούργιος στον ποδηλατικό κόσμο, ποιές/α οι απαραίτητες αλλαγές τις οποίες πρέπει να κάνω?

κάπου είδα για φούσκωμα των λαστίχων στο μέγιστο τους.

συγκεκριμένα σκέφτομαι να αλλάξω σε πρώτη φάση το τιμόνι και τις μανέτες-φρένα και να τα εφαρμόσω/ αλλάξω ολα σε ένα τιμόνι παρόμοιο με της εικόνας (3)  και πιο μετά να αντικαταστήσω τους τροχούς.

 

Οι εικόνες 1 και 2 είναι το ποδήλατο μου και η εικόνα 3 το πως θέλω να κάνω το τιμόνι.

 

 

 

μια ειναι η αλλαγη που πρεπει να κανεις. Να παρεις ενα road ποδηλατο. 

foris92
Απών/απούσα

Για road πηγαινα φιλε αλλα δεν ειχα τα λεφτα. Γι αυτο ρωτω, για να κανω την μετατροπη μονος. Ετσι κι αλλιως σε δρομο χρησιμοποιω το ποδηλατο και οχι σε βουνο. 

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

Αυτο που σας λεμε κατι και δεν θελετε να το καταλαβετε.......

Δλδ δεν ειχες-εχεις λεφτα για να παρεις road ποδηλατο αλλα εχεις λεφτα για να κανεις το ΜΤΒ ποδηλατο σου φρανκενστειν;;;

Σου γραφω μια λιστα με τα ελαχιστα ανταλλακτικα που θα χρειαστεις και δες μονος σου τις τιμες για να σου φυγει η ιδεα

1.τιμονι κουρσας (εννοειται κατι απλο και οχι σαν αυτο της φωτο που ειναι πιο ακριβο απο το ποδηλατο που εχεις)

2.λεβιεδομανετες 3 Χ οσες ταχυτητες εχεις πισω

3.πιρουνι για να βγαλεις την αναρτηση και να μπορεις να βαλεις φρενο κουρσας

4.κατι που θα κανεις στον μπροστα τροχο για να χωραει στο μπροστα πιρουνι κουρσας (ελαστικο ή ολοκληρο τροχο)

5.Μπροστα φρενο

6.ανταπτορας για το πισω φρενο ή μινι v-brake

υπαρχει και η επιλογη να αφησεις την μπροστινη αναρτηση και να παρεις ανταπτορα και για το μπροστα φρενο ή μινι v-brake αλλα ειμαι σιγουρος οτι οταν δεις το κοστος των δυο πρωτων θα το ξεχασεις (τιμονι-λεβιεδομανετες). Σε ολα αυτα θα πρεπει να προσθεσεις και συρματα ταινιες κτλ κτλ.

steliosp
Εικόνα steliosp
Απών/απούσα

Ότι σου είπε ο kktsol. Δεν είναι εξυπνακιστικες συμβουλές.

Συν ότι και το θέμα κόστους να μην υπήρχε. Το ποδήλατο σου δεν γίνεται ποδήλατο δρόμου. Αν δεν καλύπτει τις ανάγκες σου, δώστο και πάρε ένα οικονομικό fitness η μία παλιά κούρσα. 

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

Μην κάνεις τίποτα πέρα από το να αγοράσεις ένα ζευγάρι δρομίσια λάστιχα που να συνεργάζονται με τις ζάντες σου, χωρίς τακούνια και πιο στενά από αυτά που φοράει και να τα φουσκώσεις στο όριο που ορίζει ο κατασκευαστής τους.
Ήδη με αυτήν την κίνηση θα καλύψεις το 90% αυτών που εσύ αναφέρεις σαν ανάγκες σου: "έχω ένα MTB Esperia Maine 29in. το οποίο θέλω να κάνω πιο "φιλικό" προς το δρόμο καθώς οι βόλτες και προπονήσεις μου είναι σε δρόμο."

Μόλις πας να κάνεις κάτι παραπάνω απ' αυτό, το ξεχνάς άμεσα, πουλάς το esperia και βρίσκεις ένα οικονομικό "road" όπως λες και τελειώνεις.
Αλήθεια προς τα ποιό είδος "road" προσανατολίζεσαι;

 

johnny_alex
Εικόνα johnny_alex
Απών/απούσα

O μόνος μου ενδοιασμός είναι για τις μανέτες στο τιμόνι που δέχεται την ηλεκτρονική dura-ace έτσι όπως φαίνεται στην φωτο-3, προσωπικά θα προτιμούσα ultegra καθώς οι μανέτες είναι κατάτι φθηνότερες από τις dura σε ενδεχόμενη πτώση.