Εμπρόσθιο εκτυφλωτικό φως

295 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
olympics
Εικόνα olympics
Απών/απούσα

arxarios wrote:
... ή ακόμα καλύτερα αυτό http://www.ebay.com/itm/Smart-Lunar-R-1-WATT-LED-SuperFlash-Rear-Bike-Li...

Μαζί με τα μεταφορικά έρχεται περίπου 20€.
Με 2,50€ ακόμη υπάρχει εδώ original.

Arxarios
Απών/απούσα

...αλλά εγώ το είχα 1w πάρει 18ευρώ από το Λουκά.

Απλά με τα link έχουμε καλομάθει.

olympics
Εικόνα olympics
Απών/απούσα

arxarios wrote:
...αλλά εγώ το είχα 1w πάρει 18ευρώ από το Λουκά.

Απλά με τα link έχουμε καλομάθει.

Το δίκιο σου βουνό.

imarg
Απών/απούσα

Διαβάζοντας το θέμα, είδα πιο συχνά να προτείνετε αυτό το φως:

http://www.dx.com/p/flood-to-throw-zooming-cree-p4-wc-3-mode-led-bike-li...

κάπου όμως διάβασα να λέτε και για φώτα με το Cree XPE Q5 LED, υποθέτω σαν αυτό:

http://www.banggood.com/240lum-Cree-XPE-Q5-LED-Bike-Bicycle-Front-Light-...

Έχουν κάποια ουσιαστική διαφορά αυτά τα 2; ΟΚ, βλέπω διαφορετικά lumens, μάλλον άλλο led, αλλά τελικά ποιό πιστεύετε ότι είναι καλύτερο;

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

περισσότερο διαφέρουν στο design παρά σε κάτι άλλο.
Και τα δύο είναι κινέζικα, ΠΟΛΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ, παίρνουν 3 μπαταρίες ΑΑΑ, είναι zoomable, με σώμα αλουμινίου, πλαστικό "φακό" μπροστά.....
Μικρές διαφορές, αμφιβάλω αν έχουν άλλη φωτεινότητα ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ.
.
.
.
.
ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ, πρόκειται για αξιόλογα φώτα ποδηλάτου ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΤΙΜΗ. Τα προτίνουμε για αυτό που είναι. ΠΑΜΦΘΗΝΑ αλλά με καλή φωτεινότητα φώτα.

Για μένα, πάρε όποιο σου αρέσει περισσότερο.
[ή πάρε και τα δύο και πούλα μου το μαύρο-Zooming 150lm......] :)

SpyrosV
Εικόνα SpyrosV
Απών/απούσα

Στο 1ο φακό η εστίαση επιτυγχάνεται περιστροφικά, ο λαιμός δηλαδή είναι με σπείρωμα (έτσι είναι στον παλιό μου) άρα σταθερός στα σκαμπανεβάσματα (λακούβες) του ποδηλάτου.

Στο 2ο ο λαιμός είναι πιεζοτραβηχτός (χαλαρός), αυτός ο φακός κυκλοφορεί Ελλάδα και πωλείται 4 ευρώ στα πανηγύρια. Επίσης τα 240lum είναι ψέμα.

Ψάξε κ στο http://www.aliexpress.com/wholesale?catId=39&initiative_id=AS_2015052607...

morgoth
Απών/απούσα

Απο τα 2 ειχα και εγω το πρωτο, που το προτεινε ο Rocka, πολυ ευχαριστημενος μεχρι που το εχασα ο μλκς (δεν εχω ιδεα πως) και το προβλημα μου τωρα ειναι πως θελω κατι αντιστοιχα καλο και φτηνο αλλα απο Ελλαδα καθως δεν εχω την πολυτελεια να περιμενω κανα διμηνο να ερθει απο το DX. Καμια προταση γυρω στο 10ευρω?

illuminaughty
Απών/απούσα

Αν ήταν κάποιον να διαλέξει από το Amazon, υπάρχει κάποιο φτηνό και δοκιμασμένο;

έχω βρει δύο λύσεις
1) μία εδώ για εμπρόσθιο κι εδώ για οπίσθιο φωτάκι

2) ένα σετάκι εδώ

Τα έχει μήπως δοκιμάσει κανείς;
Ποιό προτείνετε;

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

γιατι να διαλεξει καποιος απο το amazon οταν (ειδικα το πισω που το εχω ψαξει και ειμαι σιγουρος) μπορει να βρει καποιος αντιστοιχα και πιο φτηνα???

Για το μπροστα ΟΚ εαν θελεις καποιο παραξενο (οχι αυτα που εχεις βαλει, αυτα υπαρχουν ευκολα) αλλα το πισω υπαρχει Ελλαδα και σε πολλες εκδοσεις κιολας.

SpyrosV
Εικόνα SpyrosV
Απών/απούσα


Το πίσω υπάρχει σίγουρα και σε αυτόν για να το δεις από κοντά αν είσαι Αθήνα.

Να πάρεις τηλέφωνο πρώτα γιατί δουλεύει παράξενες ώρες (έως πολύ παράξενες). Μην πας και βρεις την πόρτα κλειστή.

illuminaughty
Απών/απούσα

kktsol wrote:
γιατι να διαλεξει καποιος απο το amazon οταν (ειδικα το πισω που το εχω ψαξει και ειμαι σιγουρος) μπορει να βρει καποιος αντιστοιχα και πιο φτηνα???

Για το μπροστα ΟΚ εαν θελεις καποιο παραξενο (οχι αυτα που εχεις βαλει, αυτα υπαρχουν ευκολα) αλλα το πισω υπαρχει Ελλαδα και σε πολλες εκδοσεις κιολας.

Ο λόγος είναι 1) η ποικιλία, 2) η αδυναμία αγοράς από Κίνα λόγω περιορισμών κίνησης κεφαλαίων.

Για το Amazon διάβασα ότι έχουν αρθεί οι περιορισμοί, λόγω εξαίρεσης της αγοράς βιβλίων, νομίζω, από τους περιορισμούς (δεν θα ελέγξουν τί ακριβώς θα παραγγείλεις βέβαια, παρότι το Amazon είναι γνωστό κυρίως για τα βιβλία)

...δεν ξέρω αν ισχύει η εξαίρεση, θα το δοκιμάσω ότε-αν κάνω την αγορά.

Σε ελληνικά καταστήματα που κοίταξα (ιστοσελίδες) σχημάτισα την εντύπωση ότι είναι πιο ακριβά (ακόμη και με τα μεταφορικά από Αγγλία), αλλά δεν βρήκα κι όλας - ίσως λόγω ελλιπών περιγραφών - κάτι αντίστοιχο σε χαρακτηριστικά.

Αν έχετε να προτείνετε παρόμοιες λύσεις από Ελλάδα, ευπρόσδεκτες οι υποδείξεις σας.

...εγώ είμαι Θεσσαλονίκη...

Arxarios
Απών/απούσα

http://www.podilates.gr/node/41411

Επειδή τέθηκε το θέμα ότι οι κινεζοφακοί έχουν πολύ ανοικτή δέσμη ισχύει όντως. Τον δικό μου τον έχω πετύχει να φωτίζει ολόκληρη τετραόροφη πολυκατοικία (!) όντως στραμμένος προς το οδόστρωμα. Αλλά δεν μου έχει διαμαρτυρηθεί κανείς οδηγός ούτε έχω νιώσει ότι δεν με βλέπουν οπότε δεν μπορώ να νιώσω ότι είναι επικίνδυνο, μάλλον το αντίθετο καθώς ξέρω ότι θα φαίνομαι από μακρυά.

Τα φώτα με "μαζεμένες" δέσμες προέρχονται κυρίως από τη Γερμανία όπου υπάρχουν αυστηρά πρότυπα ΚΟΚ για τα φώτα αλλά και η αντίστοιχη οδική υποδομή, παιδεία και εφαρμογή του ΚΟΚ. Με την ίδια λογική απαγορεύονται τα πίσω φώτα που αναβοσβήνουν τα οποία τα θεωρώ άκρως απαραίτητα για την κίνηση στους ελληνικούς δρόμους, καθώς με τα σταθερά ο ποδηλάτης στην Ελλάδα είναι απλά αόρατος.

Οπότε για μένα τα προϊόντα των κινέζων είναι κομμένα και ραμμένα για τις Ελληνικές ανάγκες!

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Ομοιως και το δικο μου φωτιζει τεραστια περιοχη και
σε πολυ μακρυνη αποσταση. Βεβαια μου ειχαν παιξει
μια φορα τα φωτα απο απεναντι οποτε τον εβαλα να
χτυπα χαμηλοτερα.

Το θεωρω ιδανικο για το οδικο μας δικτυο με τον
ανυπαρκτο φωτισμο οπου κινεισαι στο απολυτο σκο
ταδι ακομα και μεσα σε μεγαλες πολεις.

teofril
Εικόνα teofril
Απών/απούσα

Επειδή τεθηκε το θεμα της υπάρχει καποια δοκιμασμενη μπαταρια; Ειμαι ευχαριστημενος απο το φακο μου τετοιου τυπου https://www.google.gr/search?client=ms-opera-mobile&channel=new&espv=1&q=φακος+led+1000+lumens που τον αγορασα απο το παζαρι 8 ευρω και τον προσαρμοζω με σκρατς στο κουρσακι μου αλλα η 18650 li-on μπαταρια μου 4,2 V 4200 MAh διαρκει το πολυ ενα 3ωρο στη μεγαλη σκαλα.

Υπαρχει κατι καλυτερο σε μπαταρια;

SpyrosV
Εικόνα SpyrosV
Απών/απούσα

teofril wrote:
Υπαρχει κατι καλυτερο σε μπαταρια;

Εάν μπορούσες να προσαρμόσεις κάποιο power bank...
Διάβασε εδώ http://www.podilates.gr/node/41011#comment-303133

Arxarios
Απών/απούσα

...δεν γίνεται να έχεις μεγάλες αυτονομίες και τόσο φως από μόλις μία μπαταρία. Και εάν έχεις θα νομίζεις, καθώς θα έχει η απόδοση σημαντικά. Οπότε ή πας σε power bank ή βάζεις άλλη μία στην τσέπη!

Πάντως γενικά είχα παρατηρήσει μεγάλη διαφορά στην απόδοση μεταξύ μπαταρίων noname & επώνυμων μπαταριών. Δεδομένου ότι οι επώνυμες δεν ξεπερνάνε τα 4000 MAh, μάλλον θα έχεις noname οπότε θα πρότεινα να δοκιμάσεις και επώνυμες λύσεις.

Andreas_p
Εικόνα Andreas_p
Απών/απούσα

ποια μπαταρία έχεις τώρα;

teofril
Εικόνα teofril
Απών/απούσα

Andreas_p wrote:
ποια μπαταρία έχεις τώρα;

Strong ST-HMZ 18650 4200mAh 4,2 V Li-ion

Andreas_p
Εικόνα Andreas_p
Απών/απούσα

teofril wrote:
Andreas_p wrote:
ποια μπαταρία έχεις τώρα;

Strong ST-HMZ 18650 4200mAh 4,2 V Li-ion

επειδή έχω ασχοληθεί με αυτές τις μπαταρίες λόγο ηλεκτρονικού τσιγάρου, βέβαια τώρα πλέον δεν ασχολούμαι, γνωρίζω 2 βασικά πράγματα.

1ον οι "κινεζικες" φτηνες δεν ειναι ποτέ όσα γράφουν. ίσως είναι περίπου στα μισά.
2ον αν η μπαταρία είναι χωρίς προστασία και η συσκευή που το χρησιμοποιείς δεν έχει κύκλωμα προστασίας θα πρεπε να προσέξεις να μην την αφήνεις να τελειώσει διότι πρώτον θα χαλάσει αν δεν μειωθεί δραματικά η διάρκεια ζωής της και δεύτερον μπορεί να σου κάνει κανα κολπο σε φάση σκάσιμο (αν και αυτό γίνεται υπό άλλες συνθήκες) αλλά μπορεί να βγάλει καπνούς ή δεν ξέρω τι άλλο.

Αυτή η μπαταρία βέβαια θα σου κοστίσει κοντά στο 10ρικο ή παραπάνω. Και να γίνω πιο συγκεκριμένος.
Παραδείγματα 18650 μπαταρίων επώνυμων μπορείς να δεις εδώ
http://www.skroutz.gr/c/1631/Epanafortizomenes-Mpataries.html?keyphrase=...
τις samsung, lg, panasonic, nitecore, felix, xtar, sony (effest και xxx/fire απέφυγε τες εφόσον δεν τ ψάξεις καλά, κάποιες μπορεί να είναι μούφα, κάποιες μπορεί να είναι οι κανονικές που συνήθως στεγάζουν κάποια επώνυμη όπως lg he4)
Από αυτές έχει διάφορες πχ samsung αλλά ξέρω πως η καλύτερη σε αυτή τη μάρκα (για το ηλεκρονικό τσιγάρο) ήταν η inr25 αν θυμάμαι καλά μια γαλάζια/πράσσινη. Καλύτερη με την έννοια ότι άντεχε περισσότερα amber, γιατί φτιάχναμε τότε μικρές αντιστάσεις (0,5ohm).
Ο φακός σου δεν ξέρω πως λειτουργεί οπότε δεν μπορώ να σου προτείνω σε τέτοια λεπτομέρεια ΟΜΩΣ όλα αυτά τα γράφω απλά για όποιον τύχει να διαβάσει να δει τι στο περίπου γίνεται.

Για να σε κατατοπίσω πλήρως δεν είναι όλες αυτές οι μπαταρίες με προστασία.
Με προστασία είναι κυρίως (ή μόνο) κάποιες fenix και nitecore.

Ας πάρουμε την πρώτη μάρκα η 2300mah έχει 10ευρω, η 2600 12ευρω, η 3500 22ευρω.
Και η 2η μάρκα (τυχαία σειρά στις μάρκες) έχει η 2300 10ευρω, η 2600 14ευρω, η 3200 23ευρω και η 3400 29ευρω.
Εδώ η panasonic χωρίς προστασία έχει 9-10ευρώ με 3400mah, όμως δεν έχει προστασία και για μένα είναι θέμα αυτό.

Φτάνοντας λοιπόν ως εδώ βλέπεις ότι οι μπαταρίες είναι πιο ακριβές από το φακό σου.
Πέρα από αυτό, παίζει ρόλο και ο φορτιστής της μπαταρίας. Πως την φορτίζεις;

Εγώ για να σου δώσω παράδειγμα έχω μπροστά το φως fenix bt20 το οποίο το πήρα 70ευρώ, και έχει εξωτερική μπαταριοθήκη και θέλει 2 18650. Οι μπαταρίες που πήρα ήταν της fenix οι 2300 ή 2600 (δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά 10ευρώ τη μια τις είχα πάρει παλιά) και επίσης ο φορτιστής ο οποίος κάνει παλμική και όχι συνεχές φόρτιση είχε άλλα 10ευρώ, είναι ο xtar mc2. Δλδ ουσιαστικά για μπαταρίες έδωσα 30ευρώ.

Όμως αν θες να έχεις μια σωστή μπαταρία και να την προσέχεις δεν υπάρχει νόημα να λυπηθείς τα 7ευρω για μονο φορτιστή (οι xtar ειναι καλοι φορτιστες και οικονομικοί) ή τα 10 (13 βλεπω εχει τωρα) του 2πλου.
Επίσης κατεμε δεν αξίζουν τα λεφτά τους οι προστατευμένες με 3200 και 3600, μου φαίνονται πολύ ακριβές και αμβιβάλω αν θα αντέξουν +30-40% παραπάνω ώρα. Ακόμα και αντέξουν βέβαια έχουν διπλάσια+ τιμή οπότε και πάλι τις θεωρώ ακριβές.

Συνεπώς για να απαντήσω στην ερώτηση σου.
Η μπαταρία που έχεις τώρα ενδέχεται να είναι στα 2000mah αν όχι λιγότερα.
Ναι θα δεις διαφορά με μια επωνυμη στα 2300mah, όμως είναι πιο ακριβή από το φακό σου οπότε δεν ξέρω αν αξίζει. Το μόνο που με προβληματίζει εμένα είναι η χύμα λειτουργία μην δημιουργήσει κάποιο ανεπιθύμητο-επικίνδυνο πρόβλημα.

υ.γ.
όταν λεει 0% μια μπαταρία ειναι στο 3% (προστασίας). οι χύμα πάνε 0% και μετά βγάζουν καπνό. Αν δεν έχει τρύπες εξαερισμού η συσκευή μπορεί να σκάσει λόγο εκτόνοσης.
επίσης λεπτομέρια. οι μπαταρίες προστασίας είναι λίιιιγο πιο μακρυές στο μήκος (δεν γνωρίζω αν έχουν βγει καινούργιες που έρχονται στο ίδιο μήκος). αυτό θα σε προβληματίσει αν δεν έχεις ελατήρια στη συσκευή και έρχεται τσίμα τσίμα η μπαταρία.

teofril
Εικόνα teofril
Απών/απούσα

Ευχαριστώ πολυ για τη λεπτομερη απαντηση, πιστευω θα βοηθησει πολυ και το συγκεκριμένο θεμα.

Αν ειναι για κατι καλο δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα να κοστιζει περισσότερο απο το φακο και βέβαια θεωρω οτι ο φορτιστης (ο δικος μου, φυσικα no name, βγαζει 4,2 V ±0,6V 600mA HZM) ειναι πολυ σημαντικο να ειναι ποιοτικος.

Andreas_p
Εικόνα Andreas_p
Απών/απούσα

τα 600mah καλά είναι αν τα βγάζει. Γενικά θες να βγάζει λιγότερα από τα μισά mah της μπαταρίας σου ώστε να διαρκέσει περισσότερο η ζωή της. Πχ 2300 μπαταρία, δεκτά τα 1000 φόρτισης αλλά καλύτερα τα 500. Βέβαια αν φορτίζεις μια 2300 με 500 ή 100mah (αν υπάρχει) δεν έχω απάντηση τι είναι καλύτερο. Μάλλον το δεύτερο αλλά θα πάρει υπερβολικά πολύ ώρα να φορτίσει.
Τώρα και απλός με συνεχές να είναι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Είναι ένα έξτρα η παλμική φόρτιση και έχει την δυνατότητα να "αναστήσει" και ψόφιες μπαταρίες. Αν η διαφορά ήταν 10ευρω για συνεχους και 30ευρώ για παλμικό θα επαιρνα τον 1ο. Απλά επειδή είναι σχετικά οικονομικός τον προτιμώ.

Αν θες βγάλε μια φωτογραφία την μπαταρία σου από το πλάι να δω αν έχει προστασία ή όχι. Δεν θυμάμαι αν έχουν βγάλει τέτοιες με προστασία. Η διαφορά είναι πως δεν θα πηγαίνει λεία-ευθεία μέχρι πάνω αλλά θα κάνει ένα σκαλοπάτι.

Ισως κάνω λάθος για την πανασονικ πιο πάνω για το αν ειναι προστασιας η οχι, γιατι κάτι πήρε το μάτι μου τωρα πως κάποιο μοντέλο είναι. Αν σε ενδιαφέρει ψάξε την συγκεκριμένη να συγουρευτείς ή τηλεφωνεις στο κατάστημα και σου λενε.

teofril
Εικόνα teofril
Απών/απούσα

Andreas_p wrote:
τα 600mah καλά είναι αν τα βγάζει. Γενικά θες να βγάζει λιγότερα από τα μισά mah της μπαταρίας σου ώστε να διαρκέσει περισσότερο η ζωή της. Πχ 2300 μπαταρία, δεκτά τα 1000 φόρτισης αλλά καλύτερα τα 500. Βέβαια αν φορτίζεις μια 2300 με 500 ή 100mah (αν υπάρχει) δεν έχω απάντηση τι είναι καλύτερο. Μάλλον το δεύτερο αλλά θα πάρει υπερβολικά πολύ ώρα να φορτίσει.
Τώρα και απλός με συνεχές να είναι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Είναι ένα έξτρα η παλμική φόρτιση και έχει την δυνατότητα να "αναστήσει" και ψόφιες μπαταρίες. Αν η διαφορά ήταν 10ευρω για συνεχους και 30ευρώ για παλμικό θα επαιρνα τον 1ο. Απλά επειδή είναι σχετικά οικονομικός τον προτιμώ.

Αν θες βγάλε μια φωτογραφία την μπαταρία σου από το πλάι να δω αν έχει προστασία ή όχι. Δεν θυμάμαι αν έχουν βγάλει τέτοιες με προστασία. Η διαφορά είναι πως δεν θα πηγαίνει λεία-ευθεία μέχρι πάνω αλλά θα κάνει ένα σκαλοπάτι.

Ισως κάνω λάθος για την πανασονικ πιο πάνω για το αν ειναι προστασιας η οχι, γιατι κάτι πήρε το μάτι μου τωρα πως κάποιο μοντέλο είναι. Αν σε ενδιαφέρει ψάξε την συγκεκριμένη να συγουρευτείς ή τηλεφωνεις στο κατάστημα και σου λενε.

Η μπαταρια ειναι σαν αυτή

scarpedico
Εικόνα scarpedico
Απών/απούσα

teofril επειδή κάνω τεστ σε μπαταρίες να σου πώ οτι παίζει μεγάλο θέμα να είναι ποιοτική μπαταρία και σωστός ο φορτιστής (οχι noname ) .

οταν μιλάμε για li-ion μπαταριές η προστασία είναι απαραίτητη γιατί το να πάρει φωτιά δεν είναι τοσο δύσκολο οσο ακούγετε .

με φορτιστή Opus μπαταρία 2500 και ρεύμα 100mA φόρτιζε την μια κάpου στο 3-4ωρο εαν θυμάμαι καλά (ο φορτιστής μου λεει μέχρι και πόση ώρα φορτίζει )

teofril
Εικόνα teofril
Απών/απούσα

scarpedico wrote:
teofril επειδή κάνω τεστ σε μπαταρίες να σου πώ οτι παίζει μεγάλο θέμα να είναι ποιοτική μπαταρία και σωστός ο φορτιστής (οχι noname ) .

οταν μιλάμε για li-ion μπαταριές η προστασία είναι απαραίτητη γιατί το να πάρει φωτιά δεν είναι τοσο δύσκολο οσο ακούγετε .

με φορτιστή Opus μπαταρία 2500 και ρεύμα 100mA φόρτιζε την μια κάpου στο 3-4ωρο εαν θυμάμαι καλά (ο φορτιστής μου λεει μέχρι και πόση ώρα φορτίζει )

Έχεις καποια συγκεκριμενη μαρκα και μοντελο μπαταριας και φορτιστη, που να εχεις δοκιμασει, να μου προτεινεις; Θα ηθελα να εχει οπωσδήποτε προστασια και να ειναι οσο περισσότερα mAp γινεται μεχρι, ας πουμε τα 20 ευρω (η μπαταρια).