Προπονητηριο

8 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
morgoth
Απών/απούσα

Καλησπερα, θα ηθελα προτασεις για προπονητηριο, κοιταζα για διαφορα οργανα για γυμναστικη για το σπιτι και λεω αφου με το ποδηλατο ασχολουμαι βασικα γιατι δεν κοιταω προς τα εκει?

Καποια θεματακια:

1. Πρεπει να μην ειναι πολυ ακριβο (~100-150 το πολυ) και αν γινεται απο Ελλαδα ακομα καλυτερα.

2. Πρεπει να αντεχει βαρος (140 κιλα ειμαι)

3. Το ποδηλατο μου δεν ειναι κουρσα αλλα τρεκκινγ χωρις αναρτηση. Ειναι προβλημα αυτο?

4. Χρειαζομαι οπωσδηποτε εξτρα λαστιχο?

 

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

1) http://www.custombicycles.gr/index.php?act=viewProd&...

2) αυτό δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να σου απαντήσει

έτσι και αλλιώς και το ποδήλατο σου έχει όριο κιλών τα 130

3) κανένα απολύτως

4) κανονικά ναι

οι λόγοι από όσο ξέρω είναι

θόρυβος και φθορά

αν κάνεις σπάνια τότε δεν το συζητάμε

αν κάνεις συχνά θα σου έλεγα να δεις ένα πολύ πιο ακριβό εργόμετρο να το συνδέεις με την tv

 

morgoth
Απών/απούσα

Θενκς για την απαντηση! Απ'οτι καταλαβαινω δεν γλιτωνω την εξτρα ροδα οποτε η επενδυση ανεβαινει αρκετα, θα το σκεφτω...

 

Το εργομετρο που λες θα ηταν ιδανικο αλλα δυστυχως ουτε για αστειο απο αποψη μπατζετ.

ringo
Εικόνα ringo
Απών/απούσα

Είναι τέλειο το στατικό και πραγματικά πεθαίνεις λιώνεις στον ιδρώτα γιατί δεν μπορείς να κλέψεις μην κάνοντας πετάλι. Το μόνο άσχημο είναι ότι είναι βαρετό το βγάλε βαλλε του ποδηλάτου από τη βάση και επίσης πρέπει να αλλάζεις και το quick release του τροχού, πρακτικά την κούρσα μου την έχει φάει το προπονητήριο αλλά ευτυχώς έχω δεύτερο. Γνώμη μου είναι ότι το ιδανικό είναι να έχεις μια μουφα ποδήλατο με λεπτό λαστιχακι στο προπονητήριο χωρίς ούτε καν φρένα και οχι το ποδήλατο που θελεις να χρησιμοποιείς πιο πολύ ωστε να είναι διαθέσιμο για τις μετακινήσεις σου.Αυτο που θα ήθελα να δοκιμάσω είναι αυτό που βάζεις το ποδήλατο σου πάνω σε κάτι κιλυνδρους οπότε δεν έχεις βγάλε βαλλε και κανεις και ισορροπία οπότε είναι λιγότερο βαρετό, νομίζω λέγεται roller coster. Το προπονητήριο μου το χρησιμοποιώ 4-3 φορές τη βδομάδα με τηλεόραση ή καμία συναυλιουλα στο youtube και δεν καταλαβαίνω πως περνά η ώρα αλλά μιλάμε για πολύ ιδρώτα, δεν υπάρχει λες και με έχουν βρεξει, δεν ξέρω πως θα ακουστεί η θα  διαβαστεί αυτό  αλλά μόνο με το ποδηλατικό βρακί κάνω στο προπονητήριο, με τη σύντροφό να με κοιτάει με ύφος που έχω μπλέξει...

ringo
Εικόνα ringo
Απών/απούσα

Και επειδή τελικά δεν απάντησα στην ερώτηση αλλά έγραψα την ιστορία της ζωής μου εγώ έχω ένα tacx το απλό των 150 εύρος δεν θυμάμαι πόσα wat αλλά δεν έχει σημασία, για απλή χρήση είναι μια χαρά. Θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να πάρεις ένα αλλιώς παίρνεις ένα στατικό ποδήλατο που μετράει παλμούς θερμίδες κπλ και έχεις και το ποδηλατακι σου πάντα εύκολα διαθέσιμο για βόλτα. Εντω μεταξύ τα γράφω όλα αυτά από τις Σπέτσες που δεν κυκλοφορεί αμάξι γενικώς και μου λείπει πολύ το ποδήλατο μου, πολύ μηχανάκι όμως ρε παιδιά! Οφ τοπίκ πάει σύννεφο...

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

ringo wrote:

Είναι τέλειο το στατικό και πραγματικά πεθαίνεις λιώνεις στον ιδρώτα γιατί δεν μπορείς να κλέψεις μην κάνοντας πετάλι. Το μόνο άσχημο είναι ότι είναι βαρετό το βγάλε βαλλε του ποδηλάτου από τη βάση και επίσης πρέπει να αλλάζεις και το quick release του τροχού, πρακτικά την κούρσα μου την έχει φάει το προπονητήριο αλλά ευτυχώς έχω δεύτερο. Γνώμη μου είναι ότι το ιδανικό είναι να έχεις μια μουφα ποδήλατο με λεπτό λαστιχακι στο προπονητήριο χωρίς ούτε καν φρένα και οχι το ποδήλατο που θελεις να χρησιμοποιείς πιο πολύ ωστε να είναι διαθέσιμο για τις μετακινήσεις σου.Αυτο που θα ήθελα να δοκιμάσω είναι αυτό που βάζεις το ποδήλατο σου πάνω σε κάτι κιλυνδρους οπότε δεν έχεις βγάλε βαλλε και κανεις και ισορροπία οπότε είναι λιγότερο βαρετό, νομίζω λέγεται roller coster. Το προπονητήριο μου το χρησιμοποιώ 4-3 φορές τη βδομάδα με τηλεόραση ή καμία συναυλιουλα στο youtube και δεν καταλαβαίνω πως περνά η ώρα αλλά μιλάμε για πολύ ιδρώτα, δεν υπάρχει λες και με έχουν βρεξει, δεν ξέρω πως θα ακουστεί η θα  διαβαστεί αυτό  αλλά μόνο με το ποδηλατικό βρακί κάνω στο προπονητήριο, με τη σύντροφό να με κοιτάει με ύφος που έχω μπλέξει...

grin biggrin biggrin biggrin big

morgoth
Απών/απούσα

Τα Roller πρεπει να εχουν πλακα (κανεις κανονικα ποδηλατο) αλλα πρεπει να πεφτει πολλη τουμπα μεχρι να μαθεις να κανεις ισορροπια πανω τους :D

ninpo
Εικόνα ninpo
Απών/απούσα

Κάπου νομίζω είχα διαβάσει ότι σε κάποια προπονητήρια κάνουν  τα quick release από τροχούς mavic.Ισχύει κάτι τέτοιο ή κατάλαβα λάθος;

contact