10η Ποδηλατική Aιμοδοσία

46 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

10η Ποδηλατική αιμοδοσία

Και φτάσαμε στο μαγικό αριθμό 10! Είναι η πανηγυρική μας αιμοδοσία στη καρδιά του χειμώνα. Το διαδίδουμε όπου μπορούμε και ετοιμαζόμαστε σιγά σιγά. Ο τόπος συγκέντρωσης παραμένει Πεδίο του Άρεως εκτός κι αν το αλλάξουμε σε αυτό το νήμα.

Ανακοινώνουμε την 10η Ποδηλατική Αιμοδοσία που θα λάβει χώρα στο ΓΝΑ ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ που βρίσκεται στη Λεωφόρο Μεσογείων 154.

Όλοι όσοι θέλουμε να έρθουμε ποδηλατικά, μαζευόμαστε στο Πεδίο του Άρεως στις 05 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ κατά τις 10:00 το πρωί και με πολύυυ χαλαρό ρυθμό ανεβαίνουμε στο Νοσοκομείο.

Όσοι πάλι θέλουν να έρθουν με δικά τους μέσα ή με ΜΜΜ (μετρό - στάση Εθνική Άμυνα), μπορούν να έρθουν κατευθείαν στο Νοσοκομείο όπου θα είμαστε σίγουρα γύρω στις 11.30.

BAΣIKOI KANONEΣ:

  1. Την προηγούμενη μέρα εξοπλιζόμαστε με περίσσια φαντασία και φτιάχνουμε κάτι φαγώσιμο που θα φέρουμε μαζί μας ώστε να το μοιραστούμε με όλους τους παρευρισκόμενους. Δεν χρειάζονται πολλά, κανα τοστάκι, κανα πατατάκι, κανα χυμό, δες το χαλαρά σαν να πηγαίνεις Κυριακάτικο πικ νικ.
  2. Την ημέρα της Κυριακής τρώμε καλό πρωινό, πάμε ξεκούραστοι (όχι κατευθείαν από ξενύχτι με ξύδια....), πάμε ΧΑΛΑΡΑ ώστε να μην ανεβάσουμε πίεση.
  3. Όσοι είναι ή αισθάνονται ασθενείς ας μην δώσουν αίμα (ακόμα και απλό συναχάκι αν έχουν...) μπορούν όμως να έρθουν για παρέα.
  4. να θυμάστε πως δεν θα πρέπει να έχουμε πάρει φαρμακευτική αγωγή (ούτε ασπιρινούλα) για τις προηγούμενες 10 περίπου ημέρες.
  5. επίσης αν έχετε κάνει πρόσφατα εξαγωγή δοντιού, έχετε χτυπήσει τατουάζ, έχετε ταξιδέψει σε "επικίνδυνες" χώρες με μολυσματικές ασθένειες πάλι καλό θα ήταν να απέχετε.

Για όσους το σκέφτονται ή δεν θέλουν να δώσουν αίμα ή είναι η πρώτη τους φορά: Δεν χρειάζεται να δώσεις αίμα για να έρθεις. Μπορείς να δοκιμάσεις να δώσεις ή να μην δώσεις καθόλου. Όμως είναι σημαντικό για όλους μας να έρθεις, να περάσεις μια βόλτα, να αλλάξεις δυό κουβέντες με όσους είναι εκεί, να μπεις κι εσύ στο "κλίμα" και να κρατήσεις παρεάκι σε όσους θελήσουν να δώσουν. Κι ίσως, κάποια επόμενη φορά να δοκιμάσεις κι εσύ.

Σας περιμένουμε για να στηρίξουμε τη μόνη Τράπεζα που δεν έχει λεφτά!

8η Ποδηλατική αιμοδοσία

facebook event

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
κωστάνζα
Εικόνα κωστάνζα
Απών/απούσα

Σας συγχαριτώ, μπράβο ρε παιδιά

Να ζήσετε, σας εύχομαι κάθε καλό

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

Χρόνια Πολλά, αιμοδότες ποδηλάτες!!! Πάντα γεροί και ικανοί!!!

tkant
Εικόνα tkant
Απών/απούσα

Τελικά πάμε για Πεδίο του Άρεως ή να το κάναμε σε κανένα Παναθηναϊκό Στάδιο πρώην Καλλιμάρμαρο;

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

προσωπικά με βολεύει το μαρμάρινο...
... αλλά αν θυμάμαι καλά η Royal έκανε έκκληση να παραμείνουμε στην κλασική επιλογή του ΠτΑ.

Όποιο από τα δυό... μια χαρά από μένα.

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

Να πω τη μαύρη αλήθεια, με ψυχοπλακώνει η μιζέρια του Πεδίου, έτσι όπως το είδαμε τις τελευταίες φορές. Θες να περιμένεις σ' ένα τόσο μεγάλο χώρο και δεν έχεις που να κάτσεις, που να σταθείς, που να πατήσεις.
Το Παναθηναικό θα μου φαινόταν μια χαρά για αλλαγή (ή οποιοδήποτε άλλο σημείο π.χ. Ζάππειο ή Εθνικός Κήπος αλλά και Μέγαρο Μουσικής είναι καλή ιδέα), έστω και για μια δοκιμαστική φορά.
Ισως θα μπορούσαμε να κάνουμε εκεί την προσυγκέντρωση κι ίσως μια μεγάλη στάση πριν βγούμε Μεσογείων ή στην Κατεχάκη για να μαζέψουμε όσους δεν έχουν σκοπο να κατέβουν στην προσυγκέντρωση.
(Αλλά κι έτσι αν τ αφήσουμε, μια μπαλωμένη σαμπρέλα θα 'χω πάντα μαζί μου)

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Εγώ επιμένω...

Έχει πολύ ωραίο κήπο...

(έχει και γκαζόν αν χρειαστεί να γυρίσουμε ανάποδα κανένα ποδήλατο για να αλλάξουμε σαμπρέλα)

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

Ας το κάνουμε στο Μουσείο δοκιμαστικά, δίπλα είναι και για αλλαγή είναι μια χαρά και δεν αλλάζει δραματικά την κατάσταση.

(Αν πεσουνε κανα δυο-τρεις φωνές θετικές αλλάζω τις "αφίσες" ΑΜΕΣΑ)

rnd
Εικόνα rnd
Απών/απούσα

Καλα ειναι στο μουσειο.
Πλατεια Μαβιλης θα προτεινα, αντι για μεγαρο μουσικης, σαν εναλλακτικη

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

Λοιπόν! Του Μηνός των Λύκων τελειωμένου σχεδόν εισερχόμεθα στον Κουτσό! Στας 5 του Κουτσού λοιπόν, που δίπλα είμεθα...κλπ, κλπ, κλπ...δεν μιλώ παραπάνω πονεί το λακάκι που 'χω στο λαιμό...και ναι Θοδωρή μου δίκιο έχεις θα είμεθα εις την πούνταν...(η πούντα - της πούντας, το ρήμα πουντιάζω...)

θα ειπώ κι ένα τραγουδάκι να ξεπονέσω...αυτό που λέει "το άχ-ι μου να σου γενεί χαλίκι να σκοντάψεις;" ε, αυτό... το γιατί δεν το ξεύρω...απλά μου έχει κολλήσει εδώ και κάτι μέρες...να το πω να ξεπονέσω!

ΑΧ-Ι

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

δεν έχω καταλάβει μία....!!!!
Το μόνο που ξέρω είναι ότι ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 5 ΦΕΒΡ θα δώσω αίμα (καλά να'μαστε) στο Γεννηματά, παρέα με άλλους οδηλάτες.
Για να πούμε την αλήθεια, αυτή η πληροφορία είναι "αρκούντως" αρκετή.... (εεεε??? .....!!!!!!).
Νομίζω ότι καλόν είναι να αναλάβει κάποιος το πολιτικό κόστος, να πάρει κάποιες αποφάσεις και να τις ανακοινώσουμε - σήμερα αν είναι δυνατό - για να μην μπερδέψουμε και άλλο τον κόσμο.
τι λέτε?
Την στήριξή μου θα την έχει, όσο επαναστατικές και αν είναι οι προτάσεις.
Είμαι διαθετειμένος να κατεβάσω μέχρι και τανκς, ή να βάλω μολότοφ σε τράπεζες (όχι αίματος...), να κάψω τρόλευ και να βάλω μπουρλότο σε περίπτερα (για την καταπολέμηση διακίνησης μαύρου χρήματος και έτσι)... επίσης έχω σταμπάρει και ένα τυροπιτάδικο που δεν κόβει αποδείξεις ... αν θέλετε καλώ τον Μπάμπη τον σουγιά και πάμε να κάνουμε "κατάσταση"...

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

μια σόμπα γκαζιού ίσως;;;

(από συμπαράσταση σ' όσους καπνίζουν, εγώ δεν!)

κι επειδή έχω τραγουδιστική διάθεση και θέλω να συναγωνιστούμε το νήμα του bp πάμε ένα ρομαντίκ...

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

Το σημείο συνάντησης ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ γι' αυτή τη φορά.
Εάν το συμφωνούσαμε 4-5 ατομα λίγες μέρες πριν θα το κάναμε αλλά τώρα παραμένει ως έχει, δηλαση ΠΕΔΙΟ ΑΡΕΩΣ όπως λέει κι η αφίσα. Στην επόμενη, να μαστε καλά, το βλέπουμε.

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Συμπωματικά, σήμερα το απόγευμα έλαβα sms από το Εθνικό Κέντρο Αιμοδοσίας, το οποίο καλεί για άμεση προσφορά αίματος, εξαιτίας της μειωμένης προσφοράς.
Το έχετε λάβει και άλλοι?

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

ναι, πριν καμιά βδομάδα.
.
.
.
.
[γκουχ - γκουχ.... έχω αρχίσει τα γκουχ - γκουχ..... και θέλω και 2ο πακέτο χαρτομάντιλα..... Να του καεί το βίντεο αυτουνού που άφησε ανοικτό το παράθυρο....]

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

RockaRolla wrote:
... αυτουνού που άφησε ανοικτό το παράθυρο....]

Ο σκραμπλερ ήταν.. .

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

Rocka! πες το κρητικό τραγουδάκι βρε...εμένα μου πέρασε μαχαίρι η κακία της τραχείας...ρίξτου ένα καλό να φύγουν τα δαιμόνια!!!! το άχ-ι!

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

Λέτε εκεί που πάμε για την πανηγυρική αιμοδοσία
τελικά να βρεθούμε δυο-τρεις απογοητευμένοι (και πεινασμένοι!)

Γι αυτό κανονίστε: ξεκούραση, ύπνος,
όχι πανω από 10 μπύρες τα βράδια
και θα 'μαστε έτοιμοι τη Κυριακή!

αιθεροβάμων
Εικόνα αιθεροβάμων
Απών/απούσα

Δυστυχως ,ενω το ειχα προγραματισει ,θα ημουν για πρωτη φορα μαζι σας ,η γριπη με τσακισε εδω και μια εβδομαδα και δεν βλεπω να περναει κιολλας..
Την επομενη....

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

Αδέλφια κουράγιο!!!
Rocka, δεύτερη φορά κρυωμένος μήπως κάποιος που κονταροκτυπιέστε για την πρωτιά κάνει βουντού;;; λέω εγώ τώρα η συνωμοσιόπληκτη!
Αιθεροβάμωνα περαστικά σου! Έλα κρυωμένος! Θα σε γιατρέψουμε!

Τώρα άλλη πατατούλα θα πω...βρε λες να μας αρέσει να κάνουμε πικ νικ στο Γεννηματάς;;; καθώς φθίνει ο αριθμός αιμοδοτών λόγω διαφόρων λόγων;

για λόγους που δεν είναι της παρούσης εγώ θα έρθω κατ' ευθείαν εκεί...μη με περιμένετε στο Παιδίον...θα σας πω από κοντά γιατί...

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

Roka πήγα από το σπίτι του scrabler και είδα δίπλα από το ανοιχτό παράθυρο 2 κούκλες.
η μια ηταν πάνω σε ενα fitness orbea και ήταν ΓΥΜΝΗ και βρεγμένη....και δίπλα στο παράθυρο... ... καταλαβαίνεις
Η 2η ήταν πάνω σε roubaix και αυτή βρεγμένη και ζωγραφισμένη... καταλαβαίνω καταλαβαίνω.

του Δε scrabler του είχαν γυρίσει τα μάτια και κάτι έλεγε σε άλλη γλώσσα και γελούσε πολύ δαιμονισμένα...αν ηταν λιγο δαιμονισμένα δε θα ανησυχούσα

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

... σίγουρα δεν είμαι σε κατάσταση να μου πάρουν αίμα.
Ελπίζω να καταφέρω να έρθω έστω για support...

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

αποκλείεται να είναι ο Γιώργης. Τόσο καλό παιδί, με τέτοια αγγελική όψη, .... τον βλέπεις και ανοίγει η ψυχή σου, αγαλιάζει η καρδιά σου...
Μπα, κάτι μας ψεκάζουν... δεν εξηγείται αλλιώς.

Ο βήχας συνεχίζει ακούραστα, τα βράδια δίνω ρεσιτάλ, όποιος θέλει ας περάσει από το σπίτι, κερνάω και σιροπάκι σένιο....

Royal και την άλλη φορά, ήταν απλά θέμα 1-2 βδομάδων... ίσα να χαρεί λιγάκι εκεί στην 1η θέση. Αλλά όπως πάντα, τέτοιες χαρές κρατούν λίγο.... ω ναι, πολύ λίγο....

.
.
.
.... μόνο λίγο καιρό ξαποσταίνει... και ξανά....
...
....
ξανα-ξανάααα

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

δεν έχω βίντεο!

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

θέλω να ξέρω πόσοι θα είμαστε...γιατί έχω κακό σκοπό...(ούτε εκπλήξεις δεν μπορώ πια να κάνω...με τα απρόβλεπτα που φτάνουν σε σημείο απερίγραπτο...πού πήγε η χαρά των εκπλήξεων;;;; πούουουουουου;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;)

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

Να σκεφτείς ο τκαντ φώναζε να κάνουμε πιο νωρίς την αιμοδοσία.
Τον έχεις δει να μιλάει μέχρι σήμερα? Τίποτα! H σιωπή των αμνών!
Ο ροκαρόλα -καικαλάτώρα- έχει μικρά βηχαλάκια και δεν μπορεί να καταπιεί καλά.
Ο ρουλ -ναι-ΟΚ-μεγάλε- κρύωσε το λαιμουδάκι του και θέλει στοργή και προδέρμ.
Τον βασκοτ τον κόλλησαν κι οι δύο και του πονάει και το λαιμουδάκι κι έχει και βηχαλάκι.
Ο αιθεροβάμωνας είναι απασχολημένος στο σχεδιαστήριο για να ανοιξει μια... τρύπα.
Οι φίλοι του ποδηλάτου έγιναν φίλοι των σιδηροδρόμων γι' αυτό και σταμάτησαν ν' ασχολούνται με οτιδήποτε, εκτός από μετρό, τρένα, πάρτυ και γυναίκες!
Για άλλους δε λέω, δεν έχει σχολιάσει κανείς αλλά έτσι όπως πάμε, εγώ κι εσύ θα είμαστε οι μόνοι σίγουροι!
Για να δούμε...

αιθεροβάμων
Εικόνα αιθεροβάμων
Απών/απούσα

Και να φανταστεις πως μεχρι τωρα καυχιομουν οτι ειμαι tefal..( αντικολητικος) ..δεν εχω αρρωστησει ποτε και δεν κολαγα ιωσεις απο κανεναν..φετος ομως με σακατεψε,.χμμ..μαλλον μεγαλωνω ...οποτε..επι του σχεδιαστηριου..

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

[εγώ θέλω να σβήσω κεράκιααααααα! θέλω κεράκια!!!!]
Έλα οι μάζεεεεεεες!!! στην ανάγκη και γραμμές τραίνου θα βάλουμε! θα μοιράσουμε και χαρτομάνδηλα! honestly καλέ! Δεν μπορώ άλλο τη μοναξιά...σπεύσατε όλοι! όποιος απουσιάσει θα έχει ποινή και πεινή εκ του πεινάω-πεινώ...

olak
Εικόνα olak
Απών/απούσα
Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

1. το μενού μου (ακόμα δεν το έχω ξεκινήσει...πάω για ύπνο και θα σηκωθώ σούπερ φρέσκια για να το μαγειρέψω): το σίγουρο είναι πως θα σβήσουμε κεράκια, το επίσης σίγουρο είναι πως θα υπάρχει το θερμαντικό πιάτο που έχω υποσχεθεί κι επίσης σίγουρο είναι πως δεν θα απογοητεύσω τους αγαπημένους μου με τα κεφτεδάκια και τις πατάτες...τίποτε άλλο όμως...ούτε σάντουιτς ούτε κοτο- ή ψαρο- σαλάτες...ζεστά πράγματα θα επιχειρήσω κι ο τρόπος που θα τα σερβίρω θα είναι ζεστός...(ελπίζω να λειτουργήσει το πλάνο στην τρίχα της λεπτομέρειας ή και στην λεπτομέρεια της τρίχας σι βου βουλέ)

2. κατάλαβα καλά ότι οι φίλοι του ποδηλάτου θα είναι κάπου με τραίνο;;; άρα πιθανά να μην έχουμε το σωστό ψωμί;;;;; αν ναι θα φτιάξω και ψωμάκι

3. έχω ήδη αγοράσει τα σερβίτσια...

τα υπόλοιπα δικά σας...

η μαμά ρέηβεν και η μηλόπιτά της μάλλον δεν θα είναι, αλλά θα στείλει κουλουράκια βρώμης, θα χάσει όμως η μαμά ρέηβεν κι όποιος δεν έρθει, αυτό που θα κάτσουν πάνω του τα κεράκια της 10ης επετείου...

Guys προς στιγμήν είπα να έρθω με τη Μάιντα για να μην την αφήσω μοναχούλα την αγαπούλα μου, αλλά ας μην το παραξηλώσω το μαλλί του πουλόβερ...άρα θα με περιμένετε εις το Παιδίον...έχω καιρό να κάνω ποδήλατο λόγω διαφόρων αθλιοτήτων που η ζωή μου πρόσφερε...άρα θα με περιβάλλετε όπως πάντα με αγάπη και κατανόηση...έχω να κουβαλήσω και την δέουσα εξάρτηση...

Όσοι ντρέπεστε που δεν θα δώσετε αίμα κακώς! Να έλθετε γιατί θα ενθαρρύνουμε όσους δίνουν κι έπειτα αύριο γιορτάζουμε! Οπότε allons enfants de la ποδηλασία κι αιμοδοσία!!!!

Τώρα σκεφτείτε να γυρίσω με γεμάτα τάπερ σπίτι...ε, δεν υπάρχει πιο ατιμωτικό για τον στρατιώτη της κουζίνας...
Καλή αντάμωση λοιπόν!

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

ψωμί δεν έκανα...αν δεν έρθει ο φούρναρης δεν θα φάμε ψωμί...θα φέρω κριθαρένιες μπουκίτσες...επίσης αν δεν έρθουν τα γνωστά καροτάκια ή ντοματίνια, δεν θα 'χουμε κάτι δροσιστικό... παίζω λίγο solitaire για να πάει ένα κεφτεδάκι που δοκίμασα κάτω και καλό ξημέρωμα...

contact