16η Ποδηλατική Αιμοδοσία

36 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

Και μέσα στο χαμό των ημερών, εμείς συνεχίζουμε ΑΚΑΘΕΚΤΟΙ και διοργανώνουμε την 16η Ποδηλατική μας Αιμοδοσία.

Η 16η Ποδηλατική Αιμοδοσία θα λάβει χώρα στο ΓΝΑ ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ που βρίσκεται στη Λεωφόρο Μεσογείων 154. Όλοι όσοι θέλουμε να έρθουμε ποδηλατικά, μαζευόμαστε στο Παναθηναϊκό Στάδιο την ΚΥΡΙΑΚΗ στις 10 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ στις τις 10:00 το πρωί και με πολύυυ χαλαρό ρυθμό ανεβαίνουμε στο Νοσοκομείο.
 
Όσοι πάλι θέλουν να έρθουν με δικά τους μέσα ή με ΜΜΜ (μετρό - στάση Εθνική Άμυνα), μπορούν να έρθουν κατευθείαν στο Νοσοκομείο όπου θα είμαστε σίγουρα γύρω στις 11.00.
 

BAΣIKOI KANONEΣ:

  1. Την προηγούμενη μέρα εξοπλιζόμαστε με περίσσια φαντασία και φτιάχνουμε κάτι φαγώσιμο που θα φέρουμε μαζί μας ώστε να το μοιραστούμε με όλους τους παρευρισκόμενους. Δεν χρειάζονται πολλά, κανα τοστάκι, κανα πατατάκι, κανα χυμό, δες το χαλαρά σαν να πηγαίνεις Κυριακάτικο πικ νικ.
  2. Την ημέρα της Κυριακής τρώμε καλό πρωινό, πάμε ξεκούραστοι (όχι κατευθείαν από ξενύχτι με ξύδια....), πάμε ΧΑΛΑΡΑ ώστε να μην ανεβάσουμε πίεση.
  3. Όσοι είναι ή αισθάνονται ασθενείς ας μην δώσουν αίμα (ακόμα και απλό συναχάκι αν έχουν...) μπορούν όμως να έρθουν για παρέα.
  4. να θυμάστε πως δεν θα πρέπει να έχουμε πάρει φαρμακευτική αγωγή (ούτε ασπιρινούλα) για τις προηγούμενες 10 περίπου ημέρες.
  5. επίσης αν έχετε κάνει πρόσφατα εξαγωγή δοντιού, έχετε χτυπήσει τατουάζ, έχετε ταξιδέψει σε "επικίνδυνες" χώρες με μολυσματικές ασθένειες πάλι καλό θα ήταν να απέχετε.
 
Για όσους το σκέφτονται ή δεν θέλουν να δώσουν αίμα ή είναι η πρώτη τους φορά: Δεν χρειάζεται να δώσεις αίμα για να έρθεις. Μπορείς να δοκιμάσεις να δώσεις ή να μην δώσεις καθόλου. Όμως είναι σημαντικό για όλους μας να έρθεις, να περάσεις μια βόλτα, να αλλάξεις δυό κουβέντες με όσους είναι εκεί, να μπεις κι εσύ στο "κλίμα" και να κρατήσεις παρεάκι σε όσους θελήσουν να δώσουν. Κι ίσως, κάποια επόμενη φορά να δοκιμάσεις κι εσύ.

 

Σας περιμένουμε για να στηρίξουμε τη μόνη Τράπεζα που δεν έχει λεφτά!

Ποδηλατική αιμοδοσία

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

Νομιζω οτι το share fb  link δεν λειτουργει, τουλαχιστον οχι οταν "κανω κλικ" στην εικονα..

 

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

Διορθώθηκε!

 

κωστάνζα
Εικόνα κωστάνζα
Απών/απούσα

Σας θαυμάζω! Πολύ καλά κάνετε για να ξαναμαζεφτείτε για αιμοδοσία.

Κουνώ το κεφάλι μου και σας εύχομαι καλήν υγεία και κάθε καλόclapping

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

δεν εχουμε ολοι fb φιλε.

10/02 ...να μου φέρεται και δώρα. εχω γιορτη γεννεθλια. Ακους?

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Αιμοδοσία ΚΑΙ γεννέθλια μαζί...

Τι άλλο θα κανονίσουμε τέλος πάντων εδώ μέσα...!!!!!!

Οπότε έχουμε και λέμε: α. αφού έχει γεννέθλια ο Roul, θα δώσει 2 μονάδες, β. θα φάμε και 2ο γλυκό, μετά την καθιερωμένη μυλόπιτα του Θοδωρή...

Ωραία πάει το πράμμα..... καλά να'μαστε και θα πράξουμε τα δέοντα..... thumbs up

 

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

Roul wrote:

δεν εχουμε ολοι fb φιλε.

10/02 ...να μου φέρεται και δώρα. εχω γιορτη γεννεθλια. Ακους?

Πάαααααααααλι?
Κάθε δυο-τρεις μήνες γενέθλια έχεις!
(Αν σε πιστεύαμε τώρα θα σου περίπου 92+)

scratch head2

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

μόνοι μας θα την φάμε την μιλοπιτα με τον Θόδωρα/ΤΚΑΝΤ και την κα ΤΚΑΝΤ παρέα?

άιντε ρε..... για γράφτε κατιτις να πάρουμε θάρρος... γράφτε και μια πρόγνωση για τον καιρό... να ξέρουμε τι να φέρουμε αδιάβροχο, νιτσεράδα, αντιηλιακό, μαγιό .τι τέλος πάντων γ@μ0τηντρέλλαμουμετονκαιροεπιτελους wacko1

rnd
Εικόνα rnd
Απών/απούσα

ομπρελα να παρεις

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Εγώ είμαι με μίξες οπότε με βλέπω χλωμό.

Καλό bloodbath όσοι πάτε :)

rnd
Εικόνα rnd
Απών/απούσα

Λοιπον, θελετε αυθεντικη αμερικανικη key lime pie, αλλα με κανονικα λεμονια? Δεν υποσχομαι τπτ απλα να δω ενδιαφερον προς το παρον. Θα ειναι σιγουρα δυσκολη στη μεταφορα, αλλα ειναι εξησου ωραια γευστικα και ανακατεμενη

Αλλιως θα φατε πατρινη μπουγατσα

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

Αν δεν τη πνίξεις στη σαντιγύ... NAI! clapping

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

Εγώ πιστή στα υγιεινά καροτάκια και κανένα ψωμάκι για καλές θερμίδες.. Νομίζω αυτή τη φορά ούτε καν θα προσπαθήσω να περάσω τις συμπληγάδες των αρχικών εξετάσεων... μια και αφού με απορρίπτουν συνεχώς ας μην πάω γυρεύοντας,,, αλλά θα έρθω για παρέα,,,

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Καλημέρα 

Απολογισμός?

rnd
Εικόνα rnd
Απών/απούσα

5-0

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

...όχι τίποτα άλλο, αλλά κάτι για "ομπρέλες" και λοιπα σχόλια έπεσαν στο κενό.....

ΉΛΙΟΣ-καραήλιος κύριοι και κυρίες.

Όπως επεσήμανε και ο Γιώργος που έφτασε πρώτος και έδωσε πρώτος, η καλύτερη ώρα είναι η πολύ πρωινή. Οπότε, αν κάποιος ΟΝΤΩΣ ΒΙΑΖΕΤΑΙ και δεν θέλει να περιμένει ουρές κλπ (*), καλύτερα να πηγαίνει πρωί, κατά τις 9.00 - το πολύ 10.00 - να δίνει και να μας περιμένει μετά (για το socializing και το μασαμπούκιν του θέματος)...

Επίσης, και μετά την 13.00 πάλι κόβει η κίση.... αλλά κάου εκεί έχουν φύγει οι μισοί.... οπότε.... επιλέξτε και προχωρήστε....

.

.

.

.

(*) όπως και κάθε φορά, ως εθελοντές και δη μέλη ομάδας-αιμοδοσίας, έχουμε πρωτεραιοτητα. Το επισήμανα στον γιατρό, μόλις μπήκα. Όσο είμασταν στην μονάδα, συνεχώς ρωτούσαν αν υπάρχει κάποιος εθελοντής της ομάδας μας. Άρα, υπενθύμιση, την επόμενη φορά, όποιος πάει πρώτος (γκουχ-γκουχ-γιώργο-γκουχ....) καλό θα είναι να δώσει το στίγμα "σήμερα θα έρθουμε μαζικά η ομάδα "ΠΟΔΗΛΑΤΕΣ" για εθελοντική αιμοδοσία". Οπότε μετά γλιτώουμε την "άβολη" θέση να το λέμε εμείς στην ουρά που περιμένει απέξω......

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Ωραία ήταν και μας έκανε και υπέροχο καιρό!

Λυπάμαι που έπρεπε να φύγω νωρίς και ίσως δεν πρόλαβα κάποιους.

Έχει ξεθυμάνει λίγο το πράγμα, αλλά έστω κι έτσι, έστω και με 4-5 φιάλες κάθε φορά, είναι σημαντικό να το κρατήσουμε!

Μπράβο σε όλους!!!

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

Μάλιστα ΠΑΛΙ επρεπε να φυγεις νωρις. μαλιστα
και καλα τωρα
 

rnd
Εικόνα rnd
Απών/απούσα

Να παραπονεθουμε ομως να περνουμε και τους τοκους, ετσι το εχουμε το αιμα μας στην τραπεζα, τσαμπα. Αν ειναι να το φυλαω κατω απο το στρωμα, το ιδιο ειναι :)

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

Παρόλο που εγώ "έκλεψα" και πήγα από νωρίς, ήταν ωραία. Εκτός από την παραδοσιακή μηλόπιτα του tkant και τις ποικιλίες της lyhadj, είχαμε και την "μπουγάτσα-εκπληξη" από την Πάτρα του rnd.

Σε αυτό το επεισόδιο εμφανίστηκαν με τυχαία σειρά οι: Rockarolla, tkant, Vasscott, Scrabler, Ilias, RND, Lyhadj, Νικολας και η πρωτοεμφανιζόμενη Χαρά. Μαζέψαμε 5 σακούλια ακόμα. Δεν είμασταν πολλοί αλλά λίγοι και ΚΑΛΟΙ.

 O μόνος από τους απόντες που συγχωρείται είναι ο Roul που θα του δώσουμε το δωρο του στην επόμενη αιμοδοσία κάπου τέλος Μάη με Ιούνη: ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!

Να 'μαστε καλά να τα πούμε στην επόμενη.

rnd
Εικόνα rnd
Απών/απούσα

Scrab, επρεπε να παρεις κ για το σπιτι, ειχα φτιαξει παρα πολυ, να φαμε εκει και να φαω και λιγο τις επομενες μερες για πρωινο. Αλλα εμεινε το διπλασιο απο οσο ειχα υπολογισει. Επρεπε να χωθεις κ εσυ οταν επερνε η Lyha γιατι μετα ξεχαστικα και ακομα πιο μετα ειχες φυγει

Κανονισουμε τσιπουρα θειου καμια μερα? Σου φτιαξω την αλλη πιττα

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

ωπα, για τα τσιπουρα ειναι μεγαλη λιστα. Ενημερωστε

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

τωρα που φτιαχνει ο καιρος, να το κανονισουμε! (μερικοι θα χουν και... αυλή!) bubble gum

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

"Τσίπουρα  θείου! " αυτο ακούγεται πολυ καλο... αν μαζευτουμε μετα απο καμια εβδομαδα, σας υποσχομαι μια τεραααααστια έκπληξη.... που τρωγεται μονο με τα μάτια ..

 

 

 

tkant
Εικόνα tkant
Απών/απούσα

Roul, ένα θα σου πω. Ξέρουμε που μένεις (ακόμη και μετά τη μετακόμιση). Οπότε όπως καταλαβαίνεις, το επόμενο σημείο συνάντησης δε θα είναι το Παναθηναϊκό στάδιο αλλά το σπίτι σου.

Αν έχει έρθει ο αδελφός σου, θα τον πάρουμε κι αυτόν σηκωτό να ξέρεις.

Την επόμενη σίγουρα θα έχουμε περισσότερες συμμετοχές και περισσότερη μηλόπιτα.

Φιλιά σε όλους

tkant
Εικόνα tkant
Απών/απούσα

Για μισό. Τα σακουλια που μαζεύτηκαν πρέπει να είναι τουλάχιστον 6. Για να μετρήσω:

Rockarolla, tkant, Scrabler, RND, Νικολας και η πρωτοεμφανιζόμενη Χαρά. Δεν ξέρω αν έδωσε ο Vasscott.

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

tkant wrote:

...Δεν ξέρω αν έδωσε ο Vasscott.

Όχι, είχα πάει και έδωσα μέσα στον Ιανουάριο και αν δεν κάνω λάθος ο Γιώργος την έχει καταγράψει στην προηγούμενη αιμοδοσία.

Αν είναι τελικά 6 φιάλες είναι σούπερ!!!

rnd
Εικόνα rnd
Απών/απούσα

Αυλη? Παλι θα ειναι προβλημα η μεταφορα της λεμονοπιττας. Oh well, τσιπουρο μονο. Και μιας και θα κατσικωθουμε στο roul να ξεκινησει να μας μεγαλωνει και κανενα κιτακι πλευροτους να ψησουμε.

Ναι ναι να μαζευτουμε να φερετε και κανα εργαλειο γιατι ε, ολο και κανα κεντρο θα θελει λιγο σφηξιμο, κατι ψαλιδια εχουν μεινει στραβα απο την προιγουμενη αιμοδοσια... να μην χρειαστουν και λιγο τα dropouts μετα? Να δεσουμε και κανα καινουριο με το καλο που θα ερθει, αλλο, γιατι αυτο θα κατσει ισιο στην ακρη... :)

Τωρα για το αιμα, ε νταξ να πουμε, μια μπουκαλα πανω, μια μπουκαλα κατω, τραβαμε το καναλι, δεν μπορουμε να βρουμε αρκετο αιμα... εν το μεταξυ, βγηκε τις προαλλες στην τηλεοραση ενας μητροπολιτης και λεειειει, οι παπαδες εχουν το πιο πολυ αιμα. Αλλα νταξ, αυτοι τα βολευουν, βαζουν λιγο απο το δικο τους, λιγο απο του κυριου. Εμεις...

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Μήπως ήρθε ο καιρός για την επόμενη?

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

Καλα τα λες. Μαζεψέ τους και στείλτους γιατι πολυ άραξαν . Αντε αντε.