Δελτίο Τύπου Δράσης ΣΕΦ Σαββάτου 26 Μαϊου 2012

9 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
generation xx t...
Εικόνα generation xx terrorist
Απών/απούσα

Τον τελευταίο καιρό γινόμαστε καθημερινά μάρτυρες τροχαίων συγκρούσεων με θύματα ποδηλάτες και πεζούς, με πιο πρόσφατα συμβάντα τους 4 τραυματίες ποδηλάτες στον παράδρομο του ΣΕΦ και το θάνατο του νεαρού 14χρονου ποδηλάτη στο Ρίο της Πάτρας, Πάνου Τζαβάρα.

Σ' αυτόν τον καθημερινό αποδεκατισμό των μη μηχανοκινούμενων (ευάλωτων) χρηστών του οδικού δικτύου (ΑΜΕΑ, πεζών, ποδηλατών), δε γίνεται να σιωπούμε άλλο. Οι δρόμοι είναι Δημόσιοι Χώροι, στους οποίους όλοι έχουμε δικαίωμα χρήσης. Αντιστεκόμαστε στην κατάχρηση του αυτοκινήτου και ζητάμε να υπάρξουν συνθήκες βιώσιμης μετακίνησης (για όλους).

  • Διεκδικούμε την απαγόρευση κυκλοφορίας μηχανοκίνητων οχημάτων στον παράδρομο της παραλιακής, και όλων των πεζόδρομων της πόλης τον άμεσο σχεδιασμό και την υλοποίηση ικανοποιητικού δικτύου ποδηλατοδρόμων, που να καλύπτει όλες τις διαδρομές εντός του αστικού ιστού.
  • Ζητάμε την άμεση δημιουργία ζωνών με ανώτατο όριο ταχύτητας τα 30km/h στις περιοχές κατοικιών, σχολείων και γενικώς αυξημένης συγκέντρωσης ανθρώπων, γεγονός που θα μειώσει δραστικά τις τροχαίες συγκρούσεις και τα θύματά τους, όπως έχει δείξει η διεθνής εμπειρία των ευρωπαϊκών πόλεων και όπως συστήνουν διεθνείς οργανισμοί (Π.Ο.Υ., Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο)

Οι δρόμοι ανήκουν σε όλους μας - ας τους μοιραστούμε!

Καλούμε όλους τους φορείς και πολίτες που ευαισθητοποιούνται γύρω από θέματα οδικής κυκλοφορίας και ασφάλειας, το Σάββατο 26 Μαΐου στον παράδρομο του ΣΕΦ, στις 17:00. Ας ενώσουμε όλοι μαζί τις φωνές μας, διότι...

η οδική ασφάλεια έχει προτεραιότητα!

Συμμετέχουν οι Ποδηλατικές Ομάδες

15 χώρες σε 30 μέρες μ' ένα ποδήλατο

Acharnai Ride

Alimos cycling group

Bike Fantasy στον Άγιο Δημήτριο

Combo Ride Bicycle Adventures

Corfu Cyclist club

Cyclist-Friends

Fast Friday

Fast Track Ηρακλείου

Freeday

G.A.P (Άρτας)

Halbike

Hillmasters

Μonday On Wheels

Moschato bicycle

No Name Ποδηλάτες

Velocity Athens

Viva la bicicletta

ΑΟ Αίολος

AO Δόξα Πεύκης

ΑΟ Παράδεισος Αμαρουσίου

Δυτικοποδηλάτες

Ζωή Ποδήλατο Τρίπολης

λόκαλ / athens

Μοναχικοί Πεταλάρηδες

Ομάδα Ώθηση (με τα πατίνια τους)

Ορθοπεταλιές Αργολίδας

Παναθλητικός Όμιλος Τρίπολης

ΠΑΣ Αργυρούπολης

Πεζοί/Ποδηλάτες Νέας Ερυθραίας/Κηφισιάς

Περιστεροπεταλιές

Περιφερειακοι περιαστικοί ποδηλάτες

Πεταλέρες

Ποδηλασία για μεγάλα παιδιά

Ποδηλάτες Αλεξανδρούπολης

Ποδηλάτες Άνω Γλυφάδας

Ποδηλάτες Δήμου Ωρωπού

Ποδηλάτες Ηλιούπολης

Ποδηλάτες Ηρακλείου Αττικής

Ποδηλάτες Καλύμνου

Ποδηλάτες Καστοριάς

Ποδηλάτες Λάρισας

Ποδηλάτες Ολυμπιακού Χωριού και πέριξ

Ποδηλάτες Παραλιακής

Ποδηλάτες του Νότου

Ποδηλατικά group Λάρισας

Ποδηλατικός Σύλλογος Οδυσσέας

Ποδηλατοδρομία Βόλου

ΣΑΦΑΝΣ (Σύλλογος αθλουμένων φίλων άλσους Νεας Σμύρνης)

Συλλογικότητα ΠΟΔΗΛΑΤ-ισσ-ΕΣ (podilates.gr)

ΠΟΔΗΛΑΤ-ισσ-ΕΣ Νότια

Σύλλογος ΟΡΘΟΠΕΤΑΛΙΑ,Κέρκυρα

Τα παιδιά του Πειραιά ποδηλατούν

Φίλοι του Ποδηλάτου-Αθηνών

Φίλοι Ποδηλάτου Ήλιδας

Φίλοι Ποδηλάτου Ρεθύμνου

Χαλαροί Ποδηλάτες

Άλλες Ομάδες και Σύλλογοι

Δίκτυο για το Πολιτικά και Κοινωνικά Δικαιώματα

SOS Τροχαία Εγκλήματα

Streetpanthers

You Are What U Do - Κώστας Κουβίδης ( μέλος της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Θυμάτων Τροχαίων)

Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων (parents.gr)

ΜΕΤΡΟ ΔΥΤΙΚΑ

ΟΙΚΟ.ΠΟΛΙ.Σ. Χαϊδαρίου

Φίλοι της Φύσης

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
generation xx t...
Εικόνα generation xx terrorist
Απών/απούσα

Οι ομαδες ειναι αυτες.

Το δελτιο τυπου κλεινει σιγα σιγα για να δωσουμε χρονο στα ΜΜΕ να το επεξεργαστουν.

piperastaman
Εικόνα piperastaman
Απών/απούσα

...το Δελτίο Τύπου!

Έτσι κι αλλιώς δε θα σταλεί δια μιας σε ΟΛΑ τα ΜΜΕ, έτσι δεν είναι;
Αν κάποιος από τους admins εδώ αναλαμβάνει να συγκεντρώνει τις "κατόπιν-εορτής" υπογραφές και να επικαιροποιεί το Δελτίο Τύπου, τότε, τουλάχιστον σε όσους φτάνει το Δ.Τ. ως σύνδεσμος από εδώ μέσα, θα φτάνει διαρκώς εμπλουτιζόμενο ως το Σάββατο..

Αν μπορούσα, θα το έκανα εγώ. Είμαι απ' αυτούς που έστειλαν (στις επαφές μου email) και το σύνδεσμο από εδώ μέσα..

generation xx t...
Εικόνα generation xx terrorist
Απών/απούσα

Αυτα ειναι μεχρι στιγμης, και οι τελευταιες μεχρι το Σαββατο θα εχουν προστεθει.

koliri
Απών/απούσα

γεια σας παιδία

Θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Σήμερα ανέβαινα την οδό Ελ.Βενιζέλου στην Πάτρα, ένα δρόμο με 2 λωρίδες ανά κατεύθυνση. Ξαφνικά εμφανίζεται ένα τετρακίνητο αγροτικό δίπλα μου. Και τι κάνει ο δολοφόνος? Στρίβει απότομα το τιμόνι και πεφτει πάνω μου! Δεν υπήρχε διασταύρωση ή άλλος δρόμος. Έπεσε επίτηδες πάνω μου και με κόλλησε στο πεζούλι του πεζοδρομίου για περίπου 50 μέτρα. Μετά τα 50 μέτρα πάτησε γκάζι και έφυγε και εγώ έπεσα αφού το ποδήλατο είχε ξεχαρβαλωθεί.
Αλλά...
Πρόλαβα και του πήρα την πινακίδα. Κάλεσα και το ανακριτικό της τροχαίας και έδωσα κατάθεση και βρήκαν και ποιός είναι. Θα το κυνηγήσω όσο δεν πάει. Δεν θα την γλυτώσει. Θα με άφηνε ανάπηρο αλλά ευτυχώς πήγαινα σιγά. Μοναδική η εμπειρία ένα αμάξι κοντά 2 τόνων να πέφτει πάνω σου απότομα και να επιμένει εκεί για αρκετά μέτρα. Άγιο είχα.
Να ξανατονίσω ότι δεν ήταν ατύχημα ή απροσεξία αλλά με πρόθεση και δόλο.

Έκανα μήνυση και έχω και μάρτυρα. Θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις.

Παραθέτω και το λινκ του ιστολογίου μου όπου μπορείτε να βρείτε πολλές ποδηλατικές διαδρομές συνοδευμένες από φωτογραφικό υλικό
koliri84.blogspot.com

lefkal
Εικόνα lefkal
Απών/απούσα

koliri wrote:
γεια σας παιδία

Θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Σήμερα ανέβαινα την οδό Ελ.Βενιζέλου στην Πάτρα, ένα δρόμο με 2 λωρίδες ανά κατεύθυνση. Ξαφνικά εμφανίζεται ένα τετρακίνητο αγροτικό δίπλα μου. Και τι κάνει ο δολοφόνος? Στρίβει απότομα το τιμόνι και πεφτει πάνω μου! Δεν υπήρχε διασταύρωση ή άλλος δρόμος. Έπεσε επίτηδες πάνω μου και με κόλλησε στο πεζούλι του πεζοδρομίου για περίπου 50 μέτρα. Μετά τα 50 μέτρα πάτησε γκάζι και έφυγε και εγώ έπεσα αφού το ποδήλατο είχε ξεχαρβαλωθεί.
Αλλά...
Πρόλαβα και του πήρα την πινακίδα. Κάλεσα και το ανακριτικό της τροχαίας και έδωσα κατάθεση και βρήκαν και ποιός είναι. Θα το κυνηγήσω όσο δεν πάει. Δεν θα την γλυτώσει. Θα με άφηνε ανάπηρο αλλά ευτυχώς πήγαινα σιγά. Μοναδική η εμπειρία ένα αμάξι κοντά 2 τόνων να πέφτει πάνω σου απότομα και να επιμένει εκεί για αρκετά μέτρα. Άγιο είχα.
Να ξανατονίσω ότι δεν ήταν ατύχημα ή απροσεξία αλλά με πρόθεση και δόλο.

Έκανα μήνυση και έχω και μάρτυρα. Θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις.

Παραθέτω και το λινκ του ιστολογίου μου όπου μπορείτε να βρείτε πολλές ποδηλατικές διαδρομές συνοδευμένες από φωτογραφικό υλικό
koliri84.blogspot.com

Πάλι καλά που είσαι καλά!,να το κυνηγήσεις το θέμα, να του πάρεις δικαστικά το αυτοκίνητο να ζωγραφίσεις ποδηλατάκια πάνω του και να το παρκάρεις απέναντι από το σπίτι του.

piperastaman
Εικόνα piperastaman
Απών/απούσα

Παρακαλώ, αγαπητέ και ακούραστε διαχειριστή-επικαιροποιητή_του_Δ.Τ.,
στην επόμενη επικαιροποίηση στην οποία θα προβείς, πρόσθεσε και την παρακάτω συμμετοχή!

ΠΟΔΗΛΑΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΟΔΥΣΣΕΑΣ

Ευχαριστώ

_____________________________

EDIT απο ADMIN: ΟΚ, τον πρόσθεσα

generation xx t...
Εικόνα generation xx terrorist
Απών/απούσα

Παιδια παρακαλω μεταφερετε τη συζητηση στο αναλογο topic και οχι στο ενημερωτικο δελτιο. Ειναι μεν σχετικο με τη διαμαρτυρια,εντελως ασχετο ομως με το θεμα του νηματος.

Επιπλεον,αν δεν κανω λαθος,το συγκεκριμενο περιστατικο εχει συμβει εδω και μια βδομαδα (Για την ακριβεια την Παρασκευη που ξεκινησαμε με την οργανωση).

ΕΑΝ κανω λαθος και ΔΕΝ ειναι το συγκεκριμενο περιστατικο, τοτε μαλλον προκειται για καποιον οδηγο αγροτικου που παταει ποδηλατες κατα συρροη,ΑΠΛΑ. Κυνηγηστε το, αλλα μην το αναλυσετε ΕΔΩ.

piperastaman
Εικόνα piperastaman
Απών/απούσα

Παρακαλώ ξανά, αγαπητέ και ακούραστε διαχειριστή-επικαιροποιητή_του_Δ.Τ.,
στην επόμενη επικαιροποίηση στην οποία θα προβείς, πρόσθεσε και τις παρακάτω συμμετοχές!

Φίλοι Ποδηλάτου Ρεθύμνου
&
Δίκτυο για το Πολιτικά και Κοινωνικά Δικαιώματα [μάλλον στο "Άλλες Ομάδες και Σύλλογοι"]

Ευχαριστώ

____________

admin: οκ.

contact