Δημιουργία ομάδας Συνεργείου ΠΟΔΗΛΑΤισσΩΝ

8 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
exomail2003
Εικόνα exomail2003
Απών/απούσα

Υπάρχει μια πρόταση από κάποιον συνποδηλάτη μας για να δημιουργηθεί μια ομάδα που φαντάζεται ότι θα κάνει αυτά...

Συγκεκριμενη μερα/μερες της εβδομαδας, σε προκαθορισμενο χωρο, 2-3 ατομα που να ξερουν απο ποδηλατα (επισκευες, ρυθμισεις κλπ), να βοηθανε οποιον θελει να μαθει πως να φτιαχνει/ρυθμιζει το ποδηλατο του.
Και θεωρητικα μαθηματα (κυκλοφοριακη αγωγη, σωστο φρεναρισμα σε βρεγμενο/στεγνο δρομο, περασμα απο ραγες τραινου, σωστη αλλαγη ταχυτητων, προτασεις βελτιωσης κλπ κλπ). τα θεωρητικα να μεταφερονται και στο site.

απαιτησεις :
α) 2-3 ατομα με εργαλεια, γνωσεις και διαθεση να μεταφερουν τη γνωση τους
β) χωρος. και εκει που ειμασταν χθες (πολυτεχνειο) κανει για απλες επισκευες. μια αποθηκη, ενα δωματιο μονοκατοικιας/ισογειου, μια πυλωτη πολυκατοικιας κανουν.
γ) κεφι
δ) ιδεες βελτιωσης

Επίσης να βάζει ένα χεράκι στις ποδηλατοπορείες που έχουμε ξεπατώσει συγκεκριμένους θα έλεγα εγώ.

Όποιος ενδιαφέρεται ας απαντήσει, αν υπάρξει ενδιαφέρον να το οργανώσουμε...

ΥΓ το όνομα το έβαλα στο έτσι, μπορεί να αλλάξει εννοείται.

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Dimko
Εικόνα Dimko
Απών/απούσα

Μπορώ να διαθέσω μέρος της αυλής μου...

strouf
Εικόνα strouf
Απών/απούσα

Και εγώ έχω τη διάθεση και τις γνώσεις... Με το χρόνο έχω ένα θέμα, αλλά νομίζω πως θα τα κανονίσω!

chrisRC
Εικόνα chrisRC
Απών/απούσα

..αλλά μπορώ να φέρνω τις μπύρες καθώς επίσης να συνεισφέρω ιδέες για το όνομα:

Ε.Π.Ι.
(Εξωτερικό Ποδηλατικό Ιατρείο)

Bike Spa
(....)

ΕΚΑΒ
(Essential Knowledge About Bikes)

και άλλα που θα μου έρθουν κατόπιν της μπύρας...

SpyrosV
Εικόνα SpyrosV
Απών/απούσα

Συμφωνώ για τις ποδηλατοπορείες.
Για την κυκλοφοριακή αγωγή θέλει μεγάλη συζήτηση.

Δεν καταλαβαίνω... γιατί πρέπει να φτιάξουμε συνεργείο;

Στους ΦτΠ γίνονται σεμινάρια από την αρχή του χρόνου, αλλά κι όποτε πάει κάποιος με πρόβλημα στο ποδήλατο του, οι περισσότεροι κυριολεκτικά πέφτουν πάνω του για να βοηθήσουν.

Όλοι μας έχουμε εργαλεία, αλλά στους ΦτΠ υπάρχουν άπαντα... και κατ' εμένα καλό είναι να έχουν επισκεψιμότητα οι ΦτΠ.
Αυτό που κρίνω απαραίτητο είναι περισσότερη ενημέρωση για τα σεμινάρια που γίνονται στους ΦτΠ.

Γιατί θες αυτόν τον διαχωρισμό;
Έχει δηλωθεί ανάγκη;
Θα συνδυαστεί με νέα κλιπάκια;

Dimko
Εικόνα Dimko
Απών/απούσα

δεν ειναι συνεργείο..
Αλλο που σου τη "πεφτουν" οταν πεις οτι εχεις κάποιο πρόβλημα.
Αυτο γινεται απο ενδιαφέρον και αγάπη που έχουν για το μαστορεμα
πολλών Φ.τ Π.
Φαντάζομαι(προσωπική αποψη) εδω μιλάμε για ενα αμιγώς συνεργείο, το οποίο οχι μόνο θα επιδιορθώνει, αλλα και θα ενημερώνει-πληροφορεί κόσμο για το πώς να συμμαζεύει το ποδήλατό του, έστω στα βασικά.
Ναι και αν προκύψει κανενα κλιπακι, ακομα καλύτερα!

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Κάποια εργαλεία για τα βασικά τα έχουμε, αναλώσιμα δεν έχουμε και από χρόνο δεν ξέρω τι γίνεται :)

Το σκεπτικό είναι ένα μέρος όπου θα φέρνουν τα όποια ανταλλακτικά και θα γίνονται δωρεάν επισκευές;

SpyrosV
Εικόνα SpyrosV
Απών/απούσα

Eaglos wrote:
αναλώσιμα δεν έχουμε

Κάποια αναλώσιμα υπάρχουν στους ΦτΠ...

contact