ΕΠΕΙΓΟΝ: Ζητούνται παλιά ποδήλατα για να χρησιμοποιηθούν ως ghost bikes στην ποδηλατοπορεία της 18/11

13 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
podilat-iss-es
Εικόνα podilat-iss-es
Απών/απούσα

Υπενθυμίζουμε ότι γίνεται με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Μνήμης Θυμάτων των Τροχαίων Εγκλημάτων και για τρίτη συνεχόμενη χρονιά. Φέτος αποφασίσαμε να τοποθετήσουμε δυο ghost bikes, ένα στη Δάφνη όπου σκοτώθηκε ο Σπύρος Παπαγιάννης κι ένα στη Βαρυμπόπη για τον Ίαν Χάιμπελ. Παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας για οποιαδήποτε προσφορά.

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

Διάφορα Ghost bikes στον κόσμο
και το "δικό μας" τον Σεπτέμβριο 2008
ghost
μερικές φωτογραφίες ακόμα : http://www.podilates.gr/?q=node/2423
και οι καλικάντζαροι: http://www.podilates.gr/node/2450

skotadopsyxos
Απών/απούσα

εγώ λέω να αρχίσουμε να βαράμε ποδηλάτες στο κεφάλι μέχρι να σταματήσουν να περνάνε τα φανάρια με κόκκινο... Γιατί ένα "επίσημο" post για τα κόκκινα φανάρια (όχι της καρέζη) δεν υπάρχει... ντροπή σας

Columbus discov...
Εικόνα Columbus discovers Cro-moly
Απών/απούσα

...εισαι αρκετους μηνες εγγεγραμμενος στο site, κι ακομη δεν εχεις ριξει μια ματια στα βασικα αρθρα για την ασφαλη οδηγηση που περιλαμβανει.
Πανω-πανω, ειτε στην αρχικη σελιδα, ειτε σε καθε σελιδα του forum, εχει καποιες ταμπελες, με τιτλους οπως "Φορουμ", "Προσφατα", "ΑΣΦΑΛΕΙΑ", αλλα αυτα απ'οτι φαινεται, δεν τα κοιταει ποτε και κανενας. Ολοι με τα μουτρα κατ'ευθειαν στο μπλα-μπλα του Forum.
Κι ομως, εκει περιεχονται συγκεντρωμενες και ταξινομημενες ενα σωρο χρησιμες πληροφοριες, και για την οδικη ασφαλεια, και για το ασφαλες κλειδωμα του ποδηλατου, και για τους τροπους μετακινησης με τα διαφορα μεσα μεταφορας, και προτεινομενες διαδρομες, και, και, και.
Κι ετσι, γεμιζει με διαφορα posts το forum, του τυπου:
"Μου εκλεψαν το ποδηλατο, παρ'ολο που το ειχα κλειδωμενο με το καταπληκτικο spiral που αγορασα 10 ευρω απ'το πρακτικερ", η "Σε ειδα χθες το βραδυ να κατεβαινεις την Κηφησιας χωρις φωτα", η με posts σαν το δικο σου.
Κι ειναι πραγματικα κριμα, οχι γιατι εχουν δουλεψει καποιοι ατελειωτες ωρες για να "στηθουν" ολα αυτα, αλλα γιατι συμβαινουν ατυχηματα τα οποια θα μπορουσαν να αποφευχθουν, αν καποιοι εμπαιναν στον κοπο απλα να ενημερωθουν, απο πληροφοριες που ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

Υ.Γ.: Πιστεψε με, ειναι πολυ αποτελεσματικοτερο, το να βαλουμε το ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ μαθημα της Κυκλοφοριακης Αγωγης στο σχολειο, (απο την πρωτη ταξη του Δημοτικου ακομη), απο το να βαραμε τους ποδηλατες στο κεφαλι...

TheGlassIcon
Εικόνα TheGlassIcon
Απών/απούσα

skotadopsyxos wrote:
εγώ λέω να αρχίσουμε να βαράμε ποδηλάτες στο κεφάλι μέχρι να σταματήσουν να περνάνε τα φανάρια με κόκκινο... Γιατί ένα "επίσημο" post για τα κόκκινα φανάρια (όχι της καρέζη) δεν υπάρχει... ντροπή σας

Πολύ της μόδας έχει γίνει το ξύλο στο φόρουμ.

spirosbar
Απών/απούσα

Μην τον κοιτατε ρε... Βαρατε ρε...

Δεν ξερω γιατι προκαλουμε τοση τσαντιλα, αλλα σιγουρα καποιοι απο μας ( δεν εξαιρουμαι ), εχουμε κανει καποια ανευθυνη η αν θελετε μη λογικη κινηση με το ποδηλατο μας. Δεν νομιζω οτι ο φιλος θελει ντε και καλα να μας δειρει, αλλα ευγενικα να μας προτρεψει να προσεχουμε. Σωστα φιλε;

Αν βεβαια θες οντως να μας δειρεις, το μονο που θελω ειναι να στενοχωριεμαι, γιατι μου θυμιζεις αυτο που διαβασα εχθες. Εδω στο φορουμ. Οτι τελικα τον ζουμε ηδη τον εμφυλιο. Κι οτι δεν ειναι ειναι μονο τα πολιτικα που χωριζουν τους Ελληνες. Αλλα και η μπαλα. Και το ποδηλατο. Κι οτι αλλο....

Η υπερβολη, σε οποια της μορφη, νομιζω οτι μονο κακο μπορει να κανει.
Μην βαρατε ρε παιδια. Ανθρωποι ειμαστε ολοι.

skotadopsyxos
Απών/απούσα

ποδηλάτης είμαι και εγώ παιδιά...
αν έχω διαβάσει το φόρουμ? ναι, το έχω διαβάσει, αν δεν γράφω είναι γιατί δεν είναι του στυλ μου τα forum, από εκεί και πέρα κάνε μια αναζήτηση στο forum για το κόκκινο φανάρι και πες μου τι θα βρεις... Δεν θέλω να κάνω παράθεση εδώ το πόσες βλακείες έχουν γραφτεί..
Αν έχει γίνει κάποια σύσταση από την "επίσημη" κοινότητα για τα κόκκινα φανάρια μάλλον δεν έχει βοηθήσει σε τίποτα αφού δεν έχω βγει μια φορά στο δρόμο και να μην δω ποδηλάτη να περνάει φανάρι με κόκκινο...

Υ.Γ μην μου πει κανείς ότι οι διαχειριστές δεν θα πρέπει να κάνουν συστάσεις για το βλακώδες μυαλό πολλών που μπαίνουν εδώ μέσα και δεν είναι αυτή η δουλειά τους κτλ. Αν δεν είναι και αυτή η δουλειά τους τότε ποια είναι?

frigo
Απών/απούσα

σκοταδοψυχε μη το παλευεις,δε παλευονται..
Εδω ειναι ολοι παλαβοι, περνανε τα κοκκινα φαναρια
και σταματανε στα studio.
Σου λεω μη, δε παλευονται..
αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου..

kavayiannis
Εικόνα kavayiannis
Απών/απούσα

Φίλε "ποδηλάτη"

Εάν εσύ είσαι που μένεις στην ίδια ευθεία με τα αυτοκίνητα στα φανάρια και κάνεις τα 0-100 σε 4 δευτερόλεπτα για να μη σε πατήσουν τα ΙΧ

εάν εσύ είσαι που έχεις τα ΧΕΝΟΝ φωτα στο ποδήλατο σου για να σε βλέπουν τα ΙΧ οταν κινείσαι στον ίδιο δρόμο ειδικά το βράδυ

εαν εσύ είσαι που περιμένεις πίσω απο την εξάτμιση του λεωφορείου μέχρι αυτό να ξεκινήσει εισπνέοντας όλο του το καυσαέριο αντι να μπείς μπροστά του και να περάσεις σαν κοινός εγκληματίας το κοκκινο φανάρι

εαν εσύ είσαι που νομίζεις οτι περνώντας το φανάρι με πράσινο έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ... τότε έχεις δίκιο και συνέχισε τον ήσυχο ύπνο σου στο συννεφάκι σου !

εάν όχι....μετα απο 33 χρόνια σε 2 μηχανοκίνητους τροχούς σε διαβεβαιώνω οτι πιο σίγουρος νιώθω οταν περνάω αφού ελέγξω τον δρόμο με κόκκκινο παρα να περνάω ανέμελος τον δρόμο επειδή το φανάρι λέει πράσινο !
Σημ:επειδή φοβάμαι τον ΚΟΚ δέ περνάω με κόκκινο με τη μοτο η το ΙΧ μου αλλα με το ποδήλατο μου νιώθω πολύ πιο ασφαλής έτσι γιατι τότε κρατάω ΕΓΩ την τύχη στα χέρια μου και οχι ενας μ@λ@κ@ς ή απρόσεκτος οδηγός ή ενα χαλασμένο ή κακορυθμισμένο φανάρι.....

Δυστυχώς ζούμε σε μια χώρα οπου ο νόμος δέν ισχύει ....

Stergios_p
Εικόνα Stergios_p
Απών/απούσα

Δεν βλέπετε βρε παιδιά ότι το άτομο (skotadopsyΧos) τρολλάρει;
Γενικότερα όποιος έχει τόσο απόλυτο ύφος δεν αξίζει απάντησης.
Επικεντρωθείτε στο σκοπό της παρούσας δημοσίευσης και αφήστε τον τρολoλό στην τρόλλα του!

skotadopsyxos
Απών/απούσα

τι κάθομαι και ασχολούμαι...

ο έλληνας και αν ανέβηκε στο ποδήλατο έλληνας παρέμεινε

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

Τελικά αυτος ο Ελληνας ή Ελληναρας ΠΟΙΟΣ σκατα είναι?????
\Ολοι τον κράζουμε αλλα αυτος δεν βγαινει να μιλήσει.

Laou Laou
Εικόνα Laou Laou
Απών/απούσα

Η τοποθέτηση του kavayiannis είναι αρκετά σωστή αλλά μπορεί να εκφράζει μόνο αυτόν και τον καθένα ξεχωριστά από όσους από εμάς αποφασίζουν να λειτουργούν με γνώμονα την προσωπική τους ασφάλεια πρώτα και έμμεσα την διευκόλυνση και ασφάλεια όσων μας βρίσκουν στον δρόμο.
Το γενικό σύνολο όμως θα πρέπει να οδηγείται και να προτρέπεται να ακολουθεί τους βασικούς κανόνες τουλάχιστον μέχρι να καταφέρει να αποκτήσει μια καλή αίσθηση των δρόμων που κινείται και όσο περισσότερη εμπειρία.

contact