Καλύτερα με ποδήλατο

19 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
ilias
Απών/απούσα

Κάθε βδομάδα ολοένα και περισσότεροι ποδηλάτες μαζεύονται για να διεκδικήσουν καλύτερες συνθήκες μέσα στην πόλη.

Την προηγούμενη βδομάδα ξεκίνησαν από την Αθήνα. Την Παρασκευή σειρά είχε ο Πειραιάς.

Οι βόλτες μου θυμίζουν κάτι από τα παλιά. Έχουν έναν αέρα, μιαν ανεμελιά και ένα όραμα.

Προχθές, αφού ποδηλατήσαμε στους δρόμους του Πειραιά, ένας ποδηλάτης μας οδήγησε, μέσα από στενάκια και "μυστικά" περάσματα, πίσω στον ποδηλατόδρομο στο Μοσχάτο.

Ήταν ωραία.

Την άλλη βδομάδα κάτι ακούγεται για Ηλιούπολη.

 

 

Συνημμένες εικόνες: 
Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
5
Μέση αξιολόγηση: 5 (2 ψήφοι)
αιθεροβάμων
Εικόνα αιθεροβάμων
Απών/απούσα

καλησπερα..δεν θελω να φανω γκρινιαρης, αλλα εχω την εντυπωση πως αυτου του ειδους οι βολτες , μονο προβλημα μπορουν να δημιουργησουν στην προσπαθεια να καταλαβει ο ελληνας οδηγος πως εχουμε κιεμεις δικαιωμα στους δρομους, η να καταλαβει η πολιτεια πως πρεπει επιτελους να φτειαξει υποδομες και να πεισει και τους οδηγους πως θα ειμαστε κιεμεις εκει..βεβαια αυτο δεν ειναι παρα η προσωπικη μου αποψη και αν θελετε το συζηταμε..δεν λεω πως η προθεση ειναι κακη , αλλα πιστευω πως τετοιου ειδους κινησεις δημιουργουν μεγαλυτερη αναστατωση στους οδηγους και γινονται κακος πρεσβης στην προσπαθεια μας..αλλωστε αυτο αποδειχτηκε ολη την τελευταια δεκαετια , απο το freeday και τις ομαδες που δημιουργηθηκαν μετεπειτα και εβγαιναν τα βραδυα στις βολτες που στην πραγματικοτητα δεν μπορουσαν η δεν τους ενδιεφερε να ελεγξουν ,με αποτελεσμα αγανακτισμενους οδηγους ( δικαια η αδικα )και ολα τα γνωστα που ολοι γνωριζετε..η γνωμη μου ειναι, πως αυτο συμβαινει ( η αναγκη δηλ. του κοσμου να συμμετεχει σε τετοιες ομαδες - βολτες), περα της κοινωνικοποιησης που προσφερουν, για τον απλουστατο λογο οτι οι περισσοτεροι φοβουνται να βγουν μονοι στον δρομο..απολυτως κατανοητο...μονο που αυτο ειναι που πρεπει να πολεμησουμε τελικα..αυτον τον φοβο..ολα τα αλλα θα ερθουν...μην φοβαστε ! βγειτε ! πηγαινετε με το ποδηλατο στην δουλεια ! πηγαινετε για ψωνια! και οπουδηποτε αλλου...αυτο ειναι η πιο σωστη μορφη αγωνα..η καθημερινη παρουσια μας εκει που μας κλεβουν τον χωρο..φανταστειτε λοιπον αν ολοι αποφασιζαν να το κανουν..πρωτα απο ολα πλεον θα μας υπολογιζαν και θα μας σεβονταν απλα γιατι θα ημασταν πολλοι ( και νομιμοι) και δεν θα μπορουσαν να κανουν αλλοιως...οσο για την κοινωνικοποιηση μεσω του ποδηλατου ναι,,συμφωνω..δωστε ραντεβου με την παρεα σε συγκεκριμενο σημειο και ας παει ο καθενας μονος του εκει, να πιει τις μπυρες του..ετσι και νομιμοι θα ειστε στον δρομο, και ακομα μεγαλυτερη θα ειναι η παρουσια μας στους δρομους οταν θα φευγουν περισσοτεροι ποδηλατες απο περισσοτερες περιοχες ακομα και το βραδυ...μια ομαδα ειναι δυσκολο να μην παρανομει στον δρομο οσο καλες προθεσεις και να εχει..οταν ομως ο οδηγος αγανακτει πρεπει να βρισκομαστε παντα στην πλευρα που εχει δικιο ωστε να μην μπορει να μας αντιμετωπισει..αντιθετως οταν μια ομαδα παρανομει , δυσκολο να πεισεις τον αλλον και για ποιο πραγμα αλλωστε ?  αυτα..

ilias
Απών/απούσα

Να που είδαμε ποδήλατα και στον Πειραιά!

Αυτό άκουσα να συζητάει μια οικογένεια που περπατούσε στο πεζοδρόμιο, όταν περάσαμε δίπλα της.

Ούτε αγανακτισμένους οδηγούς συνάντησαμε, ούτε κάτι αντίστοιχο.

Κάθε πράξη έχει και έναν αντίκτυπο και σε αυτόν στοχεύουμε.

Φυσικά μπορεί κάποιος, ειδικά αν έχει χρόνο και όρεξη, να γράφει κατεβατά εναντίον μιας πρωτοβουλίας.

Παρεμπιπτόντως, σε αυτές ειδικά τις βόλτες φροντίζουμε να κινούμαστε ένας ένας ή δυο δυο, σε μία λωρίδα.

 

αιθεροβάμων
Εικόνα αιθεροβάμων
Απών/απούσα

ilias wrote:

Να που είδαμε ποδήλατα και στον Πειραιά!

Αυτό άκουσα να συζητάει μια οικογένεια που περπατούσε στο πεζοδρόμιο, όταν περάσαμε δίπλα της.

χμμ..περιεργο..εγω αλλα ακουω καθε πρωι που παω στην δουλεια..

Ούτε αγανακτισμένους οδηγούς συνάντησαμε, ούτε κάτι αντίστοιχο.

μαλλον δεν ζειτε εδω ε ?

Κάθε πράξη έχει και έναν αντίκτυπο και σε αυτόν στοχεύουμε.

συμφωνω απολυτα..

 

Φυσικά μπορεί κάποιος, ειδικά αν έχει χρόνο και όρεξη, να γράφει κατεβατά εναντίον μιας πρωτοβουλίας.

θα μπορουσα κιεγω να αφησω να περασει μια μερα για δειξω οτι δεν εχω και πολυ χρονο και να απαντησω μετα..

Παρεμπιπτόντως, σε αυτές ειδικά τις βόλτες φροντίζουμε να κινούμαστε ένας ένας ή δυο δυο, σε μία λωρίδα.

επιτρεψτε μου να αμφιβαλω..

 

any way δεν προσπαθησα να ακυρωσω την προσπαθεια σας..ασχετως χρονου και ορεξης του καθενος να γραφει κατεβατα, δεν ειναι κακο να σκεφτουμε και μια αλλη αποψη που καποιος μας λεει...αλλωστε ολοι φανταζομαι για τον ιδιο σκοπο 'δουλευουμε'...ευχομαι να σας συναντησω μια μερα στον δρομο προς τις δουλειες σας, ενω θα χρησιμοποιητε το ποδηλατο ως μεσον μετακινησης, χρησιμοποιωντας το οδοστρωμα οπως δικαιουστε και σεβομενος φυσικα τον κοκ.

ΥΓ. ΑΝ δεν καταλαβατε κατι απο αυτα που εγραψα στην πρωτη μου απαντηση , ευχαριστως να συνεχισουμε την κουβεντα ..

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

επειδή τυχαίνει να σας γνωρίζω και τους δύο.... στο ίδιο μήκος κύματος είστε και οι δύο....  απλά δεν το ξέρετε.... wink grin

Γιάννη, το FreeDay είχε ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ θετικό αντίκτυπο - κυρίως στους ποδηλάτες αλλά και στους οδηγούς (μιλάω πάντα για πλειοψηφία, αφήνω έξω κάποιους εριστικούς ανόητους ένθεν_και_ένθεν).

Ηλία, η νέα δράση μου μοιάζει με το παλιό κλασικό CMR (πάνε και 15 χρόνια ίσως....!!! ε?).

Η αλήθεια είναι ότι ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ ΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΕΚΕΙ ΕΞΩ - ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ ή ΔΙΠΛΑ ΤΟΥΣ. Μόνο έτσι θα καταλάβουν ότι οφείλουν να μοιραστούν το δρόμο. Καλόν θα είναι αυτό το "ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ" να έχει από πίσω του ολίγον ΚΟΚ και ολίγον σεβασμό. Άλλωστε, ας μην ξεχνάμε ότι τον καυγά που θα στήσουμε με κάποιον ανόητο ΙΧ σήμερα, θα τον πληρώσει ο ποδηλάτης που θα βρεθεί στο δρόμο του ίδιου ανόητου ΙΧ αύριο....

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

Πραγματικα δεν σας καταλαβαινω. Και εξηγω πιο αναλυτικα παρακατω

ilias wrote:
Κάθε βδομάδα ολοένα και περισσότεροι ποδηλάτες μαζεύονται για να διεκδικήσουν καλύτερες συνθήκες μέσα στην πόλη.

Την προηγούμενη βδομάδα ξεκίνησαν από την Αθήνα. Την Παρασκευή σειρά είχε ο Πειραιάς.

Οι βόλτες μου θυμίζουν κάτι από τα παλιά. Έχουν έναν αέρα, μιαν ανεμελιά και ένα όραμα.

ΟΚ δλδ μαζευτηκαν 20 ποδηλατες και εκαναν μια βολτα. Τετοιες βολτες γινονται εδω και πολλα χρονια και σχεδον καθε περιοχη εχει απο μια (στον Πειραια πχ νομιζω εχει τρεις και πολυ ενεργες ομαδες). Τι διαφορετικο εχει αυτη η ομαδα?? Τι διαφορετικο κανει σε σχεση με ολες τις αλλες ομαδες που κανουν ποδηλατοβολτες?? Αν γινεται κατι διαφορετικο καλο θα ηταν να τονιστει αυτο το τι ακριβως διεκδικουμε οποτε να τονιστει και ο τροπος που το διεκδικουμε

ilias wrote:
Να που είδαμε ποδήλατα και στον Πειραιά!

Αυτό άκουσα να συζητάει μια οικογένεια που περπατούσε στο πεζοδρόμιο, όταν περάσαμε δίπλα της.

Ούτε αγανακτισμένους οδηγούς συνάντησαμε, ούτε κάτι αντίστοιχο.

Κάθε πράξη έχει και έναν αντίκτυπο και σε αυτόν στοχεύουμε.

Φυσικά μπορεί κάποιος, ειδικά αν έχει χρόνο και όρεξη, να γράφει κατεβατά εναντίον μιας πρωτοβουλίας.

Παρεμπιπτόντως, σε αυτές ειδικά τις βόλτες φροντίζουμε να κινούμαστε ένας ένας ή δυο δυο, σε μία λωρίδα.

ενταξει αυτο που ακουσατε τελειως ακυρο. Επειδη κυκλοφορω και στον Πειραια με το ποδηλατο καθημερινα κυκλοφορουν πολλα ποδηλατα παρα πολλα συν τις ποδηλατοβολτες που οργανωνονται τακτικα. Μαλλον το οτι δεν ειδατε αγανακτισμενους οδηγους οφειλεται ακριβως σε αυτο, δλδ οτι ηδη κυκλοφορουν πολλοι ποδηλατες στην περιοχη. Ειδικα στο λιμανι που πηγατε και την ωρα που πηγατε πρεπει και εσεις να ειδατε αρκετους (19.00 με 20.00 ημουν και εγω με το minivelo).

μικρη παρενθεση επειδη το γραψατε για να πειτε οτι κινηστε βαση του ΚΟΚ. Οι δυαδες απαγορευονται, κακως αλλα απαγορευονται.

Για να ξεκαθαρισω την θεση μου. Καλο ειναι να γινονται ποδηλατοβολτες οι οποιες ομως ειναι μονο αυτο που λενε, βολτες. Δεν διεκδικουμε τιποτα με αυτες. Για να διεκδικησουμε αποτελεσματικα κατι πρεπει πρωτα απ'ολα να ξερουμε τι θελουμε και να το δειξουμε με πειστικο τροπο και με επιχειρηματα. Ειναι μεν γνωστο οτι ειμαι εναντια στους ποδηλατοδρομους (πιστευω οτι η θεση του ποδηλατου ειναι στον δρομο οπως και τα αλλα οχηματα) αλλα για να γινει κατι του στυλ "διεκδικουμε" πρεπει να γινει κατι που να το δειχνει αυτο. Μια βολτα δεν δειχνει αυτο εκτος απο το να δυσκολεψει λιγο την κινηση αυτων που πανε στον ιδιο δρομο με τους ποδηλατες. Ειμαι ανοιχτος στο να ακουσω βεβαια το τι ακριβως γινεται σε αυτη την ποδηλατοβολτα-δραση αφου δεν εχω πληρη γνωση του τι ακριβως γινεται και το οτι εχω γραψει στηριζεται σε αυτα που διαβασα και ειδα στις φωτο.

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

 Καταλαβαίνω και έχω ζήσει πολύ καλά και τις δύο θέσεις / στάσεις / οπτικές γωνίες - όπως θες πες το.
Νομίζω όμως ότι αυτή τη φορά θα σταθώ λίγο παραπάνω σε αυτό που λέει ο φίλος Αιθεροβάμων - Γιάννης:

οι περισσοτεροι φοβουνται να βγουν μονοι στον δρομο..απολυτως κατανοητο...μονο που αυτο ειναι που πρεπει να πολεμησουμε τελικα..αυτον τον φοβο..ολα τα αλλα θα ερθουν...μην φοβαστε ! βγειτε ! πηγαινετε με το ποδηλατο στην δουλεια ! πηγαινετε για ψωνια! και οπουδηποτε αλλου...αυτο ειναι η πιο σωστη μορφη αγωνα..η καθημερινη παρουσια μας εκει που μας κλεβουν τον χωρο..φανταστειτε λοιπον αν ολοι αποφασιζαν να το κανουν..πρωτα απο ολα πλεον θα μας υπολογιζαν και θα μας σεβονταν απλα γιατι θα ημασταν πολλοι ( και νομιμοι) και δεν θα μπορουσαν να κανουν αλλοιως...

Ε λοιπόν αυτό ακριβώς είναι το θέμα. Ακριβώς αυτό το θέμα αναλαμβάνουν να απαλύνουν οι οργανωμένες βόλτες: Τον φόβο αλλά και κάτι πιο σημαντικό: τον φόβο λόγω άγνοιας. 
Δηλαδή: "θέλω να πάω να ψωνίσω στο σούπερ μάρκετ, θέλω να παω στη δουλειά μου, στο σχολείο, στο καφενείο κλπ. Μπορώ; Τι θα συναντήσω στο δρόμο μου; Θα τα βγάλω πέρα με τους οδηγούς ΙΧ, μοτο, ταξί, φορτηγών κλπ; Αν μου συμβεί κάτι τι θα κάνω; "
Σε αυτά τα ερωτήματα απαντάει (ομαδικά) μια ποδηλατοβόλτα.
Στα υπόλοιπα που λες φίλε αιθεροβάμωνα έχεις δίκιο. Αλλά τι να κάνουμε; Τι θα πρότεινες για να βγεί ένας άνθρωπος που δεν είναι μαθημένος μόνος του σ' αυτούς τους δρόμους;
...
Πάντως τώρα με την καραντίνα αλλά και μετά απ' αυτήν βλέπουμε πράγματα πρωτόγνωρα: προχτές το ΣΚ είδα στην Βούλα, στην παραλιακή, μαμά μπροστά και τρία παιδιά πίσω εκεί που είναι η α πλαζ Βούλας. Δεν ενοχλούσαν κανέναν, ήταν ο ένας πίσω απ' τον άλλο. Ήταν νομιμότατοι προφανώς. Αλλά δεν ξέρω... σκιάχτηκα λίγο. Δεν ξέρω αν αυτό (ακριβώς) το απόλυτο ξεψάρωμα είναι (ακρβώς) αυτό που αναζητάμε.
Μέτρο και ζύγισμα χρειάζεται.
Και όλα αυτά μαζί βοηθάνε. Το κάθε ένα από τη μεριά του και το καθε ένα με τα δικά του θεματάκια / προβληματάκια.

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

didotou wrote:
Στα υπόλοιπα που λες φίλε αιθεροβάμωνα έχεις δίκιο. Αλλά τι να κάνουμε; Τι θα πρότεινες για να βγεί ένας άνθρωπος που δεν είναι μαθημένος μόνος του σ' αυτούς τους δρόμους;
...

Και εσυ πως εμαθες?? Εγω πως εμαθα?? Ο Γιαννης πως εμαθε?? Απο την αλλη ειχα προτεινει πριν αρκετα χρονια να καναμε εμεις μερικα μαθηματα σε αρχαριους ποδηλατες για το πως να κινουνται. Αλλα τοτε φωναζαμε "ποδηλατοδρομους" και θελαμε ολοι να γινουμε προεδροι (τοτε που φτιαχτηκαν καμμια δεκαρια συλογοι για την προωθηση της αστικης ποδηλασιας). Και μου ερχεται στο μυαλο το "I told you so" οταν ελεγα οτι με τοσους συλογους θα μοιραστει η δυναμη που εχουμε και βλεπουμε τι γινεται σημερα. Για να μην πουμε και για το τι εγινε οταν συναντηθηκαν με την Δουρου. Το κλασικο προβλημα σε ολα αυτα ειναι οτι νομιζουμε οτι διεκδικουμε. Να το πω χοντρα "ΜΠΟΥΡΔΕΣ". Τι διεκδικηση κανεις απλα κανοντας μια ποδηλατοβολτα? Μαλλον να το πω αλλιως. Τι διαφορετικο κερδιζεις απο το να ηταν αυτοι οι εικοσι ποδηλατες στο δρομο μονοι τους?? Ισα ισα μονοι τους θα τους εβλεπαν περισσοτεροι και θα συνηθιζε το ματι σε καποιον ποδηλατη στον δρομο οπως ειναι τωρα με τα παπακια και τα σκουτερ στον δρομο. Ξαναλεω δεν ειμαι εναντια σε τετοιες ποδηλατοβολτες και καλο ειναι να γινονται και παραπανω. Απλα μην προσπαθουμε να το περασουμε σαν διεκδικηση, αγωνα για τα κεκτημενα κτλ κτλ.  

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Οργανωμένες βόλτες ΜΕ ΣΚΟΠΟ - ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ - ΤΡΙΚΑΚΙΑ έχουν οργανωθεί πάρα πολλές στο παρελθόν. Τις λέγαμε critical mass ride (CMR) είχαν απήχηση και στους ποδηλάτες και στους πεζούς και στους ΙΧήδες. Ήταν ίσως η μόνη οργανωμένη προσπάθεια του ποδηλατικού κινήματος πριν από 15 χρόνια. Μετά έσβησε και τελικά χάθηκε.... Είχε μια στην Αθήνα και μια στον Πειραιά. Κάποια στιγμή είχα δει και σε άλλες πόλεις, μέχρι και στη Σάμο...!!!!!!!

Οργανωμένες βόλτες χωρίς όλα αυτά, πάλι υπάρχουν από καταβολής τούτου εδώ του φόρουμ. ΚΑΙ αν θέλετε - διορθώστε με οι παλαιοί αν κάνω λάθος - ένας βασικός λόγος τουτου εδώ του φόρουμ ήταν ακριβώς αυτός, να οργανώνουμε και καμιά ποδηλατοβόλτα. [Παλαιότερα έπαιζε και mailing list στο YAHOO ...... πριν το φόρουμ μιλάω.... ω, τι εποχές....].

Και εγώ συμφωνώ ότι το ποδήλαοτ έχει θέσει ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ, στην ΔΕΞΙΑ λωρίδα, ΜΑΖΙ με ΙΧ & ΜΜΜ κλπ κλπ. Αλλά, το ΜΕΓΑ ζητούμενο είναι η κόρη μου (που τώρα είναι μικρούλα 6 ετών), και η κυρά Σοφία απέναντι που είναι 65 ετών, και ο ανηψιός μου που είναι 16 ετων, κάποια στιγμή να πηγαίνουν με ποδήλατο. Για να γίνει αυτό θέλουμε ποδηλατόδρομους. Θέλουμε ποδηλάτες που θα νιώθουν ΑΣΦΑΛΕΙΑ. Μετά, όταν όλοι θα έχουν αποκτήσει αυτοπεποίθση και ποδηλατική - οδηγική παιδεία, το βλέπουμε και για "χύμα_στο_οδόστρωμα".....

Τα CMR - FreeDay - Ημέρες ποδηλάτου - άλλες οργανωμένες ποδηλατοβόλτες, και κάποια Μαθήματα Ποδηλάτου που είχαν γίνει στο Π. Άρεως πριν από 425 χρόνια.... είναι ο λόγος που βλέπουμε αυτούς τους έστω λίγους ποδηλάτες εκεί έξω.....

Κουλάρετε και βαράτε πετάλι, μπας και πείσουμε και καναν άλλο και γίνουμε πολλοί..... Δεν έχω να πω τίποτα άλλο.

 

 

αιθεροβάμων
Εικόνα αιθεροβάμων
Απών/απούσα

καλησπερα..επειδη μου αρεσει η κουβεντουλα που γινεται, απλα να πω ,και φανταζομαι ειναι κατανοητο , πως δεν ειχα κανεναν σκοπο να γινω εριστικος...την γνωμη μου ειπα και χαιρομαι που συζητιεται..αυτη η συζητηση θα μπορουσε να αποφερει καρπους...

θα αναφερω προσωπικο παραδειγμα αυτων των ημερων...

ξαδερφος που ειχαμε να ειδωθουμε και καποια χρονια, με πηρε τηλ.και μου ειπε πως εχει ξεκινησει να κανει ποδηλατο,αλλα επειδη κανει μονο στα γυρω στενα λογω του γνωστου φοβου,ηθελε να τον βοηθησω..αφου αγορασε λοιπον την παρασκευη το τελευταιο cityrun ενος καταστηματος (τυχη ε? και στο νουμερο του) το σαββατο βγηκαμε βολτα..μονο απο κεντρικους δρομους..κινουμενοι νομιμα, εξηγωντας του τα πως και τα γιατι, κλπ. καταληξαμε να κανουμε 45 χλμ. απο το καβουρι ως το κεντρο της αθηνας και μαλιστα για πρωτη φορα στην ζωη του τοσα...

το αποτελεσμα ειναι κατενθουσιασμενος, θα το χρησιμοποιει πλεον για ολες τις δουλειες του,και το αμαξι εμεινε στην ακρη..

αυτο μπορω να το θεωρησω μια μικρη νικη..κερδισαμε αλλον εναν ποδηλατη στους δρομους..

καταληγω λεγοντας πως αυτο ισως πρεπει να κανουμε..να δειξουμε πως ειμαστε διαθεσιμοι να βοηθησουμε καποιον που πρωτοβγαινει στον δρομο..σε αντιθεση η ποδηλατοβολτα σε κραταει προστατευμενο για οση ωρα διαρκει..και μετα ? αφηστε που θυμαμαι απο τα χρονια με τις ποδηλατοβολτες ανθρωπους που ερχονταν στο σημειο συναντησης με το αυτοκινητο, ξεφορτωναν, εκαναν την βολτα και μετα ξαναφορτωναν για το σπιτι...για μενα αυτο δεν ειναι ο ορισμος του ποδηλατη..ειναι ο ορισμος του αυτοκινητιστη που θελει να ξεσκασει ενα απογευμα..

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

αιθεροβάμων wrote:
θα αναφερω προσωπικο παραδειγμα αυτων των ημερων...

ξαδερφος που ειχαμε να ειδωθουμε και καποια χρονια, με πηρε τηλ.και μου ειπε πως εχει ξεκινησει να κανει ποδηλατο,αλλα επειδη κανει μονο στα γυρω στενα λογω του γνωστου φοβου,ηθελε να τον βοηθησω..αφου αγορασε λοιπον την παρασκευη το τελευταιο cityrun ενος καταστηματος (τυχη ε? και στο νουμερο του) το σαββατο βγηκαμε βολτα..μονο απο κεντρικους δρομους..κινουμενοι νομιμα, εξηγωντας του τα πως και τα γιατι, κλπ. καταληξαμε να κανουμε 45 χλμ. απο το καβουρι ως το κεντρο της αθηνας και μαλιστα για πρωτη φορα στην ζωη του τοσα...

το αποτελεσμα ειναι κατενθουσιασμενος, θα το χρησιμοποιει πλεον για ολες τις δουλειες του,και το αμαξι εμεινε στην ακρη..

αυτο μπορω να το θεωρησω μια μικρη νικη..κερδισαμε αλλον εναν ποδηλατη στους δρομους..

καταληγω λεγοντας πως αυτο ισως πρεπει να κανουμε..να δειξουμε πως ειμαστε διαθεσιμοι να βοηθησουμε καποιον που πρωτοβγαινει στον δρομο..

το εχουμε πει και απο κοντα εμεις και το εχουμε πει και πολλες φορες εδω οτι αυτος ειναι ο πιο σωστος τροπος.

Για τον rocka που ρωταει για την κορη του πιο πανω (και εσενα στο εχω πει απο κοντα) με εχετε δει που εδειχνα στον υιο μου πως να ακολουθει και πως να κυκλοφορει στον δρομο με το 20αρακι του (ειχαμε κανει μεχρι διαδρομη 45 χλμ) και ειχατε δει και πως κυκλοφορουσε και σε βολτες που καναμε (μπορουσε να σταθει κανονικοτατα και πολυ πιο συνετα και ασφαλη απο πολλους αλλους). Τωρα με το 26αρι του παει ανετα και απλως τον επιβλεπω αλλα δεν χρειαζεται τιποτα. 

Αυτο χρειαζεται. Να παρουμε καποιον απο "το χερακι" και να τους δειξουμε. Με εχουν ακολουθησει πολλοι που ειχαν τον φοβο και την απορια για τον δρομο και βλεπουν πως κυκλοφορουμε και πως διαλεγουμε δρομους (σημαντικο αυτο που πρεπει να βγει απο το μυαλο τους οτι αλλοι δρομοι βολευουν οταν ειμαστε με το αυτοκινητο και αλλοι με το ποδηλατο) και πια κανουν ποδηλατο στους δρομους κανονικα. Σε πολλους ειδικα φανηκε πολυ παραξενο που δεν προτιμουσα ποδηλατοδρομους αλλα μετα καταλαβαν. 

morgoth
Απών/απούσα

Αυτο ειναι το ιδανικο αλλα δεν εχουν ολοι την ευχερεια να εχουν καποιον που να τους δειξει. Και εγω τον αδερφο μου τον εχω παρει και του κανω ιδιαιτερα αλλα ξερω πολυ κοσμο που λεει φοβαμαι να βγω στον δρομο θα με φανε. Ε για αυτους ειναι ο ποδηλατοδρομος, εχω ακουσει πολυ κοσμο να βλεπει την ιδια υπαρξη του ποδηλατοδρομου σαν κινητρο, οτι δηλαδη "μενω διπλα στον ποδηλατοδρομο, ελεγα να παρω να κανω βολτες" γιατι καλως η κακως ελαχιστοι ξεκινανε συνειδητα Ταλιμπαν οτι εγω θα παρω ποδηλατο για να το κανω καθημερινο μεσο μεταφορας, η μεγαλη πλειοψηφια το ξεκιναει για χαλαρες βολτες και στην πορεια κολλαει.

Το οτι οι ποδηλατοδρομοι ουτε μας προσφερουν τιποτα (εμας που ειμαστε πιο ψημενοι στην καθημερινη αστικη μετακινηση) και σε πολλες περιπτωσεις ισως να βλαπτουν κιολας (οπως τους φτιαχνουν στην Ελλαδα) ειναι αληθεια. Απο την αλλη μπορουν να κανουν κοσμο να ξεκινησει. 

Η αντιμετωπιση και η ασφαλεια παντως δεν βελτιωνεται με αυτους, το μονο σιγουρο, βελτιωνεται με το να μας βλεπουν να κυκλοφορουμε στον δρομο, ολο και περισσοτεροι.

ilias
Απών/απούσα

Μετά τον Πειραιά... σειρά έχει η Ηλιούπολη! Συνεχίζουμε τις ποδηλατοβόλτες μας, κάθε φορά και σε ένα Δήμο του λεκανοπεδίου της Αττικής. Όπως όλες οι πόλεις του κόσμου πήραν δραστικά και άμεσα μέτρα κατά του κορωνοϊού, ώστε οι μετακινήσεις να γίνονται ασφαλείς και χωρίς συγχρωτισμό, έτσι κι εμείς εδώ στην Ηλιούπολη, επιβάλλεται να δώσουμε λωρίδες κυκλοφορίας σε πεζούς, ποδηλάτες, ΑΜΕΑ. Είναι Ηλίου Φαεινότερον... ότι η Λεωφόρος Ειρήνης που θα δίνεται για λίγες ώρες (19:00-24:00) κάθε Παρασκευή, ως ελεύθερη λωρίδα από αυτοκίνητα, δεν αρκεί. Δεν αρκεί επίσης και η αναμονή υλοποίησης των σημαντικών μεν, αλλά μεγαλόπνοων και μακροπρόθεσμων δε, σχεδίων του ΣΒΑΚ, που θα αφήσουν για πολλά έτη ακόμα τα ποδήλατα εκτός κυκλοφορίας.
Ευχή όλων μας, να ακολουθήσουν το παράδειγμα της Αθήνας με τα έκτακτα μέτρα που αποφάσισαν και οι υπόλοιποι Δήμοι του λεκανοπεδίου αλλά και όλες οι πόλεις της Ελλάδας που τα τελευταία χρόνια ασφυκτιούν από το μποτιλιάρισμα, το συνωστισμό και το καυσαέριο... Δεν σταματάμε να φωνάζουμε, να απαιτούμε και να διεκδικούμε το χώρο, το δρόμο, τη λωρίδα που δικαιωματικά μας ανήκει. ΝΑΙ στην κανονικότητα αλλά ας αφήσουμε πίσω μας τα λάθη του παρελθόντος, έχοντας καλύτερες προϋποθέσεις για την επανεκκίνηση της οικονομίας. Οφείλουμε να κάνουμε την μετάβαση στην Επόμενη Μέρα με κατοίκους σωματικά και ψυχικά Υγιείς! Γιατί το Ποδήλατο είναι κι αυτό όχημα, είναι μεταφορικό μέσο και παράλληλα μέσο άσκησης και διασκέδασης! Γιατί... Γιατί.... Γιατί..... #BETTERbyBIKE #ΚΑΛΥΤΕΡΑμεΠΟΔΗΛΑΤΟ

Ραντεβού την Παρασκευή 29-05-2020 στις 18:30, (αναχώρηση στις 19.00), στην πλατεία Φλέμιγκ, στην Ηλιούπολη, για ποδηλατοβόλτα και φυσικά τηρώντας τις απαραίτητες αποστάσεις μεταξύ μας!
Για όσους-ες έρθουν από Αθήνα, ραντεβού στα σκαλάκια στο Σύνταγμα, στις 18:00

Ομάδα-Ποδήλατο & Ηλιούπολη                                                                                                                                                                            
Ποδηλάτ-ισσ-ες,                                                                                                                                                       
ΦΙΛΟΙ του ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ,
Μαμάδες στο Δρόμο,
Οι Ποδηλάτες του 2ου (Πειραιάς)

ilias
Απών/απούσα

Ανέβασα κι εδώ την ανακοίνωση που ήρθε από τη mailing list "podilato"

Θα τα πούμε στο Σύνταγμα, ή στην πλατεία Φλέμινγκ, στην Ηλιούπολη

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

Συναντιούνται παντού δύο κόσμοι: 

Ο κόσμος της διεκδίκησης και της συλλογικής διαμαρτηρίας από τη μια μεριά και ο κόσμος της ατομικής ευθύνης και του ατομισμού από την άλλη.
...
Κακές λέξεις όλες αυτές!

Οι πρώτες για τους Δεξιούς που αισθάνονται να απειλείται η ησυχία τους και η ηγεμονία τους συνέχεια (στον όποιο προνομιακό χώρο αισθάνονται ότι ορίζουν ως τσιφλίκι τους) ή για τους Αριστερούς που είναι τόσο αριστεροί που χλευάζουν την όποια διεκδίκηση ή διαμαρτυρία ως εξωραϊσμό του υπάρχοντος συστήματος.

Οι δεύτερες για τους light Αριστερούς που πιστεύουν ότι όλα θα τα πετύχουν με ειρηνικό τρόπο μέσω συλλογικών διαμαρτυριών και διεκδικήσεων και μόνο. Ή για τους χριστιανίζοντες Δεξιούς που πιστεύουν μόνο στον εθελοντισμό και την ελεημοσύνη.
...
Αυταπάτες!
...
Ο μόνος δρόμος είναι ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΑΖΙ και λίγα είναι. 
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ.
ΑΣΠΡΗ ΓΑΤΑ. ΜΑΥΡΗ ΓΑΤΑ, ΟΛΕΣ ΚΑΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΠΙΑΝΟΥΝ ΠΟΝΤΙΚΙΑ.
ΟΛΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΦΕΡΝΟΥΝ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ:

Αν θέλει κάποιος ο οποίος αισθάνεται Pro ή Επαγγελματίας Γνώστης, ότι "το 'χει" κλπκλπ., να κάνει μαθήματα, γιατί να μην τα κάνει; Ας τα κάνει να δούμε τι θα γίνει. Ας ανοίξει και μια σχολή. Να βγάζει και λεφτά. Να κινείται και η οικονομία.
Αν θέλει κάποιος να γίνει πρόεδρος σε έναν σύλλογο αστικής, χωριάτκης ή νησιωτικής ποδηλασίας, που ιδρύει επί τούτου, γιατί να μην το κάνει;
Αν θέλει κάποιος να βγαίνει σε ποδηλατοβόλτες διεκδίκησης ή διαμαρτυρίας, γιατί να μην το κάνει;
Αν θέλει κάποιος να κάνει αγιασμό ή ευχέλαιο στο ποδηλατάδικό του για να αυξηθούν οι πωλήσεις, γιατί να μην το κάνει;
Αν θέλει κάποιος να κάνει σεμινάρια τεχνικά και έχει τις γνώσεις και θέλει να τις μεταφέρει και δεν τις κρατάει κρυμμένες για να κάνει κανα σέρβις στο μαγαζί του, γιατί να μην το κάνει;
Αν θέλει κάποιος να προβάλει βίντεο από τα μακρυνά του ταξίδια με ποδήλατο, γιατί να μην το κάνει;
Αν θέλει κάποιος να πιέσει ή να συζητήσει με την ή τον εκάστοτε Περιφεριάρχη,  γιατί να μην το κάνει; 
Αν θέλει κάποιος να έχει τυφλή εμπιστοσύνη στο τι του δίνεται από το εκάστοτε κράτος χωρίς να διαμαρτύρεται σε τίποτα και χωρίς να διεκδικεί γιατί όλα αυτά είναι μπούρδες και γκρίνια και γιατί όλα πιστεύει ότι είναι ατομική ευθύνη και αν είναι καλός και κάθεται στ' αυγά του, θα αταμειφθεί από το κράτος, τον θεό ή τον διευθυντή του με μπόνους, γιατί να μην το κάνει;
Αν θέλει κάποιος να προσδεθεί στο άρμα κάποιου καθηγητή που έγινε πρόσφατα γενικός γραμματέας ή δεν ξέρω γω τι έγινε, και έχει καλές προθέσεις  και υπόσχεται ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΥΣ ποδηλατόδρομους παρεα με τον εκάστοτε Δήμαρχο και τον εκάστοτε Υπουργό, γιατί να μην το κάνει;
Αν θέλει κάποιος και μπορεί να ασχολείται με την αθλητική ή -πόσω μάλλον- με την αγωνιστική ποδηλασία και μόνο, και όλα τα άλλα του φαίνονται απλές οδοντόπαστες για παιδάκια, γιατί να μην το κάνει;
Αν κάποιος είναι παιδάκι και θέλει  -και μπορεί-  να κάνει γύρω γύρω το τετράγωνο γιατί να μην το κάνει; Μπορεί όμως να το κάνει με ασφάλεια παντού;
Αν κάποιος θέλει -και μπορεί- να πάει στη λαϊκή ή την εκκλησία ή το σούπερ μάρκετ με το στεπθρού του και το καλαθάκι για τα ψώνια, γιατί να μην το κάνει; Μπορεί να το κάνει όμως με ασφάλεια παντού;
Αν θέλει κάποιος - και μπορεί - να πηγαίνει κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα ή όποτε του τη βαρέσει βρε αδελφέ, με το ποδήλατο στη δουλειά του (και βρίσκει και που να το δένει - και ξέρει και πως-  για να μην του το βουτήξουν), γιατί να μην το κάνει;

Ε σε αυτά τα τελευταία τρία "και μπορεί" υπάρχει πρόβλημα για τους αμάθητους, για τους καινούργιους, για τους πιο αδύναμους, για τους λιγότερο "με το μαχαίρι στα δόντια" αστικούς ή wannabe αστικούς ποδηλάτες.
Γι αυτό χρειάζονται οι ποδηλατόδρομοι.
Δεν χρειάζονται για το τσαμπιόνι που κάνει δύο Σούνια την ημέρα διπλή.
Ούτε για τον φιξα της wolt. 

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

Axx ποσα αθωα και ρομαντικα το βλεπεις. Καλα θα ηταν να ηταν ετσι αλλα.....

Θα σου αναλυσω μονο ενα απο αυτα αλλα θα αρχισεις να καταλαβαινειςοτι δεν ειναι ολα τοσο αθωα (μερικες φορες απορω πως υπαρχουν τοσα σεναρια συνομοσιας και δεν βλεπουμε τα απλα που ειναι μπροστα μας)

didotou wrote:
Αν θέλει κάποιος να γίνει πρόεδρος σε έναν σύλλογο αστικής, χωριάτκης ή νησιωτικής ποδηλασίας, που ιδρύει επί τούτου, γιατί να μην το κάνει;
οταν ηδη υπαρχει καποιος συλογος, ομαδα ή οτιδηποτε αλλο το να δημιουργηθει ενας καινουργιος συλογος ή οτιδηποτε αλλο απλα θα μειωσει την δυναμη της ηδη υπαρχουσας ομαδας δλδ ο κοσμοςπου υπαρχει σε μια ομαδα θα μοιραστει σε δυο. Εννοειται οτι μοιραζοντας τον κοσμο μοιραζεται και η επιροη που εχει αυτη η ομαδα. Αρα δημιουργωντας μια καινουργια ομαδα κανεις τελικα περισσοτερο κακο παρα καλο αφου διασπας το μετωπο που ηδη υπαρχει. Εκτος απο αυτο (αυτο το εχουμε δει στο Πειραια που ηταν η πρωτη προσπαθεια που ξερω απο συλογο αστικης ποδηλασιας) σπερνωντας "διχωνια" με τις δυο (ή και περισσοτερες ομαδες) τελικα καταστρεφεις και τις δυο ομαδες. Στον Πειραια πχ οταν η ομαδα αυτη ξεκινησε να αποκτα δυναμη ηθελαν να ηγηθουν ανθρωποι που τους ενδιεφερε μονο το προσωπικο τους συμφερον (πολιτικες βλεψεις στην συγκεκριμενη περιπτωση) και οι οποιοι λιγη σχεση ειχαν με την ποδηλασια. Τελικα διασπαστηκαν σε τρεις ομαδες και χαθηκαν και οι τρεις. Σκεψου λιγο παραπανω και την χρονικη στιγμη που ολοι ηθελαν να "προσφερουν" (σαν προεδροι ομως δλδ να προσφερω αλλα μονο εαν ειμαι εγω αρχηγος) οταν ακουστηκαν πολλα για επιδοτησεις για την αστικη ποδηλασια και ολες αυτες οι "προσπαθειες" χαθηκαν οταν στερεψαν τα χρηματα. Υπαρχουν βεβαια και ειλικρινεις προσπαθειες αλλα χανονται μεσα σε ολες τις αλλες. Υπαρχει πολυ παρασκηνιο σε τετοια πραγματα και μην το βλεπεις τοσο απλα.

Για τα υπολοιπα που ειπες να πω και κατι αλλο γιατι μου ακουστηκε καπως. Εγω (μιλαω προσωπικα για εμενα) εχω δειξει σε αρκετους και εχω παρει και αρκετους απο το χερακι για να τους δειξω πως να βγουν με το ποδηλατο στον δρομο. Ξερω και πολλους αλλους που εχουν κανει το ιδιο. Δεν θα ελεγα παρα πολλους αλλα αρκετους. Και σε καμμια περιπτωση δεν το θεωρω σωστο να πληρωθει καποιος για αυτο (αυτο μου ξενισε πολυ οταν το ανεφερες) και με κανενα τροπο. Το οτι δεν ξερεις για αυτο ειναι επειδη δεν υπαρχει καμμια αναγκη προβολης και διαφιμησης αυτης της κινησης αφου ειναι σαν να λεμε απο φιλο σε φιλο. Οταν διαφημιστει αυτη η κινηση ειναι που πρεπει να κοιταξεις και δευτερη φορα.

Συνεχιζω να πιστευω οτι οι ποδηλατοδρομοι που εχουμε τουλαχιστον εδω ειναι μονο για βολτα κια οχι για μετακινηση. Οταν μιλαμε για μετακινηση η θεση ειναι στον δρομο. 

ilias
Απών/απούσα

Καλημέρα

ανέβασα φωτογραφίες από τη χθεσινή βόλτα στην Ηλιούπολη.

Προς αποφυγίν σχολίων, στις δύο κάτω κλείνουμε όλο τον δρόμο, επειδή είναι δίπλα στο ρέμα της Πικροδάφνης και είναι άδειος από αυτοκίνητα.

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

Axx σ' ευχαριστώ για τα τόσο καλά σου λόγια φίλε kktsol.
Τι ωραίο να σε θεωρούν ρομαντικό και αθώο και όχι πεζό και πονηρό.give rose
...
Είμαι σίγουρος ότι το εννοείς και δεν το έγραψες ειρωνικά για να με πεις εκτός πραγματικότητας και χαζό.(για να μην πω τίποτα πιο χοντρό και χαλάσουμε το κλίμα συναίνεσης και ομόνοιας που επικρατεί και περάσουμε στη διχόνοια). smile
Όπως και να το είπες πάντως, θενκς. Μ' αρέσει να είμαι το "ρομαντικός" και το "αθώος". Τον άλλο ρόλο τον αφήνω σε καταλληλότερα / ικανότερα / πιο pro χέρια.
...
Σ' ευχαριστώ επίσης που μου ανέλυσες μονο ενα απο αυτα και άρχισα να καταλαβαινω οτι δεν ειναι ολα τοσο αθωα (παρόλο που μερικες φορες απορείς πως υπαρχουν τοσα σεναρια συνομοσιας και δεν βλεπουμε τα απλα που ειναι μπροστα μας)
Φαντάζομαι ότι σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνούμε, οπότε ΤΕΛΕΙΑ!
...
Θεωρώ πάντως ότι η κατάλληλη μέθοδος είναι να μην την πέφτουμε στους ανθρώπους που προσπαθούν και διαμαρτύρονται, διεκδικούν αλλά ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΝΑ ΑΝΘΗΣΟΥΝ!  (Ούτε είμαι κατά αυτών που κάνουν αγιασμούς ή πάνε και βοηθάνε τον κύριο Γενικό ή πηγαινοέρχονται στο Σούνιο για προπόνηση και μόνο και στην πόλη κατεβαίνουνε με SUV).
...
Μην μπερδεύεστε όμως με ΜΠΟΥΡΔΕΣ.
Το πρόβλημα δεν είναι οι 17 νοματαίοι που πήγανε μια βολτίτσα στον Πειραιά και ανοίξανε και ένα πλαστικό που έγραφε εκεί πέρα τρία πράγματα.
Το πρόβλημα είναι η αγία τριάδα της ΓΚΑΟΥ συγκοινωνιολογίας
-Ασύδωτα Ι.Χ.
-Ασύδωτα Ταξί
-Ασύδωτα Φορτηγά

Και οι τέσσερεις ευαγγελιστές της ΓΚΑΟΥ πολεοδομίας:
-Ελεύθερο πάρκινγκ παντού
-Παράνομη και πλημμελώς αστυνομευόμενη παράνομη στάθμευση όπυ αυτή απαγορεύεται ή απαιτείται αντίτιμο, ακόμη και στην Πανεπιστημίου 37 μπροστά στο Υπουργείο Οικονομικών!
-Τραπεζοκαθίσμα παντού
-Χρήσης γης που επιτρέπουν την δημιουργία χώρων στάθμευσης σε οικόπεδα κατεδαφισμέων κτιρίων στο κέντρο τηςπόλης.
...
(Να και μια ωραία ρομαντική και αθώα φωτό: Ένα ρομαντικό γατάκι κρατάει αγκαλίτσα ένα αθώο παπί, τρομαγμένα και τα δύο, τα καημένα, από την πεζή και πονηρή πραγματικότητα, που τα κυνηγάει να τα φάει).


 

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

Δεν το ειπα καθολου ειρωνικα. Αν και εχω την εντυπωση οτι ειρωνικο ηταν το δικο σου σχολιο προς εμενα. Δεν τρεχει τιποτα.

Αλλα για να θεσω καλυτερα την θεση μου. Δεν την πεφτω σε ανθρώπους που προσπαθούν και διαμαρτύρονται, διεκδικούν αλλα θεωρω οτι εαν θελουμε να διεκδικησουμε κατι πρεπει να ξερουμε τι διεκδικουμε και ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να το διεκδικησουμε. Το να βγω μονος μου και να φωναζω οτι θελω εγω και να διεκδικω οτι θελω εγω το πιο πιθανο ειναι να με περασουν για τον τρελο του χωριου και εννοειται οτι δεν θα καταφερω τιποτα.

Εννοειται οτι δεν συμφωνω και με ολα τα αλλα απλα για να τα αναλυσω ολα θελω βιβλιο. Και βεβαια οτι δεν συμφωνω εγω δεν λεει και τιποτα. Εγω μια ζωη παραξενος ειμαι. 

Αν και νομιζω οτι το προβλημα δεν ειναι η τριαδα που εγραψες

Το πρόβλημα είναι η αγία τριάδα της ΓΚΑΟΥ συγκοινωνιολογίας
-Ασύδωτα Ι.Χ.
-Ασύδωτα Ταξί
-Ασύδωτα Φορτηγά

Το προβλημα ειναι οι ασυδωτοι ανθρωποι και οχι το οχημα. Μεγαλη συζητηση ομως.