Να βγάλουμε έξω τα παιδιά! - 3η χρονιά - Κυριακή 18/6, απόγευμα, 89 ΔΣ Αθηνών(;;;;)

57 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Tasos
Απών/απούσα

Καλά να είμαστε, έχω σκοπό να το κάνω και φέτος (2016-17) το πρόγραμμα. Σκέφτομαι κιόλας να το αναβαθμίσω, βάζοντας κι άλλα σχολεία στο παιχνίδι, μια και υπηρετώ σε τρία αυτή τη χρονιά (βλέπε μνημόνιο στην παιδεία). Λέω λοιπόν για μια πρώτη βόλτα μέσα στο Νοέμβρη, πιθανόν για Κυριακή 6/11. Υπάρχουν διαθεσιμότητες; Για όσους δε γνωρίζουν, μπορούν να ρίξουν μια ματιά στο περισινό πρόγραμμα εδώ

ΣυνημμένοΜέγεθος
Image icon prosygkentrosi.jpg81.79 KB
Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

Αν δεν προκύψει κάτι αναπάντεχο, εγω μέσα.

aldro
Απών/απούσα

Mάλλον θα μπορέσω κι εγώ.

κωστάνζα
Εικόνα κωστάνζα
Απών/απούσα

και με την καρδιά συμμετέχω κι γώ

scarpedico
Εικόνα scarpedico
Απών/απούσα

Εαν δεν αλλάξει κάτι πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω .Στείλτε και ενα πμ εαν είναι εύκολο (φλερτάρω με αλτσχάιμερ )

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

+εγώ, αν όλα καλά όπως τώρα!

bp
Εικόνα bp
Απών/απούσα

Μαζί σας κι εγώ...

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

Δεν ξερω αν γνωριζετε που μπλεκετε οσοι δηλωνετε πρωτη φορα συμμετοχη, αλλα ο κυριος Τασος, παραλληλα με εδω, τοιχοκολλαει σε τρια δημοτικα ανακοινωσεις ποδηλατοβολτας με τιτλο "να βγαλουμε εξω τους μεγαλους" γι αυτο να ειστε προετοιμασμενοι για δυσκολες καταστασεις!

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

το σχόλιο scrabler!

κατά βάση εμένα με βγάζουν βόλτα τα σχολεία...

κι επειδή παιδιά δεν έχω ειδικά να πηγαίνουν και σχολείο...

ε, προσφέρω στον μεγαλοπρεπή εαυτό μου αυτή την μοναδική εμπειρία...

και ευγνωμονώ τον κ. Τάσο!

Μπράβο κ. Τάσο! που μας βγάζετε βόλτα! και ειδικά πρωινή ώρα που είναι η καλύτερή μου, γιατί όλοι οι άλλοι ξημερώνονται, πράγμα που εγώ δεν μπορώ γιατί όντας στο πήκ της ανάπτυξής μου θέλω τον καλό μου ύπνο...

Μπράβο! Μπράβο κ. Τάσο!

Α, επίσης ξέρετε μ’ αρέσει να με προσφωνούν Κυρία Τάδε, στις άλλες βόλτες δεν έχεις αυτή την ευκαιρία...και να σου μιλούν και στον πληθυντικό...αυτό το τελευταίο πού το βάζει κανείς...

αυτοί οι υπέροχοι κώδικες συμπεριφοράς...που έχουν εκλείψει κι όλοι είμαστε ίσοι...ε, εδώ δεν είμαστε ούλοι ίσοι...σ’ αυτή τη βόλτα αποκτάμε όλοι μίαν αίγλη...ο κ. Τάσος να είναι καλά!

BookLuv
Εικόνα BookLuv
Απών/απούσα

...αφού πρόκειται για δημοτικό σχολείο.
Πες μας ακριβώς το σημείο και την ώρα εκκίνησης
και τι ακριβώς μπορούμε να προσφέρουμε με την παρουσία μας.
Η μόνη ανάλογη εμπειρία είναι μια κυριακάτικη βόλτα
με τους προσκόπους του Περισσού, όπου βρίσκεται το σχολείο μου.
Η οργάνωση ήταν εξαιρετική, συμμετείχαν και αρκετοί γονείς.
Καλή μου Βαγγελιώ, τα παιδάκια πάντα μας προσφωνούν ''κυρία'',
ακόμα και την ώρα που μας βγάζουν την ψυχή μέσα στην τάξη...

Amsterdam
Απών/απούσα

Στη διάθεσή σας!

Tasos
Απών/απούσα

Πολύ χαίρομαι για την άμεση και τόσο θετική ανταπόκρισή σας! Το σχολείο είναι το 89 ΔΣ Αθηνών στο Ν. Κόσμο. Πέρυσι συμμετείχαν γύρω στα 20 παιδιά της 5ης και 6ης τάξης, καμιά δεκαριά ενήλικοι (γονείς, δάσκαλοι, ποδηλάτες) καθώς κι ένα αυτοκίνητο. Οι βόλτες ήταν αρκετά μακρινές, πχ μέχρι Φάληρο, και διαρκούσαν 3-4 ώρες.

Αυτό το μοντέλο θα ακολουθήσω και φέτος. Πέρα από την παρουσία σας στις βόλτες θα ήθελα να ακούσω και τη γνώμη σας για το αν το θεωρείτε εφικτό και λειτουργικό να συμμετέχουν και περισσότερα παιδιά σε αυτές, τουλάχιστον στην ΠΠ. Επίσης, είμαι ανοικτός σε προτάσεις για νέες διαδρομές.

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

Μια εναλλακτική διαδρομή που μπορεις να λάβεις υπόψη είναι αυτή:
https://drive.google.com/open?id=1AhOOPFyio13q0F5ZtYhL1O4hgCg&usp=sharing

Ουσιαστικά πάει απο παράδρομους ν κοσμου, ν σμυρνης, π φαλήρου, καταλήγει στο νιαρχο κι επιστρεφει απο το ποδηλατόδρομο για να μην ακολουθείται μονιμα ο ποδηλατόδρομος και βαριουνται. Περιέχει περιπέτεια (δημοσιος δρόμος, περασμα της πεζογεφυρας στη Λαγουμιτζη, πλ νεας σμυρνης για ποζεριες στα λοιπα πιτσιρικια), ήπιοι δρόμοι συνηθως κατηφορικοι με ελαχιστα σημεια κινδυνου ενω προτεινεται για το "πηγαινε" ώστε να είναι ξεκουραστα και μετα να γυρισουμε ήσυχα απο τον ποδηλατόδρομο.

Μειονεκτημα πως αυτοκινητο μπορει να μας ακολουθησει αφοτου βγουμε απο τη πλ ν σμυρνης μεχρι το φαληρο μιας και μετα ειναι ο ποδηλατόδρομος ενω πριν θα μας καθυστερησει. Στα παρκο του νιαρχου εχει άπλα για πολλα αλλα θελει προσοχη μη χαθει κανας πιτσιρικας.

Επιστροφη γνωστη μεχρι κουκακι (υπάρχει κι εναλλακτικη απο πετραλωνα) και μετα απο την παραλληλο της φρατζη που 'ναι σχεδον ισιωμα με μηδενικη κινηση και μας βγαζει στη διασταυρωση όπου με λιγη προσοχη θα μπουμε στον παραδρομο της ελευθεροτυπιας.

Εαν την σκεφτεις και θες να τη κανουμε μια γρηγορη δοκιμαστικα διατιθεμαι.
Όσο για περισσότερα παιδια δεν υπάρχει πρόβλημα αν είμαστε κάμποσα άτομα.
Τέλος η ενσταση μου ειναι για το χρόνο γιατι θυμαμαι περσι που υπηρχε ώρα επιστροφης στη 1 είμασταν λιγο με τη ψυχη στο στομα. Είτε πρεπει να ξεκιναμε νωριτερα (δεν το κοβω πολυ ευκολο αυτό) ή πιθανά πρέπει να το αυξησεις καμια ωρα για να ειμαστε πιο χαλαροι και να αντιμετωπιζουμε πιο ευκολα τα απροοπτα.

Tasos
Απών/απούσα

Δυστυχώς δε μπορεί να γίνει αυτή την Κυριακή. Θα ειδοποιήσω εγκαίρως για το πότε θα γίνει.

@scrabler: Πολύ ωραία μου φαίνεται, ευχαριστώ. Θα μιλήσουμε για να τη δοκιμάσουμε μαζί...

Tasos
Απών/απούσα

και είναι πολύ ωραία! Περνάμε από πλατείες, γέφυρες, πεζόδρομους και ποδηλατόδρομους, τα παιδιά θα μουρλαθούν!

Οπότε... ΚΥΡΙΑΚΗ 19/3 στις 10:00, στο 89 ΔΣ Αθηνών

Όποια/ος μπορεί να βοηθήσει, δεκτή/ός...

Α, πέρυσι είχαμε περάσει τέλεια!

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

Έχω ένα νέο μωρό στο σπίτι, κάπως δυναμικό! Ελπίζω μέχρι τότε να έχει πειστεί για τις προθέσεις μου και να μην έχει ανασφάλεια όπως τώρα που κλαίει μόλις με χάσει...θα είμαι μαζί σας φυσικά...

airpeace79
Εικόνα airpeace79
Απών/απούσα

...........................στις 19 του Μάρτη.
(Θα σας πουλήσω μόνο για 30 αργύρια δηλ.αν χρειαστεί να δουλέψω ρεπό)

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

για να δούμε....
σε 1η φάση, αν είναι εύκολο βάλτε χάρτη / διεύθυνση του σχολείου και διαδρομή, α και εκτιμόμενη διάρκεια.
Επίσης, όταν λέμε 10.00 .... τι ώρα ξεκινάμε?
Θα το ήθελα πολύ, .... και καιρού επιτρέποντος....
... για να δούμε..

ilias
Απών/απούσα

Αν μπορέσουμε θα έρθουμε κι εμείς

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

Πάμε γερά!

gts2013
Εικόνα gts2013
Απών/απούσα

Ελπίζω εφέτος να μην σας πουλήσω όπως πέρυσι.
Μακάρι να έλθει και η κόρη μου, που τελευταία κάνει νούμερα, ότι -λέει- μεγάλωσε για ποδήλατο, μια και πάει πρώτη γυμνασίου.

scarpedico
Εικόνα scarpedico
Απών/απούσα

πείτε διαδρομή κτλπ γιατι κάποιοι έχουμε και γόνατο μουσικό όργανο και μας εχει ο γιατρός στην αποχή κανα 2μηνο.

Να δούμε εαν βγαίνει το εγκλημα :)

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

Βγαίνει Χ_Α_Λ_Α_Ρ_Α
Φανταστείτε πως αρκετά παιδιά έχουν ΒΜΧ.
Η διαδρομή δεν είναι οριστική αλλά μια ιδέα είναι αυτή
https://tinyurl.com/kids-rulez

Χρειάζεται πάντως λίγος ακόμα κόσμος να έρθει support γι αυτό, όποιος μπορει ας κατέβει.

Columbus discov...
Εικόνα Columbus discovers Cro-moly
Απών/απούσα

...να μας πλακωσει μεχρι τοτε, θα ειμαι κι εγω εκει.
Τα παιδια ειναι το μελλον, κι ο αγωνας του Τασου να βγαλει τα παιδια βολτα με το ποδηλατο στην πολη, μυωντας τα κι εξοικειωνοντας τα με το ποδηλατο, αξιζει συγχαρητηρια.
Απο οτι φαινεται, η βολτα αυτη θα ειναι η πολυπληθεστερη μεχρι τωρα, οποτε οποιοι μπορουν να συμετασχουν θα βοηθησουν ποικιλοτροπως.
Και με την απλη παρουσια τους, ωστε να δουν τα παιδια οτι υπαρχει κοσμος που κανει ποδηλατο και ειναι στο πλαϊ τους στα πρωτα τους ποδηλατικα βηματα στην πολη, αλλα και για να βοηθησει οπου χρειαστει (κλεισιμο διασταυρωσεων, κλπ).
Επισης οσοι το κατεχουν, ας φερουν κι ενα πολυεργαλειο η καποια εργαλειακια που πιθανως χρειαστουν για μικροεπισκευες η ρυθμισεις της στιγμης.

bp
Εικόνα bp
Απών/απούσα

Λυπάμαι -μια μένα- επειδή πολύ θα το ήθελα, αλλά την συγκεκριμένη
ημερομηνία δυστυχώς έχω κόλλημα. Ίσως την επόμενη φορά...
Εύχομαι να περάσετε όμορφα.

ilias
Απών/απούσα

Είναι πράγματι τόσο μεγάλη όσο την δείχνει ο scrabler? Για ένα παιδί δευτέρας δημοτικού υπάρχει κάποια εναλλακτική; Μπορούμε βέβαια να σας αφήσουμε σε κάποιον σταθμό του μετρό.

Laou Laou
Εικόνα Laou Laou
Απών/απούσα

Η διαδρομή του ημιμαραθωνιου δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζει την διαδρομή σας αλλά το γεγονός πως το κέντρο θα κλείσει για 4 ώρες λογικά θα επιβαρύνει την κυκλοφορία περιμετρικά.
1)οι πολίτες να είναι ενημερωμένοι και να αποφύγουν τις μετακινήσεις με ΙΧ (πολύ δύσκολο)-ωραία βόλτα.
2)οι πολίτες θα μποτιλιάριστουν πέριξ του κέντρου με αποτέλεσμα να είναι πολύ νευρικοί.-πολύ προσοχή.

Tasos
Απών/απούσα

Λοιπόν...
- Scrabler, αν ευκαιρείς, σβήσε το κομάτι της διαδρομής από τη Διονυσίου Αρεοπαγίτου. Θα πάμε από Πετράλωνα. Επίσης, μέσα από την πλ. Ν. Σμύρνης και από το άλλο φανάρι στην παραλιακή (όχι αυτό που περάσαμε εμείς).
- Laou laou: Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Δε θα έχουμε πρόβλημα καθώς δεν περνάμε από εκεί. Και φυσικά, αν ψήνεσαι να έρθεις, είσαι ευπρόσδεκτος.
- Ilia: Θα πηγαίνουμε πολύ αργά, έτσι κι αλλιώς. Μπορεί να έρθεις μέχρι το Νιάρχο και μετά να επιστρέψετε με ηλεκτρικό

Η προσπάθεια είναι συλλογική, γιαυτό και αξίζει να γίνει κεντρική εκδήλωση των Ποδηλατ-ισσ-ών! Κι επειδή όλες οι καλές ιδέες ξεκίνησαν από εδώ -για να μην ξεχνιόμαστε -, είμαι σίγουρος ότι στο προσεχές μέλλον θα ακολουθήσουν κι άλλοι.

scarpedico
Εικόνα scarpedico
Απών/απούσα

Ωρα πείτε και που θα βρεθούμε ( οτι έλεγε και στο προηγούμενο ? )

να φέρω ανακλαστικό ? θέλουμε τίποτα αλλο ?
Εαν θυμιθώ θα φέρω κ κάμερα

Tasos
Απών/απούσα

θα έχω κι εγώ. Αλλά όποιος έχει ας το φοράει.

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα
contact