Από το Μόναχο στη Μπρατισλάβα

10 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
antsoar
Εικόνα antsoar
Απών/απούσα

Καλώς σας βρίσκω και πάλι. 

Τέλος Ιουνίου φεύγω για το δεύτερο μου ποδηλατικό ταξίδι. Ουσιαστικά πρόκειτε για την διάσχηση της Αυστρίας μέσω δυο ποδηλατικών διαδρομών, το Tauern cycle trail που ξεκινάει από τους καταράκτες στο Krimml και το Danube cycle path που ακολουθεί την διαδρομμή του Δούναβη μέχρι την Βιέννη και από εκεί στην Μπρατισλάβα. 

Θα έχω 10 ημέρες από την στιγμή που θα φτάσω στο Μόναχο μέχρι την πτήση της επιστροφής από Μπρατισλάβα. Χοντρικά κάπου 800 ποδηλατικά χλμ.

Μιας και βλέπω ότι αρκετοί κάνουν ποδηλατικά ταξίδια, αλλά και επειδή έχουμε αρκετούς που πια ζουν έξω, υπάρχει κάποιος που έχει κάνει κάποιο κομμάτι; Γενικότερα ως προς την Αυστρία; Είναι κάτι που θα έπρεπε να βάλω στο πρόγραμμα; 

Για ακόμη μια φορά θα φύγω χωρίς να νιώθω ότι έχω δουλέψει σωστά την φυσική κατάσταση. Πάνω που είχα βρει ρυθμό, έμπλεξα με ένα καφέ και δουλεύω αμέτρητες ώρες. Ότι πρόλαβα να σώσω τους δυο τελευταίους μήνες! Όποια συμβουλή, προτροπή δεκτή 

 

 

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
5
Μέση αξιολόγηση: 5 (6 ψήφοι)
κωστάνζα
Εικόνα κωστάνζα
Απών/απούσα

Να πας με το καλό, να σου κάνει χαρά η ποδηλασία.

Καλό ταξείδι.

Σας εύχομαι κάθε καλό

antsoar
Εικόνα antsoar
Απών/απούσα

Τελικά το ταξίδι έγινε, όλα πήγαν καλά. 10 μέρες διάρκεια, περίπου 800χλμ, μόλις μπορέσω θα γράψω λίγα λόγια για την όλη εμειρία. 

 

 

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

ΩΡΑΙΟΣ!

Πολλα όμορφα τοπία θα είδαν τα ματια σου.
Αν κ στο θέμα σου δεν υπήρχε και πολλή ανταπόκριση, όταν μπορέσεις γραψε τις εμπειρίες, το ποδήλατο, τον εξοπλισμό, το προγραμμά σου και φωτό.
Κάποιοι ταξιδεύουμε μαζί με σας που ταξιδεύετε

 

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Άσε Roul, το θέμα είναι "όνειρο", απλά οι περισσότεροι μάλλον το διαβάζουν στο "απέναντι" ποδηλατικό φόρουμ.... [γιαυτό δεν έχει πολύ κίνηση εδώ]

Άσε.... αρρώστια.... ζήλια.... μας έχει ρίξει στα πατώματα..... sad

ΑΑΑχχχχχ......

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

αχα.οκεικ. θα κανει καποια στιγμη κοπι πέιστ να το διαβάσουμε κ οι εδω

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

Ωραίο ταξίδι έκανες! Εκανα τον κόπο και το διάβασα στο "απέναντι φόρουμ" - μου άρεσε η περιγραφή σου και ωραίες χαρακτηριστικές εικόνες! Εχω σκοπό να πάω του χρόνου στο ίδιο Eurovelo αλλά να ξεκινήσω ακριβώς από εκεί που σταμάτησες, δηλαδή από Μπρατισλάβα (ή από Βουδαπέστη για λιγότερα χλμ) και να το πάω εως το τέλος στη Μαύρη θάλασσα, Ουσιαστικά με ενδιαφέρει ο Δούναβης αυτό το υπέροχο ποτάμι και ελπίζω να βολέψουν οι χρόνοι και τα αεροδρόμια ώστε να μπορέσω να το κάνω. Τον Μάιο είχα ποδηλατήσει με 2 φίλους από Πράγα παράλληλα με τον Μολδάβα, τον Ελβα ,περνώντας απο Λειψία και Δρέσδη ως το Βερολίνο, συν τον πολύ ενδιαφέροντα γύρο στα ίχνη του τείχους που χώριζε το δυτικό τμήμα της πόλης από την DDR. (ελεύθερο camping, οργανωμένο camping, https://www.warmshowers.org/ (αν δεν το ξέρεις μάθε το , είναι πολύ χρήσιμο και ενδιαφέρον), και φίλοι). Θα σου συνιστούσα αυτή τη διαδρομή μια και βλέπω οτι σου αρέσουν τέτοια τοπία που είναι και γεμάτα με ιστορία και γεγονότα κοντινών μας εποχών. Αν σου είναι εύκολο κάνε ένα αντίγραφο των κειμένων και φωτογραφιών σου κι εδώ, καλό είναι να εμπνέεται ο κόσμος έστω και αυτοί οι λίγοι πλέον....

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

lyhadj wrote:

Ωραίο ταξίδι έκανες! Εκανα τον κόπο και το διάβασα στο "απέναντι φόρουμ" - μου άρεσε η περιγραφή σου και ωραίες χαρακτηριστικές εικόνες! Εχω σκοπό να πάω του χρόνου στο ίδιο Eurovelo αλλά να ξεκινήσω ακριβώς από εκεί που σταμάτησες, δηλαδή από Μπρατισλάβα (ή από Βουδαπέστη για λιγότερα χλμ) και να το πάω εως το τέλος στη Μαύρη θάλασσα, Ουσιαστικά με ενδιαφέρει ο Δούναβης αυτό το υπέροχο ποτάμι και ελπίζω να βολέψουν οι χρόνοι και τα αεροδρόμια ώστε να μπορέσω να το κάνω. Τον Μάιο είχα ποδηλατήσει με 2 φίλους από Πράγα παράλληλα με τον Μολδάβα, τον Ελβα ,περνώντας απο Λειψία και Δρέσδη ως το Βερολίνο, συν τον πολύ ενδιαφέροντα γύρο στα ίχνη του τείχους που χώριζε το δυτικό τμήμα της πόλης από την DDR. (ελεύθερο camping, οργανωμένο camping, https://www.warmshowers.org/ (αν δεν το ξέρεις μάθε το , είναι πολύ χρήσιμο και ενδιαφέρον), και φίλοι). Θα σου συνιστούσα αυτή τη διαδρομή μια και βλέπω οτι σου αρέσουν τέτοια τοπία που είναι και γεμάτα με ιστορία και γεγονότα κοντινών μας εποχών. Αν σου είναι εύκολο κάνε ένα αντίγραφο των κειμένων και φωτογραφιών σου κι εδώ, καλό είναι να εμπνέεται ο κόσμος έστω και αυτοί οι λίγοι πλέον....

και το δικό σου τόπικ που ειναι να τα δουμε αυτα?

antsoar
Εικόνα antsoar
Απών/απούσα

Παιδιά συγνώμη, είδα ότι δεν υπήρξε απάντηση και θεώρησα ότι δεν το παρακολούθησε κάποιος.

Αυτές τις μέρες μόλις μπορέσω θα ανεβάσω το ταξίδι και εδώ.

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

antsoar wrote:
Παιδιά συγνώμη, είδα ότι δεν υπήρξε απάντηση και θεώρησα ότι δεν το παρακολούθησε κάποιος. Αυτές τις μέρες μόλις μπορέσω θα ανεβάσω το ταξίδι και εδώ.

Τα δίκια σου έχεις....

Απλά, κάποτε, πριν κάμποσα χρόνια....τούτο δω ήταν το κατ'εξοχήν ελληνικό ποδηλατικό φόρουμ (μαζί και με την ιστοσελίδα των ΦίλωνΤουΠοδηλάτου) για ταξίδια_μακρυνά_ως_την_Τζαμάικα.... κλπ κλπ smoke

.... πλέον.... κλαψ-λυγμ-θλιψ.... pumping