Αγορά καινούργιου ποδηλάτου και προβλήματα

38 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
s-p3ci4L-K
Εικόνα s-p3ci4L-K
Απών/απούσα

Αν ειναι εκει το προβλημα τοτε δε μιλαμε για προβλημα ντεραγιε, εκτος εαν ο ποδηλατας του ειναι τοσο στοκος, σορρυ α

Εκει μιλαμε ή για λαθος ρυθμισμα στην αλυσιδα πισω και γλυφει τα γρταναζια αρα θελει λιγο ρεγουλαρισμα.

Ή να μη το χει δεσει σωστα;

Να ναι στραβός ο δίσκος;

 

Ilias.gr
Απών/απούσα

Ναι ακριβώς αυτό εννοώ.

Νομίζα ότι ο μεγαλύτερος είναι ο νούμερο 1 και ο μικρότερος ο 9.

Αν ισχύει το αντίθετο ζητάω συγνώμη για τη σύγχυση.

Πάντως όταν είναι ο μεγάλος δίσκος μπροστά και έχω τους μεγάλους δίσκους πίσω τότε είναι διαγώνια η αλυσίδα αλλά δεν έχω πρόβλημα σε αυτές τις αλλαγές

Όταν έχω πάλι το μεγάλο μπροστά και τους μικρούς πίσω τότε είναι σχεδόν σε ευθεία η αλυσίδα και τότε έχω το πρόβλημα στις αλλαγές

dhiotis
Απών/απούσα

Ηλία, θάθελα να δοκιμάσεις κάτι, όποτε σου δωθεί η ευκαιρία, και θέλεις φυσικά  !

Την ώρα που θα ακούσεις τον θόρυβο, ελάφρυνε κατά πολυ την πίεση που ασκεις στα πετάλια, και πες μας εαν συνεχίζει ο θόρυβος.

*Προτίμησε μια φλατ ευθεία για τις δοκιμές σου

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

Ilias.gr wrote:
1o ποστ:

1. Μετα τα 20χλμ την ώρα έβγαινε ένας θόρυβος από τον μπροστινό τροχό. .....///....Μετά από πολλές δοκιμές ευτυχώς το θέμα λύθηκε. Μου είπαν ότι έφταιγε η βίδα από τη βαλβίδα. Δεν ήταν καλά σφιγμένη και συντόνιζε μετά τα 20 χλμ.

2. Και πιο σοβαρο. Απ όταν το πήρα δεν άλλαζαν καλά οι ταχύτητες πίσω. .....///..... Μου αλλάξανε το ντεραγιε όχι όμως με το μανισιο με άλλο που ήταν ένα κλικ πιο καλό. Αφού έκανε αρκετές προσπάθειες να το ρυθμίσει το κάνει και βόλτα και μου λεει, έτοιμο. Φυσικά ήταν χειρότερο από πριν. Το έψαξαν το ξανά έψαξαν και τελικά είπαν πως δεν μπορούν να βρουν κάτι και θα το στέλνανε Αθήνα σήμερα στον αντιπρόσωπο.

2ο ποστ:

Τι μπορεί να φταιει; Οι ταχύτητες έμπαιναν καρφωτες. Σε κάθε αλλαγή πονούσε η καρδιά μου. 

...///... Όταν δοκίμασα το άλλο ποδήλατο από τη βιτρίνα παρατήρησα ότι και σε κείνο υπήρχε πρόβλημα με τις αλλαγές ταχυτήτων.  Ακριβώς το ίδιο μοντέλο

Στην αρχή μέχρι τον πέμπτο δίσκο άλλαζαν πολύ γλυκά θα έλεγα. Ούτε που καταλάβαινα ότι άλλαζε. Από κει και μετά ή αργούσε να ανεβάσει και έκανε γρ γρ όπως λες ή δεν ανέβαζε καθόλου, και  όταν άλλαζα και δεύτερη ταχύτητα τότε  άλλαζε δύο δίσκους μαζί.

Μετά την αλλαγή ντεραγιε το πρόβλημα έγινε εντονότερο. Όταν άλλαζα ταχύτητα με άκουγαν 100 πιο μακριά.

3ο ποστ:

Τελικά είχε πρόβλημα το κέντρο του πίσω τροχού. Είναι ελάττωμα όλης της σειράς μου είπε ο μάστορας και πωλητής.

Οι ταχύτητες αλλάζουν πολύ πιο γλυκά αλλά δυστυχώς δεν είναι απόλυτα ικανοποιημένος.

Πάλι στην 7,8 και 9 έχει κάποια θέματα. Φυσικά είναι πολύ λιγότερα και όχι τόσο έντονα όπως πριν.καποιες φορές κάνει γρρρ και κάποιες θα αργεί να τις αλλάξει, αλλά στο πιο χαλαρό.

4ο ποστ:

Μου δείξανε ένα κέντρο εκεί αλλά δεν είμαι σίγουρος αν ήταν από το δικό μου.

Ίσως να μου το έδειξε για να καταλάβω τι είναι.

Μου το είπαν από το μαγαζί και σέρβις ότι ήταν ελατωμματικο, είχε τζόγο είπαν. Όλη η σειρά είχε το συγκεκριμένο πρόβλημα

Έτσι είπαν.

5ο ποστ:

Όταν έχω το μεγάλο δίσκο μπροστά και πίσω πάω να βάλω την 7 ή 8 ή 9 τότε έχει το θέμα. Και όταν κατεβάζω από 9 σε 8, 7

Όλες οι άλλες μπαίνουν πολύ γλυκά χωρίς να ακούγεται το παραμικρό

Αφού ξεκαθαρίσαμε ότι 7-8-9 σημαίνει τα γρανάζια με λίγα δόντια, κοίτα να δεις τώρα:

Κατ' αρχάς το πρώτο θέμα με τον ήχο που έβγαινε από τον μπροστινό τροχό, δύσκολο να προέρχεται από συντονισμό της βίδας της βαλβίδας (!). Ποιάς βίδας; Της βίδας που σφίγγει τη βαλβίδα στο στεφάνι; Δύσκολο. Αλλά έστω. Το πιθανότερο είναι όμως να ήθελαν και τα δυο κέντρα τροχών γρασάρισμα. Όπως λένε πολύ πιο έμπειροι ποδηλάτες εδώ στο φόρουμ, πολύ συχνά τα κέντρα τροχών, ακόμα και σε πολύ ακριβότερα από το δικό σου ποδήλατα, δίνονται στον αγοραστή εντελώς ξερά από γράσο.

Το δεύτερο θέμα είναι πιο περίεργο.
Ή απλά μοιάζει να είναι ενώ μπορεί να μην είναι: Μήπως απλά πρέπει λίγο να παίξεις με τους ρεγουλατόρους που έχουν επάνω τους τα shifters στο τιμόνι σου; Καμιά φορά, την ώρα που πας βόλτα, και την ώρα που πας να αλλάξεις, στρίψε λιγάκι τους ρεγουλατόρους και μπορεί να φτιάξουν όλα.

Ilias.gr
Απών/απούσα

Νέος ποδηλάτης είμαι, θεώρησα αυτονόητο πως ότι γράφει στο λεβιέ, τέτοια ταχύτητα έχει.

Ναι, της βίδας που σφίγγει τη βαλβίδα. Και μένα μου φάνηκε περίεργο. Αλλά τι να πω; Υποτίθεται ότι είναι επαγγελματίας και ξέρει.

Αν και δεν έχω γνώσεις. Αυτό εύκολο ακούγεται. Θα σημαδέψω το σημείο που είναι τώρα ( μην το κάνω και χειρότερο ) Και θα παίξω μ αυτό.

johnny_alex
Εικόνα johnny_alex
Απών/απούσα

Ilias.gr wrote:

Έτσι για την ιστορία τώρα

Υπάρχει κάποιο ποδήλατο που με τέντωμα αλυσίδας (διαγώνια),  δουλεύει σωστά; Και αν ναι, σε τι ύψος τιμών κυμαίνονται; Στο περίπου. Μη βαρατε

 

 

Περνεις ένα S-works της ίδιας εταιρίας με ηλεκτρονική σειρά που ρυθμίζει μόνη της το chain line κατά την φάση της αλλαγής και καθάρισες. Επίσης μπορείς να πάρεις και με σειρά xx1 της Sram 1x12 με 1 δίσκο μπροστά και 12 γρανάζια πίσω και πραλίνα ξέγνιασες! Στα κοντά 6 με 10 χιλιάρικα που γα δώσεις, μπορείς να απαιτήσεις από τον πωλητή να μην ακούς κανένα θόρυβο, μη σου πω ότι μπορείς να απαιτήσεις να ακους και Βιβάλντι κατά τις αλλαγές των ταχυτήτων!

Ilias.gr
Απών/απούσα

Καλό μου ακούγεται

Αύριο πάω να το παραγγείλω. Ελπίζω να βγαίνει στο χρώμα που θέλω

Πέρα από την πλάκα. Εσύ θεωρείς φυσιολογικό να ακούγονται διάφοροι θόρυβοι σε καινούργιο ποδήλατο και σε αυτην την τιμή;

 

contact