Τιμές για κράνη τελικά μας δουλεύουν;;

5 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Kikaksotiko
Εικόνα Kikaksotiko
Απών/απούσα

 

Σήμερα έψαχνα κρανάκι γνωστής εταιρείας τύπου σκέιτ bmx που μου αρέσουν πολύ. Κρανάκι δηλαδή που δεν μοιάζει με αμύγδαλο αλλά στρογγυλό. Δε ξέρω αλλά μου αρέσουν πολύ αυτά τα κράνη είχε τύχει να δω και από κοντά ένα τέτοιο και είχα ξετρελαθεί . Αυτή η εταιρεία εντωμεταξύ έχει και τρελούτσικα σχέδια, φραουλίτσα,καρπούζι και άλλα αστεία και χαρούμενα.. Ξενέρωσα με τις τιμές 60, 70, 80 ευρώ.. Εκεί που έψαχνα λοιπόν και είχα ξενερώσει βρήκα ένα κρανάκι ίδιου στυλ και με ωραίο σχέδιο και χρώμα... Τιμή 18, 90 ευρώ.. Λέω δεν μπορεί πλάκα με κάνουν καμιά σαπίλα θα είναι ψεύτικο κλπ κλπ. Πατάω να δω μαγαζιά και το είχε ένα στο Μαρούσι. Έφυγα τρέχοντας... Δηλαδή ποδηλατώντας χαχαχα να πάω να δω τι.. πως.. είναι δυνατόν; φτάνω στο μαγαζί ρωτάω για το κρανάκι μου το δείχνουν.. . Παιδιά ήταν ίδια ποιότητα με το κράνος που είχα δει από κοντά της εταιρείας εκείνης που ήθελα . Ίδια υλικά ίδια κατασκευή. Το κέλυφος κολλημένο στο φελιζόλ όπως το άλλο καμιά μα καμία διαφορά.. Και αναρωτιέμαι εάν αντί για την μάρκα που γράφει το κρανάκι μου εάν έγραφε την άλλη μάρκα πόσα ευρώ παραπάνω θα πλήρωνα για το ίδιο μα ολόιδιο προϊόν απλά άλλο σχέδιο και χρώμα;;; έλεος 

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

...βρήκες θέμα να ανοίξεις.... Έχω τοποθετηθεί αρκετές φορές και εδώ και στο άλλο φόρουμ, σχετικά. Θεωρώ ότι οι τιμές είναι ΚΟΡΟΪΔΙΣΤΙΚΑ υψηλές, ΑΝΥΠΕΡΒΛΗΤΑ υπερβολικές και ΑΠΥΘΜΕΝΑ εξωφρενικές. [Τρίτη πρωί είναι, έτσι εκφράζομαι....sarcastic1]. Επειδή βαριέμαι να ξαναγράφω, παραθέτω εδώ κάποια αποσπάσματα από παλιότερες τοποθετήσεις μου:

[1]

Ας πάρουμε λοιπόν ένα άλλο υλικό, αυτό που φτιάχνονται τα ποδηλάτικά κράνη.
Διογκωμένη πολυστερίνη.
Απλούστατο, ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΑΤΟ, (μέχρι φτηνιάρικο μπορώ να σου πω) υλικό. Χρησιμοποιείται εδώ και πολλά χρόνια, σε πολλές εφαρμογές και παρασκευάζεται με τους τόνους.
Η ποσότητα που χρησιμοποιείται για ένα κράνος πρέπει να στοιχίζει κάτω από 10 λεπτά του ευρώ (0,10€). Πόσο κόστος να βάλω για αυτοκόλλητα και εξωτερικό κέλυφος? Πόσο για τους ιμάντες? Πόσο για το R&D? Πόσο για λοιπά κόστη?
Πόση να είναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ διαφορά κόστους ενός επώνυμου κράνους που πωλείται στα 40 ευρώ με ένα "ποιό επώνυμο" που πωλείται στα 150 ευρώ?
 

[2]

Ως αφρώδες υλικό κατασκευής για κράνη, χρησιμοποιείται η διογκωμένη πολυστερίνη. Αν ξέρεις το υλικό DOW που χρησιμοποιείται στις κατασκευές - ε αυτό.
Στην εξωτερική επιφάνει έχει ένα λεπτό στρώμα από πιο σκληρό πλαστικό, για αισθητικούς λόγους, για να κολλάνε καλά τα αυτοκόλλητα, να μπαίνουν τα γραφικά και να δίνουμε τόσα λεφτά για ΔΙΟΓΚΩΜΕΝΗ ΠΟΛΥΣΤΕΡΙΝΗ
Από περιέργεια ρωτήστε πόσο έχει το υλικό αυτό....
Άντε επειδή έχω κέφια σήμερα, να σας το πω.... λοιπόν μια "πρώτη τιμή" είναι 10,00 ευρώ το τετραγωνικό μέτρο, με πάχος 5 εκατοστά..... ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΡΑΝΗ........

 

[3] και εδώ ένα ολόκληρο λινκ, όπου κάνει κατάθεση ψυχής ο φίλος Γιάννης / doctor John:

http://www.cyclist-friends.gr/topic/45941-%CE%B7-%CE...

 

και άντε, να ξανα-ματα-επανα-γράψω τα βασικά: Στα ποδηλατικά κράνη κοιτάμε τα εξής: α) το κράνος πρέπει να κάθεται ΣΩΣΤΑ στο κεφάλι μας, να μην μας ενοχλεί, να μην μας βαραίνει, να ρυθμίζεται ως προς την περίμετρο και να έχει καλό σύστημα δεσίματος (ιμάντες, κούμπωμα), το οποίο επίσης ωφείλουμε να ρυθμίσουμε ΣΩΣΤΑ για το κεφάλι μας, (β) το φοράμε και το κουμπώνουμε ΠΑΝΤΑ (αλλιώς δεν έχει νόημα), (γ) όταν το αγοράζουμε κοιτάμε να είναι "φρέσκο"... Τα κράνη αν και δεν έχουν ημερομηνία λήξης, έχουν τυπωμένη ημερομηνία παραγωγής, καλό είναι να παίρνουμε κάποιο με φρέσκο υλικό, (δ) σε περίπτωση πτώσης, το κράνος έχει βγάλει τα λεφτά του, οπότε αν δούμε να έχει χτυπηθεί το αντικαθιστούμε. Μην περιμένετε να το δείτε ΚΟΜΜΑΤΙΑ για να το αλλάξετε. Σε πτώση που το κεφάλι ακούμπησε με φόρα κάτω, το υλικό έχει συμπιεστεί / ραγίσει / αλλοιωθεί, είναι ώρα του να αλλαχθεί. (ε) αν μιλάμε για πολύωρη χρήση, για ποδηλάτες που γράφουν δεκάδες/εκατοντάδες χλμ κάθε μέρα, ακόμα και με πολύ ήλιο - κατακαλόκαιρο, τότε έχει νόημα να επιλέξουμε κράνος με ΚΑΛΟ αερισμό, μεγάλα ανοίγματα, σχεδίαση που επιτρέπει στον αέρα να δροσίζει το κεφάλι μας.... [αυτό που αν κατάλαβα καλά επέλεξες, πρέπει να έχει το χειρότερο αερισμό ever... γενικά, τέτοια στρογγυλά κράνη - μπάλλα του μπόουλινγκ, έχουν κακό αερισμό, αλλά σχετικά καλή προστασία]. (στ) αν η λέξη "ποδηλασία" για εσάς σημαίνει "μάχη στις γκρεμίλες, στις λασπουριές και στα βράχια, παρέα με τα τσουπακάμπρας", τότε μάλλον πρέπει να σκεφτείτε την λύση full face κράνους, εκτός αν έχετε θείο γναθοχειρουργό και κουμπάρα οδοντοτεχνίτισσα....

Kikaksotiko
Εικόνα Kikaksotiko
Απών/απούσα

εκτός αν έχετε θείο γναθοχειρουργό και κουμπάρα οδοντοτεχνίτισσα.... Χαχαχαχαχα πραγματικά. Σου λέω έπαθα πλάκα μιας και είμαι καινούργια στο θέμα ποδηλατικό κράνος και άσχετη έκανα τρελή έρευνα όλη νύχτα χθες για τα κράνη και είδα αυτό που λες. Όλα είναι φτιαγμένα από το ίδιο μα το ίδιο ολόιδιο υλικό. Και συγκεκριμένα το κρανάκι που πήρα με εκείνο των 80 ευρώ που μου άρεσε δεν είχε καμία διαφορά πέρα από μια επιπλέον λεπτή στρώση πλαστικού τεχνολογία mips που λέει ότι προστατεύει τον εγκέφαλο περισσότερο γιατί επιτρέπει λέει την κίνηση σε περίπτωση πρόσκρουσης δε το κατάλαβα... αν ισχύει βέβαια διότι από ότι είδα ήταν μια στρώση της πλάκας πολύ πολύ λεπτή. Κατά τα άλλα ήταν ολόιδια κατασκευή με μαξιλαράκια μέσα για την απορρόφηση υγρασίας κλπ κλπ. Οι ιμάντες το ίδιο καλοί με σύστημα που τους συγκρατεί και ρυθμίζει κλπ κλπ. Τι να πω. Το κρανάκι μου ήταν πάμφθηνο αλλά είδα και στο εξωτερικό πχ Αγγλία τα κρανάκια είναι πάμφθηνα κάποια επώνυμα που εδώ έχουν 40 ευρώ και πάνω εκεί έχουν 20 ευρώ. Θα μου πεις γιατί συμβαίνει αυτό; εγώ σκέφτομαι ότι ίσως συμβαίνει διότι εκεί οι άνθρωποι που κάνουν ποδήλατο είναι πολύ περισσότεροι από ότι εδώ αλλιώς δεν μπορώ να το εξηγήσω.. 

Kikaksotiko
Εικόνα Kikaksotiko
Απών/απούσα

Να ρωτήσω κάτι; ποιο είναι το άλλο φόρουμ να γραφτώ; ευχαριστώ 

Kikaksotiko
Εικόνα Kikaksotiko
Απών/απούσα

Αααα και κάτι τελευταίο να γελάσουμε και λίγο χαχαχαχχα για να δείτε πως οι πωλητές δουλεύουν τον κοσμάκη κανονικότατα.. Πριν πάω Μαρούσι να το αγοράσω πήρα τηλέφωνο ένα σκειτάδικο κοντά σε μένα μπας και είχε το κρανάκι και μου λέει ότι αυτό το κρανάκι δε θα με προστατέψει καθόλου και πήγε να μου πουλήσει ένα κράνος για σκι anon που ήταν πάλι ίδια ακριβώς κατασκευή έψαξα στο ίντερνετ και το είδα.. απλά με χοντρά μαξιλαράκια για το κρύο που μπορείς να τα αφαιρέσεις..  και πανάκριβο χαχαχαχχα και χειρότερο γιατί δεν αερίζεται καθόλου η κεφάλα αααα ναι αυτό μπορεί να με προστατέψει χαχαχαχαχα