19 Γενάρη - Αθήνα: πόλη ΑΝΤΙΦΑΣΙΣΤΙΚΗ

120 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
retarded_crew
Εικόνα retarded_crew
Απών/απούσα

..βαράν τα χρώματα

christopanagia wrote:
TheGlassIcon wrote:
OK, στα σοβαρά.

Θα συμμετείχα σε κάθε δράση που αντιτίθεται στους δολοφόνους αναξαρτήτου χρώματος κτλ.


...

αλλά δεσμευμένου όμως?

TheGlassIcon
Εικόνα TheGlassIcon
Απών/απούσα

?

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

...είναι φυσικό λογικό επακόλουθο όταν ο "κλέφτης" μπαίνει στο σπίτι του "νοικοκύρη", τον ξυλοφορτώνει και μετά ζητάει και τα "δικαιώματα" του.

Αυτό δεν συμβαίνει μόνο στην χώρα που ονομάζεται Ελλάδα...

christopanagia
Εικόνα christopanagia
Απών/απούσα

TheGlassIcon wrote:
Συνεχίζεις να κάνεις τον διαχωρισμό.

Αν οποσδήποτε θες κάποιον απέναντι να διαχωρίσεις και να πολεμήσεις σε ένα κονσέρτο εμείς ή οι άλλοι έχεις επιλέξει λάθος ηθοποιούς.

Ότι θα απάνταγα σε ένα χρυσαυγό θα απάνταγα και στους τύπους, τύπε, που μπαγλάρωσαν τον θεούλη κομικίστα Soloup στα εξάθλεια επειδή φορούσε "μπατσικό" κράνος ή στους "τύπους" στη μικροφωνική στο μοναστηράκι μετά την "ανακατάληψη" της αμαλίας που μπαγλάρωσαν έναν ουγκ που είχε στικεράκι "ελληνική σημαία" στο δικό του κράνος.

Η ουσία όμως είναι ότι ακόμα κάνεις τον διαχωρισμό.

Άμα καμιά μέρα ξυπνήσεις και την δεις ότι η Γη μας χωράει όλους, ότι η τεχνολογία που έχουμε συλλογικά σαν ανθρωπότητα συσορρεύσει φτάνει να μας ταίσει, γιατρέψει, διασκεδάσει τσάμπα για πάντα, ίσος συννοηθούμε.


... εγω δεν διαχωρισα τα εγκληματα, οι "αντιρατσιστες" το κανουν αυτο παντα υπερ των ξενων ,αν δεν ανηκεις εκει κανενα προβλημα ...ναι η γη μας χωραει ολους, αλλα διαολε υπαρχουν εθνη και κρατη ,δεν ειναι μπατε σκυλοι αλεστε με ενοχλει που παραβιαζουν τα συνορα της χωρας μου, λογικο και αυτονοητο ,μακαρι να μην υπηρχαν συνορα η να μην υπηρχε χρημα ,αλλα δυστυχως στην παρουσα φαση της ανθρωποτητας πρεπει να ζησουμε ετσι ...

TheGlassIcon
Εικόνα TheGlassIcon
Απών/απούσα

Σου έχομαι λοιπόν αν μη γίνεις ποτέ μετανάστης και άρα βάση τη συλογιστηκή σου κλέφτης.

Εγώ επειδή χρειάστηκε να γίνω βλέπω τα πράγματα λίιιιιγο διαφορετικά.

Και ναι η μετανάστευση, η πράξη που σε απομακυνει δηλαδή από τον τόπο που γεννήθηκες, μεγάλωσες, την οικογένεια, τους φίλους, την/τον αγαπημένο κτλ, δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο.

retarded_crew
Εικόνα retarded_crew
Απών/απούσα

horsey wrote:
...είναι φυσικό λογικό επακόλουθο όταν ο "κλέφτης" μπαίνει στο σπίτι του "νοικοκύρη", τον ξυλοφορτώνει και μετά ζητάει και τα "δικαιώματα" του.

Αυτό δεν συμβαίνει μόνο στην χώρα που ονομάζεται Ελλάδα...


γιατί έβαλες εισαγωγικά?

TheGlassIcon
Εικόνα TheGlassIcon
Απών/απούσα

christopanagia wrote:
TheGlassIcon wrote:
Συνεχίζεις να κάνεις τον διαχωρισμό.

Αν οποσδήποτε θες κάποιον απέναντι να διαχωρίσεις και να πολεμήσεις σε ένα κονσέρτο εμείς ή οι άλλοι έχεις επιλέξει λάθος ηθοποιούς.

Ότι θα απάνταγα σε ένα χρυσαυγό θα απάνταγα και στους τύπους, τύπε, που μπαγλάρωσαν τον θεούλη κομικίστα Soloup στα εξάθλεια επειδή φορούσε "μπατσικό" κράνος ή στους "τύπους" στη μικροφωνική στο μοναστηράκι μετά την "ανακατάληψη" της αμαλίας που μπαγλάρωσαν έναν ουγκ που είχε στικεράκι "ελληνική σημαία" στο δικό του κράνος.

Η ουσία όμως είναι ότι ακόμα κάνεις τον διαχωρισμό.

Άμα καμιά μέρα ξυπνήσεις και την δεις ότι η Γη μας χωράει όλους, ότι η τεχνολογία που έχουμε συλλογικά σαν ανθρωπότητα συσορρεύσει φτάνει να μας ταίσει, γιατρέψει, διασκεδάσει τσάμπα για πάντα, ίσος συννοηθούμε.


... εγω δεν διαχωρισα τα εγκληματα, οι "αντιρατσιστες" το κανουν αυτο παντα υπερ των ξενων ,αν δεν ανηκεις εκει κανενα προβλημα ...ναι η γη μας χωραει ολους, αλλα διαολε υπαρχουν εθνη και κρατη ,δεν ειναι μπατε σκυλοι αλεστε με ενοχλει που παραβιαζουν τα συνορα της χωρας μου, λογικο και αυτονοητο ,μακαρι να μην υπηρχαν συνορα η να μην υπηρχε χρημα ,αλλα δυστυχως στην παρουσα φαση της ανθρωποτητας πρεπει να ζησουμε ετσι ...

Δεν υπάρχουν έθνη και δεν υπάρχουν κράτη. Η ελληνική εθνική ταυτότητα ας πούμε είναι κατασκεύασμα του 17ου αιώνα, το δε κράτος αποτέλεσμα του αλισβερισιού πριν 100ετίας.

christopanagia
Εικόνα christopanagia
Απών/απούσα

TheGlassIcon wrote:
Σου έχομαι λοιπόν αν μη γίνεις ποτέ μετανάστης και άρα βάση τη συλογιστηκή σου κλέφτης.

Εγώ επειδή χρειάστηκε να γίνω βλέπω τα πράγματα λίιιιιγο διαφορετικά.

Και ναι η μετανάστευση, η πράξη που σε απομακυνει δηλαδή από τον τόπο που γεννήθηκες, μεγάλωσες, την οικογένεια, τους φίλους, την/τον αγαπημένο κτλ, δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο.


...κατσε γιατι εδω δε μου τα λες καλα, εγω μιλησα για λαθρομεταναστες ,εσυ ως τι μεταναστης πηγες ,για να καταλαβαινομαστε...

retarded_crew
Εικόνα retarded_crew
Απών/απούσα

TheGlassIcon wrote:
Σου έχομαι λοιπόν αν μη γίνεις ποτέ μετανάστης και άρα βάση τη συλογιστηκή σου κλέφτης.

Εγώ επειδή χρειάστηκε να γίνω βλέπω τα πράγματα λίιιιιγο διαφορετικά.

Και ναι η μετανάστευση, η πράξη που σε απομακυνει δηλαδή από τον τόπο που γεννήθηκες, μεγάλωσες, την οικογένεια, τους φίλους, την/τον αγαπημένο κτλ, δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο.


να τα φέρει ο ρους των εξελίξεων έτσι που να καταλήξουμε μετανάστες σε κανα μπαγκλαντές ή κανα αβγανισταν λέει... έχει να πέσει η ομελέτα της αρκούδας

christopanagia
Εικόνα christopanagia
Απών/απούσα

TheGlassIcon wrote:
christopanagia wrote:
TheGlassIcon wrote:
Συνεχίζεις να κάνεις τον διαχωρισμό.

Αν οποσδήποτε θες κάποιον απέναντι να διαχωρίσεις και να πολεμήσεις σε ένα κονσέρτο εμείς ή οι άλλοι έχεις επιλέξει λάθος ηθοποιούς.

Ότι θα απάνταγα σε ένα χρυσαυγό θα απάνταγα και στους τύπους, τύπε, που μπαγλάρωσαν τον θεούλη κομικίστα Soloup στα εξάθλεια επειδή φορούσε "μπατσικό" κράνος ή στους "τύπους" στη μικροφωνική στο μοναστηράκι μετά την "ανακατάληψη" της αμαλίας που μπαγλάρωσαν έναν ουγκ που είχε στικεράκι "ελληνική σημαία" στο δικό του κράνος.

Η ουσία όμως είναι ότι ακόμα κάνεις τον διαχωρισμό.

Άμα καμιά μέρα ξυπνήσεις και την δεις ότι η Γη μας χωράει όλους, ότι η τεχνολογία που έχουμε συλλογικά σαν ανθρωπότητα συσορρεύσει φτάνει να μας ταίσει, γιατρέψει, διασκεδάσει τσάμπα για πάντα, ίσος συννοηθούμε.


... εγω δεν διαχωρισα τα εγκληματα, οι "αντιρατσιστες" το κανουν αυτο παντα υπερ των ξενων ,αν δεν ανηκεις εκει κανενα προβλημα ...ναι η γη μας χωραει ολους, αλλα διαολε υπαρχουν εθνη και κρατη ,δεν ειναι μπατε σκυλοι αλεστε με ενοχλει που παραβιαζουν τα συνορα της χωρας μου, λογικο και αυτονοητο ,μακαρι να μην υπηρχαν συνορα η να μην υπηρχε χρημα ,αλλα δυστυχως στην παρουσα φαση της ανθρωποτητας πρεπει να ζησουμε ετσι ...

Δεν υπάρχουν έθνη και δεν υπάρχουν κράτη. Η ελληνική εθνική ταυτότητα ας πούμε είναι κατασκεύασμα του 17ου αιώνα, το δε κράτος αποτέλεσμα του αλισβερισιού πριν 100ετίας.


...τυπε ζεις σ'αλλο συμπαν, τι πινεις και δε μας δινεις και μας ?

retarded_crew
Εικόνα retarded_crew
Απών/απούσα

για σένα μίλα. εμένα μου δίνει

Vale
Απών/απούσα

christopanagia,γίνεσαι επικίνδυνα βαρετός.

Καλώς,είσαι Έλληνας (με αρετές) και οι "αντιφασίστες" μαλάκες.

TheGlassIcon
Εικόνα TheGlassIcon
Απών/απούσα

christopanagia wrote:
TheGlassIcon wrote:
Σου έχομαι λοιπόν αν μη γίνεις ποτέ μετανάστης και άρα βάση τη συλογιστηκή σου κλέφτης.

Εγώ επειδή χρειάστηκε να γίνω βλέπω τα πράγματα λίιιιιγο διαφορετικά.

Και ναι η μετανάστευση, η πράξη που σε απομακυνει δηλαδή από τον τόπο που γεννήθηκες, μεγάλωσες, την οικογένεια, τους φίλους, την/τον αγαπημένο κτλ, δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο.


...κατσε γιατι εδω δε μου τα λες καλα, εγω μιλησα για λαθρομεταναστες ,εσυ ως τι μεταναστης πηγες ,για να καταλαβαινομαστε...

ως πορνομετανάστης

λάτρης του εθνικογαμισμου

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

retarded_crew wrote:
horsey wrote:
...είναι φυσικό λογικό επακόλουθο όταν ο "κλέφτης" μπαίνει στο σπίτι του "νοικοκύρη", τον ξυλοφορτώνει και μετά ζητάει και τα "δικαιώματα" του.

Αυτό δεν συμβαίνει μόνο στην χώρα που ονομάζεται Ελλάδα...


γιατί έβαλες εισαγωγικά?

...ήθελα να δώσω μεταφορική έννοια.

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

TheGlassIcon wrote:
Σου έχομαι λοιπόν αν μη γίνεις ποτέ μετανάστης και άρα βάση τη συλογιστηκή σου κλέφτης.

Εγώ επειδή χρειάστηκε να γίνω βλέπω τα πράγματα λίιιιιγο διαφορετικά.

Και ναι η μετανάστευση, η πράξη που σε απομακυνει δηλαδή από τον τόπο που γεννήθηκες, μεγάλωσες, την οικογένεια, τους φίλους, την/τον αγαπημένο κτλ, δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο.

...θα χρειαστεί να εξηγήσουμε λεξούλες.

Εχουμε πεί, άλλο μετανάστης και άλλο λάθρομετανάστης, η πρώτη λεξούλα είναι καλό, η δεύτερη μπορεί να δηλώνει ένα τεράααστιο μπάχαλο, σαν αυτό που υπάρχει στην πρωτεύουσα ας πούμε...

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

TheGlassIcon wrote:
christopanagia wrote:
TheGlassIcon wrote:
Σου έχομαι λοιπόν αν μη γίνεις ποτέ μετανάστης και άρα βάση τη συλογιστηκή σου κλέφτης.

Εγώ επειδή χρειάστηκε να γίνω βλέπω τα πράγματα λίιιιιγο διαφορετικά.

Και ναι η μετανάστευση, η πράξη που σε απομακυνει δηλαδή από τον τόπο που γεννήθηκες, μεγάλωσες, την οικογένεια, τους φίλους, την/τον αγαπημένο κτλ, δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο.


...κατσε γιατι εδω δε μου τα λες καλα, εγω μιλησα για λαθρομεταναστες ,εσυ ως τι μεταναστης πηγες ,για να καταλαβαινομαστε...

ως πορνομετανάστης

λάτρης του εθνικογαμισμου

...από τις βλακείες που λες φαίνεται πόσο σοβαρός είσαι ή όχι...

Πιο πολύ πρός το όχι κλίνεις...

retarded_crew
Εικόνα retarded_crew
Απών/απούσα

horsey wrote:
retarded_crew wrote:
horsey wrote:
...είναι φυσικό λογικό επακόλουθο όταν ο "κλέφτης" μπαίνει στο σπίτι του "νοικοκύρη", τον ξυλοφορτώνει και μετά ζητάει και τα "δικαιώματα" του.

Αυτό δεν συμβαίνει μόνο στην χώρα που ονομάζεται Ελλάδα...


γιατί έβαλες εισαγωγικά?

...ήθελα να δώσω μεταφορική έννοια.


να τι έγινε όμως τώρα. χαθήκαμε στα σχήματα λόγου. κατά βάση γιατί τρώγεστε μυστήριο

christopanagia
Εικόνα christopanagia
Απών/απούσα

TheGlassIcon wrote:
christopanagia wrote:
TheGlassIcon wrote:
Σου έχομαι λοιπόν αν μη γίνεις ποτέ μετανάστης και άρα βάση τη συλογιστηκή σου κλέφτης.

Εγώ επειδή χρειάστηκε να γίνω βλέπω τα πράγματα λίιιιιγο διαφορετικά.

Και ναι η μετανάστευση, η πράξη που σε απομακυνει δηλαδή από τον τόπο που γεννήθηκες, μεγάλωσες, την οικογένεια, τους φίλους, την/τον αγαπημένο κτλ, δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο.


...κατσε γιατι εδω δε μου τα λες καλα, εγω μιλησα για λαθρομεταναστες ,εσυ ως τι μεταναστης πηγες ,για να καταλαβαινομαστε...

ως πορνομετανάστης

λάτρης του εθνικογαμισμου

...μπαλιτσα στην εξεδρα λοιπον ετσι ? μαλλον δε στα 'πανε καλα οι ινστρουχτωρες ,και αναγκαζεσαι να πουλησεις τρολλιτσα ,εισαι ποζερι του αναρχισμου ,τελος παντων δεν πειραζει, πανω απ ολα αγαπαμε το ποδηλατο ,η μονη συμβουλη που μπορω να σου δωσω ειναι "κανε πεταλι" πολυ πεταλιιι...

christopanagia
Εικόνα christopanagia
Απών/απούσα

Vale wrote:
christopanagia,γίνεσαι επικίνδυνα βαρετός.

Καλώς,είσαι Έλληνας (με αρετές) και οι "αντιφασίστες" μαλάκες.


...και συ ελληνας εισαι ,ντρεπεσαι γι αυτο μηπως ? θα μου πεις με τον μαλακα νεοελληνα δε εχεις κι αδικο που ντρεπεσαι ,παντως η ελλαδα ως πατριδα ,ως ενοια δεν φταιει γι αυτο ,ασε τις ειρωνιες περι αρετων ,αντιφασιστας ειμαι και γω ,αν νομιζεις οτι ο φασισμος ειναι μονο η χρυση αυγη πρεπει να αναθεωρησεις, φιλικα τυπε...

Vale
Απών/απούσα

christopanagia wrote:
Vale wrote:
christopanagia,γίνεσαι επικίνδυνα βαρετός.

Καλώς,είσαι Έλληνας (με αρετές) και οι "αντιφασίστες" μαλάκες.


...και συ ελληνας εισαι ,ντρεπεσαι γι αυτο μηπως ? θα μου πεις με τον μαλακα νεοελληνα δε εχεις κι αδικο που ντρεπεσαι ,παντως η ελλαδα ως πατριδα ,ως ενοια δεν φταιει γι αυτο ,ασε τις ειρωνιες περι αρετων ,αντιφασιστας ειμαι και γω ,αν νομιζεις οτι ο φασισμος ειναι μονο η χρυση αυγη πρεπει να αναθεωρησεις, φιλικα τυπε...

Άκου Έλληνα,αντιφασίστα ποδηλάτη, με αρετές.
Δεν έχω ντραπεί για τίποτε και ποτέ. / Δε θα μπω στη διαδικασία να τις μετρήσουμε διότι θα χάσεις.

Τέλος από Vale γιατί θα αρχίσω να λέω το nick σου.

christopanagia
Εικόνα christopanagia
Απών/απούσα

Vale wrote:
christopanagia wrote:
Vale wrote:
christopanagia,γίνεσαι επικίνδυνα βαρετός.

Καλώς,είσαι Έλληνας (με αρετές) και οι "αντιφασίστες" μαλάκες.


...και συ ελληνας εισαι ,ντρεπεσαι γι αυτο μηπως ? θα μου πεις με τον μαλακα νεοελληνα δε εχεις κι αδικο που ντρεπεσαι ,παντως η ελλαδα ως πατριδα ,ως ενοια δεν φταιει γι αυτο ,ασε τις ειρωνιες περι αρετων ,αντιφασιστας ειμαι και γω ,αν νομιζεις οτι ο φασισμος ειναι μονο η χρυση αυγη πρεπει να αναθεωρησεις, φιλικα τυπε...

Άκου Έλληνα,αντιφασίστα ποδηλάτη, με αρετές.
Δεν έχω ντραπεί για τίποτε και ποτέ. / Δε θα μπω στη διαδικασία να τις μετρήσουμε διότι θα χάσεις.

Τέλος από Vale γιατί θα αρχίσω να λέω το nick σου.


...ενταξει θα χασω ,πληηζ μη μου κολας ταμπελες κατα το δοκουν και ειρωνικα...

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Γράφω ξαναγράφω και τελικά τα σβήνω.
Με λίγα λόγια.

1. Τις "σοβαρές" χώρες καλό είναι να τις έχουμε ως
αναφορά και για τα πιο σοβαρά ζητήματα, όχι μόνο
όποτε μας συμφέρει (ποδηλατικές υποδομες).

2. Μεταξύ του καταδικαστέου "θέλω να σφάζω πακιστά-
νια" και του βλακώδους "είμαστε όλοι αδέρφια" υπάρχει
και η μέση λύση, αυτή που εφαρμόζουν οι σοβαρές χώρες
παραπάνω.

Κατά τα άλλα μην μπλέκουμε δυο άσχετα προβλήματα.
1. Τρύπια σύνορα
2. Μίσος για τους ξένους.

Το να αγαπάς τους συναθρώπους δεν σημαίνει ότι επιθυμείς
να ζεις σε ξέφραγο αμπέλι. Το να θες αυστηρούς ελέγχους
δε σημαίνει ότι κυκλοφορείς με λοστάρια και κυνηγάς ότι
δεν μιλά ελληνικά.

Επίσης, μη το παίζουμε βλάκες με τις λέξεις μετανάστης
και λαθρομετανάστης, οι διαφορές είναι ξεκάθαρες. Εκτός
και πέφτετε με αλεξίπτωτα ή μπαίνεται από υπόγειες σύραγ-
γες στις χώρες που επισκέπτεστε...

Τελικά πολλά εγραψα...

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

Ό,τι και να γράψουμε περί μετανάστευσης υπάρχει κάτι που η ουσία του είναι η ουσία αυτής της κουβέντας. ΔΕΝ ΒΥΘΙΖΟΥΜΕ ΜΑΧΑΙΡΙΑ ΣΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ. Κι αυτό ισχύει για όλους. Εγχώριους, περαστικούς πριπλανώμενους που ήρθαν και κάθισαν, όπως θέλετε πείτε το.

Υπάρχει δε κλιμάκωση γι'αυτό. Φρικτό είναι να κατεβαίνεις τα σκαλιά του σπιτιού σου, με την κάμερα στα χέρια για να καταγράψεις τη γέννηση του παιδιού σου και να σε αποτελειώνουν για τη ληστεία μιας κάμερας.

Φρικτό είναι όμως να μαχαιρώνει κάποιος κάποιον "επειδή του έφραξε το δρόμο" με το ποδήλατο, την ώρα που είναι πάνω στο ποδήλατό του και πάει στη δουλειά του.

Φρικτό είναι να σου κάνουν τη μούρη κιμά επειδή ψάχνεις να βρεις μια άκρη στη ζωή σου μακριά από φίλους κι αγαπημένους.

Ένα καζάνι είναι όλα. Όλα μέρος της σούπας που άλλοι καθορίζουν τα υλικά της.

Γνώμη μου; Αν κάποιος από σας δεν εμπλέκεται σ'όλο αυτό το γαϊτανάκι της εκκαθάρισης, ο τσακωμός δεν έχει λόγο.

Ας γίνει αποδεκτό ότι κανείς και για τίποτα δεν μαχαιρώνει έτσι κάποιον.

Να μια βασική αρχή. Ένας βασικός κανόνας. Να κάτι που θα'πρεπε να συμφωνούνε όλοι.

Εκτός αν κάποιος από όσους τσακώνονται έχει ένα μαχαίρι στο τσεπάκι του just in case.

retarded_crew
Εικόνα retarded_crew
Απών/απούσα

Royal Oak wrote:

Εκτός αν κάποιος από όσους τσακώνονται έχει ένα μαχαίρι στο τσεπάκι του just in case.


οι εν δυνάμει χρήστες -απευχόμενοι να χρειαστεί να το κάνουν- δεν το διατυμπανίζουν βελανιδιά. αυτοί που κοκορεύονται ή πορωμένοι με αμφίβολη γιατρειά ή απλά ψευτοφιγουρατζήδες

christako
Εικόνα christako
Απών/απούσα

Με αφορμή το σχόλιο του EAGLOS ΄΄Τις "σοβαρές" χώρες καλό είναι να τις έχουμε ως αναφορά και για τα πιο σοβαρά ζητήματα ΄΄(ήταν διπλοσέντονο αλλά το μάζεψα).
Η μετανάστευση ως φαινόμενο χαρακτηρίζει τον άνθρωπο από τότε που πάτησε το πόδι του στη Γη. Τα τελευταία 30 χρόνια με την τρομακτική μεταφορά πλούτου από τις χώρες του λεγόμενου Τρίτου Κόσμου προς τις ΗΠΑ και την Ευρωπαϊκή Ένωση, οι άνθρωποι δε μπορούν πια να ζήσουν στον τόπο τους και μεταναστεύουν στις ΄΄ ανεπτυγμένες χώρες ΄΄.
Η μετανάστευση ενισχύεται από την ύπαρξη αυταρχικών καθεστώτων ( πολιτικοί μετανάστες) αλλά και από την εξαθλίωση πληθυσμών μετά την στροφή κυβερνήσεων προς την Δύση (καθεστώτα στην πρώην Ανατ. Ευρώπη).
Η Ελλάδα όπως και όλη η Ευρωπαϊκή Ένωση ήθελε την μετανάστευση αναπληρώνοντας την έλλειψη εργατών (χώρες γερόντων – παρακμή κοινωνιών) και κρατώντας χαμηλά τα μεροκάματα μεταναστών και ντόπιων με σκοπό τον χαμηλό πληθωρισμό (πολιτική Ε.Ε - κριτήριο ένταξης στην ΟΝΕ) και το όφελος των μεγάλων αφεντικών (τεράστια κέρδη που πήγαν έξω -τράπεζες).
Σήμερα που η Ελλάδα είναι σε άσχημη οικονομική κατάσταση η άνοδος του φασισμού (δημιούργημα της Ευρώπης ) είναι η βολική αντιπολίτευση (θα γυρίσει όμως ως μπούμερανγκ). Πιστεύω πως ως χώρα δεν μπορούμε και δεν πρέπει να συνεχίσουμε να ταυτιζόμαστε με τις πολιτικές χωρών της δύσης από την στιγμή που η υποκρισία τους είναι ολοφάνερη. Δεχόμαστε – υπογράφουμε συνθήκες για τα δικαιώματα των ανθρώπων (εγγυητές ως δικαιολογία ιμπεριαλιστικών επεμβάσεων), την στιγμή που με τις πολιτικές μας εξαθλιώνουμε τους ανθρώπους (ντόπιους και μετανάστες). Πόσο σέβονται τα ανθρώπινα δικαιώματα οι ΄΄σοβαρές χώρες ΄΄;
Οικονομικές και πολιτικές εξαρτήσεις, διακρατικές και ενδοκρατικές ανισότητες, έλλειψη κοινωνικής δικαιοσύνης, θα μεγεθύνουν τα προβλήματα μας.

christopanagia
Εικόνα christopanagia
Απών/απούσα

...ηγκλος και ροαγυαλ οουκ συμφωνω απολυτα ,μην ξεχναμε οτι πισω απο τους λαθρομεταναστες υπαρχουν τα μαφιοζικα δουλεμπορικα κυκλωματα ,εγχωρια και ξενα που τους εκμεταλευονται ,το συνολο της κοινωνιας επιθυμει να φυγουν ,μονο το μεγαλο κεφαλαιο και μια μεριδα της αριστερας επιθυμει την εδω παραμονη τους για διαφορετικους λογους ο καθενας και σε βαρος ημων των υπολοιπων ,μοιραια λοιπον καποιοι επιρρεπεις θα ξεφυγουν στο ρατσισμο ,θελει προσοχη ειναι λεπτο το θεμα...

christako
Εικόνα christako
Απών/απούσα

Το ''σύνολο της κοινωνίας'' με τις αποφάσεις του στηρίζει το μεγάλο κεφάλαιο (εκλογικά αποτελέσματα).
Και εμείς που επιθυμούμε την παραμονή τους σε συνθήκες ισότητας με τους υπόλοιπους ήμαστε εκτός συνόλου ή το μεγάλο κεφάλαιο ή αναγκαία μερίδα της αριστεράς; Δεν μπορούμε απλά να είμαστε σκεπτόμενοι άνθρωποι; Τι μας έκανε από εκεί που τρέχαμε να συμπαρασταθούμε στους μετανάστες (οι κάτοικοι στα νησιά πρώτοι έδιναν τρόφιμα και ρούχα) τώρα να θέλουμε να φύγουν. Μήπως σε αυτούς βλέπουμε το μέλλον μας; Προς το παρόν μερίδα πολιτών ευθύνεται για τα δεινά της χώρας. Αύριο μπορεί και το σύνολο.

Lathan Devers
Εικόνα Lathan Devers
Απών/απούσα

Η Αφρική για τους Αφρικανούς,
Η Ασία για τους Ασιάτες,
Η Ευρώπη και η Β. Αμερική για όλους!

horsey
Εικόνα horsey
Απών/απούσα

Lathan Devers wrote:
Η Αφρική για τους Αφρικανούς,
Η Ασία για τους Ασιάτες,
Η Ευρώπη και η Β. Αμερική για όλους!

...είναι, αφού σε μερικές χώρες νομίζουν πως είναι κουνέλια και ο μέσος όρος των παιδιών που έχει κάθε οικογένεια είναι 7!

contact