Evans Cycles - Προσοχή σε όσους ψωνίζουν μέσω ίντερνετ

15 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
George Trim
Απών/απούσα

Εγώ παιδιά είχα παραγγείλει από Αγγλικό κατάστημα το οποίο το ονοματίζω (Evans Cycles) πριν από περίπου 4 μήνες περίπου ένα ποδηλατικό χειμερινό κολάν 47 ευρώ το οποίο δεν μου ήρθε ποτέ. Σε διάφορα e-mail που τους έστειλα ότι δεν παρέλαβα το κολάν απλά δεν μου απαντούσαν καν.

Γι' αυτό να προτιμάτε τα δικά μας Ελληνικά καταστήματα διότι μπορεί να είναι ποιο λίγο ποιο ακριβά αλλά δεν πρόκειτε να χάσετε τίποτε.
Απλώς τα γράφω αυτά γιατί θέλω να σας προστατέψω από αυτό το κατάστημα. Εγώ και ένας φίλος μου ακόμη μπορεί να χάσαμε τα χρήματα από αυτούς αλλά μην την πατήσετε και εσείς.

Περιγραφή Παραγγελία: Παραγγελία από EvansCycles.com
Τιμολόγιο ID: W000559195
Ημερομηνία: 19 Μαρτίου, 2011
Ώρα: 19:25:48 GMT +02:00
Κατάσταση: Ολοκληρώθηκε

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Υπάρχει διαδικασία για να πάρεις τα λεφτά σου
πίσω εαν πλήρωσες μέσω πιστωτικής. Βέβαια η όλη
φάση είναι νομίζω 20-30 μέρες μετά την αγορά.

George Trim
Απών/απούσα

Ναι είναι 45 μέρες εγώ το είχα παραγγείλει με Pay Pal αλλά είχαν περάσει οι μέρες και όταν ξεκίνησα διαδικασία ήταν πλέον αργά.

chrisfilio
Απών/απούσα

Σε άγορα που έκανα μέσω ιντερνετ απο Γαλία και ενώ όλα εξελίσσονταν κανονικά και περίμενα το δέμα απο UPS,επείδη έφευγα για διακοπές και το δέμα ερχόταν θεσσαλονική την επόμενη, τους πήρα τηλέφωνο να το κρατήσουν ώσπου να επιστρέψω.Με διαβεβαίωσαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και θα το κρατήσουν.
όταν επέστρεψα(μία βδομάδα μετά) τους τηλεφωνώ και με ενημερώνουν οτί το έστειλαν πίσω γιατί κανείς δεν σημείωσε στο συστημά τους ότι έπρεπε να κρατηθεί.
Έστείλα email στούς Γάλλους και μου επέστρεψαν τα χρήματα και τα ταχυδρομικά τέλη που είχα καταβάλει, μόλις το πάρελάβαν.
Δυστηχώς η UPS πραγματικά σε αυτο το ζήτημα και σε ότι επικοινωνία είχα μαζί τους ήταν απαράδεκτη

vvougiatzis
Απών/απούσα

έχω παραγγείλει πολλές φορές από εξωτερικό (wiggle, evancycles, chainreaction, sjscycles, bike-x-perts.de, κ.α.) χωρίς ποτέ να έχω πρόβλημα. Ακόμα και το ποδήλατο μου το αγόρασα κατευθείαν από τον κατασκευαστή στην Ολλανδία μέσω του website του.
Σε εκατοντάδες αγορές που έχω κάνει μέσω internet τα τελευταία δέκα χρόνια είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού οι φορές που υπήρξε κάποιο πρόβλημα.
Η ποικιλία, οι τιμές, η ευκολία και ο επαγγελματισμός πολλών από αυτά τα e-shop κάνει το όποιο ρίσκο να αξίζει, κατά τη γνώμη μου πάντα.

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Όπως και να 'χει, μου φαίνεται κουλό να έστειλαν
χύμα δέμα με βάρκα την ελπίδα. Αν όχι με tracking
number , σίγουρα τα στέλνουν συστημένα.

Θα έλεγα να το παιδέψεις και να μάθεις με ποιά
υπηρεσία το έστειλαν για να βγάλεις άκρη.

George Trim
Απών/απούσα

Φίλε Eaglos το είχα παιδέψει αρκετά αλλά με είχε κουράσει το θέμα πολύ και απλά το παράτησα και έβαλα ένα (Χ) σε αυτό το κατάστημα. Έχω ψωνίσει και από τα άλλα ξένα καταστήματα που λέει ο ανωτέρω φίλος από wiggle και chainreaction που οι άνθρωποι είναι επαγγελματίες χωρίς να θέλω να τους κάνω διαφήμιση , χωρίς να χάσω τίποτε! Ευχαριστώ!

nikkos
Εικόνα nikkos
Απών/απούσα

εγώ έχω ψωνίσει μερικές φορές από evans, και πρέπει να πω ότι και καλή επικοινωνία είχα με μέιλ που μου στέλνανε, και τα προιόντα έρχονται σχετικά γρήγορα και χωρίς προβλήματα. Ακόμα και σε προιόντα που τα παρήγγειλα (t-shirt) και τελικά δεν υπήρχε στοκ, προσφέρθηκαν ή να μου στείλουν τα χρήματα πίσω ή να αγοράσω κάτι άλλο με την κανονική τιμή και όχι την τιμή προσφοράς που το είχαν.

tsovas
Εικόνα tsovas
Απών/απούσα

έχω και εγώ παραγγείλει και παραλάβει κανονικά εντός το πολύ 9 εργασίμων από το evanscycles ρούχα, κράνος και διάφορα αξεσουάρ.
Ξέρω ότι (εφόσον δεν πλήρωσες έξτρα για την εποστολή) το evans τα στέλνει με απλό ταχυδρομείο χωρίς να υπάρχει δυνατότητα tracking number (λόγω απλού).
Γνωρίζω επίσης ότι λόγω όγκου του "δέματος" τα ΕΛΤΑ δεν φέρνουν το δέμα στο σπίτι σου αλλά σου άφήνουν την γνωστή πράσινη ειδοποίηση.
Θα σου πρότεινα λοιπόν να αναζητήσεις τα μη παραληφθέντα δέματα στο τοπικό ΕΛΤΑ σου (λογικά θα είναι σε ένα κλασερ με αντίγραφα των ειδοποιήσεων) ή ακόμα καλύτερα ακόμη και τα παραληφθέντα μπας και κάποιος άλλος το παρέλαβε.

Columbus discov...
Εικόνα Columbus discovers Cro-moly
Απών/απούσα

tsovas wrote:
έχω και εγώ παραγγείλει και παραλάβει κανονικά εντός το πολύ 9 εργασίμων από το evanscycles ρούχα, κράνος και διάφορα αξεσουάρ.
Ξέρω ότι (εφόσον δεν πλήρωσες έξτρα για την εποστολή) το evans τα στέλνει με απλό ταχυδρομείο χωρίς να υπάρχει δυνατότητα tracking number (λόγω απλού).
Γνωρίζω επίσης ότι λόγω όγκου του "δέματος" τα ΕΛΤΑ δεν φέρνουν το δέμα στο σπίτι σου αλλά σου άφήνουν την γνωστή πράσινη ειδοποίηση.
Θα σου πρότεινα λοιπόν να αναζητήσεις τα μη παραληφθέντα δέματα στο τοπικό ΕΛΤΑ σου (λογικά θα είναι σε ένα κλασερ με αντίγραφα των ειδοποιήσεων) ή ακόμα καλύτερα ακόμη και τα παραληφθέντα μπας και κάποιος άλλος το παρέλαβε.

Ειναι λιγακι δυσκολο εως απιθανο, ενα μεγαλο (τεραστιο θα ελεγα) καταστημα, με πολλα υποκαταστηματα και γιγαντιαιο τζιρο (δεν ξερω αν παρακολουθησατε το Tour φετος, αλλα στο Eurosport που το μετεδιδε, καθε λιγο και λιγακι, ειχε μακροσκελεστατες διαφημισεις του Evanscycles) να διακινδυνευει τη φημη του και την αξιοπιστια του, κανοντας "παγαποντιες". Κατι αλλο πρεπει να πηγε στραβα.
Η περιπτωση που αναφερει ο/η tsovas, ειναι πολυ συνηθισμενη. Πολυ συχνα, μου εχει τυχει να εχει καθυστερησει να φθασει καποιο πακετο, με πραγματα αγορασμενα απο καποιο on-line καταστημα του εξωτερικου. Χωρις παραλληλα να μου εχει αφησει καποια ειδοποιηση ο ταχυδρομικος διανομεας, ειδοποιωντας με οτι το δεμα/πακετο ηρθε.
Μετα απο επισκεψη στο τοπικο υποκαταστημα των ΕΛΤΑ, και μετα απο επιμονη αναζητηση απο μερους μου, στο τελος, ως δια μαγειας, εμφανιζεται το "χαμενο" πακετο!
Σ'αυτες τις περιπτωσεις βεβαια, δεν αφηνει κανεις να περασουν πανω απο 15-20 ημερες, απο την ημερα που ερχεται το mail απο το καταστημα που εχει γινει η αγορα, και σε ειδοποιει οτι το/τα πραγμα/τα σταλθηκαν. Κι αυτο, γιατι μετα απο ορισμενο διαστημα, τα πακετα/δεματα που βρισκονται στα υποκαταστηματα των ΕΛΤΑ, και δεν εχουν παραληφθει απο τους αποδεκτες τους, θεωρουνται "αζητητα", και επιστρεφονται στον αποστολεα τους.
Μια επισκεψη στα ΕΛΤΑ, ισως να ριξει φως στην περιπτωση του "χαμενου" πακετου σου.

George Trim
Απών/απούσα

Και στα ΕΛΤΑ έχω πάει παιδιά και ψάξαμε αλλά το δέμα άφαντο. Τώρα βέβαια μπορεί και να έχετε δίκιο το δέμα να χάθηκε εδώ στην Ελλάδα αλλά εγώ φυσικά δε φέρω καμιά ευθύνη γιαυτό και όταν τους έγραψα αυτούς στο Evanscycleς να μου επιστρέψουν τα χρήματα ή να μου το ξαναστειλουν το δέμα διότι εγώ δεν παρέλαβα τίποτε δεν μου απάντησαν καν. Σε αυτό το θέμα έχεις δίκιο πρέπει μετά από 20 μέρες να ψάχνεις τη γίνεται με την παραγγελία σου. Θα δώ και στα παραλειφθέντα που γράφει ο ανωτέρω φίλος αυτό δεν το σκέφθηκα! Ευχαριστώ παιδιά μου ήταν χρήσιμες όλες οι συμβολές σας!

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

Αν το έστειλαν με ελτα-ταχυμεταφορές , τότε θα πρέπει να φαίνεται στα χαρτιά τους οτι δεν το παρέλαβες. Βρες το tracking number ή ο,τι αριθμό πακέτου σου έδωσε η evans και πες τους (στην evans) οτι δεν το παρέλαβες ποτέ, και ρώτα τους αν έχουν στοιχεία οτι κάποιος (πχ. άλλος) το παρέλαβε.

George Trim
Απών/απούσα

Ευχαριστώ lyhadj την άλλη φορά αυτό θα κάνω αλλά επειδή τους (στόλισα) λίγο δε τους ξαναστέλνω Email. Αλλά νομίζω ότι τα στέλνουν με απλό ταχυδρομείο και εκεί ξέρεις τι μπάχαλο γίνεται. Με ταχυμεταφορές νομίζω πληρώνεις κάτι παραπάνω.

Intake
Εικόνα Intake
Απών/απούσα

Καθως βλεπω οτι κανα 2 μοντελα εχουν 200-350 κατοσταρικα πιο φθηνα, σκεφτομαι την αγορα απο τα εν λογω καταστηματα... 

γνωριζει κανεις εαν θα πληρωσω τελωνεια ή τιποτα εξτρα?

εχει αγορασει προσφατα καποιος απο τα συγκεκριμενα καταστηματα? κανουν καλο πακεταρισμα? ποια ειναι η πιο ασφαλη συναλλαγη μεσω των επιλογων που προτεινει? καρτα visa κτλ ή paypal? 

Ευχαριστω ! 

 

Ιπτάμενο Μυρμήγκι (χωρίς επαλήθευση)

Γενικά, ο πιο ασφαλής τρόπος πληρωμής είναι το paypal. Παντού, όχι μόνο στα συγκεκριμένα site.