Μικρές Κλασσικές Ποδηλατικές Μουσικές

60 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

Παράλληλα με τα νήματα για τη ροκ, την ελληνική μουσική και την μουσική για χαλάρωση ας υπάρξει και ένα για την κλασσική μουσική.

Ας προσπαθήσουμε να συγκεντώσουμε εδώ ένα μικρό ανθολόγιο της κλασσικής μουσικής που μας αρέσει και μας εμπνέει, στις βόλτες και στις περιπλανήσεις μας, ποδηλατικές ή όχι. 

Αυτό το κονσέρτο σε ρε ματζόρε του Arcangelo Corelli, παιγμένο με αυθεντικά όργανα της εποχής του μπαρόκ, ας είναι εκείνο που θα μας κάνει να συνεχίσουμε.

 

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

Well done!!!

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

αγαπημένη όπερα του Μπιζέ, το ντουέτο της με τον Αντρέα Μποτσέλι και τον πολύ αγαπημένο μου Μπρυν Τέρφελ, "Au fond du temple saint" ... ο Αντρέα Μποτσέλι κάθε φορά που τραγουδά με κάποιον ή κάποιαν άλλη, κάνει μία κίνηση που μ' αρέσει πολύ, αγκαλιάζει ή κρατάει απ' το χέρι τον συντραγουδιστή του ειδικά προς το τέλος, κανονικά στα ντουέτα οι τραγουδιστές κοιτιώνται και συντονίζονται ... εδώ με τον Τέρφελ, τον πιάνει απ' τον ώμο και δεν ξέρω αν έτσι "ακούει" τις αναπνοές μέσα απ' τους ανεπαίσθητους κραδασμούς του σώματος, για να συντοντιστεί μαζί τους ... πραγματικά δεν ξέρω, αλλά το λατρεύω ως πράξη όπου δυό σωματικές και πνευματικές λειτουργίες γίνονται μία μέσα απ' την αφή!

 

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

από τους Αλιείς Μαργαριταριών το πιο αγαπημένο

Je crois entendre encore,           Νομίζω ακόμα ότι ακούω ,
Caché sous les palmiers,           Κρυμένος κάτω από τους φοίνικες,
Sa voix tendre et sonore            Τη φωνή της απαλή και δυνατή, 
Comme un chant de ramier!      Σαν ένα τραγούδι του δεντροπερίστερου!
O nuit enchanteresse!                Ω νύχτα μαγεύτρα!
Divin ravissement!                      Θεία έκσταση!
O souvenir charmant!                 Ω ανάμνηση μαγευτική!
Folle ivresse! doux rêve!             Τρελλή μέθη! γλυκό όνειρο!

Aux clartés des étoiles,              Μέσα στην ξαστεριά,
Je crois encore la voir,               Νομίζω ότι την βλέπω ακόμα,
Entr'ouvrir ses longs voiles        Ν' ανοίγει τα μακρυά της πανιά
Aux vents tièdes du soir!            Στούς ζεστούς ανέμους της νύχτας!
O nuit enchanteresse!                Ω νύχτα μαγεύτρα!
Charmant souvenir!                    Ω μαγευτική μου ανάμνηση!

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

Κάτι σαν το σπαστό μου;
Περίπου.smile

Μέσα 13ου αιώνα.
Pοrtative Organ.
Φορητό Όργανο ή Οργανέτο με φυσερό κινούμενο από τον μουσικό.(Ο Πρόδρομος του μεγάλου Εκκλησιαστικού Οργάνου).

https://www.youtube.com/watch?v=VjonkkF8D1I 

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

Διαλέγω δυο εκδοχές γι' αυτό το τραγούδι της Δυσδαιμόνας από τον Οθέλλο του Σαίξπηρ. 

έχει τον τίτλο "The willow", στην πρώτη εκδοχή τραγουδησμένο απ' την Maggie Smith κατά τη διάρκεια μιας παράστασης

και η δεύτερη εκδοχή απ' την βελούδινη, contralto φωνή της Kathleen Ferrier

και οι δυο εκδοχές εκτελούνται, όπως το τραγούδι γράφτηκε από ανώνυμο και λέγεται πως έτσι τραγουδιόταν την εποχή της Ελισάβετ της πρώτης, στις θεατρικές παραστάσεις του Σαίξπηρ του Οθέλλου.

 

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

Μαρία Κάλας, Δυσδαιμόνα, στην άρια "Willow song" από τον Οθέλλο του Βέρντι.

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

Υπέροχη η Kathleen Ferrier!!

Ας ακούσουμε όμως και μια πιο "original" ερμηνεία  (μια και  στην εποχή του Σαίξπηρ οι γυναίκες δεν έβγαιναν στη σκηνή), βασισμένη σε χειρόγραφο του Βρεττανικού Μουσείου, από τον αγαπημένο Αρη Χριστοφέλλη , κόντρα τενόρο . Συνοδεία λαούτου από τον Δημήτρη Ιωάννου.

https://www.dropbox.com/s/ey7ip9soh01y7dm/07%20Track...

 

edit: φοβάμαι οτι παρά τις προσπάθειες ενός πρωινού, δεν κατάφερα να αντιγράψω με επιτυχία το track από το CD..  Θα προσπαθήσω αργότερα.....

Edit2: "το καλό το παλλικάρι ξέρει κι άλλο μονοπάτι".. Στο διαδίκτυο βρήκα ηχογράφηση του εν λόγω τραγουδιού απο μαγνητοσκοπημένη εκπομπή της ΕΤ1 το 1988.

ΣΤο 5.19' το "willow" μας

https://youtu.be/yqQNUNEpmZg?t=5m19s

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

έχω σε βινύλιο την πρώτη εκτέλεση που άκουσα ποτέ σε ελισαβετιανά άσματα από έναν άγγλο κάουντερ τένορ, το 1976 αγορασμένο απ' τη Λέσχη του Δίσκου, αδύνατον ... επιφυλάσσομαι όμως, γιατί αυτός ο δίσκος με μύησε σ' αυτά τα τραγούδια και ήξερα και τα λόγια απ' έξω, τόσο που μ' άρεσαν ... λατρεύω το βελούδο της Φέρριερ γι' αυτό τη διάλεξα...ωστόσο να ένα ακόμα αγαπημένο του Jonh Dowland

In darkness let me dwell ...

κωστάνζα
Εικόνα κωστάνζα
Απών/απούσα

υπέροχη τραγουδίστρια είναι! Ιδιαίτερα το τραγούδι της
My boy Willy μου αρέσει πάρα πολύ:
[...]
"She can knit and she can spin,
She can do almost everything;
But she is too young to be taken from her nanny."
[...]

From: Ferrier Ilses Songs, τόποιο φέρω στο κίνητό μου για να μαγευτώ.

Σας εύχομαι κάθε καλό <3

Wicca
Απών/απούσα

...η clean cut ερμηνεία του μιλένιου..

 

Wicca
Απών/απούσα

Βέβαια ο νέος μπορεί να είναι "ωραίος" αλλά ο παλιός είναι αλλιώς...

 

Wicca
Απών/απούσα

H Βαλεντίνα δεν έχει ανάγκη την ορχήστρα.. και άμα λάχει παίζει και με την πιτζάμα της.

Για να δω.. πόσοι θα ακούσετε τα αόρατα βιολιά;

 

Wicca
Απών/απούσα

Bolero του Ravel σε πιάνο με τέσσερα pedal όπου το τέταρτο είναι ουσιαστικά το πετάλι  reverb. Μακραίνει τον ήχο και διατηρεί τα staccato ταυτόχρονα. Ο τύπος που παίζει πιάνο, έπαιξε πρώτα το αυτοσχέδιο ντραμ ( δέρμα τεντωμένο στην κατσαρόλα) με τα ξύλινα κουτάλια για μπαγκέτες και μετά από πάνω ηχογράφησε το Μπολέρο με το σούπερ ντούπερ πιάνο του.

 

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα
didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

Detail of The Garden of Earthly Delights by Hieronymus Bosch, showing the first known depiction of a buzzing bridge on a hurdy-gurdy.

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

 

 

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

από την όπερα Διδώ και Αινείας του Χένρυ Πάρσελ, ο θρήνος της Διδούς με δύο τρόπους ...

 this way

the other way

 

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

Ancient European zither psaltery.

In the Christian era, a psaltery consisting of a soundboard with several pre-tuned strings that are usually plucked came into use. It was also known by the name canon from the Greek word κανών (kanṓn), which means "rule", "principle", and also "mode". The modern Greek folk instrument is called by its diminutive, kanonaki. The instrument is usually small enough to be portable; its shape and range vary.

Medieval psaltery.

 
Psaltery player from the Gorleston Psalter, c. 1310–1326.

From the 12th through the 15th centuries, psalteries are widely seen in manuscripts, paintings and sculpture throughout Europe [1]. They vary widely in shape and the number of strings (which are often, like lutes, in courses of two or more strings).

 

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα
bp
Εικόνα bp
Απών/απούσα

Με την κλασσική μουσική ομολογώ πως δεν το έχω και ελπίζω να μη θεωρηθεί οτι βεβηλώνω αυτό το νήμα, αλλά αυτό το τραγούδι πολύ μου αρέσει σε αυτή του την εκτέλεση!

Αngie

 

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

Ήταν με τον Τζάγκερ;

bp
Εικόνα bp
Απών/απούσα

Ναι, ο ίδιος τραγουδάει.

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

Πολύ ωραίος!
 

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα
didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

 

sziggins
Απών/απούσα

Travellers

Roger Eno - Music of Neglected English Composers (1997)

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα
Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

στο Μέγαρο αυτός ο μήνας είναι γεμάτος από μουσική για βιόλες ντα γκάμπα ... το λατρεύω αυτό το όργανο, το ήσυχο αυτό έγχορδο που και οι εξάρσεις του δεν είναι παρά μια υπέροχη ταπεινή περιδίνηση...

χτες είχα την ευτυχία να γνωρίσω τον συνθέτη Christopher Simpson ... Άγγλος που έζησε στο πρώτο μισό του 1600 ...

 

bp
Εικόνα bp
Απών/απούσα

Δημήτρης Λάγιος - Ωδή οδύνης

Ορχήστρα Νυκτών Εγχόρδων Δήμου Πάτρας

 

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα