Ποδηλασία και Σπονδυλοδεσία.

236 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
YokoChoco
Εικόνα YokoChoco
Απών/απούσα

Ευχαριστώ!

Σήμερα λοιπόν ξεκίνησα μαθήματα, το 1ο μου, είχα να μπώ σε πισίνα εδώ και 35 χρόνια περίπου, πρέπει να ήμουνα 6-7 ετών αν θυμάμαι καλά. Παράξενη αίσθηση, το νερό προκαλεί μία αποσυμπίεση σε όλο το σώμα και δεν καταλαβαίνεις ότι γυμνάζεσαι, όταν βγήκα απ'την πισίνα μετά από μία ώρα ένιωθα πολύ βαριά την μέση μου και τα πόδια μου. Φόρεσα εννοείται μακαρόνι και μάλιστα δύο. Επίσης στο πήγαινε έλα(προς το κολυμβητήριο) πήγα με τα πόδια περίπου 40-45' περπάτημα + 1 ώρα στην πισίνα. Αρκετή άσκηση πιστεύω αύριο θα πονάω.

Ήρθε και ένας κύριος σε αναπηρικό καρότσι, ε δεν το περίμενα έκανε ένα μακροβούτι τσούπ και μπήκε στην πισίνα και πήγαινε μπάλα. Εντυπωσιάστηκα, μάλλον είναι παράλυτος στα κάτω άκρα, 35-40 ετών όχι παραπάνω, άνθρωποι σαν κι αυτόν μας δίνουν το παράδειγμα να παλέψουμε.

Για να δούμε πως θα πάει.

Yoko ^__^

κωστάνζα
Εικόνα κωστάνζα
Απών/απούσα

Το έκανες, μπήκες σε πισινά wink grin

Φυσικώς αισθάνεσαι βαριά στη μέση μετά από μιαν ολόκληρην ώραν. Σου εύχομαι το να σου αρέσει το κολύμπι, ώστε να μή θες να το κόψεις!

Κάθε καλό give heart

YokoChoco
Εικόνα YokoChoco
Απών/απούσα

Αισίως 1 μήνας κολυμβητήριο, θα έλεγα υπάρχει μία μικρή διαφορά, αν και προ καιρού πόναγα στο δεξιό ισχίο τώρα μου βγάζει πόνο το αριστερό άλλες μέρες έντονα άλλες πιο ήπια.. Θα κάνω άλλους 2 μήνες όπως μου είπε ο γιατρός με συχνότητα 2 φορές/εβδομάδα και θα πάω να τον δώ να του πω πως είμαι κ βλέπουμε τι θα κάνουμε. Αλλαξα επίσης ένα φάρμακο, σταμάτησα το Lyrica 75mg και έβαλα στην θέση του εδω και 4 ημέρες το Neurontin 300mg ίσως να είναι περισσότερο αποτελεσματικό. Επίσης μαζί με το Nevralip που παίρνω το πρωί πρόσθεσα και Neurobion. Βορβαδισμός με φάρμακα, βιταμίνες και άσκηση. Κάνω ότι καλύτερο μπορώ.

Ποδήλατο έχω να κάνω εδώ και 1 μήνα δεν τόλμησα να ξανακαβαληκέψω μου το απαγόρευσε και ο φυσικοθεραπεύτης έως ότου...

Νομίζω πάντως ότι χρειάζομαι νέα επέμβαση θα είναι πραγματικό θαύμα αν την γλυτώσω τελικά.

Σας ευχαριστώ

κωστάνζα
Εικόνα κωστάνζα
Απών/απούσα

θα το καταφέρεις, με υπομονή: Θα δεις πόσο προχωράς...

Πολύ ελπίζω να μήν χρειαστείς νέα επέμβαση, ο ΘΕΌΣ μαζί σου!

Σε θαυμάζω

kiaRRa
Απών/απούσα

Μην προδικάζεις για την επέμβαση κυρίως γιατι αυτό σαν ψυχολογία μπορεί να σε κρατάει πισω και να μην παίρνεις το 100% από τις διεργασίες που γινονται και με τα φάρμακα και με την φσιοθεραπεία/πισινα! Αν όμως οντως δεν το γλυτώσεις θα εχεις πλέον δυναμώσει αρκετά το σώμα σου και τον κορμο ώστε να μπορείς να εχεις πιο γρήγορη αποκατάσταση after.

Ωστόσο, δες πώς θα πάει και στους επόμενους μήνες με την πισίνα γιατι καλώς ή κακώς, μπορεί να ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΉ γυμναστική αλλά δεν θα σου δώσει αποτέλεσμα τόσο αμεσα...ακομα και με τον πόνο στο ισχίο. Υπομονη και επιμονή!

YokoChoco
Εικόνα YokoChoco
Απών/απούσα

Εκλεισα ραντεβού σε έναν άλλο γιατρό ορθοπεδικό χειρουργό σπονδυλικής στήλης να πάρω μία ακόμα γνώμη, να δώ τι θα μου πεί.

Βασικά θέλω να το παλέψω συντηρητικά αλλά βλέπω πως το πρόβλημα δεν περνάει, και είμαι 100% βέβαιος ότι θέλει χειρουργείο, νομίζω πως αν γίνει μία ιατρικά σωστή επέμβαση θα είμαι καλά σε λίγους μήνες και θα ξανακάνω ποδήλατο.

Μία ''παρόμοια'' περίπτωση ήταν ο Ρονάλντο ''το φαινόμενο'' που χειρουργήθηκε στο γόνατο και μπαίνοντας σε ένα ματς νομίζω με την Λάτσιο ξανατραυματίστηκε και έμεινε έξω πολύ καιρό έκανε 2ο χειρουργείο πήγε καλά και μετά όλοι θυμόμαστε ότι το 2002 πήρε το μουντιάλ και τσάμπιονς λίγκ το 2003 με την Ρεάλ. Βέβαια αυτός ήταν υπερ-αθλητής αλλά είναι ένα καλό παράδειγμα.

κωστάνζα
Εικόνα κωστάνζα
Απών/απούσα

Φίλε Υόκο Σόκο,

τελικά ωραίως ν´ακούσεις άλλην γιατρική γνώμη. Σου εύχομαι καλήν επιτυχία και κάθε καλό.

YokoChoco
Εικόνα YokoChoco
Απών/απούσα

Είδα σήμερα τον ορθοπεδικό, είδα ότι έχει πολύ καλές γνώσεις

1) Η επέμβαση που έγινε ήταν λάθος, έπρεπε να γίνει μόνο αφαίρεση δισκοκήλης, η σπονδυλοδεσία που έγινε δημιουργεί το πρόβλημα(συμφώνει και με τον άλλο γιατρό λοιπόν)

2) Αν γίνει 2ο χειρουργείο οι πιθανότητες επιτυχίας είναι κάτω του 50% και ίσως πολύ λιγότερο. Θα πρέπει να αφαιρεθούν τα τιτάνια αφού με ανοίξει στην μέση και μετά να μου κάνει τομή στην κοιλιά και να κάνει εμπρόσθια σπονδυλοδεσία, κάτι που δεν θέλει γιατί μπορεί να χειροτερέψω. Μόνο αν πάω σ'αυτόν παράλυτος θα δεχθεί να μου κάνει χειρουργείο καλύτερα δλδ να μην κάνω άλλο και να μείνω ως έχω.

3) Να ρίξω το βάρος στην άσκηση, κολυμβητήριο 5 φορές την εβδομάδα συνεχώς, όταν ανοίξει το πιλάτες και πιλάτες και γενικά άσκηση

4) Μου έγραψε να κάνω 3 ακτινογραφίες σκυφτός, προς τα πίσω και σε ουδέτερη στάση να δεί την κινητικότητα της σπονδυλικής στήλης

Όταν ξαναπάω σε μερικές μέρες θα συζητήσω μαζί του για τον νευροδιεγέρτη ή την έκχυση παυσίπονου στην περιοχή αν χρειάζεται, αν και όπως μου είπε εκτιμά ότι με πολύ άσκηση θα γίνω καλά, θα σταθεροποιηθεί η σπονδυλική στήλη και θα ξανακάνω ποδήλατο, απλά θέλει πάρα πολύ χρόνο.

Για να δούμε

Αυτά από εμένα, σας ευχαριστώ

κωστάνζα
Εικόνα κωστάνζα
Απών/απούσα

φίλε μου, πολλά τραβάς!

Σου εύχομαι να μήν χρειαστεί 2ο χειρουργείο, αμέσως να πάψουνε οι πόνοι και να λάβης ανάσα και να χαλαρωθείς.

Με τις καλύτερες ευχές

YokoChoco
Εικόνα YokoChoco
Απών/απούσα

Σε ευχαριστώ πολύ Κωστάνζα μου. Εντάξει είναι κάπως ταλαιπωρία επειδή είμαι και ευαίσθητος στον πόνο, με το παραμικρό πονάω. Πάντως ένα δεύτερο χειρουργείο φαίνεται πλέον να απομακρύνεται γιατί η εμπρόσθια σπονδυλοδεσία είναι πολύωρη επέμβαση και δύσκολη και δεν το ρισκάρω να την κάνω, άλλο αν παραλύσω. Μίλησα σήμερα με τον προπονητή μου στο κολυμβητήριο από την μεθεπόμενη εβδομάδα θα κάνουμε 4-5 φορές/εβδομάδα κολύμβηση, και το καλό είναι ότι όσο πάει και βελτιωνομαι εκεί. Έχω φτάσει πλέον να μπαίνω όλος στο νερό και να πατάω κάτω στην πισίνα(2,5μ) και να ανεβαίνω. Βέβαια δεν ξέρω να κολυμπάω αλλά έχω αρχίσει να εξοικειώνομαι. Πιστεύω με 4-5 φορές την εβδομάδα σε 2-3 μήνες θα μάθω να κολυμπάω(εντάξει δεν θα γίνω και χέλι αλλά τουλάχιστον να πηγαίνω θάλασσα και να μην είμαι ''θεατής'').

YokoChoco
Εικόνα YokoChoco
Απών/απούσα

Σήμερα πήγα στο σπίτι ενός ιερέα που έχει πεθάνει προ ετών, ο γνωστός εδώ στο Ρέθυμνο παπά Σταύρος που είχε το Τίμιο Ξύλο, το έχει αναλάβη άλλος να σταυρώνει ένας καλός μου φίλος επίσης ιερέας, με σταύρωσε και το Ξύλο κόλλησε σε όλη την τομή και δεξιά στο ιερό οστό, έδειξε το πρόβλημα, μου το έβαλε και στο κεφάλι να δούμε το ψυχολογικό κομμάτι δεν έδειξε κάτι και όντως είμαι καλύτερα εδώ και καιρό. Την Δευτέρα θα πάω στο Επισκοπείο να μου βάλουν τα λείψανα του Αγίου Τίτου Α' Επισκόπου Κρήτης μαθητή του Αποστόλου Παύλου, στην μέση μπας και γίνει τίποτα. Έχω και λαδάκι του Οσίου Ιωάννη του Ρώσου και βάζω πότε πότε... Ελπίζω εν Θεώ και με την άσκηση, και ότι μου πεί ο ορθοπεδικός να βελτιωθεί η κατάσταση, δεν λέω να φτιάξω μία καινούρια μέση αλλά τουλάχιστον να μην πονάω.

κωστάνζα
Εικόνα κωστάνζα
Απών/απούσα

Πράγματι σε θαυμάζω, ρε παληκάρι! Το να μπείς σε πισίνα μετά μίαν αιώνια πολύ θὰρρπς θέλει! Μπράβο σου!!! Θα σε δώ μπροστά μου να πατπας την άμμο για να κολυμπάς στη μητέρα θαλάσσων, ελπίζω ν´ακουστούνε οι δυνατές μου επευφημίες στο λίθος, και να ξεσπάσουν όλοι σου φίλοι!Ως αφορά άλλην επέμβασην, καλ απόφάασησες. δεν ξέρουμε ούτε για το τι θα γίνη αύριο.

Πάντως, έχεις το Θεόν που θα σε στηρίξη σε κάθε περίπτωσην της ζωής σου..

ΝΑ ΖΉΣΗΣ give heart

YokoChoco
Εικόνα YokoChoco
Απών/απούσα

Καλησπέρα Κωστάνζα, σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου, να'σαι πάντα καλά.

Νέο χειρουργείο δεν κάνω γιατί όταν γίνει σπονδυλοδεσία σου κόβουν οστό από την σπονδυλική στήλη και εφαρμόζουν τα τιτάνια επάνω και αν γίνει 2η επέμβαση δεν μπορεί να γίνει στα ήδη κομμένα οστά πρέπει να κόψουν οστά σε άλλο σημείο δλδ από μπροστά και μόνο που σκέφτομαι ότι θα μου ανοίξουν την κοιλιά κτλ φοβάμαι, μικρός είμαι ηλικιακά για να κάνω τόσο δύσκολη επέμβαση δεν θέλω. Θα το παλέψω με πολύ άσκηση και Δευτέρα θα δώ τον γιατρό μου είχε γράψει να κάνω ακτινογραφίες σε σκυφτή, ουδέτερη και προς τα πίσω θέση, ώστε να δεί την κινητικότητα της σπονδυλικής στήλης και θα μιλήσω μαζί του για εναλλακτικές δεν ξέρω τι μπορούμε να κάνουμε, υπάρχουν εγχύσεις στο νεύρο, υπάρχει ο νευροδιεγέρτης κτλ νομίζω υπάρχουν λύσεις.

Και φυσικά υπάρχει ο Μεγάλος Θεός και Σωτήρας μας, Ιησούς Χριστός που κανέναν δεν αφήνει. Άσχετα τι πιστεύει ο καθένας εγώ είδα το Τίμιο Ξύλο που κόλλησε στην μέση μου που έχω το πρόβλημα και ενώ ήταν παγωμένο το κουτάκι εγώ το αισθανόμουν ζεστό και το είπα του παπά Νικόλα και μου λέει ''κρύο είναι'', εγώ όμως το αισθανόμουν να μου θερμαίνει την μέση. Μετά από αυτό εξομολογήθηκα σ'εναν ιερέα άλλο φίλο μου και ξεκίνησα νηστεία ελαφράς μορφής γιατί παίρνω κ ένα σωρό φάρμακα και πρέπει τουλάχιστον να τρώω γαλακτοκομικά και ψάρι, και αυτές τις μέρες νιώθω κάπως καλύτερα την μέση. Βοηθάει κι ο Θεός φτάνει να τον αναζητήσουμε και μείς.

Κάποιος αγνωστικιστής μου είχε πεί ότι θαύματα υπάρχουν σ'όλες τις θρησκείες, δεν διαφωνώ του είπα αλλά κράτα μόνο αυτό ότι υπάρχουν θαύματα που δεν εξηγούνται με τους φυσικούς νόμους κ όσο μελετώ την φυσική, αστροφυσική, αστρονομία τόσο βλέπω τον Θεό.

Yoko

Ιπτάμενο Μυρμήγκι (χωρίς επαλήθευση)

Κοίτα τώρα... Ο καθένας μπορεί να πιστεύει όπου γουστάρει, όταν όμως στον δημόσιο διάλογο προσκομίζονται τέτοιες ταλιμπανέζικες μπούρδες τότε το σχόλιο που μπορώ να κάνω είναι το εξής:
Αν δεν γλείψεις βρώμικη σαγιονάρα παππουλή, καλά δεν πρόκειται να γίνεις!

YokoChoco
Εικόνα YokoChoco
Απών/απούσα

Σίγουρα υπάρχουν και ταλιμπανέζικες μπούρδες δεν διαφωνώ αλλά είναι πολλών ειδών, ιατρικές, χριστιανικές, αθεϊστικές, μουσουλμανικές κτλ, ως γνωστόν φανατικοί υπάρχουν παντού. Για τον Τίμιο Ξύλο του μακαριστού παπά Σταύρου εδώ https://www.youtube.com/watch?v=KmhG73tQUCw&t=647s

Ιπτάμενο Μυρμήγκι (χωρίς επαλήθευση)

YokoChoco wrote:
Για τον Τίμιο Ξύλο του μακαριστού παπά Σταύρου εδώ https://www.youtube.com/watch?v=KmhG73tQUCw&t=647s

Η καλύτερη άκρη ο παπά Σταύρος, το καλύτερο σταφ είχε.
Σαφώς κ δεν θα κάτσω να συζητήσω για το εάν έχει θαυματουργές ιδιότητες ένα κομμάτι ξύλο, δεν θα πέσω τόσο χαμηλά.
Υπάρχει όμως ένα πιο πρακτικό θέμα που προκαλεί το ενδιαφέρον μου. Πιστεύεις, στα αλήθεια, ότι αυτό που διακινείται ως "Τίμιο Ξύλο" σε όλες του τις μορφές,  σε όλα τα μήκη και πλάτη της γης, επί αιώνες, προέρχεται όντως από τον ξύλο του σταυρού που σταυρώθηκε ο Χριστός;  Αλήθεια;

johnheret
Εικόνα johnheret
Απών/απούσα

https://www.youtube.com/watch?v=C40z160u_LA

https://www.youtube.com/watch?v=9C9WX60RE4c

 όταν οι φωτισμένοι Ηγέτες μας πουλάνε κηραλοιφές για πάσα νόσο και πουλάνε μυστική Τεχνολογία του Απόλλωνα στον Ομπάμα,

https://www.youtube.com/watch?v=TY_WIoLW-uM   και απαγγέλουν αλλόκοτη ποίηση για να μας πείσουν να τους ψηφίσουμε, τότε τίποτα μη μας φαίνεται παράξενο.

Απλά ρώτησα προ καιρού τον Γιόκο, κάτι πολύ απλό: ποιός ήταν ο μηχανισμός του τραυματισμού του, πως έγινε το κακό (βοηθάει σε λύση προβλήματος η "εκφώνηση"),αλλα δεν μας είπε ποτέ. Οπότε δεν ασχολήθηκα άλλο, περαστικά σε όλους μας, καλά μυαλά! κάντε υπομονή, έρχεται Κυρα Αλοιφή! Με αυτήν μόνο θα τσακίσουμε τον Κορώνα

κωστάνζα
Εικόνα κωστάνζα
Απών/απούσα

Υόκο καλημέρα,

δίκιο έχεις ν´αποφύγεις 2ο χειρουργείο. Αρκετές φορές, υπάρχουνε «τα μέσα», ενώ δεν νομίζω ότι κάνουνε καλά. Πάντως, ο Θεός μας προστατεύει καθημερινως.

Βεβαίως υπάρχουνε θαύματα σε κάθε θρησκείαν, επειδή αλλιώς δεν φέρονται τα βάρη της ζωής. Συνέχιζε το δρόμο σου, και θα γίνης καλύτερα· βήμα με βήμα.

Θα σου σκεφτώ συνεχώς

 

YokoChoco
Εικόνα YokoChoco
Απών/απούσα

Το μόνο σχόλιο που θα κάνω είναι ότι υπήρξα άθεος και μέλος της Ένωσης Αθέων και ασφαλώς δεν πίστευα καθόλου σε θαύματα γιατί από τα 18 μου είχα γίνει Προτεστάντης έχοντας απορρίψει την Ορθόδοξη Εκκλησία. Ορθόδοξος είμαι περίπου 2 χρόνια, τα υπόλοιπα δεν θα τα σχολιάσω σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

johnheret
Εικόνα johnheret
Απών/απούσα

https://www.metropolitan-hospital.gr/el/metropolitan...

 

όταν διευθυντής ενός Σουπερ μάρκετ της υγείας όπως αυτό, σχολιάζει (διαφημίζοντας αρκετά την πραμάτεια του!)

" Σχεδόν για όλες τις περιπτώσεις υπάρχει ο χρόνος για ενημέρωση και σωστή προσέγγιση του προβλήματος, οπότε και οι ασθενείς θα πρέπει να προσέχουν αν ο γιατρός τους «τους δει σήμερα και θέλει να τους χειρουργήσει αύριο». Η εμπειρία δείχνει ότι μόνο ελάχιστοι από τους ασθενείς που βλέπουμε στα ιατρείο θα χρειαστούν τελικά χειρουργείο: ασθενείς οι οποίοι πονάνε εδώ και καιρό και «έχουν δοκιμάσει τα πάντα», ασθενείς με νευρολογικά προβλήματα ή ασθενείς οι οποίοι δεν έχουν καλές πιθανότητες να βελτιωθούν συντηρητικά (όπως π.χ. σε περίπτωση μεγάλης αυχενικής δισκοκήλης ή σοβαρής στένωσης του σπονδυλικού σωλήνα)"

 

δηλαδή σχολιάζει όλους τους γιατρουδάκους που λένε"κάνε χειρουργείο χτες", για να τα αρπάξουν, νομίζω οτι καλύπτονται και οι απόψεις των προλαλήσαντων Ρητάρτεντ και Βάσκοτ, έστω και πολύ καθυστερημένα.Άρα λοιπόν δεν είναι η συντεχνία που αυτο -ακυρώνεται και αλληλορουφιανεύεται, αλλα τα φαινόμενα τα ίδια, απο κάποια κατηγορία ιατρών. Συνεπώς απόλυτα σωστά τα είπε ο Βασκοτ, είτε θέλουμε να το καταλάβουμε είτε όχι. Άλλωστε το λέει επίκουρος καθηγητής πανεπιστημίου Γερμανίας, όχι ψωροκώσταινας, που έχει δει και βιώσει στο πετσί του την Ελληνική και την Γερμανική πραγματικότητα. Τώρα φίλε Σοκολατούχε, εκεί που το μπερδεύουμε είναι οτι αφήνεις μιά μυρωδιά αίσθησης στον αναγνώστη οτι ίσως κάπου συσχετίζονται ποδηλασία και σπονδυλοδεσία, ή οτι θα βλάψει έναν που έχει κάνει σπονδυλοδεσία η ίδια η ποδηλασία, ενώ δεν είναι πάντα έτσι. Ανέφερα και παραπάνω περιπτώσεις οπου παππούδες με προβλήματα βάδισης, ποδηλατούν μιά χαρά. Εν τέλει μόνο η κολύμβηση ίσως θα μπορούσε να σε οφελήσει, η οποία αποφορτίζει μόνο. Αν θέλεις πες μας για τα αίτια που οδήγησαν στην σπονδυλοδεσία και ας αφήσουμε τα ματζούνια στην άκρη για λίγο. Ποδηλασία και σπονδυλοδεσία δεν κάνουν απαραίτητα τζιζ μεταξύ τους, αλλα ούτε και η ποδηλασία είναι φάρμακο δια πάσαν νόσον. Υπάρχει πάντα κάποιος συμβιβασμός και ένας εναλλακτικός δρόμος, που η φύση συνήθως τον βρίσκει μόνη της.

 Να συμπληρώσω επίσης οτι το φαινόμενο των πολλών, και μετα μανίας χειρουργικών επεμβάσεων χωρίς να είναι αναγκαίες ή απαραίτητες, είχε πάρει μεγάλη διάσταση στο παρελθόν. Ειδικά με τις αμυγδαλές, είχαν βγει αρκετά ιατρικά ανέκδοτα. "Μην φταρνιστείς μπροστά σε Ωρλ, μην ανοίξεις το στόμα σου, θα σου κάνει εξαγωγή αμυγδαλών"! κι άλλα πολλά κι άλλα πολλά δικαιώνουν την άποψη του φίλου Βασκοτ. Φίλος καρδιολόγος μου ανέφερε πρόσφατα άλλο ένα! "αν μπορούσαμε να σου κόψουμε το κεφάλι για να το κολλήσουμε πάλι, θα την κάναμε την εγχείριση". Το θέμα είναι πολυδιάστατο και δεν εξαντλείται εδώ, και ακουμπάει βέβαια και στα φακελάκια. Έδωσες χρήμα? θα χειρουργηθείς σωστά. Δεν έδωκες? θα περιμένεις στην ουρά. (πότε είπες οτι πρέπει να χειρουργηθείς?! τώρα?! καλάααα! σκάσε νοσήλεια ή έχε μέσο, δώσε κατιτίς, να δεις πως θα τρέχουν να σε εξυπηρετήσουν.Αλλιώς τρέχα γύρευε. Στη σύγχρονη, μοντέρνα, καλοπληρωμένη ιατρική, έχουν μπει για τα καλά ακόμα και απλικέισον σε κινητά, για να σε ενημερώσουν σε κάθε στάδιο. "Κύριε Γιόκο, σήμερα είναι η μέρα που πρέπει να έρθετε να σας βγάλουμε τα ράματα". Το Ελλάντα όμως, σε πολλές υπηρεσίες έχει τριτοκοσμικά θέματα και νοσηρές καταστάσεις, ως κατάλοιπα των τετρακοσίων χρόνων κάτω απο το βάρβαρο γείτονα

κωστάνζα
Εικόνα κωστάνζα
Απών/απούσα

που ψάλλονται επι της επιστροφής σου, τ´αυτιά μου αντηχούνε give heart

YokoChoco
Εικόνα YokoChoco
Απών/απούσα

Είδα εχθές τον ορθοπεδικό, συζητήσαμε, είδε και τις ακτινογραφίες που με έβαλε να κάνω και μου είπε φούλ άσκηση για το επόμενο 6μηνο. Ήτοι 3 φορές/εβδομάδα κολυμβητήριο και άλλες 2 φορές/εβδομάδα πιλάτες(όταν ανοίξουν τα γυμναστήρια), και να πάω να με δεί το καλοκαίρι, αν δεν έχει περάσει το πρόβλημα θα προβούμε σε εγχυση παυσιπόνου στο νεύρο ή νευροδιεγέρτη ή χορήγηση οπιοειδούς ή μορφίνη κτλ. Του λέω ''θα χρειαστεί 2ο χειρουργείο;'' μου απαντά ''τι να χειρουργήσουμε;''. Όπως σας είχα αναφέρει ένα επαναληπτικό χειρουργείο έχει λιγότερο από 60% πιθανότητες επιτυχίας στην δική μου περίπτωση πολύ κατω και θα γίνει μόνο αν παραλύσω.

Μια απάντηση που προήλθε το πρόβλημα... βασικά δεν ξέρω είχα χρόνιο πόνο στην μέση ανά διαστήματα, απλά χειροτέρεψε πολύ όταν δοκίμασα body building όπου εκεί διαλύθηκα, το σώμα μου δεν άντεξε τόσα βάρη που δοκίμασα να σηκώνω.

Σήμερα έκανα κολυμβητήριο και περπάτημα καλά ήταν.

Σας ευχαριστώ Yoko

κωστάνζα
Εικόνα κωστάνζα
Απών/απούσα

Γεια χαρά Υόκο Σόκο,

αναρωτιέμαι για το μήπως γίνανε οι πόνοι σου χρονικοί; Ε, τότε θα σου πρότεινα το να ζητούσες τη βοήθειαν ειδικών.

Χαίρομαι πολύ για τα καλά σου νέα και σου εύχομαι θάρρος και υπομονήν give heart

Ο ΘΕΌΣ ΜΑΖΊ ΣΟΥ

 

 

 

YokoChoco
Εικόνα YokoChoco
Απών/απούσα

Ευχαριστώ όσους έδειξαν την αγάπη τους προς το πρόσωπο μου, και να πάνε να γ***** όσοι έχουν πρόβλημα μαζί μου. Θα μπορούσα να τους συγχωρέσω ως Χριστιανός αλλά ας τους συγχωρέσει ο Θεός που πιστεύουν. Δεν έχω να σχολιάσω κάτι άλλο, έχω ζητήσει διαγραφή απ'το φόρουμ. Καλή συνέχεια σε φίλους και εχθρούς(επέλεξαν να γίνουν εχθροί άγνωστο γιατί). Να στε καλά.

κωστάνζα
Εικόνα κωστάνζα
Απών/απούσα

Με στεναχωρεία εξακολουθόμουνα τη συζήτησην· δε νομίζω να μπορέσει να πει ο Ιπτάμενο Μυρμίγκης τίποτε για την αλαζόνεια, μήπως δε σε καταλαβαίνει;

Χωρίς αμφιβολήν, η θέση του πιο αλαζονίου κτίσματος ανήκει σε μένα! Όποιες_οι άλλες_οι τη θέλουνε, καθαρώς λέω· ΞΕΧΆΣΤΈ ΤΟ!

Να, σας ξεδηλώνω και κάθε άλλο· Δεν ξέρετε το τι σημαίνει ν´αισθανθης ότι βρίσκεσαι εκτός των «κανονικών δεδομένων»!

Κατά τ´άλλα, ποιοί_ές από μας έχουνε το δίκιωμα να καταδικάσουμε τους συνανθρώπους μας;

Αυτά. Σας εύχομαι ειρήνην και καληνύχτα.

 

YOCO CHOCO
Απών/απούσα

Καλησπέρα σας, μετά από 2 περίπου χρόνια, είπα να επιστρέψω στο φόρουμ, επειδή θέλω να πουλήσω το ΚΟΛΝΑΓΚΟ μου. https://www.car.gr/classifieds/bicycles/view/3351943... για όποιον ενδιαφέρεται η τιμή είναι 900 συζητήσιμη, ανάλογα την πρόταση θα το δώσω.

Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω ποδήλατο, μετά από πολύ φυσικοθεραπεία, πιλάτες, φάρμακα κτλ και ψάχνοντας το πολύ, καταλήξαμε με τον νευροχειρουργό να τοποθετήσουμε ΝΕΥΡΟΔΙΕΓΕΡΤΗ για τη μείωση του χρόνιου πόνου, οπότε είναι σοβαρό το πρόβλημα μου όπως καταλαβαίνετε.

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για το ποδήλατο ακούω προτάσεις, ευχαριστώ

Τηλ 697 173 1722 Βασίλης

YOCO CHOCO
Απών/απούσα

Το ποδήλατο αν χρειαστεί σέρβις, λόγω μεγάλης ακινησίας από το 2019, το κόστος το αναλαμβάνω εγώ.

Με το νευροχειρουργό που με βλέπει τώρα, συμφωνήσαμε να μην γίνει τώρα τοποθέτηση νευροδιεγέρτη, αλλά να γίνουν τα εξής:

1.Προσεκτικό ασκησιολόγιο με νέα δασκάλα πιλάτες

2.Πολύ φυσικοθεραπεία

και

3.Έγχυση στην σπονδυλική στήλη να δούμε πως θα πάει,

αν αποτύχουν όλα αυτά τότε κοιτάμε τη νευροδιέγερση.

Πάντως το τελευταίο διάστημα συνεχώς γνωρίζω άτομα που έχουν κάνει αποτυχημένα χειρουργεία στην μέση, και πονάνε αφόρητα.

Σας ευχαριστώ

YOCO CHOCO
Απών/απούσα

...

YOCO CHOCO
Απών/απούσα

...

 

YOCO CHOCO
Απών/απούσα

...

contact