Μουδιαζουν τα δαχτυλα του χεριου και οι πηχεις

15 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
κοκο
Εικόνα κοκο
Απών/απούσα

Καλημερα στην παρεα.

Το τελευταιο χρονικο διαστημα,λογο lockdown,μου δινεται η ευκαιρια να κανω μερα παρα μερα,αλλα και ορισμενες φορες,καθημερινα,αποστασεις με το ποδηλατο απο 70 εως 90 χιλιομετρα.

Αυτο λοιπον που παρατηρησα,ειναι πως το τελος της ημερας,μετα απο την προπονηση μου,να νοιωθω ανα διαστηματα ενα μουδιασμα κουρασης στα νευρα των δαχτυλων του χεριου και στους πηχεις.

Το ποδηλατο μου ειναι ενα Giant Rapid Fitness  με ισιο τιμονι.

Ειναι κατι φυσιολογικο αυτο?

Πρεπει να ρυθμισω κατι στην σελα η στο τιμονι,για να αποφυγω αυτη την κατασταση?

Ευχαριστω.

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
5
Μέση αξιολόγηση: 5 (1 ψήφος)
RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Τέτοιοι πόνοι είναι συνήθεις, πότε στα χέρια, πότε στα πόδια... Συνήθως είναι αποτέλεσμα:

α. λάθος στάσης σου, πέφτει αρκετό βάρος στις παλάμες, ίσως να πρέπει να σηκώσεις ΕΛΑΧΙΣΤΑ την μύτη της σέλας, ώστε να μισομοιραστεί το βάρος. ΠΡΟΣΟΧΗ, αν σηκώσεις πολύ τη σέλα, μετά θα σε πονάει η μέση (το βάρος θα πέφτει προς τα πίσω), γιαυτό συνήθως λέμε ότι ξεκινάμε με τη σέλα ΕΝΤΕΛΩΣ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ (σε φάση, βγάζεις το καλό αλφάδι και το παλεύεις με τις ώρες... το καλό όμως, ε!).

β. ότι δεν φοράς γαντάκι με τζελ ή/και οι λαβές είναι αρκετά σκληρές - όχι αρκετά ανατομικές. Το κόστος είναι μικρό, κάνει τη διαφορά. Γαντάκι με τζελ στην περιοχή του μαλακού μέρους της παλάμης.

γ. λάθος στυλ οδήγησης. Στο ποδήλατο, ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥΜΕ ΩΡΕΣ, θέλει να αλλάζουμε στάση, και λαβές. Σηκωνόμαστε και λίγο ορθοπέταλο, μετατοπίζουμε το βάρος - παίζουμε πάνω στη σέλα και αλλάζουμε λαβές. Στην κούρσα αυτό είναι εύκολο, πότε θα πιαστείς από τα hoods, πότε από τα κέρατα επάνω, πότε από κάτω, πότε από το οριζόντιο τμήμα του τμιονιού, γενικά υπάρχει ποικιλία. Στα ποδήλατα με ίσιο τιμόνι η λύση είναι τα ακροτίμονα - κερατάκια που μπαίνουν πρόσθετα στις άκρες του τιμονιού. Οι πόνοι στους αγκώνες / πήχεις, μάλλον έχουν να κάνουν με το ότι ποδηλατείς με τα χέρια τεντωμένα. Ίσως να νιώσεις πόνους και στους ώμους... Γενικά, ποδηλατούμε ΧΑΛΑΡΟΙ και χωρίς να τεντώνουμε ούτε τα χέρια ούτε τα πόδια .... γιαυτό πχ λέμε για τη σέλα, ότι πρέπει να είναι σε τέτοιο ύψος ώστε ίσα-που-να-σπάει το πόδι (να κάνει ΕΛΑΧΙΣΤΗ γωνία) όταν το πετάλι είναι στη χαμηλότερη θέση του - ΠΟΤΕ να μην τεντώνει ΕΝΤΕΛΩΣ το πόδι.

makips
Απών/απούσα

Το ίδιο πρόβλημα είχα σε μεγάλες διαδρομές με fitness ποδήλατο. Απλά περνάς ένα καλό σετ με ακροτιμονα φοράς γάντια με τζελ αλλάζεις θέσεις των χεριών στην διάρκεια της διαδρομής και θα είσαι μια χαρά. 

κοκο
Εικόνα κοκο
Απών/απούσα

Την σελα την εχω αλφαδιασει,(ΜΕ ΚΑΛΟ ΑΛΦΑΔΙ) και το υψος της βρισκεται στην θεση που πρεπει.

Βεβαια δεν εχω πειραματιστει αλλαζοντας θεση στην σελα, με γωνια αρνητικη η θετικη για να δω συμπεριφορα.

Επισης ενα λαθος που κανω χρονια,ειναι πως δεν φοραω ποδηλατικα γαντια.Σαφως και θα με βοηθουσε στην αποροφηση των κραδασμων και στο φορτιο στο μαλακο μερος της παλαμης,αλλα φυσικα και στην αποφυγη τραυματισμου,σε περιπτωση πτωσης μου.

Δυστυχως παρολο που εχω ακροτιμονα οι επιλογες θεσεων ειναι πολυ λιγες και δεν βοηθανε αρκετα.....Αυτο ειναι που ζηλευα παντα στις κουρσες.....Ποικιλια επιλογων θεσεων των χεριων και αεροδυναμικη θεση......

Αυτο λοιπον που θα κανω για αρχη,ειναι να αγορασω ενα ζευγαρι καλα γαντια (θελω την γνωμη σας) και επισης να ελενξω αν ο λαιμος του τιμονιου ειναι στην σωστη αποσταση.....Εδω φυσικα θα ηθελα να μου πειτε τον τροπο με τον οποιο το υπολογιζουμε,γιατι το μονο που γνωριζω ειναι καποιες πρακτικες θεωριες.

Τελος θα ηθελα να ρωτησω,αν αξιζει να μετατρεψω το fitness σε κουσρα,αλλαζοντας τιμονι,μανετες και οτι αλλο χρειαστει.....

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Όλα αυτά που λέει ο Ροκα παραπάνω και μια ακόμα μικρή λεπτομέρεια. Οι μανέτες των φρένων να είναι προς τα κάτω αρκετά, ώστε όταν κρατάς το τιμόνι και έχεις τα χέρια σου στις μανέτες, να μην σπάει ο καρπός σου και στην ουσία το χέρι σου να είναι σε ευθεία με τον πήχη σου.

κοκο
Εικόνα κοκο
Απών/απούσα

Την Κυριακη εχω κανονισει να κανω μια διαδρομη με εναν φιλο 60 εως 65 χιλιομετρα.Θα κοιταξω να φορεσω γαντια με τζελ,να γυρισω τις μανετες προς τους τροχους για να ειναι οι παλαμες παραλληλες με τους πηχεις των χεριων  και βλεπουμε.....

Αυτο που θελω να μαθω ειναι,πως μπορω να δω αν ο λαιμος του τιμονιου ειναι σωστος σε μηκος.

Αν θυμαμαι καλα ειναι 100mm

 

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Ένα πολύ πρόχειρο κόλπο για το λαιμό είναι όταν ποδηλατείς και κοιτάξεις το λαιμό στο σημείο που δένει με το τιμόνι, να κρύβει το κέντρο της ρόδας. Να υπάρχει δλδ μια νοητή ευθεία από τα μάτια σου στο λαιμό και το κέντρο. Αν βλέπεις το κέντρο πιο μπροστά ή πιο πίσω, ο λαιμός είναι πιο κοντός ή πιο μακρύς αντίστοιχα. Αυτό όμως είναι απλά ένα κόλπο που σου δίνει μια γενική ένδειξη.

κοκο
Εικόνα κοκο
Απών/απούσα

Αυτο το εχω κανει,και παρατηρω πως το κεντρο του τιμονιου ειναι λιγο ποιο μπροστα απο το κεντρο του τροχου.

Αρα με αυτο τον τροπο πρακτικα,πρεπει να αλλαξω λαιμο και να τοποθετησω εναν λιγο ποιο κοντο.

Π.χ. αντι για 100mm που φοραει να βαλω 60mm η 50mm.

Αυτος ομως ειναι ενας απλος και ευκολος τροπος να το δεις.

Ο σωστος υποθετω,πως εχει να κανει με αλλες παραμνετρους και τυπους,

 

morgoth
Απών/απούσα

Συνηθως παντως τετοιοι πονοι οφειλονται στην σελα οσο περιεργο και αν φαινεται. Παιξε λιγο με την κλιση της σελας, μπορει να μην χρειαστει να κανεις τιποτα αλλο και να μην προχωρησεις σε καμια αγορα.

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

κοκο wrote:

Αυτο το εχω κανει,και παρατηρω πως το κεντρο του τιμονιου ειναι λιγο ποιο μπροστα απο το κεντρο του τροχου.

Αρα με αυτο τον τροπο πρακτικα,πρεπει να αλλαξω λαιμο και να τοποθετησω εναν λιγο ποιο κοντο.

Π.χ. αντι για 100mm που φοραει να βαλω 60mm η 50mm.

Αυτος ομως ειναι ενας απλος και ευκολος τροπος να το δεις.

Ο σωστος υποθετω,πως εχει να κανει με αλλες παραμνετρους και τυπους,

 

50 και 60 είναι πολύ κοντός. Θα σου δημιουργήσει άλλα θέματα στον έλεγχο του ποδηλάτου. Δεν χρειάζεται τόσο δραστική αλλαγή. νομίζω και ένα εκ να κοντίνεις, θα δεις διαφορά. Δεν το συνδυάζω με το μούδιασμα άμεσα.

κοκο
Εικόνα κοκο
Απών/απούσα

Τελικα δεν μπορεσα να βρω γαντια με τζελ,για να δoκιμασω.Oi ελλειψεις στο χωρο του ποδηλατου ειναι τεραστιες,οπως επισης και σε αλλα επαγγελματα και τομεις.

Παρολα αυτα ομως,ειμαι ικανοποιημενος απο τα αποτελεσματα μιας διαδρομης 56 χιλιομετρων Αιγαλεω -Σπατα-Αιγαλεω

Αυτο λοιπον που εκανα ηταν να κατεβασω τις μανετες προς τον τροχο,με αποτελεσμα να ειναι οι πηχεις μου παραλληλοι με τους καρπους μου και το βασικοτερο να διανειω ενα μεγαλο μερος της αποστασης με τα χερια μου επανω στα ακροτιμονα.

Επισης μια διορθωση,ο λαιμος ειναι στα 90mm και οχι 100mm.

rnd
Εικόνα rnd
Απών/απούσα

Για το λεμο, στο ενα δικο μου κλασικο κουρσακι, στημενο προσορινα (εδω και 2 χρονια) σαν single speed, αλλαξα απο 100 σε 80 και ειμαι super ικανοποιημενος απο καθε αποψη για γρηγορη μετακινηση στην πολη. Δεν ειχα κανενα θεμα με τα χερια αλλα με ενοχλουσε λιγο στη μεση μετα απο καποια ωρα και αισθανομουν πιο απλωμενος απο οσο θα ηθελα. Αλλα φοβαμαι οτι με τοσο κοντους (50-60) οπως ειπε και ο vasscott θα αρχισεις να εχεις θεμα σταθεροτητας αν και εξαρταται και απο τη γεωμετρια του ποδηλατου και ειδια την κληση του πιρουνιου.

Ασχετα με αυτο, ειναι πολυ συνιθισμενο ποδηλατα με ισιο τιμονι να ερχοναι με της μανετες ρυθμισμενες πολυ ψιλα απο το εργοστασιο. Ο καρπος θα πρεπει να ειναι μια ευθεια με τα πισω κοκκαλα (ωλενη/κερκιδα) και τα δαχτυλα δεν πρεπει να ανεβαινουν πανω απο τη νοητη γραμη που σχηματιζουν για να πιασουν τη μανετα.

Το ιδιο και στο πληκτρολογιο, τα ποδαρακια που αρεσει στον κοσμο να ανεβαζει για να βλεπει καλυτερα τα γραμματα καταστρεφουν τα χερια. Απο εργονομικης αποψης θα επρεπε να ηταν στην αντιθετη πλευρα, μπροστα οχι πισω, ωστε να εχει αρνητικη κλιση :)

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

Ω! Ωραίο αυτό με το πληκτρολόγιο. Δεν το ήξερα!

rnd
Εικόνα rnd
Απών/απούσα

Ναι, ναι ασχετο με το θεμα αλλα η Microsoft βγαζει ενα τρομερα εργονομικο πληκτρολογιο που ειναι πιο οικονομικο απο αλλα εξειδεικευμενα και περιπλοκα αλλα εμενα προσωπικα στα 4 χρονια τα a, s, d, f σταματισαν να λειτουργουν και ηταν παρα πολυ ταλαιπορια να το ανοιξω να καθαρισω τις επαφες και ετσι εχει μεινει στο παταρι απο τοτε... Νομιζω ερχεται μονο σετ σετ με λοξο mouse που και αυτο φερνει το χερι σε πιο φυσικη θεση απο το συνιθισμενο αλλα προσωπικα προτιμω trackballs (kensington slimblade)

Miscrosoft sculpt

 

ilias
Απών/απούσα

Χρήσιμη συζήτηση. Ευχαριστώ κι εγώ για τις πληροφορίες. Νιώθω κι εγώ που και που τέτοια μουδιάσματα και πόνους, αλλά νόμιζα πως ήταν από τα γηρατειά! Μου φτιάξατε το κέφι...

Φοβερό πράγμα η σημασία στις λεπτομέρειες...