κλάπηκε χρυσαφί ergomax

38 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
ofios
Απών/απούσα

κάτσε ρε μάστορη!
Απαντάς; Δεν απαντάς!
Άλλο το ότι γράφω κάνοντας και πλάκα και άλλο η ουσία.
Επιχείρημα εγώ; ανταπάντηση εσύ και τελειώσαμε.

Επίσης, μην ανησυχείς, ο automation δεν ανησΗχεί..........................
γύρνα το στα greeklish τώρα που προλαβαίνω το αριστερό μου μάτι...

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

και μετά πουλάω το ποδήλατο και παίρνω αυτοκίνητο.

Κάποτε υπήρχε νόμος που τα προέβλεπε όλα αυτά. Ίσως μερικοί θυμάστε την άτυχη περίπτωση στη Μυτηλίνη νομίζω όπου ανήλικο κοριτσάκι τραβήχτηκε στα δικαστήρια επειδή κάποιος αστυνόμος την έκοψε κλήση για δίπλωμα και άδεια στο ποδηλατάκι της..... Μιλάμε για τρελή ξεφτύλα. Ευτηχώς έχει αναθεωρηθεί ο ΚΟΚ και πλέον δεν χρειάζονται άδεια κλπ λοιπές βλακείες. Ίσως να χρειάζεται δίπλωμα για δίκυκλο αλλά δεν το θυμάμαι.

Κατά τα άλλα ο μπάτσος άμα βαριέται πάει και τελείωσε. Είτε έχεις χαρτούρα είτε όχι δεν αλλάζει κάτι. Το θέμα είναι η πρόληψη και όχι η θεραπεία. Μάθετε να κλειδώνεται τα ποδήλατα σωστά και με τα κατάλληλα εργαλεία.

Έχουμε πει άπειρες φορές ότι το καλύτερο είναι να ΜΗΝ τα αφήνουμε χύμα στο δρόμο γιατί κάποια στιγμή θα το σταμπάρουν και θα το κλέψουν. Έχουμε επισης γράψει ότι τα κλειδώνουμε με πέταλα και όχι με αλυσίδες, κουλούρες, συρματόσχοινα.

Στα περιστατικό με το Boomax το πέταλο αντί να κλειδώνει το σκελετό κλείδωνε τη ρόδα και αντί για 2ο πέταλο είχε συρματόσχοινο (και όχι αλυσίδα όπως λεει στην αρχή). Αντί να δώσεις 20-25 ευρώ για ενυσχιμένη κουλούρα η οποία πριονίζεται εύκολα, πάρε ένα ακόμα πέταλο.

pontiki
Απών/απούσα

Ευτυχως που δεν ήταν και η Μαρία πάνω στο ποδήλατο, γιατί όπως το βλέπω θα την παίρναν κι εκείνη μαζί:-(

skywalker
Απών/απούσα

Ergomax όχι Boomax. Η κουλούρα της Abus δεν πριονίζεται, μη λέμε βλακείες. Δες την πρώτα και μετά πες τη γνώμη σου...Επίσης το γεγονός ότι το πήραν και τώρα θα πρέπει να βγάλουν το πέταλο από το πίσω τροχό και το σκελετό δείχνει ότι είναι πολύ επαγγελαμτίες. Επίσης τι εννοείς να μην το αφήνουμε χύμα στο δρόμο; Που πρέπει να το αφήνουμε...; Εσύ που ξέρεις που ήταν δεμένο το ποδήλατο...; Πώς το λέει εκεινή η τελευταία διαφήμιση...11.000.000 προπονητές για την εθνική στο μπάσκετ...κάτι μου θυμίζει!

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Συγνώμη το "γωνία Αλεξάνδρας και Βασ. Σοφίας" που έγραψες, τι είναι;
Επίσης σε κάποια φάση που γράφεις ότι "το είχε δεμένο με δένδρο...." τι είναι; Μέσα σε σπίτι είναι όλα αυτά και όχι κάπου έξω χύμα;

Λες για την κλασσική κουλούρα που έχει ένα ψευτοπερίβλημα πλαστικό, μέσα ένα δεύτερο μεταλλικό περίβλημα και στο τέλος συρματόσχοινο; Βασικά αν την δεις θα μπορέσεις να καταλάβεις αν έκοψαν τους κυλίνδρους, αν τους σήκωσαν κάπως ή αν τους πριόνισαν. Πάντως "από τις καλές" και συρματόσχοινο δεν πάνε μαζί, εκτός αν μιλάμε για την Steel-O-Flex 1050 Armored Cable Lock η οποία έιχε ατσάλινο περίβλημα και μέσα συρματόσχοινα. Αυτή όμως κοστίζει 100 ευρώ κοντά.....

Τη διαφωνία μου σχετικά με τον να αφήνεις τα ποδήλατο έξω την έχω γράψει πολλές φορές. Εγώ θα αγόραζα ένα ποδήλατο 15 χρονών με 100 ευρώ και θα κυκλοφορούσα με αυτό. Αν το ήθελα για δουλειά θα έπαιρνα σπαστό να το κουβαλάω μαζί μου.

Αλλιώς θα αγόραζα μπλοκαζ ασφαλείας και 2-3 πέταλα και μόνο τοτε θα το κλείδωνα έξω. Πάλι όμως δεν έχει νόημα γιατί 1 φορά θα σου σκάσει κάποιο μαλακισμένο τα λάστιχα ή θα σου ξεβιδώσει κάτι και θα ξενερώσεις.

skywalker
Απών/απούσα

Δεν τα έγραψα εγώ, ούτε ήταν δικό μου το ποδήλατο. Steel-o-flex ήταν αυτή που κόπηκε με ατσάλινους κυλίνδρους...Μάλλον μπήκε ο κόφτης ανάμεσα στους κυλίνδους και τους άνοιξε εκεί που θηλυκώνουν. Δυστυχώς η Μαρία την πέταξε την αλυσίδα.

Το κάπου έξω χύμα σηκώνει αρκετές ερμηνίες. Σε κεντρικό σημείο 100m από ΑΤ, μπροστά στην είσοδο του κτιρίου που θέλεις να μπεις, δεν είναι και τελείως χύμα

Εγώ λέω να τα παίρνουμε στην πλάτη μας τα ποδήλατα και να τα κουβαλάμε και όταν θέλουμε να καβαλήσουμε...τσακ το βγάζουμε και πάμε.

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Όντως δεν το έγραψες εσύ, μπερδεύτηκα. :(

Δεν είπα να τα παίρνουμε στην πλάτη μας, είπα να ππάρεις ένα με 100 ευρώ ή ένα σπαστό και να το κουβαλάς σε σάκο.

Με τα λεφτά που έκανε η Abus έπαιρνε 2 πέταλα. Βασικά στην περίπτωση αυτή απλά δεν το σκέφτηκε καλά και έδεσε το ποδήλατο με την κουλούρα αντί με το πέταλο. Ατυχία, αν ήταν ανάποδα μπορεί να το γλύτωνε.

Από τη στιγμή που είναι εκτός σπιτιού ή ελεγχόμενου χώρου εγώ το θεωρώ χύμα στο κύμα. Τώρα αν εσύ περιμένεις να πλακωθεί άσχετος πεζός για ξένο ποδήλατο ή αν θα τρομάξει ο κλέφτης επειδή στα 100 μέτρα βρίσκεται αργόσχολος δημόσιος υπάλληλος με στολή αστυνόμου και παίζει τέτρις στον τρίτο όροφο τότε πάω πάσο.

Κέντρο ή απόκεντρο δεν έχει σημασία διότι κανείς δεν θα ασχοληθεί με τον κλέφτη. Λες και είναι η πρώτη φορά που κλέβουν ποδήλατο σε κεντρικό σημείο με κόσμο να περιφέρεται.

Οι λύσεις είναι πέταλα, μπλοκαζ ασφαλείας και όσο γίνεται να μην το αφήνεις συνέχεια στο ίδιο σημείο.