Κλοπές ποδηλάτων έξω από το sm ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ στα Βριλήσσια

75 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
magmike
Απών/απούσα

Και εγώ αν ήμουν κλέφτης θα την έστηνα έξω από ένα μεγάλο σούπερ μάρκετ.Πριν λίγες μέρες έξω από τον Βασιλόπουλο σε άλλη γειτονιά πάω να πάρω το ποδήλατο μου και βλέπω δίπλα να έχουν δέσει ένα πολύ όμορφο ideal.Ήταν πραγματικό κουκλί!!!!!!Ενώ ξεκλειδώνω πέταλο και συρματόσχοινο παρατηρώ πως το "κουκλί" είναι δεμένο με μια απλή αλυσίδα με πλαστικό !Είναι σαν να αγοράζεις porche και να τσιγκουνεύεσαι τον συναγερμό.

Φίλη Ειρήνη δυστυχώς είναι πολλοί αυτοί που έχουν άγνοια κινδύνου και δυστυχώς σε εσένα έκατσε η ατυχία να μάθεις με τον "δύσκολο τρόπο".Καλή δύναμη και ελπίζω να μην σε πτοήσει η όλη περιπέτεια

Arxarios
Απών/απούσα

xandros wrote:
Μου κλέψανε και εμένα το πόδηλατό μου εχθές από το ίδιο σημείο. Ούτε 5 λεπτά δεν έλειψα. Κι έκανε φτερά :( Οι φωτογραφίες του είναι εδώ http://podilates.gr/?q=node/11547 μήπως το δει κάποιος..

...με τι το είχες κλειδώσει? Πάντως βλέπω καλά ποδήλατα (τιμή~300-400 ευρώ) στη Δουκίσσης που τα βλέπω αρκετούς μήνες ανέπαφα.

Κρίμα πάντως και εύχομαι με το επόμενο να είσαι πιο τυχερός!

xandros
Απών/απούσα

Δυστυχώς με ένα συρματόσχοινο. Γιατί θα έμπαινα για 5 λεπτά. Τελικά ούτε για 5 λεπτά δεν είναι να το αφήνεις από τα μάτια σου :(

artemis_
Εικόνα artemis_
Απών/απούσα

Μενω και εγω στην ιδια περιοχη και δεν παει ουτε ενας χρονος που μου κλεψαν το ποδηλατο μου. Βεβαια ηταν το πρωτο που ειχα παρει μετα απο πολλα χρονια και δυστυχως η κλειδαρια μια απλη και φτηνιαρικη. Ειχα στεναχωρηθει πολυ τοτε γιατι δεν ειχε προλαβει να κλισει ουτε μηνα...
Ευτυχως τα χριστουγεννα καταφερα και αγορασα ενα κουκλι που το εχω ακομα.
Το δενω με μια κλειδαρα χοντρη που εχει λαστιχο γυρω γυρω και εσωτερικα μεταλλο. Γενικα ειναι χοντρη. Αλλα τι ειναι καλυτερο το πεταλλο ή κλειδαρια καλησ ποιοτητας;; Το να το δενω με πολλες κλειδαριες το εχω σκεφτει και εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι θα στο κλεψουν πιο γρηγορα γιατι θα πιστευουν οτι θα ειναι πολυ ακριβο για να εχει τοσες αλυσιδες και θα πιασει πολλα λεφτα...

Τι μου προτεινεται πεταλλο η κλειδαριά;;;

Columbus discov...
Εικόνα Columbus discovers Cro-moly
Απών/απούσα

...και μαλιστα καλο.
Απεφυγε οπως ο διαολος το λιβανι, τα καθε ειδους συρματοσχοινα (σπιραλ και λοιπα), φτηνοκλειδαριες με συνδυασμους, αλυσιδες (χονδρες και λεπτες), συνηθισμενα λουκετα, και λοιπες κλειδαριες.
Αν αγαπας το ποδηλατο σου, και δεν θελεις να το ξαναχασεις.
Εχουν γραφει παρα πολλα κατα καιρους σ'αυτο το forun για κλειδαριες, πεταλλα, κλοπες ποδηλατων, κλπ.
Με λιγο ψαξιμο, θα τα βρεις.Οταν τα βρεις και τα διαβασεις, θα καταλαβεις πολυ καλα γιατι επιβαλεται να χρησιμοποιεις οσο γινεται ασφαλεστερο τροπο κλειδωματος ποδηλατου (βλεπε πεταλλο...).

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Είτε πέταλο είτε χοντρή αλυσίδα που δένουν μηχανές.
Σπιράλ, πλαστικές κουλούρες με μέταλο μέσα κλπ είναι για πεταμα.

Επίσης, αν γίνεται το παίρνουμε
μαζί μας και δεν το κλειδώνουμε.
Αν είναι να το αφήσουμε πολύ ώρα
δεν το παίρνουμε και πάμε με άλλο
μέσο.

artemis_
Εικόνα artemis_
Απών/απούσα

Παιδια ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας:D
Θα αρχισω να ψαχνω πεταλο αμεσως.

xandros
Απών/απούσα

Παιδιά έχω κάποιες υποψίες ότι στήνουν καρτέρι από το απέναντι προπατζίδικο. Το πρώι που είναι κλειστό στο μεταξύ απέναντι από τον Σκλαβενίτη είναι γεμάτα κλειδωμένα ποδήλατα. Το απόγευμα όμως είναι διαφορετική εικόνα και νομίζω τότε συμβαίνουν τα συμβάντα. Σύμφωνα και με μια μαρτυρία παίζει να είναι δυο παιδιά. Ο ένας βγάζει τον κόπτη και ο άλλος κάθεται απο μπροστά του για να μη φαίνεται. Μέχρι τώρα εγώ δεν έχω δει τίποτα. Παίζει και να με έχουν καταλάβει γιατί μου έχουν κλέψει ήδη το ποδήλατο. Περίμενα και περιμένα, αλλά δεν έβλεπα τίποτα. Μπήκα μέσα στο σουπερμάρκετ και μετά από 2 λεπτά βγήκα. Αργότερα είδα το πέταλο λίγο κομμένο από τον κόπτη. Φυσικά δεν μπορεί να κάνει και πολλά στο πέταλο ο κόπτης κι έτσι ήταν μια χαρά. Αλλά πότε προλάβανε!; Είναι τραγικό.

Υ.Γ. Δυστυχώς όλα αυτά είναι μόνο υποψίες.

Tzamilia
Απών/απούσα

Νομίζω πως δεν μπορουμε να κανουμε πολλά πραγματα. Κι εγω ψαχνω πεταλο γιατι μετα απο αποπειρα να μου το κλεψουν (κι εμενα απο το σταθμό δουκίσσης) εχω φρικαρει τοσο που δεν μπορω να το δεσω με αποτελεσμα να μην μπορω να το χρησιμοποιήσω για απο και προσ το μετρό. Νομίζω πως αυτός που το εσωσε πρπεινα είναι είτε οι οδηγοί των λεωφορείων και γιατί όχι ακόμα και οι μικροπωλητές εκεί περα,. Ποιοσ ξέρει μπορεί να ειδαν κατι, κατι να ειπαν.

Αυτό που σκεφτομαι όμως ειναι το εξής;

1) Γιατί παίρνουν τα ποδήλατα? Ε'ιναι εύκολη λεία. Κλεβονται ευκολα κουβαλιουνται ευκολα, τα καβαλανε και όλοι νομιζουν ότι είναι οι ποδηλατες τους.

2) Γιατι εχουν αυξηθεί οι κλοπες γενικα? Γιατι η οικονομική κατασταση πολλών τμηματων τησ κοινωνιας παει κατα διαόλου και ο αλλος πιο δύσκολα βρισκει για να πληρωσει φαγητο στεγη ναρκωτικα μπυρες τσιγαρα χρεη και δεν ξερω κι εγω τι αλλο

3) Τι θα γιίνει αν δεν μπορουν να παραβιασουν πλεον τις κληδαριες? α) ή θα βρουν διαφορετικό τρόπο να τισ παραβιαζουν ή β) θα μας τα παιρνουν όντας καβαλα

για αυτό αν δεν αλλαξουν τα πραγματα δεν νομίζω πως ουτε και τα ποδηλατα μας θα γλυτωσουν απο τη λαιλαπα. Αν στην κοινωνια μας δεν υπαρχει αλληλεγγυη και κυριαρχει ο νομος τησ ζουγκλας κανεις δεν θα λυπηθει τα ποδήλατα μας και φυσικα .. ουτε η αστυνομια δεν θα σχοληθει αφου υπαρχει μονο για να δερνει τον κοσμακη και να απομυζα τα λεφτα του δημοσιου

Στην τελική αν υπαρχει και αλληλεγγυη μπορει και ο οδηγος λεωφορειου που ειναι στο σταθμαρχειο αν δει κατι να γινεται να πει κατι.. ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΜΕγαλη κουβεντα παντως, απλως σκεφτομαι ότι στην τελική δεν θα μπορουμε να γλυτωσουμ εουτε εμεις και αυτό θα πρπει να το καταλαβουμε

Προς το παρον ψαχνω πεταλο...

panoss
Απών/απούσα

Τα ασφαλέστερα είναι Abus Granit X-Plus 54 και Cryptonite New York.
Γύρω στα 70 ευρώ έχουν και τα δύο.
Για το πρώτο, θα βρεις αρκετά θέματα εδώ στο φόρουμ.
Για το δεύτερο, κοίτα σε ξένα φόρουμ.

nsterg
Απών/απούσα

Παιδιά να αναφέρω επίσης ότι γίνονται κλοπές και στο μετρό Δ. Πλακεντίας (όπως νομίζω ότι θα ξέρετε). Πιστεύω ότι οι μικροπωλητές έξω από την είσοδο εκεί είναι και τσιλιαδόροι και ειδοποιούν μόλις δουν καμμια καλή περίπτωση.
Κι αφού την έπαθα είπα να πάρω μια χοντρή αλυσίδα+λουκέτο.
Γενικά το πέταλο είναι πιο ασφαλές από μια χοντρή αλυσίδα;

Columbus discov...
Εικόνα Columbus discovers Cro-moly
Απών/απούσα

Και μαλιστα καλο!
Οι κοινες αλυσιδες του εμποριου, κοβονται σαν βουτυρο, απο τον καταλληλο κοφτη.
Και καθε κλεφτρονι που σεβεται τον τιτλο του, εχει εναν τουλαχιστον καλο κοφτη.

Αν πας να αγορασεις αλυσιδα με το μετρο, απο οποιοδηποτε καταστημα που πουλαει εργαλεια, θα παρατηρησεις οτι διπλα στα καρουλια που ειναι τυλιγμενες οι προς πωληση αλυσιδες, υπαρχει κι ενας κοφτης, με τον οποιο ο πωλητης κοβει την αλυσιδα στο επιθυμητο μηκος (οσο χονδρη κι αν ειναι η αλυσιδα...). Οποτε, μπορεις να βγαλεις ευκολα τα συμπερασματα σου...

Υπαρχουν βεβαια και αλυσιδες ειδικες (για κλειδωμα μοτοσυκλεττων κυριως) οι οποιες πωλουνται σε συγκεκριμενα μηκη, και οι οποιες εχουν κρικους των οποιων το μεταλλο εχει εξαγωνικη η τετραγωνικη διατομη, και ειναι ειδικα σκληρυμμενο. Ζυγιζουν ομως περισσοτερο απο πεταλλο οι πιο ασφαλεις απο αυτες, και δεν ειναι καθολου φθηνες (οι επωνυμες τουλαχιστον).

vec
Απών/απούσα

κοίτα να είναι όσο πιο χοντρή γίνεται. Όχι επειδή θα μπορεί να αντισταθεί στον κόφτη, αλλά επειδή ίσως ο κόφτης του επίδοξου είναι μικρός και δεν μπορεί να ανοίξει αρκετά για να την πιάσει.

Columbus discov...
Εικόνα Columbus discovers Cro-moly
Απών/απούσα

Οσο χονδρη και να ειναι, κοβεται για πλακα, απο ενα μικρο κοφτακι.
Ο κοφτης, προκειμενου να την κοψει, δεν χρειαζεται να την αγκαλιασει για να την κοψει. Υπαρχει αλλος τροπος, πολυ πιο απλος.
Ακομη κι αυτες οι κουλουρες που εχουν μεταλλικους "σπονδυλους", οι οποιοι υποτιθεται προστατευουν το συρματοσχοινο που καλυπτουν, δεν προσφερουν την παραμικρη προστασια στο συρματοσχοινο.
Παραβιαζονται ευκολοτατα, και σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα.
Ηδη, την εχουν πατησει αρκετοι, με τετοιες κουλουρες.