ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΚΑΙ ΚΟΣΤΟΥΜΙ

15 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Red33
Απών/απούσα

Καλημέρα σε όλους/όλες. Υπάρχει κάποιος που έχει dress code στη δουλειά (κοστούμι, γραβάτα...) και πηγαίνει με ποδήλατο και αν ναι πώς οργανώνει τη μετακίνησή του? Σημειοτέον, ότι έχω διαβάσει διάφορα, όπως να αφήνω ρούχα στη δουλειά, όμως δεν έχω ανάλογο χώρο. Επίσης, το γραφείο μου απέχει περίπου 3 χλμ από το σπίτι. Θα βόλευε κάποιο σακίδιο, έστω για το σακάκι, σε σχάρα και ποιο είδος σακιδίου θα βόλευε? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες ιδέες-απαντήσεις σας.

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
tkant
Εικόνα tkant
Απών/απούσα

Η διαδρομή σπίτι δουλειά είναι ανηφόρα κατηφόρα ή ίσιωμα;
Ιδρώνεις εύκολα;
Τι ώρα κάνεις τη διαδρομή σπίτι δουλειά;
Στην εργασία σου υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις ντους;

Red33
Απών/απούσα

Καταρχήν, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Η διαδρομή είναι πολύ βατή, και σπίτι δουλειά θα γίνεται 7.30 με 8 το πρωί. Ιδρώνω εύκολα και δυστυχώς δεν έχω δυνατότητα για ντους. Θεωρώ ότι αν είχα τρόπο να βολέψω το σακάκι, θα ήμουν άνετος, αρκεί να μην το έβαζα σε σακίδιο πλάτης, οπότε και θα ίδρωνα αμέσως.

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

Παίζουν messenger bags τύπου http://www.dudeiwantthat.com/style/bags/henty-wingman-suit-commuter-bag.asp
οι οποίες είναι ακριβές (δεν έχω εικόνα το πόσο αλλά όταν εψαχνα το είχα βγάλει από το μυαλό μου)
Επίσης, παίζουν για σχάρα panniers http://www.ebay.co.uk/itm/BICYCLE-CYCLE-BIKE-REAR-TRIPLE-PANNIER-BAG-BAG...
που έχουν την πλατιά τσάντα για πάνω στη σχάρα (συνήθως τα πλαϊνά μαζεύονται)
Εκεί μπορείς να βάλεις το σακάκι αν το διπλώσεις σωστά.

Πάντως, στην παλιά δουλειά είχα μετατρέψει το συρτάρι 1 σε παζάρι γραβάτας και για λίγο καιρό έβαζα τα παπούτσια στο 2ο. Μετά άλλαξαν πολλά πράγματα. Βέβαια μιλούσα και εγώ, ζητούσα και όσο έβλεπα τους συναδέλφους να με παινεύουν και να το βλέπουν πολύ περίεργο τόσο πίεση ασκούσα και εγώ (τις περισσοτερες φορες εμμέσως) αλλα σίγουρα βοήθησε και έτερος ποδηλάτης που ήταν χρόνια στη δουλειά.

Το σακάκι δε μπορείς να το αφήσεις σε καμια κρεμάστρα/καλόγερο στη δουλειά?
Το παντελόνι και το πουκάμισο αν τα διπλώσεις καλά (κυλινδρικά ασ πούμε) δεν τσαλακώνονται, οπότε αν εχεις μία τσάντα ώμου μπορείς να το βάλεις (κανε δοκιμές), Και τα 3χλμ δεν είναι μακριά για ν πεις ότι θα ταλαιπωρηθούν

Τελικά άλλαξα δουλειά και τέλος οι γραβάτες και τα κουστούμια, σου πουλάω αν θες γραβάτες

edit έγραφα ενω είχες απαντήσει.

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Σχάρα στο ποδήλατο με τα ρούχα της δουλειάς μέσα.
σε βαλιτσάκι/τσάντα διπλωμένα.

Στη δουλειά πας τουαλέτα, σκουπίζεσαι με αρωματι-
κά μωρομάντιλα και βάζεις λίγο μαγειρική σόδα σε
μασχάλες για δυσοσμία. Τη σόδα μπορείς να την α-
ναμίξεις με νερό και να την κάνεις αποσμητικό
σπρέυ. Εννοείται ότι κουβαλάς δεύτερο βρακί και
κάλτσες.

Κατά τα άλλα, 3χλμ κάνω κάθε πρωΐ από το σπίτι μου
μέχρι το Μετρό με τα πόδια, είναι 30 λεπτά περπά-
τημα με πολύ αργό ρυθμό. Ποιός ο λόγος να το κά-
νεις με ποδήλατο και να ιδρώνεις και να πρέπει
να μπεις σε όλη αυτή τη διαδικασία με τα ρούχα;

Red33
Απών/απούσα

Σας ευχαριστώ όλους. Θα κοιτάξω αυτούς τους σάκους για κοστούμι, νομίζω ότι είναι ότι πρέπει. Τώρα όσον αφορά το περπάτημα, τότε είναι που θα ιδρώσω, άσε που ψάχνω αφορμή για ποδήλατο (δεν μου αρκεί το απόγευμα....).

Red33
Απών/απούσα

Και κάτι τελευταίο. Έχω ένα ατσάλινο Motobecane με 12 ταχύτητες για μετακίνηση, νομίζετε ότι είναι καλύτερο να το κρατήσω ως πιο βολικό για την πόλη ή να το δώσω και να πάρω κάποιο σπαστό? Στο κουρσάκι έχω βάλει τιμόνι Bullhorn το οποίο είναι πιο βολικό. Από την άλλη το σπαστό έχει φτερά (άρα γλυτώνεις από νερά κλπ) και επιπλέον σε περίπτωση που χαλάσει απότομα ο καιρός το πετάς σε κάποιο μέσο μεταφοράς και είσαι κομπλέ...

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

εγώ θα κρατούσα το motobecane.
Το σπαστό ειναι για συγκεκριμένες περιπτωσεις όπως αν δεν εχεις ασανσέρ,χώρο στο σπίτι, χρησιμοποιείς μμμ.
Τώρα αν βρέξει ή βρέχεσαι ή κρύβεσαι.

Stel10s
Απών/απούσα

Και εγω με γραβατα παω δουλεια.
Εγω εχω απο 8 εως 20 χλμ (αναλογα τον πελατη που παω).
Το καλο με εμενα ειναι οτι εχω κατηφορα στο πηγαινε, οποτε δεν ιδρωνω με πολυ συντηρητικό πεταλι.

Αυτο ομως που θελω να τονισω στην περιπτώση σου αν και το εχουν ηδη αναφερει, ειναι Η ΣΧΑΡΑ.
Η τσαντα αφηνει αφηνει σημαδια στην πλατη και στο-α λουρι-α ,
επειδη δεν αναπνεει το δερμα εκει.

Εγω εχω παρει μια σχαρα με quick release που μπαινει και σε κουρσακι που εχεις και οποιοδήποτε ποδηλατο μπορει να παρεις. Επιπλεον την βγαζω-βαζω ευκολα και γρηγορα οταν κανω πχ ποδηλατοβολτες.

Red33
Απών/απούσα

Τι ποδήλατο έχεις? Κι εγώ πηγαίνω σε πελάτες (πωλήσεις υπηρεσιών). Πηγαίνεις σε πελάτες με ποδήλατο? Για πες κανά tip.

Stel10s
Απών/απούσα

Δεν ειμαι πωλητης εγω, computerας ειμαι.
Η εταιρεια εχει dress code γραβατα.
Το καλοκαιρι (και αναλογα τον πελατη) μπορει να βγαλω την γραβατα, αλλα πουκμισο και υφασματινο παντελονι ειναι στανταρ.

Για 3 χλμ ΧΩΡΙΣ ΑΝΗΦΟΡΕΣ, μια ΣΧΑΡΑ και ΧΑΛΑΡΟ ΠΕΤΑΛΙ ειναι μια χαρα νομιζω.
Δεν χρειαζεσε extra tip.
Οτι ειναι σε κεφαλαια ειναι το tip μου και για μεγαλυτερες αποστασεις.
Αντε και μια γερη δόση αποσμητικού πριν φυγεις.

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

Γαμω τα dress code αυτό έχω να πώ εγώ.

Stel10s
Απών/απούσα

Ετσι οπως ειναι οι δουλειες τωρα δεν σε περνει να πεις-κανεις τιποτα.

Περιστατικο σε συναδελφο:
Μπαινει στην εταιρεια μεσα προβλεπομενος (ετσι νομιζει) με γραβατα και διπλομενα λιγο τα μανικια του πουκαμισου (καλοκαιρι 40 βαθμοι εξω).
Τον βλεπει η διευθυντης, και του την λεει:
Δημητρακη, μπουγαδα βαλαμε και σηκώσαμε τα μανικια;

Red33
Απών/απούσα

Γενικά το dress code είναι βάσανο.Μια φορά πήγα με τζην (ήταν και Παρασκευή) και μου λέει ο Διευθυντής: "Κύριε...για μένα είναι σα να έχετε άδεια σήμερα"

Roul
Εικόνα Roul
Απών/απούσα

ΠΩ ΠΩ.
Ενω έχει αποδειχθεί ΚΑΙ με οικονομικά αποτελέσματα οτι το dresscode ειναι μια μαλακία και μιση κρυμμένο πίσω από βλαχοκομπλεξ εμεις εκεί...τι να μας πούνε και οι εργαζόμενοι στη google που πάνε με παντόφλες ξέρω εγω.

Δήθεν μέχρι εκεί που δεν πάει.

Πάντως, εμένα μέχρι και στο γραφείο του boss είχα πάει για να ξυρίσω το μούσι αλλά χαμογέλασα τους είπα ότι βγάζω σπυράκια και δν γίνεται.. και συνέχισα να το μακραίνω (αν και δεν είχα σκοπό να το αφήσω πιο μακρύ...από αντίδραση και επειδή ήμουν σίγουρος ότι θα μέναμε στις παρατηρήσεις μέχρι να βαρεθούν)

Μανίκια πάνω μέχρι και το χειμώνα

Πάντως, το οτι πήγαινα με το ποδήλατο στη δουλειά είχα διαφορετική αντιμετώπιση, πιο φιλική θα έλεγα.