Ποδήλατο στο τρένο

2 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
landvinous
Απών/απούσα

Ειχα κάνει κάποιες διαδρομές για την δουλειά μου, μέχρι πριν δύο χρόνια περίπου, από επαρχιακή πόλη στην Θεσσαλονίκη, ιδιαίτερα στις απεργίες των αστικών, ώσπου ένα πρωί, δεν  μου  επετράπη η μεταφορά   από τον ελεγκτή (τυπικά ορθώς) και ... τέλος (...) .  Η γραμμή (Θεσσαλονίκη - Εδεσσα, ή Θεσσαλονίκη-Φλώρινα)  δέν χαρακτηρίζεται "προαστιακή" αλλά στην ουσία είναι διαδρομή σαν τις Κόρινθος Αθήνα ή Χαλκίδα Αθήνα (προαστιακες, όπου, υπό συνθήκες, επιτρέπεται η μεταφορά ποδηλάτων)

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
4
Μέση αξιολόγηση: 4 (1 ψήφος)
johnny_alex
Εικόνα johnny_alex
Απών/απούσα

Και από Κόρινθο, αλλά και από Χαλκίδα, εχω χρησιμοποιήσει τον προαστιακό, η μόνη προυπόθεση είναι να μπεις στον συρμό με τα πτυσόμενα καθίσματα, νομίζω ο δευτερος από το τέλος, την πρώτη φορά το είχα βάλει και σε άλλο συρμό, αλλά ο ελεγκτης επειδή ειμασταν μεγαλη παρέα, μας παρακάλεσε ευγενικά να μην το κάνουμε ξανα, καθώς σε περίπτωση που θα ειχε κόσμο, θα αναγκαζόταν να μας κατεβάσει και να μπουμε στο σωστό βαγόνι. Εκτοτε αν χρειαστεί να πάρουμε προαστιακό μπαινουμε στο σωστο βαγόνι και δεν μας έχει ενοχλησει ποτέ κανείς, δεν ξέρω σε περιπτωση που όλο το τρένο θα ηταν γεμάτο απο επιβάτες τι θα μπορουσε να γίνει.

contact