Aπεργίες & Στάσεις εργασίας στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

175 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
kounoupis
Απών/απούσα

shaka wrote:
αυτή την φορά από το χεράκι μπας και στη συζήτηση επικρατήσει κάποια λογική.
όταν απολύονται εργαζόμενοι στο Μετρό, οι υπόλοιποι υπάλληλοι κάνουν απεργία υπέρ τους. όταν στις εκδόσεις Άγρα απέλυσαν τον τυπάκο, απεργίες έκαναν οι εργαζόμενοι σε εκδοτικές κτλ. όταν απέλυσαν καθαρίστρια, απέργησαν οι καθαρίστριες.

επειδή οι ιδιωτικοί υπάλληλοι είναι κατά βάση κότες και δεν απεργούν εσύ θεωρείς φυσιολογικό να τους μιμηθούν και οι δημόσιοι. εγώ πάλι το ανάποδο.

διαλέγεις και παίρνεις...

edit: κουνούπη νομίζω το έχεις καταλάβει κι εσύ ακόμα... είσαι λίγο χαζουλό, ε;


Το οτι η αμελ δεν ειναι κερδοφορο εταιρια μπορεις να το διαβασεις στο amnizia.com στο κομματι ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΣΙΔΗΡΟΔΡΟΜΟΙ>>Αστικα Και Προαστιακα Δικτυα>>Μετρό Αθηνών 2010 στη σελιδα 12.
Το χαζουλο θα το δεχομουνα εφοσον ημουνα παιδακι που δεν ειμαι(ειμαι 23).Και τετοιοι χαρακτηρισμοι εφοσον ειχαν δοση αληθειας που δεν εχουν τον μονο που προσβαλουν ειναι αυτο που τις λεει.
Και σημερα εχει απεργια το μετρο.Το σαββατοκυριακο θα δουλεψουν ομως γιατι εχει εξτρα χρηματα

exomail2003
Εικόνα exomail2003
Απών/απούσα

διοργανώνει τις ποδηλατοπορείες κλπ. Έχουμε τουλάχιστον 4 δημόσιους υπάλληλους (δεν ξέρω όλοι τι δουλειά κάνουν, μπορεί να έχουμε και περισσότερους), έλα οπότε μια Τετάρτη να τους πεις ότι είναι διεφθαρμένοι, κωλογλύφτες, κομματόσκυλα και θα ήσουν ευχαριστημένος αν τους απέλυαν για να βρούνε κι αυτοί μια δουλειά σαν άνθρωποι...

Και αναρωτήσου ποιος βγαίνει κερδισμένος από αυτόν τον διαχωρισμό. Μήπως κάποιοι που πρώτα θα βάλουν τους δημοσίους να μην παίρνουν δώρο και μετά εσένα, πρώτα θα (οτιδήποτε στους δημόσιους) και μετά σε σένα...

panoss
Απών/απούσα

exomail2003 wrote:

Στην ολιγομελή ομάδα που συντηρεί και αυτό το site
διοργανώνει τις ποδηλατοπορείες κλπ. Έχουμε τουλάχιστον 4 δημόσιους υπάλληλους (δεν ξέρω όλοι τι δουλειά κάνουν, μπορεί να έχουμε και περισσότερους)

Α, έτσι εξηγείται το πρωτόγονον του παρόντος site!!!
(πλάκα κάνω, ξέρω ότι αποκλείεται να την κατάλαβες)

fantasmamore
Απών/απούσα

Εγώ το αστείο δεν το έπιασα.
Μάλλον είμαι χαζός, τέτοιες λεπτές αποχρώσεις του χιούμορ και να μου διαφεύγουν...

panoss
Απών/απούσα

Μάλλον θα σαι δημόσιος υπάλληλος.

tabakiera
Απών/απούσα

exomail2003 wrote:
διοργανώνει τις ποδηλατοπορείες κλπ. Έχουμε τουλάχιστον 4 δημόσιους υπάλληλους (δεν ξέρω όλοι τι δουλειά κάνουν, μπορεί να έχουμε και περισσότερους), έλα οπότε μια Τετάρτη να τους πεις ότι είναι διεφθαρμένοι, κωλογλύφτες, κομματόσκυλα και θα ήσουν ευχαριστημένος αν τους απέλυαν για να βρούνε κι αυτοί μια δουλειά σαν άνθρωποι...

να σου πω πως δουλεύει στο σύστημα. επειδή ακόμη και στο δημόσιο κάποια εργασία πρέπει να γίνει, διορίζονται ενίοτε και οι λεγόμενοι "Δ.Υ.-θύματα". Δηλαδή είτε άνθρωποι με πρόσόντα, είτε άνθρωποι με ήθος και φιλότιμο, είτε άνθρωποι με κακιές προθέσεις όπως οι υπόλοιποι αλλά χωρίς καλό δόντι.
Κατόπιν οι ρεγκιουλαρ - κυφήνες - καβαντζωμένοι Δ.Υ. ξεζουμίζουν κανονικα τους Δ.Υ.-θύματα, τους βάζουν για παράδειγμα να συναλλάσσονται με κοινό σε γκισέδες ή να βγάζουν την πολλή δουλειά, πάντα με μέτρο βέβαια και καταπνίγοντας κομπλεξικά την όποια δημιουργική πρωτοβουλια που μπορεί να έχει ο Δ.Υ.-θύμα, ώστε να μην χαλάει η πιάτσα.
Την τελευταία 10ετία, η Ελληνική Κομματοκρατία παρέδωσε στα νύχια των ρέγκιουλαρ - "παλιών" Δ.Υ. δεκάδες χιλιάδες Δ.Υ.- θύματα : συμβασιούχους ή στέητζ ή απλά νέους και μικρούς στην ιεραρχία. Οι παλιοι Δ.Υ. τους ήπιαν κανονικά το αίμα, τους έβαλαν να κάνουν οτιδήποτε υπάρχει σε εργασία και, ώντας κομπλεξικοί και αγράμματοι, τους περίμεναν στη γωνία σε οποιαδήποτε πρωτοβουλία τους χαλούσε την πιάτσα. Και τώρα τους πετάνε στην ανεργία, ενώ οι ανίκανοι, αγράμματοι, κομπλεξικοί παλέουρες χαίρονται εις βάρος μας την μονιμότητά τους.

Αυτό υπερασπίζεσαι?
Δεν καταλαβαίνω γιατί η διεκδίκηση για ένα καλύτερο μελλον πρέπει να φέρνει μαζί της πακέτο και το αρωστημένο μας παρελθόν.
Να μην απολύονται οι συμβασιούχοι, ΑΡΣΗ ΤΗΣ ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ Δ.Υ ΚΑΙ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥΣ ΒΑΣΕΙ ΑΞΙΑΣ, ΒΑΣΕΙ ΠΡΟΣΟΝΤΩΝ ΚΑΙ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ ΤΟΥΣ. Όσοι είναι ανίκανοι και αγράμματοι να πάνε σπίτια τους, οι προσοντούχοι συμβασιούχοι να μείνουν μπας και σωθεί η δημόσια διοίκηση και κατ' επέκταση η χώρα.

p.s.: κατά πάσα πιθανότητα τα παιδιά - Δ.Υ. που ασχολούνται με το σάιτ και το άθλημα γενικότερα είναι της κατηγορίας Δ.Υ.- θύματα. Πιθανώς συμβασιούχοι, στέητζ κλπ, δηλαδή θυματοθύματα. Και για να πονάνε και κάτι παραπάνω σε αυτόν τον τόπο, μάλλον είναι και καλά παιδιά.
Όμως το δίλλημα, είτε στηρίζω τα ξερά μαζί με τα χλωρά είτε καιγόμαστε όλοι μαζι είναι ψεύτικο και στο επιστρέφω πίσω.
Όσο δεν πετάμε πίσω μας το σάπιο παρελθόν μας, το μέλλον μας προοιωνίζεται εξίσου σάπιο.

exomail2003
Εικόνα exomail2003
Απών/απούσα

fantasmamore wrote:
Εγώ το αστείο δεν το έπιασα.
Μάλλον είμαι χαζός, τέτοιες λεπτές αποχρώσεις του χιούμορ και να μου διαφεύγουν...

Το αστείο είναι οτι ο Πάνος μπορεί να χάσει τη δουλειά του γιατί δεν θα έχει το αφεντικό του αρκετούς δημόσιους υπάλληλους πελάτες, αλλά δεν πειράζει θα έχει πάρει την εκδίκηση του από τους δημόσιους υπάλληλους, και θα είναι μαζί τους στο ίδιο ταμείο ανεργίας, όπου κάποιοι θα περνάνε από δίπλα και θα λένε "Άνεργοι, δεν κάνουν τίποτα και θέλουν και λεφτά, τουλάχιστον οι Δημόσιοι Υπάλληλοι κάναν και καμιά δουλειά, επιτέλους να τους κόψουν τα επιδόματα, δουλεύουμε εμείς για να ζούνε αυτοί οι άχρηστοι...

Στα Αγγλικά αυτό που ευαγγελίζεσαι το λένε the race to the bottom

Έλπίζω το δικό μου χιούμορ να είναι καλύτερο, και ελπίζω ειλικρινά να παραμείνει χιούμορ και όχι η πικρή αλήθεια...

panoss
Απών/απούσα

exomail2003 wrote:

Το αστείο είναι οτι ο Πάνος μπορεί να χάσει τη δουλειά του γιατί δεν θα έχει το αφεντικό του αρκετούς δημόσιους υπάλληλους πελάτες,

Μπα, πιθανότερο να χάσω τη δουλειά μου λόγω της υπερβολικής φορολόγησης της επιχείρησης του αφεντικού μου, για να πλερωθούν οι δεμόσιοι υπάλληλοι (και τα χρέη που χει συσσωρεύσει η μισθοδοσία τους τόσα χρόνια).

exomail2003
Εικόνα exomail2003
Απών/απούσα

panoss wrote:
exomail2003 wrote:

Το αστείο είναι οτι ο Πάνος μπορεί να χάσει τη δουλειά του γιατί δεν θα έχει το αφεντικό του αρκετούς δημόσιους υπάλληλους πελάτες,

Μπα, πιθανότερο να χάσω τη δουλειά μου λόγω της υπερβολικής φορολόγησης της επιχείρησης του αφεντικού μου, για να πλερωθούν οι δεμόσιοι υπάλληλοι (και τα χρέη που χει συσσωρεύσει η μισθοδοσία τους τόσα χρόνια).

Μπα τώρα που μειώθηκε η φορολογία στις επιχειρήσεις από 40 σε 25 % συμβαίνει κάτι άλλο μπορεί να φταίει...

panoss
Απών/απούσα

exomail2003 wrote:

Μπα τώρα που μειώθηκε η φορολογία στις επιχειρήσεις από 40 σε 25 % συμβαίνει κάτι άλλο μπορεί να φταίει...

Ναι, αλλά πληρώνουν και προκαταβολή για το επόμενο έτος.
Η οποία πήγε από 60% του φόρου τρέχοντος έτους, σε 80%.

Η μείωση που λες, έγινε επί ΝΔ, όχι τώρα.

Όμως, η συνολική επιβάρυνση μιας επιχείρησης στην Ελλάδα είναι τεράστια.
Απόδειξη; οι επενδύσεις που γίναν την τελευταία δεκαετία. ΜΗΔΕΝ.

kounoupis
Απών/απούσα

Ταλαιπωριας συνεχεια μεχρι και την τριτη εκτος του Σαββατοκυριακου που εχει τα φραγκα
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=4580457

panoss
Απών/απούσα

kounoupis wrote:
Ταλαιπωριας συνεχεια μεχρι και την τριτη εκτος του Σαββατοκυριακου που εχει τα φραγκα

Κακοπροαίρετε, αφού λειτούργημα κάνουν...

kounoupis
Απών/απούσα

Λειτουργημα στη βολεψη τους.Η διοικηση της αμελ εχει κινηθει εναντιον τους νομικα.Τα ψευτονταιλικια θα τα δουνε οταν νιωσουν ολοι το αγκουρι στο τελος του μηνα με 4 η 6 ημερομισθια λιγοτερα.
Επισης εχει και απεργια γσεε-αδεδυ στις 29 ιουνιου.

exomail2003
Εικόνα exomail2003
Απών/απούσα

kounoupis wrote:
Λειτουργημα στη βολεψη τους.Η διοικηση της αμελ εχει κινηθει εναντιον τους νομικα.Τα ψευτονταιλικια θα τα δουνε οταν νιωσουν ολοι το αγκουρι στο τελος του μηνα με 4 η 6 ημερομισθια λιγοτερα.
Επισης εχει και απεργια γσεε-αδεδυ στις 29 ιουνιου.

Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη που θα σε ξεβολέψουμε στις 29.

fantasmamore
Απών/απούσα

kounoupi, panoss κτλ
Δεν ξέρω ποιό είναι το επάγγελμά σας και δεν με ενδιαφέρει. Αλλά πολύ θα ήθελα να δω, αν αύριο κάποιος σας έλεγε ότι θα σας μειώσει τον μισθό (εμένα μου έχει συμβεί στον ιδιωτικό τομέα, με το έτσι θέλω και χωρίς προειδοποίηση), απολύσει τον συνάδελφό σας που παλεύει για να επιβιώσει αφού έπαιρνε 700 ευρώ, τι θα κάνατε...

Προφανώς θα θέλατε να βγαίνουν οι άλλοι και να λένε "Έλα μωρε, τι δουλειά κάνει, ελαιοχρωματιστής, σιγά, λειτούργημα κάνει τι να σου πω, πιάνει εκεί μια βούρτσα και κάνει πως δουλεύει... Καλά του κάνει, πρέπει να γίνει βιώσιμη η επιχείρηση και κάτι κηφήνες σαν αυτόν ρίξανε την επιχείρηση έξω..."

Όπου ελαιοχρωματιστής, μπορείτε να βάλετε ότι άλλο θέλετε. Κανένα επάγγελμα δεν είναι πιο σημαντικό από ένα άλλο.

Στην συνέχεια για να γουστάρετε, δεν θα βρίσκατε όχι δουλειά, ούτε αγγελίες... Θα σας λέγανε στις λιγοστές δουλειές που θα βρίσκατε πως "είσαστε πάνω από 30 κι επομένως δεν μπορούν να σας προσλάβουν" ή θα βρίσκατε 4ωρη ημιαπασχόληση κάπου...

Τώρα φανταστείτε αυτά να σας συμβαίνουν όχι όταν είσαστε μόνοι σας, αλλά όταν έχετε οικογένεια. Και να ξέρετε πως τον Σεπτέμβρη δεν θα έχετε χρήματα για να πληρώσετε τα αγγλικά και τα βιβλία των παιδιών σας.

Τρελή φάση;

Και να κλείσετε 7 μήνες άνεργοι, 17, 27... Γιατί αυτά συμβαίνουν εκεί έξω. Ναι, στο δημόσιο προφανώς σου βάζουν ένσημα, αλλά κατά τα άλλα τι αλλάζει; Αυτοί οι 270 άνθρωποι φταίνε προφανώς που το κράτος πτώχευσε, όχι οι πολιτικοί που τα βουτάνε, οι αγορές όπλων, τα σκάνδαλα στις αναθέσεις έργων, τα νοσοκομεία που αγοράζουν σύρριγγες με 50 ευρώ την μία, τα πανεπιστήμια που ρουφάνε τα φράγκα χωρίς να είναι σε τίποτα ανταγωνιστικά, όχι, αν είχαμε 200 εργαζομένους στο Μετρό λιγότερους κι άλλους 300 στην ερτ και άλλους 500 στην ΔΕΗ, θα ζούσαμε σαν βασιλιάδες...

Ναι, υπάρχουν δημόσιοι υπάλληλοι που θέλουν ξύλο (δεν ξέρουν την δουλειά τους, δεν σε εξυπηρετούν, δεν σε ενημερώνουν κτλ) αλλά δεν είναι όλοι έτσι. Στον ιδιωτικό τομέα πόσοι είναι τεμπέληδες μανατζαρέοι δηλαδή; Πόσοι κάνουν καλά την δουλειά τους; Ιδιαίτερα στον κλάδο της διαφήμισης, όπου σαν γραφίστας έχω δεί σημεία και τέρατα. Πείτε μου αλήθεια, πόσοι εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα, αν δεν είχαν τον φόβο της απόλυσης θα εργαζόντουσαν με ζήλο; Πόσοι, αν αύριο γίνονταν δημόσιοι, θα δούλευαν;

Γιατί υπάρχουν δύο κατηγορίες ανθρώπων, όχι οι ιδιωτικοί και οι δημόσιοι, υπάρχουν μόνο οι φυγόπονοι και οι άνθρωποι με συνείδηση.
Τέτοιους μπορείς να βρεις παντού.

Αν η φτώχεια 200 ανθρώπων πιστεύετε πως θα κάνει το βιωτικό σας επίπεδο καλύτερο, τότε εντάξει. Πάω πάσο. Άντε να τους πετάξουμε στον δρόμο. Αλλά σε ένα τρίμηνο από τώρα, που οι άνθρωποι αυτοί θα έχουν απολυθεί, ας ξανανοίξουμε το θέμα, να δούμε πόσο καλύτερα θα ζείτε...

knimo
Απών/απούσα

Για λεπτομέρειες κοιτάξτε εδώ:
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_1_18/06/2010_404930

Νομίζω ότι υπάρχει μια τεράστια παρεξήγηση. Δεν πρόκειται για απολύσεις. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι έληξε ο χρόνος των συγκεκριμένων συμβάσεων και δεν πρόκειται να ανανεωθεί. Το να με παίρνουν στο δημόσιο με σύμβαση για 1 χρόνο και στο τέλος του χρόνου να επιμένω εκβιαστικά να μονιμοποιηθώ δε νομίζω ότι είναι «ιερό δικαίωμα». Επίσης οι συμβάσεις των εν λόγω ατόμων έχουν όλες γίνει προεκλογικά και έχουν (σωστά κατά τη γνώμη μου) κριθεί παράνομες. Εδώ επομένως δε μιλάμε για δημόσιους υπαλλήλους γενικά. Μιλάμε πολύ συγκεκριμένα για 200 άτομα με κομματικό βύσμα. Πολύ συγκεκριμένα. Και ναι, είναι «μόνο» 200 άτομα, αλλά το θέμα δεν είναι ο αριθμός τους, το θέμα είναι η νοοτροπία. Πρέπει επειγόντως το ελληνικό κράτος να δείξει ότι άλλαξε νοοτροπία και δεν ακολουθεί πλέον τις πρακτικές που το οδήγησαν στη χρεωκοπία. Οι πρακτικές αυτές μπορούν να συνοψισθούν χοντρικά σε 3:

πρώτον οι πολιτικοί μας είναι διεφθαρμένοι και έρχονται σε συνεννόηση με επίσης διεφθαρμένους επιχειρηματίες για να κλέβουν δημόσιο χρήμα και να μην πληρώνουν τους φόρους που τους αναλογούν

δεύτερον ο κάθε μικροεπιχειρηματίας και μικροεργαζόμενος δεν πληρώνει τους φόρους που του αναλογούν.

τρίτον έχουν προσληφθεί στο δημόσιο τομέα κραυγαλέα υπεράριθμα άτομα (έχουμε τους ίδιους δημόσιους υπαλλήλους με τη Γαλλία, χώρα με 6πλασιο πληθυσμό). Στους εν λόγω κύριους έχουν δοθεί παροχές που εκβιαστικά απέσπασαν ενώ στην πραγματικότητα δεν εργάζονται αντίστοιχα (όποιος πατήσει το ποδάρι του σε οποιαδήποτε δημόσια υπηρεσία ξέρει τι λέω)

Το αποτέλεσμα αυτών των 3 πρακτικών είναι ότι για να καλύψει το κράτος όλα αυτά τα έξοδα αναγκάζεται να σπαταλάει μέχρι και την τελευταία δεκάρα από τα χρήματα των φορολογουμένων (κορόιδων) και ακόμα να δανείζεται από το εξωτερικό κάθε χρόνο συνεχόμενα εδώ και 30 χρόνια. Για να σταματήσει αυτή η κατάσταση που έχει χρεώσει τις επόμενες γενεές (ρώτησε κανείς αυτούς που γεννιούνται σήμερα αν θέλουν να πληρώνουν τα χρέη του κάθε Παπανδρέου και του κάθε Καραμανλή;) πρέπει να κοπούν και οι 3 προαναφερθείσες νοοτροπίες. Δηλαδή και να μειωθεί ο αριθμός των δημοσίων υπαλλήλων και να ελέγχονται οι πολιτικοί για τις περιουσίες τους και να πάψει η φοροδιαφυγή. Ας μη λέμε ότι επειδή οι πολιτικοί κλέβουν δεν πρέπει να μειωθεί ο αριθμός των δημοσίων υπαλλήλων. Στη λογική του όλα ή τίποτα συνήθως μένεις με το τίποτα και τίποτα δεν αλλάζει, όπως δεν άλλαξε εδώ και 30 χρόνια. Ας μειωθούν λοιπόν οι δημόσιοι υπάλληλοι και ας κοιτάξουμε τώρα και πως θα πάψουν οι πολιτικοί να κλέβουν και πως θα πάψει ο φοροφυγάς να κλέβει.

Δυστυχώς ή ευτυχώς ήρθε φέτος ο καιρός για το reality check της χώρας μας που ζούσε στην κοσμάρα της όλα αυτά τα χρόνια. Κοινωνική πολιτική δε μπορεί να γίνεται με δανεικά. Για να υπάρξουν παροχές in the real world πρέπει να στηρίζονται σε έναν δυναμικό ιδιωτικό (παραγωγικό) τομέα της οικονομίας και πρέπει να γίνουν επενδύσεις σε αυτό τον ιδιωτικό τομέα. Η Ελλάδα σήμερα δεν παράγει τίποτα. Απόδειξη για αυτά που λέω είναι το γεγονός ότι οι παροχές στον εργαζόμενο και τον άνεργο είναι μέγιστες όχι σε κράτη «σοβιετικού» τύπου αλλά στη Γαλλία και τη Γερμανία (από προσωπική μου εμπειρία: 900 ευρώ επίδομα ανεργίας στο Βέλγιο και με αυτά ζεις άνετα). Κι αν μιλάμε για ποδηλατική κουλτούρα, πάλι σε ποια κράτη είναι ιδιαίτερα ανεπτυγμένη; Αυτά τα κράτη αποτελούν τον ορισμό του ήπιου καπιταλισμού και σε αυτόν πρέπει κατά τη γνώμη μου να αποσκοπούμε. Δηλαδή στο πως θα αποτινάξουμε τον καπιταλισμό της παράγκας που έχει σήμερα η Ελλάδα και πως θα μετεξελιχθούμε σε Δυτική Ευρώπη. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο μέσω επενδύσεων στον ιδιωτικό τομέα της οικονομίας ακόμα και αν στην αρχή οι όροι δεν είναι και τόσο δελεαστικοί για τους εργαζόμενους (όπως έγινε και στη Δυτική Ευρώπη). Κατά τη γνώμη μου τα αιτήματα των εργαζομένων θα έπρεπε να είναι να υπάρξουν ιδιωτικές επενδύσεις (και επομένως παραγωγικές θέσεις εργασίας) και να μειωθεί η γραφειοκρατία. Όταν γίνουν επενδύσεις και αρχίσουμε να παράγουμε κάτι, τότε θα μπορούμε να πιέσουμε για παροχές. Αλλά μέχρι τότε ας συνεχίσουν λοιπόν οι εργαζόμενοι στο μετρό να απεργούν, ο αγώνας τους σίγουρα είναι ιερός.

tabakiera
Απών/απούσα

διάβασα στην καθημερινή τι ακριβώς έγινε με τα ρουσφέτια στο μετρό, για τα οποία κάποιοι κλείνουν ολο το λεκανοπέδιο και ανατρίχιασα.
Για όνομα του θεού δηλαδή, αυτό το πράγμα υπερασπίζεστε???
Αγωνίζεστε για τα ρουσφέτια που έκανε το γνωστό παπαριζάκι (διασκέδαζε ως υφυπουργός παιδείας στην Παπαρίζου το βράδυ της δολοφονίας Γρηγορόπουλου) ή αλλιώς "τρελλη καρδιά" Ευρυπίδης Στυλιανίδης?

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathpolitics_1_18/06/2010_12...

Εγκλημα στο μετρό

Tου Πασχου Μανδραβελη

"Στην προηγούμενη έρευνα του επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης, που βρήκε στην Τραμ Α.Ε. 154 προσλήψεις μέσα στο 2009 χωρίς διαγωνισμό και 62 προσλήψεις την προηγουμένη της προκήρυξης των εκλογών, ο πρώην υπουργός Μεταφορών Ευριπίδης Στυλιανίδης απάντησε υπερηφάνως στον τοπικό Τύπο της περιοχής του: «Αντιλαμβάνεστε ότι δεν πρέπει να απολογηθώ εγώ γι’ αυτό, πρέπει να απολογηθεί το ελληνικό κράτος, που τα τελευταία 40 χρόνια δεν είχε ούτε έναν άνθρωπο από τη Θράκη και τη Ροδόπη μέσα σε τέτοιου είδους θέσεις εργασίας. Εκεί δεν βλέπουν κάποιοι την αδικία και βλέπουν την αδικία στο γεγονός ότι σήμερα βρέθηκε μια πολιτική φωνή από τη Ροδόπη να διεκδικεί και να δίνει τη δυνατότητα πληροφόρησης και αντικειμενικής αξιολόγησης και ανθρώπων που κατάγονται από εκεί. Αυτό είναι άδικο, ρατσιστικό, υπονομεύει αν θέλετε την προοπτική και την ανάπτυξη της περιοχής μας, και αδικεί τη νέα γενιά της περιοχής μας, η οποία αναζητά κάθε φορά, όταν της δίνεται η ευκαιρία, μια δυνατότητα για δουλειά στο αθηναϊκό κέντρο» (Συνέντευξη Ευρ. Στυλιανίδη, εφ. «Χρόνος Κομοτηνής», 28.4.2010)."

και για συγκεκριμένα νούμερα:

"Από το fax του υπουργείου ΠΕΧΩΔΕ έφυγαν σαράντα βιογραφικά για προσλήψεις στον οργανισμό! Σύμφωνα με την έκθεση του κ. Ρακιντζή, «η αναλογία του κόστους μισθοδοσίας προς τα συνολικά έσοδα αυξήθηκε από 48% το 2007 στο 74% το 2009»!

Το πόρισμα του επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης επισημαίνει ότι «μέχρι 31/03/2004 στην εταιρεία απασχολούνταν 1.139 άτομα... Μέχρι 21/10/2009 το σύνολο του προσωπικού ανήλθε στα 1.688 άτομα. Καταγράφεται δηλαδή αύξηση κατά 549 άτομα ή ποσοστό 50%... Ιδιαίτερα τη χρονική περίοδο 12/08/2009 - 04/09/2009 (σε 23 ημέρες) ελήφθησαν πέντε αποφάσεις Δ.Σ. για τη διενέργεια 210 συνολικά προσλήψεων». Τον Σεπτέμβριο και τον Οκτώβριο του 2009 προσλήφθηκαν 154 άτομα!

Το πρώτο ερώτημα είναι απλό. Γι’ αυτή την εγκληματική διαχείριση, εξαιτίας της οποίας για πρώτη φορά στην ιστορία του το μετρό έγινε ελλειμματικό (22 εκατομμύρια έλλειμμα το 2009) δεν θα πληρώσει κανείς;"

για αυτούς τρώνε ταλαιπωρία 4.000.000 κόσμος?
και κερατάδες και δαρμένοι δηλαδή?
ΕΛΕΟΟΟΟΟΣΣΣΣ ΡΕ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!

KAthanas
Απών/απούσα

σημαίνει να φύγουν οι "γαλάζιοι" για να μπουν οι "πράσινοι". Το μετρό έχει ανάγκη από προσωπικό και όσο μεγαλώνει το δίκτυό του θα έχει. Θέλουν να ξεφορτωθούν τους προηγούμενους για να μπορούν να μπουν πιο εύκολα οι δικοί τους.
http://www.capital.gr/Articles.asp?id=993883
Το ότι οι άνθρωποι αυτοί αναγκάστηκαν να μπουν στην (εξευτελιστική) διαδικασία να παρακαλέσουν κάποιο γνωστό τους για δουλειά τη δείχνει: ότι το κράτος αδυνατεί να εκπληρώσει τη ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ: Να προσφέρει δουλειά ΣΕ ΟΛΟΥΣ. Η ανεργία παντού έχει χτυπήσει κόκκινο.
Μην πέφτετε στην παγίδα των δημοσιευμάτων, ειδικά εφημερίδων τύπου "Καθημερινής" που είναι γνωστός ο ρόλος της: Να λοιδωρεί κάθε απεργία. Σημασία δεν έχει το μετρό. ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ. ΤΟ ΜΕΝΟΥ ΕΧΕΙ ΜΙΣΘΟΥΣ-ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ-ΠΕΙΝΑΣ. ΞΥΠΝΗΣΤΕ. ΑΛΛΗΛΕΓΓΎΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ. Κάθε μάχη που χάνεται φέρνει το σκηνικό φρίκης πιο κοντά. Να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας! ΑΠΕΡΓΙΕΣ ΠΑΝΤΟΥ!

Υ.Γ.: Το ότι τα ίδια ακριβώς μέτρα αποφασίζονται σε όλες τις χώρες τη δείχνει; Η Γερμανία, η Ισπανία, η Αγγλία ανακοίνωσε περικοπές μισθών και συντάξεων. Τους επηρέασε ο μεγάλος αριθμός Ελλήνων δημοσίων υπαλλήλων ή μήπως μετά την πτώση του κομμουνισμού κάποιοι βλέπουν ότι δεν υπάρχει πλέον ανάγκη για κοινωνικό κράτος; Το κεφάλαιο τα θέλει όλα δικά του. Ενδιαφέρει πλέον μόνο το κέρδος. Μας ετοιμάζουν ένα κόσμο βίας και αλληλοφαγώματος: Άει να χαθείς βύσμα (στον ΔΥ), φτου σου τεμπέλη (στον άνεργο), ουστ άχρηστε (στο χαμηλόμισθο), μπράβο στήριγμα της οικονομίας (στον επιχειρηματία). Αυτά προβάλλει η "Καθημερινή" σε μία πραγματικότητα πλήρους καθίζησης της οικονομίας. ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ!

tabakiera
Απών/απούσα

kathanas wrote:
ότι το κράτος αδυνατεί να εκπληρώσει τη ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ: Να προσφέρει δουλειά ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

1. έχμ, απ' όσο ξέρω, σύμφωνα με το υπάρχον σύνταγμα, δηλαδή σύμφωνα με την υπάρχουσα συμφωνία στοιχειώδους πολιτικής λειτουργίας και συνύπαρξης χωρίς εμφύλιο κλπ, η ελλάδα είναι φιλελεύθερη κοινοβουλευτική δημοκρατία.
δεν είναι σοβιετική δημοκρατία ή λαοκρατική δημοκρατία ή κάτι τέτοιο.
οπότε το κράτος δεν είναι υποχρεωμένο να προσφέρει δουλειά σε όλους.

2. καλό θα ήταν βέβαια να είχαμε όλοι δουλειά, να ήμασταν όλοι γυμνασμένοι και όμορφοι, να μην έβρεχε ποτέ, να μην μαραίνονταν τα τριαντάφυλλα κλπ. φυσικά αυτή είναι μια ματαίωση με την οποία καλό είναι να συμβιβάζεται κανείς στην ηλικία περίπου που μαθαίνει πως δεν υπάρχει αη βασίλης. εσύ μάλλον θέλεις ακόμα τον χρόνο σου...

3. αν νομίζεις όμως πως η εργασία και η οικονομία δημιουργείται με πολιτικές αποφάσεις ή είναι δουλειά του κράτους να την δημιουργεί και να τη μοιράζει, μιλάς για ιστορικές εμπειρίες σοβιετικού τύπου ή βόρειας κορέας.
για την σοβιετική οικονομία, μπορείς να ρωτήσεις μετανάστες από το ανατολικό μπλοκ τι καλά που ήτανε και πόσο γαμ*τη ιδέα είναι. προσεκτικά όμως, γιατί είναι ταλαιπωρημένοι άνθρωποι και μπορεί να σου ρίξουνε κ κανα μπιν*λικι.
τους βορειοκορεάτες μάλλον δεν μπορείς να τους ρωτήσεις γιατί, εκτός που είναι αδύναμοι από την στέρηση και την ασιτία, ζούνε σε μια φριχτή δικτατορία ελεεινής μορφής και δεν τους επιτρέπεται να έχουν, πόσο μάλλον να εκφράζουν, ελεύθερη γνώμη.

4. με αυτό θέλω να σου πω πως υπάρχουν και διαφορετικές οπτικές από την δικιά σου και ότι δεν μονοπωλείς την αλήθεια ή την λύση για τα πράγματα.
σοκαρίστικό ε?
προσωπικά προτιμώ πιο ρεαλιστικούς και λιγότερο βάρβαρους τρόπους κοινωνικής και οικονομικής θέσμισης από το σοσσιαλισμό και τους σοσσιαληστές του.
θα μου το επιτρέψεις ή να κάνω βαλιτσες για γκουλάγκ?

exomail2003
Εικόνα exomail2003
Απών/απούσα

Η εργασία αποτελεί δικαίωμα και προστατεύεται από το Κράτος, που μεριμνά για τη δημιουργία συνθηκών απασχόλησης όλων των πολιτών...

tabakiera
Απών/απούσα

και από αυτό καταλαβαίνεις εσύ πως πρέπει όλοι να γίνουμε μόνιμοι σαν τους Δ.Υ?
κλασσικοί κρατικίστικοι βερμπαλισμοί της ελληνικής κομματοκρατίας, κάτι σαν το οικουμενικό δικαίωμα στο ίντερνετ που έβαλε ο μπέννυ στην τελευταία αναθεώρηση δλδ.

πάντως προς το παρόν το ελληνικό κράτος μεριμνά για την γενικευμένη χρεοκοπία του και την δημιουργία οικουμενικών συνθηκών ανεργίας...

exomail2003
Εικόνα exomail2003
Απών/απούσα

Πραγματικά δεν θέλω να σε προσβάλω αλλά είμαι περίεργος.
Αν θέλεις απαντάς: δουλεύεις ή είσαι φοιτητής; Πότε ήταν η τελευταία φορά που απέργησες (αν δουλεύεις);
Και πάλι λέω δεν θέλω να σε προσβάλω, προσπαθώ να καταλάβω.

tabakiera
Απών/απούσα

χαίρομαι που σου εξάπτει την περιέργεια κάποιος με διαφορετικές απόψεις από εσένα. είναι κ αυτό μια αρχή. τουλάχιστον δεν σου εξάπτω ακόμα κανένα πιο αρνητικό συναίσθημα.
όμως το θρεντ εκφυλίστηκε σε προσωπική επικοινωνία και επειδή δεν νομίζω πως εχει οποιοδήποτε νόημα κάτι τέτοιο μεταξύ μας, σου εύχομαι απλά ένα καλο βράδυ.

kounoupis
Απών/απούσα

Το μετρο θα λειτουργησει κανονικα την δευτερα.Οι καρεκλοκενταυροι του μετρο καταλαβαν οτι δεν βγαινει τιποτα και ειπαν να δουλεψουν

kounoupis
Απών/απούσα

ΤΡΙΤΗ 22/6 ΤΕΤΑΡΤΗ 23/6 ΚΑΙ ΠΕΜΠΤΗ 24/6 ΣΤΑΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΕ ΟΣΕ ΚΑΙ ΠΡΟΑΣΤΙΑΚΟ 7:00-9:00,15:00-17:00 KAI 22:00-24:00

Cyclelife
Εικόνα Cyclelife
Απών/απούσα

kounoupis wrote:
ΤΡΙΤΗ 22/6 ΤΕΤΑΡΤΗ 23/6 ΚΑΙ ΠΕΜΠΤΗ 24/6 ΣΤΑΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΕ ΟΣΕ ΚΑΙ ΠΡΟΑΣΤΙΑΚΟ 7:00-9:00,15:00-17:00 KAI 22:00-24:00

...θα γνωρίζετε φυσικά ότι τα "σαϊνια- managers" αποφάνθηκαν ότι το έλλειμα και η κρίση του ΟΣΕ θα επιλυθούν με κλείσιμο αρκετών δρομολογίων και σταθμών της διαδρομής Πελοππονήσου προς Καλαμάτα.
Αναρωτιέται άραγε κανείς πως έγινε τόσο ζημιογόνα η διαδρομή;
Μήπως επειδή είχε τρεις φορές ημερησίως το κάτωθι τραινάκι;
http://www.pyles.tv/News/allokota/Epivatiko-treno.aspx

kounoupis
Απών/απούσα

5 δρομολογια εχει απο πειραια ,αθηνα προς πατρα με μεσημεριανο κενο 5 ωρων απο τις 11 εως τις 16 με τελευταιο δρομολογιο στις 18.06.
Απο αθηνα για πυργο εχει 2 δρομολογια την ημερα.Απο πατρα πυργο 3 και απο πατρα καλαματα 2 δρομολογια.
Απο κιατο εως διακοφτο παιρνεις λεωφορειο του οσε ευτυχως ειναι ανταξιο των κτελ
Στο μετωπο της αργολιδας και της τριπολης ειναι καπως καλυτερα τα πραγματα.
Αθηνα-Αργος,Ναυπλιο 4 δρομολογια,
Αργος-Αθηνα 5 δρομολογια,Ναυπλιο-Αθηνα 4 δρομολογια και Αθηνα-Τριπολη και αντιστροφα 3 δρομολογια.
Ιδια προταιρειοτητα δωσανε στον οσε σε σιδηροδρομικα > νομους που συνηθως παιρναν το τραινο για τοπικες αποστασεις με νομους που ειχανε να δουμε τραινο 5 χρονια και τωρα κανει το Αθηνα-Αργος σε 2 ωρες και 35 λεπτα για Ναυπλιο 2 ωρες και 58 λεπτα και για Τριπολη 3 ωρες και 50 λεπτα.
Πρεπει καποιος να ειναι μαζοχιστης η φτωχός για να κανει σχεδον διπλασιο χρονο απο οτι το λεωφορειο
Αυτα ισχυουν απο τον αυγουστο του 2009 πολυ πριν το θεμα με το ΔΝΤ
Με 5.5 χρονια ανακαινισης της γραμμης κορινθου-αργου-ναυπλιου και κορινθου-τριπολεως το μονο που καταφεραν ηταν να κανουν δρομολογια με 5 λεπτα παραπανω σε διαρκεια
Επισης η γραμμη τριπολεως-καλαματας πηγε στο χρονοντουλαπο της ιστοριας απο πλευρας ανακαινισης

kounoupis
Απών/απούσα

EΠΙΣΧΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕΧΡΙ ΝΕΩΤΕΡΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΕΡΓΙΑ ΣΤΑ ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗΡΩΤΟΙ.ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΔΕΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ ΕΩΣ ΤΗΝ ΝΕΡΑΤΖΙΩΤΙΣΣΑ

one less car
Απών/απούσα

Η σημερινή απεργία έδειξε τι μπορούν να πετύχουν οι εργαζόμενοι όταν είναι οργανωμένοι με ξεκάθαρους στόχους και αδερφωμένοι.
Εκαναν επίσχεση εργασίας γιατί δεν τους πλήρωναν και γιατί δεν τους απαντούσαν αν θα τους πληρώσουν και πότε.
Πήγαν κανονικά για δουλειά και δεν ξεκίνησαν κανένα λεωφορείο, περίμεναν να μπούν τα λεφτά στο λογαριασμό και όταν αυτό έγινε αμέσως ξεκίνησαν.
Παράδειγμα για όλους εμάς τους υπόλοιπους...
Ετσι πρέπει να αντιδρούμε στην αυθαιρεσία, την αλητεία και τις πραξικοπηματικές μεθοδεύσεις του κράτους που αδιαφορεί για τους πολίτες και τους αντιμετωπίζει ως υπηκόους.

kounoupis
Απών/απούσα

Tα λεφτα τους θα μπουν την δευτερα

contact