"Το Επόμενο Λεωφορείο" με Android

9 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Filopodaros
Εικόνα Filopodaros
Απών/απούσα

Σήμερα που έχει λεωφορεία, ανακοινώνω την Android εφαρμογή Το Επόμενο Λεωφορείο για όλα τα μέσα μεταφοράς του ΟΑΣΑ.

Τα ωράρια των λεωφορείων μπορεί να μην είναι πολύ χρήσιμα με τα σημερινά μποτιλιαρίσματα, αλλά τα ωράρια του Προαστιακού (γραμμή αεροδρομίου) πρέπει να είναι σωστά (μην με πιστεύετε - ελέγξτε τα).

Η εφαρμογή είναι ανοιχτού κώδικα και διατίθεται δωρεάν, χωρίς διαφημίσεις.

Τα σχόλιά σας είναι ευπρόσδεκτα.

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
strouf
Εικόνα strouf
Απών/απούσα

Φαντάζομαι πως θα βοηθήσει πολλούς... Γιά Ιos υπάρχει προοπτική?

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

ένα τεστ ντράιβ θα της κάνουμε!

Kostas8
Εικόνα Kostas8
Απών/απούσα

Ωραίος!
Την κατέβασα με την μία! Και πάντα είχα απορία το κ*λολεωφορείο που παίρνω κάθε πότε έχει δρομολόγια, γιατί έρχεται πάντα ανά άτακτα χρονικά διαστήματα.

Μία μελλοντική προσθήκη ίσως να ήταν τι ώρα είναι προγραμματισμένη η κάθε γραμμή λεωφορείου να φτάνει σε κάθε στάση. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι εφικτό βέβαια, μία σκέψη έκανα. Σίγουρα πάντως θα βοηθήσει αρκετά (αποκλίσεις εννοείται θα υπάρχουν λόγω κίνησης, αλλά μία ενδεικτική ώρα θα ήταν χρήσιμη).

Filopodaros
Εικόνα Filopodaros
Απών/απούσα

Kostas8 wrote:
Μία μελλοντική προσθήκη ίσως να ήταν τι ώρα είναι προγραμματισμένη η κάθε γραμμή λεωφορείου να φτάνει σε κάθε στάση. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι εφικτό βέβαια, μία σκέψη έκανα. Σίγουρα πάντως θα βοηθήσει αρκετά (αποκλίσεις εννοείται θα υπάρχουν λόγω κίνησης, αλλά μία ενδεικτική ώρα θα ήταν χρήσιμη).
Αυτό είναι προτεραιότητα και το #1 πρόβλημα. Ήδη υπάρχει για μερικές γραμμές σταθερής τροχιάς όπου οι χρόνοι μεταξύ στάσεων είναι δημοσιευμένοι. (Συγκεκριμένα η εφαρμογή είναι ενημερωμένη για τις γραμμές του αεροδρομίου).

Για τις γραμμές λεωφορείων μέσα στην πόλη χωρίς κίνηση, ένας πρόχειρος υπολογισμός είναι:

ώρα άφιξης στη στάση = ώρα αναχώρησης από αφετηρία + 3 * απόσταση στάσης από αφετηρία (απόσταση σε χλμ, χρόνος σε λεπτά).

Ο υπολογισμός υποθέτει οτι η μέση ταχύτητα των λεωφορείων είναι 20 χλμ/ώρα (μαζί με στάσεις, φανάρια, κ.λ.π.)

Για πιο καλή πρόβλεψη σκοπεύω να μαζέψω και να αναλύσω GPX αρχεία με διαδρομές λεωφορείων και να υπολογίσω τη μέση ταχύτητα κάθε γραμμής σε κάθε στάση (πιθανόν σε διάφορες συνθήκες κίνησης).

Filopodaros
Εικόνα Filopodaros
Απών/απούσα

Filopodaros wrote:
Kostas8 wrote:
Μία μελλοντική προσθήκη ίσως να ήταν τι ώρα είναι προγραμματισμένη η κάθε γραμμή λεωφορείου να φτάνει σε κάθε στάση. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι εφικτό βέβαια, μία σκέψη έκανα. Σίγουρα πάντως θα βοηθήσει αρκετά (αποκλίσεις εννοείται θα υπάρχουν λόγω κίνησης, αλλά μία ενδεικτική ώρα θα ήταν χρήσιμη).
σκοπεύω να μαζέψω και να αναλύσω GPX αρχεία με διαδρομές λεωφορείων και να υπολογίσω τη μέση ταχύτητα κάθε γραμμής σε κάθε στάση (πιθανόν σε διάφορες συνθήκες κίνησης).
Αυτό είναι πλέον υλοποιημένο (πλην των διαφορετικών συνθηκών κίνησης). Για 14 γραμμές λεωφορείων η εφαρμογή εμφανίζει ξεχωριστά ωράρια για κάθε στάση, βασισμένα σε πραγματικές διαδρομές που έχουν μετρηθεί με GPS. Αν η διαδρομή σου δεν είναι διαθέσιμη, δεν έχεις παρά να την καταγράψεις με GPS και να μου στείλεις το αρχείο ή να το ανεβάσεις στην ιστοσελίδα που έχω φτιάξει γι' αυτό το σκοπό: http://metakinisi.melato.org Στην επόμενη ανανέωση των δεδομένων της εφαρμογής θα έχεις τα χρονοδιαγράμματα που θέλεις. Προς το παρόν είμαι ο μόνος που έχει ανεβάσει GPX αρχεία. Προσκαλώ όποιον ενδιαφέρεται να συνεισφέρει καταγράφοντας διαδρομές λεωφορείων. Οποιοδήποτε κομμάτι διαδρομής του ΟΑΣΑ μ' ενδιαφέρει (λεωφορεία ή τραμ). Όσο περισσότερες καταγραφές τόσο καλύτερα. Δεν χρειάζεται καν να έχετε Android. Αρκεί οποιαδήποτε συσκευή GPS που μπορεί να εξάγει GPX αρχεία.

strouf wrote:
Γιά Ιos υπάρχει προοπτική?
Υπάρχουν 3-4 παρόμοιες εφαρμογές για Android για να διαλέξετε. Μου κάνει εντύπωση πως δεν υπάρχει ούτε μία για iOS. Δεν σκοπεύω να ασχοληθώ με iOS στο άμεσο μέλλον γιατί δεν έχω τα έσοδα και το χρόνο για να υποστηρίξω δύο διαφορετικές πλατφόρμες. Για να φτιάξεις εφαρμογή για iOS χρειάζεσαι να πληρώνεις στην Apple $99 κάθε χρόνο, να έχεις Mac, και να χρησιμοποιείς τη γλώσσα προγραμματισμού Objective-C που χρησιμοποιείται μόνο από τα προϊόντα της Apple. Για να μπορέσω να βάλω την εφαρμογή μου στο google play, πλήρωσα $25 εφ' όρου ζωής και χρησιμοποιώ τη γλώσσα προγραμματισμού Java στο PC μου που τρέχει Linux. Ο εξυπηρετητής της ιστοσελίδας που αναλύει τα GPX αρχεία τρέχει αρκετό από τον ίδιο κώδικα που τρέχει και η Android εφαρμογή, μια που και τα δύο τρέχουν Java.

Automation
Εικόνα Automation
Απών/απούσα

Ωραίος, με κάνεις να μελαγχολώ που δεν μπορώ να συμπαθήσω με τίποτα τη Java

κωστάνζα
Εικόνα κωστάνζα
Απών/απούσα

Automation wrote:
Ωραίος, με κάνεις να μελαγχολώ που δεν μπορώ να συμπαθήσω με τίποτα τη Java

η Java είναι από τη μία σύμπλοκος γλώσσα προγραμματιστών και μας έρχεται δύσκολη, από την άλλη τα διάφορα περιβάλλοντά της θεωρώ χρήσιμα για να χρησιμοποιήσω συγκεκριμένες εφαρμογές

cycleway
Απών/απούσα

Πολύ ενδιαφέρουσα εφαρμογή Filopodaros!
Δεν το ήξερα ότι υπήρχε κάτι παρόμοιο, θα το δοκιμάσω!

contact