Νομιζε οτι θα ξεφυγει... απο το σπαστο μονοταχυτο ποδηλατο μου (σπαστο στο λεωφορειο)

14 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
xtravaganzagold
Εικόνα xtravaganzagold
Απών/απούσα

Λεωφόρος Συγγρου , καθοδος , στο υψος "Συγγρου-Φιξ". Ωρα 19:00
Επιστρεφω απο δουλειες στην Αθηνα με το σπαστο μονοταχυτο ποδηλατο μου (το γνωστο)
, διπλωνω και περιμενω στη σταση για το Α2 με κατευθυνση για Βουλα.
Μετα απο 20' περιπου σταματα στην σταση αλλα λιγα μετρα πιο μπροστα (απο εμενα που στεκομουν ΑΚΡΙΒΩΣ μεσα στη σταση , κρατώντας κλειστες τις δυο τελευταιες πορτες.

...ααα..(σκεφτομαι).. δε ξεκιναμε καλα..

Του χτυπαω απαλα την πορτα (σαν να χτυπουσα σε σπιτι) και ο οδηγος ξεκινα και φευγει..
Για λιγα δευτερολεπτα κοντοστεκομαι .Αυτο ειναι κατι που δεν πρεπει να περασει ετσι , απλα.

Ξεδιπλωνω , καβαλαω και ξεκινα ενα ανελέητο κυνηγητό μεχρι να τον φτασω. Καθε σταση δικη του με εφερνε και πιο κοντα (πραγμα οχι ακατόρθωτο, αλλα σιγουρα πιο δυσκολο με τα 25-30 χλμ τελικης του strida)
Στην σταση πριν την στροφη για αμφιθεας , τον εχω πλησιασει αρκετα και βρισκω την ευκαιρια να "κοψω δρομο".
Ανεβαινω το πεζοδρομιο και περναω μεσα απο την διαβαση των πεζων που βρισκεται "κρυμμενη" διπλα απο την διαβαση των αυτοκινητων , με ραμπες αλλα και γυαλιστερο πλακακι "παγοδρομιο".
Ανεβαινω λοιπον και βρισκομαι στην αλλη πλευρα της Συγγρου .
Με το που ξεκινω να κινουμαι στην Αμφιθεας ακουω το λεωφορείο να πλησιαζει και να με προσπερνα ..
..ειχα σκυλιασει..
Στο πρωτο φαναρι που τον επιασε (περιπου η δευτερη σταση της Αμφιθεας) βρισκω την ευκαιρια να τον προσπερασω ..
φτανω στην σταση , (ξανα)διπλωνω και τον περιμενω..

Φτανει το λεωφορείο και εγω στεκομαι σε μια πορτα που θα ανοιγε ετσι και αλλιως , για να κατεβει επιβατης .
Μπαινω μεσα και χτυπω εισιτήριο..

"ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΕΔΩ" , ειπε ο οδηγος
-επιτρεπονται οι χειραποσκευες , του απαντω
-σε ειδα πριν που το καβαλουσες , ειναι ποδηλατο
-θα σου το δωσω και αν μπορεσεις να το καβαλησεις ετσι διπλωμενο , θα κατεβω .
-θα φωναξω το 100
-φωναξε το , εχω τον κανονισμο που γραφει τι επιτρεπεται και τι οχι..

..τηλεφωνει στο 100 να ερθει ..
Ζηταω συγνωμη για την ταλαιπωρια στους συνεπιβατες και τους εξηγω το οτι σαν επιβατες εχουμε καποια δικαιωματα και πρεπει να τα χρησιμοποιουμε , να τα υποστηριζουμε και να τα υπερασπιζομαστε .
Τους ειπα επισης το οτι αν η κατασταση τραβηξει πολυ χρονικα , θα παρω τον αριθμο και το ονομα του οδηγου και θα κατεβω , για να μην τους ταλαιπωρώ με την δικη μου ταλαιπωρία.
(Η συμπαρασταση των συνεπιβατων, ηταν συγκινητικη .Προσφερθηκαν να υποστηριξουν το αιτημα , να προσφερουν θεση να καθησω για να παρω μια ανασα, να φωναξουν στον οδηγο ).
Κανενας , μα ΚΑΝΕΝΑΣ επιβατης δεν παραπονέθηκε για την ταλαιπωρια που δυστυχως του ειχα προκαλεσει , και αυτο σημαινει πολλα.

Μετα απο περιπου 15 λεπτα ακινητοποιησης, με την κινηση στο απροχωρητο , τα κορναρισματα , τις φωνες εναντιον του μεσα στο λεωφορείο και το πεισμα να μην κατεβω παρα μονο "σηκωτός" , ακυρωνει την κληση στην αστυνομια και ξεκινα.

Στην διαδρομη ξεκινησε μια ηρεμη συζητηση (φυσικα) με καποιους επιβατες σχετικα με το θεμα , στο οποιο προσπαθησα να τους πληροφορησω οσο το δυνατον πιο αντικειμενικα .
..ακουσα και ενα "επιτελους , κατι γινεται και εδω , οχι μονο στην Ευρωπη" , μεταξυ αλλων , και συνειδητοποιησα οτι τελικα..αν δε βρεξεις τα ποδια σου (ακομη και πανω απο το γονατο) ψαρια δεν πιανεις..

Σημειωνω οτι την διαδρομη την κανω πολυ συχνα χρησιμοποιοντας ΚΑΙ το λεωφορειο , και μονο μια φορα ακομη μου εχει συμβει κατι αναλογο. Επειδη ομως δε γνωριζα ακριβως τον κανονισμο , προτιμησα να μην το τραβηξω πολυ και κατεβηκα- αν και στην προσπαθεια μου να μπω χρειαστηκε να βαλω το χερι μου στην πορτα που εκλεινε(εχει λαστιχο στις ακρες) και να την ξαναανοιξω.

Αντι επιλογου :
Σαν ποδηλατες και σαν πολιτες εχουμε δυο ειδων δικαιωματα .
Αυτα που διεκδικουμε και αυτα που εχουμε ηδη .
Σε αυτα που δεν μας ανήκουν ακομα οφειλουμε να ειμαστε υπομονετικοι και διπλωματες , αλλα σε αυτα που κατωχυρωσαμε ηδη ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΜΕΙΛΙΚΤΟΙ .

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
SpyrosV
Εικόνα SpyrosV
Απών/απούσα
Έκανες παράπονο στην ΕΘΕΛ μπας και γίνει κάποια ενημέρωση; Ήταν νεαρός οδηγός;
generation xx t...
Εικόνα generation xx terrorist
Απών/απούσα

Και επειδη μου εχει τυχει και εμενα μια φορα να μου κανουν σκηνη σε λεωφορειο και επειδη δεν γνωριζα ακριβως τον κανονισμο κατεβηκα και περιμενα το επομενο,μηπως τον εχεις προχειρο καπου?

99% παντως δεν εχουν προβλημα,αλλα υπαρχουν και στραβοξυλα.
Go get em :)

xtravaganzagold
Εικόνα xtravaganzagold
Απών/απούσα

..που δεν απαντησα νωρίτερα αλλα δεν μου ανοιγε το podilates.gr .

Ο οδηγος δε πρεπει να επερνε και πολλες στροφες (βραδυκαυστο μαζουτ θα εκαιγε ) εν αντιθεση με τους περισσοτερους , σχεδον ολους τους αλλους οδηγους που δεν εχουν κανενα προβλημα και καμια φορα ρωτουν και πληροφοριες (αυτοι καινε κηροζινη )!

@spyrosv
Δεν εκανα δηλωση πουθενα , δεν νομιζω οτι χρειαζεται τελικα .
Ο οδηγος "εμαθε" τον κανονισμο και με το παραπανω.Για τους υπολοιπους εδω ειμαστε να τους το μαθουμε και να τους το ξαναθυμισουμε!
Οσο για την αγενεια του να με "αγνοει" επιτηδες σε ολο το μηκος της Συγγρου , χαλαλι.
Εκανα τρελο race με ταχυτητα υπερκαταδιωξης και στο καπακι SUPER BOOST για να τον προλαβω και ξεδωσα μετα απο μια ολοημερη σκληρη μερα εργασιας.

@godsavedthebike τι νεα απο το ποδι ?? ποτε θα σε ξαναδουμε στη δραση ?
Η πολη κοντευει να κοιμηθει χωρις μια "ταραξια" των δρομων σαν εσενα !

Κανονισμος ΕΘΕΛ (ολοκληρος) εδω :
http://www.ethel.gr/_pdf/xyk.pdf

..εκτυπωσε αυτο (που μας ενδιαφερει αμεσα):

xtravaganzagold
Εικόνα xtravaganzagold
Απών/απούσα

.

tkant
Εικόνα tkant
Απών/απούσα

.

tkant
Εικόνα tkant
Απών/απούσα

Μπράβο μέσα από την καρδιά μου.
Κι εγώ στη θέση σου το ίδιο θα έκανα. Επίσης δεν νομίζω ότι θα το έληγα εδώ το θέμα. αλλά θα έκανα και μια καταγγελία στη Δ/νση καταναλωτή του Υπ. ανάπτυξης (ή όπως αλλιώς λέγεται τώρα) ώστε να αρχίσουν να μαθαίνουν οι της ΕΘΕΛ και με άλλους τρόπους ότι διεκδικούμε τα δικαιώματά μας. Γιατί ως καταναλωτές έχουμε το δικαίωμα να βάζουμε αποσκευές μέσα στο λεωφορείο, οπότε αν ο οδηγός δεν σταματήσει ή κάνει κάτι διαφορετικό από αυτό που οφείλει, πρέπει να το μαθαίνει και η Δ/νση Προστασίας Καταναλωτή. Διεύθυνση που φέρνει σε δύσκολη θέση όποιον πάρει ανακοίνωσή της.

Μπράβο και πάλι, ας είμαστε παράδειγμα και για τους άλλους, μπας και μπορέσουμε να πάμε μπροστά κάποια μέρα σε αυτό τον τόπο.

snipous
Απών/απούσα

μπραβο ρε συ!

ετσι χρειαζεται.
επιμονη με ηρεμια και ευγενεια, και φυσικα να ειμαστε διαβασμενοι!

ευγε!

snipous
Απών/απούσα

μπραβο ρε συ!

ετσι χρειαζεται.
επιμονη με ηρεμια και ευγενεια, και φυσικα να ειμαστε διαβασμενοι!

ευγε!

generation xx t...
Εικόνα generation xx terrorist
Απών/απούσα

Ρε κωστη,που το βλεπεις το σχολιο μου?Εγω δεν το βλεπω καταχωρημενο με τον mozilla lol:P

Πολυ πολυ soon,απο πεμπτη-παρασκευη υπολογιζω να ξαναβγω στο δρομο (στη γειτονια για αρχη) αλλα μαζεμενα και καπως φοβισμενα μην ξαναχουμε τα ιδια..
Τιποτα δεν ειναι το ιδιο μετα απο την ταλαιπωρια..Θα φοραω και το κρανος μου,i swear :)

Ελπιζω οτι στο επομενο κριτικαλ θα ειμαι μαζι σας :)

Τhanx για την εγκυκλιο,ενα αντιγραφο στην τσεπη ποτε δεν βλαπτει :)

SpyrosV
Εικόνα SpyrosV
Απών/απούσα

Χάρτης Υποχρεώσεων προς τους Καταναλωτές (Χ.Υ.Κ.)
http://www.oasa.gr/pdf/el/xyk_gr_rev_15.pdf (σελ. 14,15,16)
Τελευταία επικαιροποίηση: 18 Νοεμβρίου 2008

Ανέβασα κι εγώ το επίμαχο σημείο σε μορφή doc:
http://www.mediafire.com/file/mnwnqtdnmzc/XYK_Metafora_SpastouPodilatou.doc

vouros
Απών/απούσα

αν μου επιτρέπεις να σε αποκαλώ φίλο δηλαδή. Φαντάσου πόσο σημαντικό είναι αυτό που έκανες αν σκεφτείς ότι ο συγκεκριμένος οδηγός είτε δεν θα το ξανακάνει είτε θα το σκεφτεί πολύ να το ξανακάνει. Μ'άλλα λόγια προκαλείς αλλαγή νοοτροπίας όχι μόνο του οδηγού αλλά και των επιβατών που ήταν μάρτυρες του περιστατικού και είτε συμμετείχαν (αλληλεγύη ρε γαμώτο), είτε οχι, πήραν ένα σπουδαίο μάθημα. Πάντα τέτοια.

DukePapas
Εικόνα DukePapas
Απών/απούσα

πρεπει ολα τα θεματα που αφορουν μεταφορα ποδηλατου σε ολα τα μεσα να ειναι σε ενα ποστ για να μην τα ψαχνουμε ολα με τι επιτρεπεται και τι οχι και να ανανεωνεται τακτικα χωρις σχολια για να ειναι συγκεντρωτικά και ευκρινέστατα.

smora
Απών/απούσα

dukepapas wrote:
πρεπει ολα τα θεματα που αφορουν μεταφορα ποδηλατου σε ολα τα μεσα να ειναι σε ενα ποστ για να μην τα ψαχνουμε ολα με τι επιτρεπεται και τι οχι και να ανανεωνεται τακτικα χωρις σχολια για να ειναι συγκεντρωτικά και ευκρινέστατα.

στην επιμονη του κωνσταντινου και μετα στην υπομονη των επιβατων του λεωφωρειου. Ο οδηγός πρέπει ακόμα να το λέει στους συναδελφους του παντως....