Περιστατικό με το ΤΡΑΜ στη Γλυφάδα

37 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
knimo
Απών/απούσα

electrodd wrote:

άλλωστε παντού στη χώρα ακολουθούμε τυπικά το γράμμα του νόμου, τα σχολεία έχουν βιβλία, οι πεζοί προχωρούν στα πεζοδρόμια (που δεν υπάρχουν) και εμείς θα έπρεπε με το μεταφορικό μας μέσο, το ποδήλατο, να γυρίσουμε από τη Γλυφάδα στο κέντρο από τους κατασκευασμένους ποδηλατόδρομους.

Αυτή η νοοτροπία (βλέπε μαξιμαλισμός) του να συνδέουμε θέματα ανεξάρτητα μεταξύ τους και να περιμένουμε να γίνει ο υπόλοιπος κόσμος πρώτα τέλειος στα πάντα και μόνο τότε εμείς να δράσουμε υπεύθυνα είναι τραγική και σίγουρα ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό για το που φτάσαμε ως χώρα. Είναι η λογική του «αφού βιάζει ο άλλος θα βιάσω κι εγώ». Πρέπει πρώτα να ακολουθούν όλοι οι άλλοι το γράμμα του νόμου (εγώ θα το ακολουθήσω τελευταίος), πρέπει να έρθουν τα βιβλία στα σχολεία, πρέπει να κατασκευαστούν πεζοδρόμια και ποδηλατόδρομοι και μόνο τότε εμείς θα σεβαστούμε τον κανονισμό του τραμ που από την αρχή της λειτουργίας του επιτρέπει τη μεταφορά 2 ποδηλάτων ανά συρμό. Προσωπικά δε βρίσκω καν αυτό τον περιορισμό παράλογο, αλλά συμφωνώ και με τους προλαλήσαντες ότι εντάξει, αν το κάνεις στη ζούλα πάει κι έρχεται, αλλά αφού σου λένε να κατέβεις, κατέβα και πες και συγγνώμη, όχι να βγεις κι από πάνω!!!

electrodd
Εικόνα electrodd
Απών/απούσα

Αν κατάλαβες αγαπητέ μου ότι θέλω να προτρέψω στη ανομία επειδή τπτ δε λειτουργεί σωστά, τότε κάπου χάνεις. Ιαβέρηδες την είδαμε όλοι μου φαίνεται. Προέτρεψα στην καλή διάθεση και συνεννόηση μεταξύ μας.
Διάβασες όλα τα ποστ? Έχω σπαστό, δεν είχα καν θέμα στο να κατέβω ή όχι στο συγκεκριμένο περιστατικό. Λυπήθηκα τα παιδιά που έπρεπε να γυρίσουν από τους κωλόδρομους 1 και 2 η ώρα το βράδυ. Ειδικά από τη στιγμή που μπορούσε να βρεθεί μια καλή λύση ώστε να εξυπηρετηθούν. Και συγγνώμη αλλά μου φάνηκε εκδικητικό και γελοίο το σκηνικό με το 2ο τραμ. Αλλά ειδικότερα το έγραψα γιατί μου φαίνεται ηλίθιο να επιτρέπονται μόνο 2 ποδήλατα ανά συρμό.
Πολύ κουραστικό κατάντησε το θέμα.

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Όντως πολύ κουραστικό κατάντησε το θέμα.
Ειδικά όταν μιλάμε για την καλή θέληση του
εκάστοτε ιδιώτη να μας βάλει στο μαγαζί του.

electrodd
Εικόνα electrodd
Απών/απούσα

και ειδικά όταν πάμε απρόσκλητοι και χωρίς γλυκά!

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Μη φέρετε γλυκά, φέρτε μια διαδρομή από το google.
Επίσης την επόμενη φορά ας κάνουν πιο μικρή διαδρομή
εαν δεν την παλεύουν με την επιστροφή. Καθόμαστε και
συζητάμε για διαδρομή της πλάκας και το έχουμε κάνει
ανάβαση Υμηττού.

electrodd
Εικόνα electrodd
Απών/απούσα

εγώ λέω να το συζητήσουμε κ άλλο και να εκδώσουμε και lectures όπως ο Feynman