Το ποδήλατο πληρώνει στο ferry για Σαλαμίνα!!!!

22 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
Giacharadan
Απών/απούσα

Λοιπόν, λόγω δουλειας εδώ κ μερικες μέρες πρέπει να πηγαινιοέρχωμαι καθε μερα Αιγάλεω-Σαλαμίνα.
Χθες που πήγα πρώτη φορά διαπίστωσα εκπλικτος ότι στο ferry από Πέραμα το ποδήλατο πληρώνει 0,90 ευρώ, όσο δηλ. και τα μηχανοκίνητα εως 250 cc!
Μάλιστα στον τιμοκατάλογο που έχουν αναρτημένο στα εκδοτήρια δεν αναφερεραι πουθενα το κοστος για ποδήλατο κ το θεωρούν αυτονόητο ότι συγκαταλεγεται στα ... μηχανάκια!!!!
Με 20 διαδρομές τον μήνα θα πληρώνω 36 ευρω το μήνα και πάνω από 400 τον χρόνο. Τόσο δεν κοστιζει ο΄θτε το ίδιο το ποδήλατο!!!
Βέβαια δεν ειναι μονο τα χρήματα αλλά είναι κ θέμα γενικότερης αντιμετόπισης....
Ξέρει κανείς emails ή ο,τι άλλο στοιχείο επικοινωνίας της κοινοπραξιας των ferry?
Εχει κανεις αλλος ίδιο προβλήμα να την ψαξουμε μαζί?
Ευχαριστώ.

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
xtravaganzagold
Εικόνα xtravaganzagold
Απών/απούσα

..με τα 400 ευρω που θα δωσεις συνολικα παρε ενα σπαστο να μη σου λεει κανεις τιποτε !
Θα σου μεινουν το ποδηλατο , τα ρεστα (πιθανοτατα) και η ευχαριστηση οτι την..γλυτωσες παλι !!

papi
Εικόνα papi
Απών/απούσα

Θα βαλω λινκ απο αλλο φορουμ, αν πειραζει σβηστε το, ναι??

Φιλε Giacharadan, το θεμα αυτο ειχε συζητηθει και το χα διαβασει ψαχνοντας γι αυτο πριν λιγες μερες...

http://www.cyclist-friends.gr/showthread.php?t=14180

Απ οτι γραφουν, το νομιμο ειναι να μην πληρωσεις, αλλα.... Ελπιζω να βγαλεις ακρη!!!

Giacharadan
Απών/απούσα

Ευχαριστώ για την υπόδειξη του σχετικού θέματος, έβαλα στοο ψαχτήρη την λέξη "Σαλαμινα" αλλα΄δεν βρήκα τίποτα σχετικό...

RockaRolla
Εικόνα RockaRolla
Απών/απούσα

Δοκίμασε το εξής.
ΞΕΚΑΒΑΛΑΣ, αφήνεις κάπου το ποδήλατο, βγάζεις εισιτήριο για ένα ΑΤΟΜΟ, παίρνεις το ποδήλατο ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ και εισέρχεσαι κανονικά στο φέρρυ.
Δεν νομιζω να σου πεί κανένας τίποτα.
Αν θέλεις να το κάνει πιο "complicated" κουβάλα ένα "πανί / χαρτόνι / κάτι" μαζί σου, τύλιξε το ποδήλατο και βάλτο έτσι μέσα.
Εννοείται ότι και με τον ίδιο τρόπο θα το βγάζεις από το φέρρυ και ΟΧΙ ΚΑΒΑΛΑ.
Γενικά να δίνεις την εντύπωση ότι είναι κάτι που ΚΟΥΒΑΛΑΣ και δεν καβαλάς.

tomac4
Απών/απούσα

Για Κρητη και για Ροδο που εχω παει δεν πληρωνεις...
Τωρα αν πληρωνεις για Σαλαμινα?? Μου φαινεται τραγικο και
απαραδεκτο...

Marios
Απών/απούσα

επίσης δεν πληρώνεις στα πλοία για κυκλάδες, όπως και στα πλοία για ιταλία...

Nayarxos
Εικόνα Nayarxos
Απών/απούσα

Όπως επίσης δεν πληρώνεις για τα πλοία του Σαρωνικού (Αίγινα, Πόρος, Ύδρα κλπ)

liakjim
Απών/απούσα

Εγω ειχα ανοιξει το θεμα στο cyclist. Φυσικα επειδη ολο το θεμα ειναι κοροιδια εκανα (και κανε) το εξης: ξεπεζευω κ πολυ ευγενικα λεω "γεια σας ενα εισητηριο - το ποδηλατο ειναι χειραποσκευη). Μεχρι τωρα κανενας εκδοτης δεν εφερε αντιρρηση.

Goldie
Εικόνα Goldie
Απών/απούσα

0,90 ευρώ το άτομο

1,50 ή 2,50 ευρώ το ποδήλατο (και μια δικαιολογία του στυλ "χρέωση μεταφορικής")

Για ένα δρομολόγιο των 500m ή 1/4 του μιλίου

Νεάπολη - Κήθηρα ΓΙΟΚ

Κύθηρα - Αντικύθηρα ΓΙΟΚ

Αντικύθηρα - Κρήτη ΓΙΟΚ

Πειραιάς - Αίγινα ΓΙΟΚ

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

Πριν 1-2 χρόνια περνώντας απο Γαλατά για Πόρο, μας ζήτησαν επίμονα εισιτήριο για τα ποδήλατα Παρά τις αντιδράσεις μας και τα επιχειρήματά μας οτι πουθενά αλλού δεν ζητάν εισιτήριο, τελικά καταλήξαμε στο Λιμεναρχείο του Πόρου όπου κάναμε καταγγελία για το θέμα (είχαμε ευτυχώς δικηγόρο στην παρέα) ζητώντας και διευκρινήσεις κλπ. Τελικά μας απάντησαν γραπτώς σε 2-3 ημέρες λέγοντας εν ολίγοις οτι επαφίεται στην απόφαση του κάθε πορθμείου το αν θα ζητάει ή οχι κόμιστρα, και ο Πόρος-Γαλατάς είναι ένα απο αυτά. Αν βρώ την απάντηση θα την σκανάρω να τη δείτε. Αποφασίσαμε να μη δώσουμε συνέχεια..μη γλυκαθούν και άλλοι και ζητάν εισιτήρια παντού...

Giacharadan
Απών/απούσα

Παιδια, δεν ξερω τι εγινε αλλά Πεμπτη κ Παρασκευη δεν πληρωσα παρα μόνο το ατομικό μου εισητήριο!!!!
Και πήγα όπως πάντα καβάλα....
Για να δούμε

Malavidas
Εικόνα Malavidas
Απών/απούσα

Μάλλον δεν θα το είδανε!χαχαχαχα!!!!Έλεος δηλαδή!!

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

ειρωνεία
από την μία ζητάμε να μας βλέπουν σαν οχήματα
και όταν έρχεται η ώρα να πληρώσουμε θέλουμε να μην μας βλέπουν σαν οχήματα
:D

liakjim
Απών/απούσα

plannet wrote:
ειρωνεία
από την μία ζητάμε να μας βλέπουν σαν οχήματα
και όταν έρχεται η ώρα να πληρώσουμε θέλουμε να μην μας βλέπουν σαν οχήματα
:D

Οτι να ΄ναι

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

liakjim wrote:
plannet wrote:
ειρωνεία
από την μία ζητάμε να μας βλέπουν σαν οχήματα
και όταν έρχεται η ώρα να πληρώσουμε θέλουμε να μην μας βλέπουν σαν οχήματα
:D

Οτι να ΄ναι


γιατί ότι να ναι???

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Είναι πολύ σοβαρό αυτό που έγραψε ο plannet.

Μέχρι στιγμής το ποδήλατο περνά απαρατήρητο από τους κατά τόπους γύπες που λυμαίνονται των μετακινήσεών μας καθώς αποτελεί ένα μικροσκοπικό ποσοστό συγκριτικά με τα μηχανοκίνητα μέσα. Όσο το ποδήλατο αυξάνεται και διαδίδεται να είστε σίγουροι ότι θα θελήσουν να βγάλουν χρήμα.

Για αρχή θα ζητάνε ασφάλεια όπως στο αμάξι/μηχανή, ίσως αρχίσουν και τα πρόστιμα επειδη δεν θα έχεις τα προβλεπόμενα ανακλαστικά, μετά θα ζητάνε λεφτά στα καράβια και πάει λέγοντας.

Τώρα φαντάζει παπαριά το παραπάνω αλλά όταν έκοβες εισητήρια για 10 αμάξια και ξαφνικά κόβεις για 2 αμάξια και 8 πεζούς δεν θα το παίξεις οικολόγος αλλά θα απαιτείς εισητήριο και για τα ποδήλατα καθώς τα έσοδα θα μειώνονται.

kounoupis
Απών/απούσα

ελεος ρε παιδια ουτε στο ριο αντιρριο δεν πληρωνεις που το κανανε 6 ευρω για αμαξια λογω γεφυρας επειδη αυξηθηκε και η γεφυρα.
Πριν το χανε 5.5 ευρω ενω πριν φτιαχτει η γεφυρα το ειχαν για τα αμαξια 7.80 για 1200 κυβικα και 8.80 για 1600 κυβικα.Βγαζανε μεζουρα οι γυφτοι.
Απο την μυγα ξυγκι θελουν οι σαλαμινιωτες.
Κριση γαρ

ferrarakias
Απών/απούσα

Σημερα μου ζητησαν κι εμενα αντιτιμο για να περασω το δικο μου αλλα δεν ηξεραν ποσο να μου το κοστολογισουν οποτε περασα κανονικα!!! Οσο για το ΠΑΚΕΤΑΡΙΣΜΑ εγω θα του βαλω και φιογκο!!! Βλεπετε για να περασει καποιος στη ΣΑΛΑΜΥΚΟΝΟ πρεπει να εχει μεταξωτο..... και να πληρωνει!!!!

kynhgos77
Απών/απούσα

Eaglos wrote:
Είναι πολύ σοβαρό αυτό που έγραψε ο plannet.

Μέχρι στιγμής το ποδήλατο περνά απαρατήρητο από τους κατά τόπους γύπες που λυμαίνονται των μετακινήσεών μας καθώς αποτελεί ένα μικροσκοπικό ποσοστό συγκριτικά με τα μηχανοκίνητα μέσα. Όσο το ποδήλατο αυξάνεται και διαδίδεται να είστε σίγουροι ότι θα θελήσουν να βγάλουν χρήμα.

Για αρχή θα ζητάνε ασφάλεια όπως στο αμάξι/μηχανή, ίσως αρχίσουν και τα πρόστιμα επειδη δεν θα έχεις τα προβλεπόμενα ανακλαστικά, μετά θα ζητάνε λεφτά στα καράβια και πάει λέγοντας.

Τώρα φαντάζει παπαριά το παραπάνω αλλά όταν έκοβες εισητήρια για 10 αμάξια και ξαφνικά κόβεις για 2 αμάξια και 8 πεζούς δεν θα το παίξεις οικολόγος αλλά θα απαιτείς εισητήριο και για τα ποδήλατα καθώς τα έσοδα θα μειώνονται.


Αυτο θα το ειχαν κανει ηδη. Ελα μου ομως που το ποδηλατο θεωρειτε και παιχνιδι για τα μικρα παιδια! Ειναι μπερδεμενη λιγο η ολη φαση. Αν ηταν οχημα για τα 18 και μετα θα μας την ειχαν ριξει στ αυτια εδω και καιρο.

kktsol
Εικόνα kktsol
Απών/απούσα

Εγω παντως δεν εχω πληρωσει ποτε για το ποδηλατο. Τωρα ειναι επειδη ειμαι ωραιος ή κατι αλλο δεν ξερω??

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Γενικά είναι σε ποιόν υπάλληλο θα πέσεις.

Πάντως όσο αυξάνονται οι ποδηλάτες τόσο θα
αυξάνεται και η πιθανότητα να σου ζητάνε
λεφτά. Εξάλου τα πάντα υπάρχουν για να
βγάζει κάποιος κέρδος.

contact