ποδήλατο στο Μετρό και στον Ηλεκτρικό

11 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
diopan
Εικόνα diopan
Απών/απούσα

Καλημέρα στο Φόρουμ. Κάνω καθημερινά τη διαδρομή Κορυδαλλό - Γαλάτσι κάποιες φορές με ποδήλατο, αλλά συνήθως με το μηχανάκι. Τώρα που ήρθε το Μετρό σχεδόν μπροστά στην πόρτα μου σκέφτομαι να πηγαίνω στη δουλειά με το μετρό και το ποδήλατο. Η ερώτησή μου είναι, πόσο εφικτό είναι αυτό τις ώρες αιχμής 7 με 8 το πρωί; Θα έχει πολύ κόσμο; Θα δημιουργώ πρόβλημα; Αν είναι γεμάτο το βαγόνι θα μπορώ να μπαίνω με το ποδήλατο; Το ποδήλατο δεν είναι σπαστό και πιάνει όγκο. Θα ξεκινάω από τον Κορυδαλλό και θα αλλάζω στο Μοναστηράκι να παίρνω τον Ηλεκτρικό. Και το μεσημέρι πάλι πίσω.

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

diopan wrote:

Θα ξεκινάω από τον Κορυδαλλό και θα αλλάζω στο Μοναστηράκι να παίρνω τον Ηλεκτρικό. Και το μεσημέρι πάλι πίσω.

Ξεκινάμε με το ότι εκεί θα έχεις σίγουρα ένα θέμα.

diopan
Εικόνα diopan
Απών/απούσα

@vasscott

Εννοείς θα υπάρχει πρόβλημα στον Ηλεκτρικό;

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Κάποια περίοδο προσπάθησα να μπαίνω στον ηλεκτρικό στο Μοναστηράκι (και στην Ομόνια) σε ώρες αιχμής. Απλά αδύνατο. Το έκοβα με το ποδήλατο μέχρι Άνω Πατήσια για να μπορέσω να έχω πρόσβαση στο τελευταίο βαγόνι.

Ειδικά στο μοναστηράκι υπάρχει σοβαρό θέμα γιατί το τελευταίο βαγόνι σταματάει πολύ μετά το τέλος της αποβάθρας και όλοι όσοι έχουν μείνει πίσω μαζεύονμται σε αυτό.

Το πρωί που θα ξεκινάς από Κορυδαλό, λογικά θα μπορείς να μπεις εύκολα. Θα έλεγα ότι το βασικό πρόβλημα είναι η μετεπιβίβαση. Οπότε, μήπως έχεις τη δυνατότητα να πηγαίνεις με μετρό μέχρι όπου σε βολεύει και το υπόλοιπο με το ποδήλατο?

Αντίστοιχα και για το μεσημέρι. Να βρεις ένα σταθμό που να μπορείς να πηγαίνεις με το ποδήλατο και να μπορείς να μπεις έυκολα και μετά να σε βγάζει μέχρι Κορυδαλό.

Filopodaros
Εικόνα Filopodaros
Απών/απούσα

Θα βόλευε να βγεις στο Μοναστηράκι και μετά να πας στο Γαλάτσι από την Δροσοπούλου;

Μοναστηράκι - Αθηνάς - Ομόνοια - Γ' Σεπτεμβρίου - Μάρνης - Πατησίων - Μαυροματαίων - Δροσοπούλου...

Ή από Φωκίωνος Νέγρη - Αγίας Ζώνης - Ταϋγετού - Αγίας Λαύρας ...

Κάπου από εκεί θα περνάει ο Βόρειος Άξονας.

diopan
Εικόνα diopan
Απών/απούσα

χμ. μάλλον έτσι θα το κάνω. Μετρό μέχρι Μοναστηράκι και το υπόλοιπο με το ποδήλατο. Εντάξει την κάνω που και πού ολόκληρη τη διαδρομή αλλά είναι 50 λεπτά δρόμος και αν βάλεις ότι πρέπει λίγο να πλυθείς και να αλλάξεις ρούχα ξεπερνάει τη μια ώρα. Και έτσι ήθελα να εκμεταλλευτώ το γεγονός ότι πια το μετρό είναι προσβάσιμο. Θα πρέπει να δω και τους χρόνους. Δεν είναι και σίγουρο ότι θα κερδίζω χρόνο με το Μετρό.

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

Παίζει ίσως και να μη βγεις από τη μπλε γραμμή και να κατέβεις καμιά Αγία Παρασκευή και να πας από Πλακεντίας, Παπανικολή, Καποδιστρίου, Βεΐκου;
Αλλιώς σε ποιό σταθμό του Ηλεκτρικού σκόπευες να κατέβεις;

...

Μπα δεν ξέρω....μου φαίνεται υπερβολικό αυτό που προτείνω. Άσ' το. λάθος. πολύ μετρό, πολύ ώρα, 6 χλμ μετά μέχρι Γαλάτσι...οκ κατηφόρα βέβαια μέχρι και καποδιστρίου αλλά...
Βέβαια μετά μπορείς να δοκιμάσεις να επιστρέφεις με Ηλεκτρικό από Κάτω Πατήσια οπότε ξανά κατηφόρα ...

Δεν ξέρω. Εσύ αποφασίζεις. Εσύ τα ξέρεις καλύτερα.

diopan
Εικόνα diopan
Απών/απούσα

Άνω Πατήσια ή Περισσό θα κατέβαινα. Απο κει είμαι άλλο 1,5 χλμ. Θα πει κανείς 1,5 χλμ το πας και ποδαράτο αλλά ήθελα καλύτερα να συνδυάσω το ποδήλατο. Αγ. Παρασκευή το είδα στο χάρτη. Είναι από τη δουλειά μου 7,5 χλμ,όσο δηλαδή και το Μοναστηράκι, αλλά με περισσότερη ώρα μέσα στο μετρό. Θα πρέπει να το δοκιμάσω και να δώ τι παίζει. Δεν έχω πρόβλημα με τις αποστάσεις με το ποδήλατο, περισσότερο θέλω να βρώ μια καθημερινή ρουτίνα που να ξέρω ότι είναι στανταρ π.χ 45 λεπτά ανεξάρτητα από τις καιρικές συνθήκες ή το πόσο γεμάτος είναι ο ηλεκτρικός. Να μην μπαίνω δηλαδή στη διαδικασία να ψάχνω το χειμώνα εναλλακτικές αν με πιάσει βροχη π.χ.

diopan
Εικόνα diopan
Απών/απούσα

πρώτη δοκιμή έγινε σήμερα. Το τρένο αναχώρησε από κορυδαλλό στις 7.20 . Πήγα έως μοναστηράκι και απο κει με το ποδήλατο 3 Σεπτεμβρίου- Πατησίων- Αγ. Λαύρας- Ηρακλείου- Φωκά. Έφτασα 8.00 ακριβώς. Σαράντα λεπτά διαδρομή ακριβώς. Δεν είναι και άσχημα!

Vasscott
Εικόνα Vasscott
Απών/απούσα

Ωραία! Να δεις και στο γυρισμό πως θα πάει γιατί μπορεί να δυσκολευτείς να μπεις στο Μοναστηράκι.

Η περίπτωση να πηγαίνεις ή να γυρίζεις από σταθμό Πανόρμου είναι εφικτή? Απλά εκεί αν δεν κάνω λάθος για να πας προς Γαλάτσι ή να γυρίσεις θα πρέπει να βγάλεις το λόφο. Νομίζω όμως σα χλμ. είναι λιγότερα από τη διαδρομή που έκανες σήμερα, αλλά σα χρόνος μπορεί να είναι περισσότερο.

Το μόνο σίγουρο είναι απλά ότι στο γυρισμό, στην πανόρμου θα μπεις πιο εύκολα με το ποδήλατο, επ' ότι θα μπεις στο Μοναστηράκι.

diopan
Εικόνα diopan
Απών/απούσα

Πανόρμου, δε νομίζω, το είδα στο χάρτη είναι μακρυά. Τώρα νομίζω δοκίμασα όλες τις εκδοχές μια και δουλεύω πρωί απόγευμα με διάλυμα το μεσημέρι. Ποδαράτο μέχρι τον Ηλεκτρικό Άνω Πατήσια -Μοναστηράκι - Κορυδαλλό 60 λεπτά όπου τα 15 λεπτά είναι περπάτημα μέχρι το σταθμό. Δεν το συζητάω. Αν κάνω όλη τη διαδρομή με το ποδήλατο είναι πιο γρήγορα. Καταλήγω οτι η πιο γρήγορη (40 λεπτα) αλλά και πιο ποιοτική διαδρομή είναι με το Μετρό μέχρι μοναστηράκι και από κει με το ποδήλατο έως τη δουλειά μου. Ώρες αιχμής στον ηλεκτρικό είδα ποδήλατα να μπαίνουν αλλά δεν παλεύεται η κατάσταση. Ήταν και μια κοπέλα με το ποδήλατο που την ρώτησα αν βρίσκει πάντα θέση και μου είπε ότι κάποιες φορές αναγκάζεται να πάρει το επόμενο τρένο.

Αυτά και ευχαριστώ για την προσοχή σαςsmilethumbs up

contact