Σπαστο και ανιδεος οδηγος λεωφορειου

26 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
GeoDahon
Εικόνα GeoDahon
Απών/απούσα

Ημουν σημερα με το ΣΠΑΣΤΟ μου ποδηλατο και ηθελα να χρησιμοποιησω για 5 στασεις το λεωφορειο! Εκλεισα το ποδηλατο και περιμενα το λεωφορειο, ωσπου ηρθε και μπαινω μεσα... Με το που μπηκα ο οδηγος φωναζει "το ποδηλατο εξω" του λεω δεν ειναι ποδηλατο ειναι χειραποσκευη, ξανα αυτος το ποδηλατο εξω, ξανα κι εγω δεν ειναι ποδηλατο, οταν το ανοιξω θα γινει... ΤΩΡΑ ειναι χειραποσκευη... τα ιδια αυτος, ωσπου παω μπροστα και του λεω οτι υπαρχει νομος σχετικα με τα σπαστα, μου λεει τα ποδηλατα δεν μπαινουν στο λεωφορειο, του λεω δεν ειναι ποδηλατο δεν το καταλαβαινεις;
Και σβηνει το λεωφορειο κατεβαινει κατω και μου λεει εγω δεν παω πουθενα! Δεν πας καλα του λεω... Τεσπα μια ηλικιωμενη μου λεει οτι για να το λεει ο οδηγος κατι θα ξερει, αντε να εξηγω και σε αυτη τι ισχυει!
Τελικα κατεβαινω κατω και τρεχοντας με το ποδηλατο προλαβαινω το λεωφορειο που ηταν μπροστα, αφου τοση ωρα που ειμασταν σταματημενοι μας προσπερασε το προηγουμενο λεωφορειο, και μπαινω μεσα, μπροστα-μπροστα και ο οδηγος κουβεντα (του ειπα για τον συναδελφο πισω τι συνεβει και καταλαβε).

Μολις βεβαια κατεβηκα στη σταση που ηθελα περνουσε το λεωφορειο με τον τυπο που δεν με αφησε μεσα...
Με εκανε εξω φρενων επειδη ετσι γουσταρε ο οδηγος... ηταν και νεαρος!
Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο αλλα ειναι ντροπη να συμβαινουν τετοιες καταστασεις επειδη καποιοι ειναι ανιδεοι!

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Globetrotter
Απών/απούσα

Έλεος!

Που να έμπαινες και με κανονικό ποδήλατο. Ευτυχώς εγώ όσες φορές έτυχε να μπω στο λεωφορείο(Θεσσαλονίκη) με το σπαστό δεν είχα κανένα πρόβλημα ούτε από τους οδηγούς ούτε από τους επιβάτες.

Μπορείς να πας στο τέρμα της γραμμής του πάντως και να ενημερώσεις τους αρμόδιους εκεί για το περιστατικό. Συγκράτησες αριθμό οχήματος / πινακίδα ; θα ήταν χρήσιμο. Δεν λέω να κάνεις φασαρία. Απλά να πας και να τους πεις έγινε το και το. Να σε ενημερώσουν για το τι ισχύει σχετικά με τα σπαστά και γενικά τα ποδήλατα με κάποιο επίσημο έγγραφο για να μπορείς να το τρίβεις στην μούρη την άλλη φορά που θα αρχίσει τις μαλακίες ο κάθε άσχετος.

GeoDahon
Εικόνα GeoDahon
Απών/απούσα

Οχι δεν πηρα πινακιδα,το σκεφτηκα αλλα ειπα να μην το συνεχισω (αν και ειχα "απολυτο" δικιο) γιατι θα μου χαλασει ολη τη μερα,αλλα την επομενη φορα αν τυχει τιποτα παρομοιο δεν τη χαριζω κανενος ασχετου οδηγου που νομιζει οτι το λεωφορειο ειναι το αυτοκινητο του και θα διαλεξει επιβατες!!!Τεσπα Καλη Ανασταση σε ολους...Με υγεια και καλες βολτες!!!

Anthony S.
Εικόνα Anthony S.
Απών/απούσα

μετά τους μπάτσους και τους ταρίφες, οι βλαχοταλιμπάν οδηγοί της ΕΘΕΛ είναι η χειρότερη φάρα. Η ζωή μου έχει γίνει πιο χαρούμενη από τότε που σταμάτησα να χρησιμοποιώ ΜΜΜ

Kwstis34
Εικόνα Kwstis34
Απών/απούσα

Globetrotter wrote:
...Να σε ενημερώσουν για το τι ισχύει σχετικά με τα σπαστά και γενικά τα ποδήλατα με κάποιο επίσημο έγγραφο για να μπορείς να το τρίβεις στην μούρη...

...Αν ναι, καλό θα ήταν να το ανεβάσει κάποιος στο site, έτσι ώστε όσοι θέλουν να το εκτυπώσουν για ώρα...ανάγκης.

Υγεία σε όλους!

xrispa
Εικόνα xrispa
Απών/απούσα

kwstis34 wrote:
άραγε υπάρχει κάτι τέτοιο?

http://www.podilates.gr/node/8887

Χάρτα Υποχρεώσεων Καταναλωτή
http://www.podilates.gr/node/8080#comment-83455

maranx
Εικόνα maranx
Απών/απούσα

Κολλάει εδώ το γνωστό απόφθεγμα:
"Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν λόγω εμπειρίας."

Αν το τραβάγατε δεν αποκλείεται να ισχυριζόταν ότι είναι όντως αποσκευή αν το έχεις βάλει στην τσάντα του και δεν κινδυνεύει να λερώσει άλλους επιβάτες. Αν και χλωμό το κόβω να του έκοβε ένα τέτοιο επιχείρημα...

xrispa
Εικόνα xrispa
Απών/απούσα

ΧΑΡΤΗΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΩΝ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ (Χ.Υ.Κ.)
ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΟΑΣΑ-ΕΘΕΛ-ΗΛΠΑΠ-ΗΣΑΠ-ΑΜΕΛ-ΤΡΑΜ-ΠΡΟΑΣΤΙΑΚΟΣ

XI. ΚΑΝΟΝΕΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ & ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΕΠΙΒΑΤΩΝ ΣΤΙΣ ΑΣΤΙΚΕΣ
ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΑΘΗΝΩΝ

Α. ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΠΟΣΚΕΥΩΝ

Επιτρέπεται η μεταφορά αποσκευών μέχρι το πολύ διαστάσεων βαλίτσας, δηλαδή μέχρι 100x60x25 εκατ. μέτρου και αντικειμένων μήκους μέχρι 170 εκατ. μέτρου και εφόσον ο κάτοχός τους μπορεί να τα μεταφέρει μόνος του.

Οι αποσκευές θα πρέπει να τοποθετούνται στους ελεύθερους χώρους των οχημάτων, εκτός των διαδρόμων, των σημείων εισόδου-εξόδου των επιβατών και επικύρωσης εισιτηρίων, ώστε να μην εμποδίζεται η διέλευση των υπόλοιπων επιβατών.
Μικροαποσκευές (π.χ. σακίδια) θα πρέπει να κρατούνται και όχι να φέρονται.

Η μεταφορά καροτσιών λαϊκής επιτρέπεται κατά την κρίση του οδηγού ή άλλου εντεταλμένου οργάνου της εταιρείας παροχής συγκοινωνιακού έργου, λαμβάνοντας υπόψη τις συνθήκες πληρότητας του οχήματος και την ασφάλεια των επιβατών.
Μέγιστος αριθμός μεταφερόμενων καροτσιών ανά όχημα είναι δύο (2) για τα κανονικά και αρθρωτά λεωφορεία και ένα (1) για τα MIDI λεωφορεία.

Η επιβίβαση / αποβίβαση επιβατών με αποσκευές σε λεωφορεία ή τρόλλεϋ γίνεται μόνο από τη μεσαία (-ες) θύρα (-ες).

Σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις οι επιβάτες θα πρέπει να βρίσκονται δίπλα στις αποσκευές τους και να φροντίζουν για τη μη πρόκληση τραυματισμού ή όχλησης άλλων επιβατών.

Δεν επιτρέπεται η μεταφορά εύφλεκτων, επικίνδυνων, αιχμηρών, δηλητηριωδών, ρυπαρών ή δύσοσμων υλών, υλικών και αντικειμένων.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΕ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΑΣΤΙΚΩΝ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΩΝ

Στοιχεία Επικοινωνίας με τον ΟΑΣΑ
Μετσόβου 15, Αθήνα 106 82
Τηλ.: 210-82.00.999, 210-88.36.076
Φαξ : 210-82.12.219
Τηλεφωνική Πληροφόρηση : 185 ( για δρομολόγια, διαδρομές, εισιτήρια)
Web site : www.oasa.gr
e-mail : oasa@oasa.gr

Στοιχεία Επικοινωνίας με την ΕΘΕΛ
Παρνασσού 6, Αγ. Ι. Ρέντης 182 33
Τηλ. : 210-49.33.002, 210-49.18.788
Φαξ : 210-49.22.075
Web site : www.ethel.gr
e-mail : ethelbus@ethel.gr

Στοιχεία Επικοινωνίας με τα ΗΛΠΑΠ
Τέρμα Αχαΐας & Κίρκης, Ν. Φιλαδέλφεια 143 42
Τηλ. : 210-25.83.300-6
Φαξ : 210-25.33.050
Web site : www.athens-trolley.gr
e-mail : grammatia@athens-trolley.gr
Στοιχεία Επικοινωνίας με τους ΗΣΑΠ
Αθηνάς 67, Αθήνα 105 52
Τηλ. : 210-32.48.311 Φαξ : 210-32.23.935
Web site : www.isap.gr
e-mail : pro@isap.gr

Στοιχεία Επικοινωνίας με την ΑΜΕΛ
Κηφισού 92, Αθήνα 104 43
Τηλ.: 210-51.94.012
Φαξ : 210-51.94.033
Web site : www.amel.gr
Ε-mail : pservice@amel.gr

Στοιχεία Επικοινωνίας με την ΤΡΑΜ
Τέρμα Οδού Αεροπορίας, Ελληνικό 167 77
Τηλ. : 210-99.78.000
Φαξ : 210-99.11.543
Web site : www.tramsa.gr
Ε-mail : publicservice@tramsa.gr

Στοιχεία Επικοινωνίας με την ΠΡΟΑΣΤΙΑΚΟΣ
Κρατίνου 9 και Αθηνάς, Αθήνα 105 52
Τηλ. : 210-52.72.000 (Δευτέρα-Παρασκευή 08:00 - 20:00, Σάββατο-Κυριακή-Αργίες 08:00 - 18:00)
Φαξ : 210-52.72.176
Web site : www.proastiakos.gr
Ε-mail : info@proastiakos.gr

zali
Εικόνα zali
Απών/απούσα

Πολύ χρήσιμος ο κανονισμός για τέτοιες καταστάσεις που έχουμε βρεθεί αρκετοί πιστεύω...

Ο δικός μου μπουνταλάς οδηγός σε μία αντίστοιχη κατάσταση, που είπε τη φοβερή ατάκα "Απαγορεύονται τα μηχανάκια!!!".

Αν ξεκινάς από το τι είναι ποδήλατο και τι μπόμπος, καταλαβαίνετε ότι δεν είχε καλή έκβαση ο υπόλοιπος διάλογος

Bon
Εικόνα Bon
Απών/απούσα

[quote=Anthony S.]μετά τους μπάτσους και τους ταρίφες, οι βλαχοταλιμπάν οδηγοί της ΕΘΕΛ είναι η χειρότερη φάρα.
μεγαλη κουβεντα.μην τους βαζεις ολους στο ιδιο καζανι

sagri
Εικόνα sagri
Απών/απούσα

κι αν καποιος εχει 900 ευρα μισθο απο εθελ αλλα εχει δωσει 901 ευρα για αγορα σπαστου, σε ποια φαρα ανηκει;;;

οπως κι αν εχει ευχαριστω

VlachoTaliban
Απών/απούσα

Αγαπητέ easyriderα...
Επειδη κάθε μέρα εμεις οι ΒλαχοΤαλιμπάν τραβάμε το διάολο μας με το καθε μαλακισμένο που "ποδηλατίζει" π.χ στην Κηφισίας στην Μεσογείων, στην Μαραθώνος που ως γνωστον τα μηχανοκίνητα "πηγαίνουν τον κώλο τους" και μάλιστα με τα λευκά ακουστικάκια στα αυτιά να ακούει την "ανεβαστική" μουσική του, αλλά οχι το αμάξι ή το λεωφορείο που έρχεται από πίσω του χωρίς κράνος, χωρίς φώτα, με το καλαθάκι φίσκα σε ψώνια και πηγαίνει σαν τη "Βilitis" στα λειβάδια της Προβηγκίας, όμορφος κι ωραίος κι εγω, οφείλω να τον φυλάω να μη σπασει το κεφάλι του και να τον περιμένω για να πηγαίνω πίσω του με 10χλμ. θα έλεγα οτι δεν έχετε μόνον διεκδικήσεις και δικαιώματα, αλλά και ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ και να πάτε να γαμηθείτε !!!!

Columbus discov...
Εικόνα Columbus discovers Cro-moly
Απών/απούσα

...ονομα και πραμα.
Θα ελεγα να προσεχεις λιγακι τις εκφρασεις σου, αν θελεις να σε παρει καποιος στα σοβαρα, ωστε να μπορει να γινει εποικοδομητικος διαλογος.
Οτι εχεις να πεις, μπορεις να το πεις και χωρις βρισιδια.
Διαφορετικα, το Βλαχοταλιμπαν, μπορει πολυ ευκολα να γινει σκετο μπαν.

Κανονες δημοσιευσης στο Φορουμ.

Vale
Απών/απούσα

Vlacho Taliban πες άποψη,όχι μπαμ ξερά και αριμπα.
Διαφορετικά δεν το έχεις.
Τώρα, τα περί μικρής Μπιλιτί και τι ωραία που είναι στας εξοχάς είναι προσχολικά / να σου πω κι εγώ πως σε(σας) έχω γλεντήσει με το μοτόρι ν φορές θα γίνω μάγκας-δάγκας;

Γράψε άποψη ή πρόσεχε μη το σκίσεις.

magmike
Απών/απούσα

troll

val_
Απών/απούσα

λεωφορτζης της κακιας ωρας μου απαγορευσε να ανεβω με το σπαστο μου για ΜΙΑ σταση (ισα ισα να γλυτωσω ενα κομματι του περιφερειακου του καρεα) πριν 1 ωρα. Αγενεστατος μου εκλεισε κ την πορτα στα μουτρα ενω του εξηγουσα ηρεμα οτι αυτο ειναι αποσκευη και οχι ποδηλατο!!! θα το γραψω κ στις αλλες αντιστοιχες συζητησεις κ θα στειλω mail διαμαρτυριας στον ΟΑΣΑ.

Γραμμη 203
Σαββατο 14/7/2012
Ωρα περιπου 10.40
Αριθμου Κυκλοφορίας ΥΝΕ 995 (νομιζω αυτος ηταν μεσα στα σκοταδια που τον σημειωσα!!)

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Χάρη στη σούπερ δημαρχάρα τον Χαρδαλούμπα, υπάρχει γέφυρα
για να περνάς την Κατεχάκη. Πάντως να τη στείλεις τη δια-
μαρτυρία γιατί έχει καταντήσει μαλακία αυτή η αντιμετώπιση
από τους οδηγούς.

val_
Απών/απούσα

απλα δεν ηθελα να τη διασχισω αλλα να γλυτωσω το κομματι απο το φαναρι πριν βγεις κατεχακη ερχομενος απο παγκρατι εως το φαναρι του καρεα. αλλα δεν ειναι εκει το θεμα, εκνευριστηκα παρα πολυ παντως!!!

slacker
Απών/απούσα

Ενημερωτικά, οι αντίστοιχοι κανονισμοί του ΟΑΣΘ (Θεσσαλονίκη) είναι πολύ πιο σαφείς, αν και σαφώς υπερβολικοί:

Quote:
Γ΄ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΟΔΗΛΑΤΩΝ
• Στα λεωφορεία δεν επιτρέπεται η μεταφορά ποδηλάτων. Κατ΄ εξαίρεση επιτρέπεται η μεταφορά σπαστών – αναδιπλούμενων ποδηλάτων μεγέθους έως 20’’, εφόσον αυτά τοποθετούνται εντός ειδικής αποθηκευτικής θήκης – χειραποσκευής (με ιμάντες ασφάλισης και χωρίς να εξέχουν μηχανικά μέρη), εκ της οποίας δεν προκαλούνται κίνδυνοι για την ασφαλή μεταφορά των επιβατών. Οι κάτοχοι των ως άνω σπαστών και σε θήκη ασφαλείας ποδηλάτων πρέπει να βρίσκονται δίπλα σ΄ αυτά και να φροντίζουν για τη μη πρόκληση τραυματισμού ή όχλησης άλλων επιβατών.

gdeli
Απών/απούσα

Αν θυμάμαι καλά στα λεωφορεία της Αθήνας ισχύει η "εκτίμηση" του οδηγού. Επιτρέπονται πάντως, πέραν πάσης αμφιβολίας.
Τελευταία φορά έπεσα σε μπουλούκι 4-5 οδηγών που περίμεναν στη στάση του 250 στον Ευαγγελισμό. Όταν ήρθε το λεωφορείο άλλαξε η βάρδια και ο ένας τους μπήκε να οδηγήσει. Οι άλλοι με είδαν να μπαίνω και του φώναξαν από μακρυά να μη με αφήσει γιατί απαγορεύεται(!!!!), ενώ τόση ώρα με έβλεπαν δίπλα τους στη στάση. Ευτυχώς, ο οδηγός που μπήκε να οδηγήσει ήξερε τον κανονισμό, επέμενε και με έβαλε κανονικότατα.

Eaglos
Εικόνα Eaglos
Απών/απούσα

Την επόμενη φορά ντύσουν πακιστάνι, φόρα δίχαλο
και πάρε καμιά 30άρα μπόγους στην πλάτη και θα
σε κεράσουν και καφεδάκι.

Μετά σου λέει στηρίξτες του οδηγούς των ΜΜΜ και
είναι φίλοι σας και τέτοια...

vec
Απών/απούσα

του ΟΑΣΑ/ΣΤΑΣΥ ή έστω τη σελίδα που μιλάει για τη μεταφορά σπαστών και βάλτε τη στο πορτοφόλι σας. Αν προκύψει διαφωνία τη δείχνετε και τέλος.
Τι κάθεστε και τσακώνεστε;

val_
Απών/απούσα

Η απάντηση της ΕΘΕΛ

"Σε απάντηση της ανωτέρω σχετικής επιστολής σας , η οποία αφορά την άρνηση του υπαλλήλου μας να σας επιβιβάσει από στάση της λεωφορειακής γραμμής 203 ΚΑΡΕΑΣ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ (κυκλική) , στις 14/07/2012 , παρακαλούμε όπως επανέλθετε , γνωστοποιώντας μας την ώρα του συμβάντος , προκειμένου να διερευνηθεί η καταγγελία σας. Το συγκεκριμένο στοιχείο το ζητάμε γιατί δεν υπάρχει λεωφορείο με αριθμό κυκλοφορίας ΥΝΕ – 995 , εκτός βέβαια αν θυμάστε τον πλήρη αριθμό κυκλοφορίας και μας τον γνωρίσετε. Επισημαίνουμε ότι οι Κανόνες Μεταφοράς & Ασφαλείας Επιβατών στις Αστικές Συγκοινωνίες , ορίζονται από τον Χάρτη Υποχρεώσεων προς τους Καταναλωτές (Χ.Υ.Κ.) των Μέσων Μαζικής Μεταφοράς , ο οποίος έχει εκδοθεί με την με αρ. πρωτ. 5146/ΓΕΔΧΕ/ΔΟΜ/17.04.2007 Απόφαση του ΟΑΣΑ και έχει εγκριθεί με την υπ. αριθμ. 13628/ΕΓΔΕΚΟ 1657 Κοινή Υπουργική Απόφαση. Όσον αφορά την μεταφορά του αναδιπλούμενου ποδηλάτου σας , σωστά αναφέρετε ότι εμπίπτει στη διάταξη που ο Χ.Υ.Κ. ορίζει , σχετικά με την μεταφορά αποσκευών , με την διαφορά ότι θα πρέπει απαραιτήτως να βρίσκεται σε αποθηκευτική θήκη (τσάντα μεταφοράς) και να φροντίζετε για τη μη πρόκληση τραυματισμού ή όχλησης άλλων επιβατών. Λυπούμαστε για το περιστατικό που συνέβη και παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία. "

kounoupis
Απών/απούσα

Τι να το κανεις θα ενημερωσουν εναν και ειναι τοσοι που ειναι ανιδεοι.Εμενα ενας μου ελεγε να το βαλω μπροστα διπλα του χαριστικα και να παμε στο σταθμαρχειο συνταγμα μαζι να ρωτησουμε κλπ και του λεω οχι χαρες δεν θελω και ενω εγω ημουνα διπλα του παω και βγαινω απο τη μεση που εβγαινε και αλλος ενας.Σιγα μη τραβιομουνα συνταγμα αν και δεν με ενοιαζε η ωρα αλλα γενικα δεν γουσταρω να μου κανουν χαρες εκτος αν ειναι μεγαλη αναγκη(εγω ομονοια να παω να κατεβω αλεξανδρας).Το λεωφορειο ηταν το Ε14.Κρατησα τα στοιχεια εστειλα e-mail τον ενημερωσαν αλλα τι το να το κανεις;Εγω εχω αποθηκευτικη θηκη(τσαντα μεταφοροας δηλαδη) αν την ειχα θα με αφηνε ο οδηγος;Aπλα ετσι το λενε αλλωστε δεν εξεχουν μηχανικα μερη.

nikkos
Εικόνα nikkos
Απών/απούσα

val_ wrote:
Η απάντηση της ΕΘΕΛ

" Όσον αφορά την μεταφορά του αναδιπλούμενου ποδηλάτου σας , σωστά αναφέρετε ότι εμπίπτει στη διάταξη που ο Χ.Υ.Κ. ορίζει , σχετικά με την μεταφορά αποσκευών , με την διαφορά ότι θα πρέπει απαραιτήτως να βρίσκεται σε αποθηκευτική θήκη (τσάντα μεταφοράς) και να φροντίζετε για τη μη πρόκληση τραυματισμού ή όχλησης άλλων επιβατών. "

δηλαδή θα πρέπει να κουβαλάμε και τη τσάντα μεταφοράς του σπαστού στην πλάτη αν θέλουμε να το βάλουμε σε λεωφορείο?

val_
Απών/απούσα

θεωρω πως το εγραψαν για να με "ξεπεταξουν" καθως για τα λεωφ της Αθηνα; δεν το εχω ξανακουσει αυτο αλλα ουτε και το εχω δει γραμμενο καπου - ισως περαστηκε ή προσπαθουν να το περασουν τωρα! ΓΓιαυτο κ το αναρτησα ωστε να ακουσω τις αποψεις σας και αν καποιος εχει καποια εξελιξη-ενημερωση επι του θεματος!