Σπαστό και Ηλεκτρικός ( Τα νεύρα μου πρωινιάτικα)

33 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
LFT
Απών/απούσα

... συμφωνώ πως η υπομονή ίσως να άφησε τόσο πολύ χώρο στους ηλίθιους, ώστε να απλωθούν, να πολλαπλασιαστούν και να μας κάνουν τη ζωή δύσκολη.

Τώρα συγκεκριμένα στο σημερινό περιστατικό, ήταν δύσκολο να γίνουν όλα αυτά που αναφέρεις γιατί αφενός ο υπάλληλος επέβαινε στον συρμό και δε νομίζω ότι θα έδειχνε καμία διάθεση να κατέβει για να μου δώσει τα στοιχεία του. Αφετέρου ήμουν στο δρόμο για τη δουλειά και ειδικά σήμερα δεν είχα την πολυτέλεια να καθυστερήσω εξαιτίας του.

Δεν αρνούμαι πως η δική μου ανοχή στο περιστατικό δεν αποτελεί λύση του προβλήματος, αλλά απ' την άλλη δεν θα έπρεπε να είναι ευθύνη των επιβατών να εκπαιδεύσουν τους υπαλλήλους μιας εταιρίας (όπως ο ΗΣΑΠ) στην τήρηση του κανονισμού λειτουργίας. Πάντως αυτό το τελευταίο για να επιτευχθεί σίγουρα θέλει και υπομονή και επιμονή.

LFT

Υ.Γ: Απλά για να μην παρεξηγηθεί ο σκοπός που ανάρτησα το αρχικό post, να ξεκαθαρίσω πως δεν το έκανα από αγανάκτηση, ούτε από άγνοια των δικαιωμάτων μου ή του ενδεδειγμένου τρόπου να τα διεκδικήσω. Περισσότερο το έκανα γιατί μου φάνηκε κωμικό που αυτός ο τύπος που περιγράφεται και στα προηγούμενα ποστ συνεχίζει να λέει τις ίδιες ατάκες σε όλους, παρά τα παράπονα που έχουν διατυπωθεί σε βάρος του.
Ειδικά αυτό με το "ευρωπαϊκό παρίσι"... είναι χαρακτηριστικό της αντίληψης που έχει για τον κόσμο! ;)

geoponer
Απών/απούσα

orck wrote:
Οχι δεν εχεις δικιο, ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ.
Θελει να ασχοληθεις μια ημερα μονο, εσυ σαν ποδηλατης φροντισε να εισαι ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΥΠΙΚΟΣ (για να μην μπορουν να ισχυριστουν οτιδηποτε εναντιων σου) εαν σου απαγορευσει ξανα την εισοδο προσπαθησε να εχεις μαρτυρες και καλεσε το 100, περιμενε τους ζητησε καταγραφη συμβαντος, καταγραφη των στοιχειων του υπαλληλου και των μαρτυρων σου και ισχυρισου οτι επιθυμεις να κανεις μυνηση εναντιων του και εναντιων της Μετρο Α.Ε. (δεν κοστιζει τιποτα η δηλωση αυτη, μπορει μετα να θελησεις να αλλαξεις γνωμη).
Για να τα κανεις ολα αυτα πρεπει να εισαι εκνευριστικα τυπικος, αλλιως θα πιαστουν απο το μικροτερο για να δικαιολογησουν την συμπεριφορα αυτη.

Αυτό ακριβώς έλεγα κι εγώ τις προάλλες, σε άλλο σχετικό thread...αν δεν είμαστε εμείς πρώτα τυπικοί, δεν μπορούμε να απαιτήσουμε τιποτα και από κανέναν. Στην τελική, με την επιμονή μας το μόνο που καταφέρνουμε είναι να σχηματίσουν όλοι κακή εικόνα για τους ποδηλάτες. :-(

- Στο τελευταίο βαγόνι επιτρέπονται τα ποδήλατα? Στο τελευταίο θα μπαίνουμε μόνο.
- Τα σπαστά ποδήλατα πρέπει να κατεβαίνουν διπλωμένα στην αποβάθρα του μετρό? Διπλωμένα θα τα κατεβάζουμε (και δεν θα τα διπλώνουμε εκεί).

Επιπλέον, και με δεδομένη την κατάσταση στον ηλεκτρικό, λόγω των έργων, ας φροντίσουμε να είμαστε λίγο νωρίτερα εκεί, για να έχουμε την πολυτέλεια να επιλέξουμε τον πιο άδειο συρμό και να μη δημιουργούμε πρόβλημα στους άλλους επιβάτες.

Όσο για την άγνοια των υπευθύνων, στο χέρι μας είναι να τους μάθουμε τους κανονισμούς, όταν εμείς ελίμεστε τυπικοί και δεν δίνουμε δικαιώματα να μας πουν οτιδήποτε!