Συνύπαρξη λεωφορείου και ποδηλάτου

37 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
gavos
Απών/απούσα

bon wrote:
gavos wrote:
bon wrote:
σορυ εκανα λαθος το λινκ

http://www.oasa.gr/content.php?id=ypoxkat


Δε λέει κάτι εδώ για σπαστά! Μόνο ότι δεν επιτρέπονται τα ποδήλατα στα λεωφορεία. Αυτό ακριβώς μου έλεγε και ο οδηγός.

ισως εκει που αναφερεται στις αποσκευες[/quote]
Οπότε αν το σπαστό έχει διαστάσεις μικρότερες των 100x60x25 είμαστε ΟΚ αλλιώς...

Βέβαια αυτό το "ίσως" που είπες με κάνει να πιστεύω ότι και πάλι άμα γουστάρει ο οδηγός θα με αφήσει.

Bon
Εικόνα Bon
Απών/απούσα

gavos wrote:
bon wrote:
gavos wrote:
bon wrote:
σορυ εκανα λαθος το λινκ

http://www.oasa.gr/content.php?id=ypoxkat


Δε λέει κάτι εδώ για σπαστά! Μόνο ότι δεν επιτρέπονται τα ποδήλατα στα λεωφορεία. Αυτό ακριβώς μου έλεγε και ο οδηγός.

ισως εκει που αναφερεται στις αποσκευες

Οπότε αν το σπαστό έχει διαστάσεις μικρότερες των 100x60x25 είμαστε ΟΚ αλλιώς...

Βέβαια αυτό το "ίσως" που είπες με κάνει να πιστεύω ότι και πάλι άμα γουστάρει ο οδηγός θα με αφήσει.[/quote]
το ισως κολλαει στο οτι δεν ξερω τι γινεται σε περιπτωση που ξεπερναει το ποδηλατο ως αποσκευη τις προβλεπομενες διαστασεις.τοτε μαλλον επαφιεται στη καλη διαθεση του οδηγου.

kynhgos77
Απών/απούσα

Eγω παλι χαιρομε που βλεπω πως οταν υπαρχει καλη διαθεση, μακρια απο προκαταλυψεις, μπορουμε να συνεργαστουμε αψογα.
Ο αδερφος μου και αυτος οδηγος ειναι και εχει και ποδηλατο. Στο αμαξοστεσιο εχω δει και εναν που φευγει με κουρσα. (ολα αυτα οταν πηγαινω καμια φορα και τον περνω οταν σχολαει, γιατι εχετε ενα θεμα μ αυτο).

Bon
Εικόνα Bon
Απών/απούσα

να ξερετε ο οδηγος δεν εχει κατι με τους ποδηλατες η τα ποδηλατα.απλα φοβαται μην "μπλεξει".ειναι υπολογος για την ασφαλεια των επιβατων.και το σπαστο ως χειραποσκευη μαλλον τον αγχωνει.οσο περναει ο καιρος παντως νομιζω θα ναι και καλυτερα.εγω εχω πει οτι θα ηταν καλα να υπαρχει αφισοκολλημενο μες το λεωφ οι υποχρεωσεις και τα δικαιωματα του επιβατη.με διαφανο αυτοκολλητο στο τζαμι.
Ασχετο.καποτε εκανα σταση στην πλατεια κυψελης και απειχα 2 στασεις απ το τερμα.ειχε κατεβει ο περισσοτερος κοσμος οταν ηρθε ενα μαυρακι 10 χρονων μ ενα ποδηλατακι και με ρωτησε αν μπορει να το βαλει μεσα στο λεωφ.του ειπα ναι.πεταχτηκε ενας παππους απο μεσα και φωναξε"ΤΙ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΣ ΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ?ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ.ΕΞΩ ΑΠΟ ΔΩ.και του λεω"σας παρακαλω κυριε.2 στασεις ειναι.αφηστε το δεν πειραζει.αυτο το κακομοιρο λουφαξε μιλια δεν εβγαλε.οταν εφτασα στο τερμα ανοιξα τις πορτες αλλα κατι εκανα και ειχα αφαιρεθει οταν εσκασε το μαυρακι στην μπροστινη πορτα και μου λεει"ευχαριστω πολυ κυριε.μπορει σε σας αυτη η ιστορια να μην λεει τιποτα εμενα ομως μου εμαθε πως μπορουμε να παρουμε μαθηματα συμπεριφορας ακομα και απο ενα δεκαχρονο μαυρακι...

Laou Laou
Εικόνα Laou Laou
Απών/απούσα

Η ανάπτυξη της συνεργασίας μεταξύ του
Ομίλου ΟΑΣΑ και τους φορείς της ποδηλασίας,
σε ότι αφορά την διευκόλυνση της μετακίνησης
των πολιτών, που χρησιμοποιούν το ποδήλατο
παράλληλα, με τα δημόσια μέσα μαζικής
μεταφοράς ήταν το αντικείμενο της συνάντησης
του διευθύνοντος συμβούλου του Οργανισμού
Γιάννη Σκουμπούρη με εκπροσώπους της
Ποδηλαττικής Κοινότητας.
Κατά την συζήτηση, επισημάνθηκε ότι πρόθεση
του ΟΑΣΑ είναι να δημιουργηθούν
ποδηλατοστάσια σε κατάλληλα σημεία
διέλευσης των ΜΜΜ, όπως τέρματα
λεωφορείων κ.λπ., ενώ εξετάζεται και η
δυνατότητα προσθήκης σχαρών ποδηλάτου σε
λεωφορεία.
Συζητήθηκαν ακόμη, άλλες δράσεις
υποστήριξης του ποδηλάτου από τα ΜΜΜ,
όπως η δυνατότητα για κάποιες ώρες σε
τμήματα των λεωφορειοδρόμων να
κυκλοφορήσουν μόνο ποδήλατα. "Ο ΟΑΣΑ
βρίσκεται δίπλα στους ποδηλάτες και θα
αναλάβει δράσεις που θα διευκολύνουν τις
μετακινήσεις τους στο πλαίσιο του Mobility
Action Plan (σχέδιο δράσης για την
κινητικότητα) που επεξεργάζεται", επισήμανε
στους εκπροσώπους της
Ποδηλαττικής Κοινότητας ο διευθύνων
σύμβουλος Γιάννης Σκουμπούρης.
http://www.economy365.gr/article/7800/synantisi-toy-dieythynontos-symvoy...

Laou Laou
Εικόνα Laou Laou
Απών/απούσα

Το ενδεχόμενο μετατροπής τμημάτων των λεωφορειολωρίδων της Αθήνας σε ποδηλατόδρομους «για κάποιες ώρες της ημέρας» εξετάζει ο ΟΑΣΑ.

Χτες, στα γραφεία του οργανισμού πραγματοποιήθηκε συνάντηση μεταξύ του διευθύνοντας συμβούλου του ΟΑΣΑ Γιάννη Σκουμπούρη και των εκπροσώπων της «ΠοδηλΑΤΤΙΚΗΣ Κοινότητας», Παναγιώτη Πιτσιλό, Αντώνη Σηφάκη και Φραντζέσκα Ρωμάνου.

Αντικείμενο της συνάντησης ήταν η ανάπτυξη της συνεργασίας μεταξύ του Ομίλου ΟΑΣΑ και τους φορείς της ποδηλασίας, όσον αφορά στη διευκόλυνση της μετακίνησης των πολιτών που χρησιμοποιούν το ποδήλατο παράλληλα με τα δημόσια μέσα μαζικής μεταφοράς.

Άλλες πιθανές δράσεις που εξετάζει ο οργανισμός για την διευκόλυνση της μετακίνησης των ποδηλατών είναι η εγκατάσταση ποδηλατοστασίων σε κατάλληλα σημεία διέλευσης των ΜΜΜ, όπως τέρματα λεωφορείων. Επίσης ο ΟΑΣΑ εξετάζει τη δυνατότητα προσθήκης σχαρών ποδηλάτου σε λεωφορεία.

Όπως  δήλωσε ο κ. Γ. Σκουμπούρης ο ΟΑΣΑ βρίσκεται δίπλα στους  ποδηλάτες και θα αναλάβει δράσεις που θα διευκολύνουν τις μετακινήσεις τους στο πλαίσιο του Mobility Action Plan (σχέδιο δράσης για την κινητικότητα) που επεξεργάζεται.

Αισίως κλείσαμε ενα τετράμηνο αυτό το mobility action plan ακόμα γράφετε;
Εχουμε δει σε στάσεις καινούρια ποδηλατοστασια;
Έχει δει κανείς αυτό το mobility action plan;είναι βιβλίο;είναι ιδέα;είναι κάτι σαν την ολυμπιακή φλόγα;