Τα ποδήλατα μπαίνουν στον ΗΣΑΠ χωρίς περιορισμούς ώρας (δοκιμαστικά)

92 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
vang
Απών/απούσα

Οι σκευοφόροι πού θυμάμαι εγώ στόν ΗΣΑΠ είχαν πάγκους για επιβάτες κάτω από τα παράθυρα του βαγονιού, αφήνοντας ένα μεγάλο κενό χώρο στο κέντρο για ογκώδη αντικείμενα η/και όρθιους.
Ειρήσθω εν παρόδω, η σκευφόρος χωρά πολύ περισσότερου όρθιους από το κλασσικό βαγόνι με τα κουπέ και έτσι εξυπηρετεί καλύτερα σε ώρες αιχμής.

Η εποχή αυτή είναι μάλλον ακατάλληλη για την "δοκιμαστική εφαρμογή" καθώς λόγω έργων έχουν μειωθεί οι συρμοί πολύ και οι επιβάτες ήδη σαρδελοποιούνται απαράδεκτα..

Ελπίζω η σύμπτωση αυτή να είναι τυχαία και να μήν έιναι ¨παγίδα" για να αποδειχθεί ότι το ποδήλατο δημιουργεί προβλήματα.

Την στιγμή πού το δίκτυο ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ σύμφωνα με τις δεδομένες προδιαγραφές του, κάθε αρνητικό αποτέλεσμα στο πείραμα είναι επανεξετάσιμο...

Αν τώρα το πείραμα επιτύχει, ακόμα και αν μόνο το μισό τροχαίο υλικό εξυπηρετεί και με προβληματικό δίκτυο σιδηροτροχιών, τότε όταν η λειτουργία αποκατασταθεί, θα είναι ακόμα πιό άνετα ( 4 ποδήλατα στο συρμό??)

tomac4
Απών/απούσα

Πιστευω πως θελει αρκετη υπομονη και αρκετο συμβιβασμο το ολο ενχειρημα γιατι
και εντασεις θα δημιουργηθουν και προκλησεις θα δημιουργηθουν οποτε θα πρεπει να ειμαστε πολυ προσεκτικοι στην συμπεριφορα μας... ευλογισον

sixoremenos
Εικόνα sixoremenos
Απών/απούσα

συμφωνώ με τους φίλους/ες που συνιστούν ιδιαίτερη προσοχή. Εγώ προσωπικά δε χρησιμοποιώ ποδήλατο στην πόλη, παρά μόνο όταν πηγαίνω στο χωριό μου. Παρόλα αυτά, χρησιμοποιώ τον "ηλεκτρικό" καθημερινά από τον Αγ. Ελευθέριο μέχρι την Ομόνοια (και αντίθετα) πάντα μπαίνοντας στο τελευταίο βαγόνι. Τόσο το πρωί, όσο και το απόγευμα η κατάσταση είναι τραγική, κυρίως λόγω των έργων και επομένως και των μειωμένων δρομολογίων. Σε μία πόλη 5 εκατομυρίων, με τα χίλια όσα προβλήματα έχει ο καθένας στο κεφάλι του, δε θέλει πολύ για να ανάψει γερός καυγάς "δι ασήμαντον αφορμήν". Ήδη στο στόχαστρο έχουν μπει οι Πακιστανοί και λογής λογής Αφρικανοί που μπαίνουν στο τελευταίο βαγόνι κουβαλώντας την πραμάτια τους σε τεράστιους σάκους. Δεν είναι λίγα τα σχόλια που ακούγονται κάθε φορά που κάποιος από αυτούς προσπαθεί να μπει ή να βγει σε έναν σταθμό. Δεν παίρνω το μέρος κανενός, απλά μεταφέρω τη μέχρι τώρα εμπειρία μου.

Γενικά λοιπόν κρίνω ότι η συγκεκριμένη απόφαση έρχεται άκαιρα και μου δημιουργεί υποψίες.

ppm2311
Απών/απούσα

Χθες βράδυ σε σταθμό του ΗΣΑΠ πήγα να μπω στο πρώτο βαγόνι και όχι στο τελευταίο (όπως αρκετές φορές άλλωστε), γιατί εκεί έχει πάντα λιγότερο κόσμο, ώστε να μην ενοχλώ. Η κοπέλα που δούλευε ως security εκείνη την ώρα μου ζήτησε ευγενικά να μπω στο τελευταίο, όπως και έκανα.
Απλά, ήθελα να πω ότι περιμένοντας ήρθε να με ενημερώσει για την καινούρια εξέλιξη (εξεπλάγη που το ήξερα και με ρώτησε από πού) και μέσα στην κουβέντα άφησε να εννοηθεί και το πόσο δύσκολη είναι η θέση τους μερικές φορές (λογικό). Χαρακτηριστικά, μου ανέφερε ένα περιστατικό όπου επέτρεψε σε κύριο με ποδήλατο που γυρνούσε από τη δουλειά του (ημέρα με πολλή ζέστη) να μπει και ο προϊστάμενός της ξαναάνοιξε τις πόρτες, τον έβγαλε έξω και της δημιούργησε πρόβλημα.

Nayarxos
Εικόνα Nayarxos
Απών/απούσα

Nayarxos wrote:
Τη Δευτέρα θα κάνω την πρώτη δοκιμή... να δω αν πρακτικά είναι δυνατό (εννοώ αν χωράει) να βάλω ποδήλατο στο τρένο σε ώρες αιχμής.
Λέτε να καταφέρω να πάω στη δουλειά με ποδήλατο ΚΑΙ ατσαλάκωτος?!?

Την έκανα τη δοκιμή τη Δευτέρα που μας πέρασε. Δρομολόγιο από Πευκάκια για Κηφισιά. Πήγα στο σταθμό στις 8:15 το πρωί. Μετά από 5 λεπτά πέρασε το πρώτο τρένο. Ήταν φίσκα και φυσικά δεν μπήκα. Μετά όμως από 3 λεπτά ακολούθησε άλλο το οποίο είχε μέτριο κόσμο. Μπήκα στη προβλεπόμενη θέση για τα ποδήλατα όπου είχε μόνο άλλους 3 επιβάτες τους οποίους και φυσικά δεν ενόχλησα. Όσο περίμενα πέρασαν από απέναντι (με κατεύθυνση την Αθήνα) 2 τρένα. Και αυτά το πρώτο ήταν τίγκα και το δεύτερο (μετά από 1-2 λεπτά) σχεδόν άδειο.
Οπότε υπομονή θέλει και θα φτάνουμε στη δουλειά μας ατσαλάκωτοι!

Υ.Γ. Ο ψωνάρας κάνω quote σε δικό μου σχόλιο... τσ τσ τσ

andrip
Απών/απούσα

σήμερα για κάποιους λόγους άργησα να σηκωθώ και ξεκίνησα για τη δουλειά στις 11:15 αντί για 9:15 που ξεκινάω συνήθως. (Δεν έχω συναντήσει πρόβλημα το πρωι ποτέ)

Εχω να πω οτι έχουν βρει νέα πατέντα. Πέρνω το τραίνο απο Ηράκλειο για Νερατζιώτισσα, μόνο Ειρήνη ενδιάμεσα. Φυσικά υπάρχουν και τραίνα που τερματίζουν στην Ειρήνη. Περιμένοντας λοιπόν στο Ηράκλειο. Περνάει το 1ο με ένα βαγόνι λιγότερο και φυσικά είναι τίγκα (τερμάτιζε κηφισιά) εννοείτε δεν μπαίνω και περιμένω το επόμενο. Το 2ο με όλα τα βαγόνια άνετα μπαίνω μέσα και τερματίζει ειρήνη. Κατεβαίνω... το 3ο πάει κηφισιά έχει ένα βαγόνι λιγότερο είναι τίγκα και μπαίνουν όλοι όσοι είχαν κατέβει απο το προηγούμενο. Φυσικά ούτε έκανα κίνηση να μπώ. Το 4ο με όλα τα βαγόνια σκάει τίγκα ΚΑΙ ΤΕΡΜΑΤΙΖΕ ΕΙΡΗΝΗ.. κατεβαίνει όλος ο κόσμος. Το 5ο με βαγόνι λιγότερο μπαίνουν μέσα όσοι είχαν κατέβει απο το προηγούμενο και φυσικά χώρος για ποδήλατο ανύπαρκτος... Δεν έκατσα να περιμένω 6ο τραινο γιατί αγανάκτησα. Και φυσικά κάθε αναμονή νέου συρμού είναι κοντά στο 10λεπτο 15λεπτο. Που είναι οι εποχές που περνούσαν κάθε 3-4 λεπτά ρε παιδιά;

Ρε μάστορες δε γίνεται δουλειά αν τα τραίνα με όλα τα βαγόνια τερματίζουν στην ειρήνη και αυτά με ένα βαγόνι λιγότερο τερματίζουν στην Ειρήνη. Καθώς ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙΓΚΑ!!! Αυτό με τον ΗΣΑΠ τον τελευταίο χρόνο είναι απαράδεκτο, και το βίωνα και σαν απλός επιβάτης καθώς ποδήλατο χρησιμοποιώ τους τελευταίους 4 μήνες.

george_
Απών/απούσα

andrip wrote:

1)Εχω να πω οτι έχουν βρει νέα πατέντα.
2)Πέρνω το τραίνο απο Ηράκλειο για Νερατζιώτισσα
3)Που είναι οι εποχές που περνούσαν κάθε 3-4 λεπτά ρε παιδιά;

1) Τα τελευταία 15 χρόνια γινεται αυτό για να ενισχύσουνε τον "κορμό" Ειρήνη-Πειραιά που έχει μεγαλύτερη επιβατική κίνηση. Πρίν 20 χρόνια υπήρχαν 3 διαφορετικά δρομολόγια "ΤΑΥΡΟΣ-ΠΑΤΗΣΙΑ" και τα 2 που υπάρχουν ακόμα.
2) Πολύ γκρίνια για μιά απόσταση 2600 μέτρων ! ! . Η διαδρομή ΗΡ-Ειρήνη (1600μ) είναι υπέροχη με ποδήλατο , δες και εδώ http://www.podilates.gr/axones
3) Κουράγιο και έρχονται σε κανα χρόνο.

Goldie
Εικόνα Goldie
Απών/απούσα

andrip wrote:
σήμερα για κάποιους λόγους άργησα να σηκωθώ και ξεκίνησα για τη δουλειά στις 11:15 αντί για 9:15 που ξεκινάω συνήθως. (Δεν έχω συναντήσει πρόβλημα το πρωι ποτέ)

Εχω να πω οτι έχουν βρει νέα πατέντα. Πέρνω το τραίνο απο Ηράκλειο για Νερατζιώτισσα, μόνο Ειρήνη ενδιάμεσα. Φυσικά υπάρχουν και τραίνα που τερματίζουν στην Ειρήνη. Περιμένοντας λοιπόν στο Ηράκλειο. Περνάει το 1ο με ένα βαγόνι λιγότερο και φυσικά είναι τίγκα (τερμάτιζε κηφισιά) εννοείτε δεν μπαίνω και περιμένω το επόμενο. Το 2ο με όλα τα βαγόνια άνετα μπαίνω μέσα και τερματίζει ειρήνη. Κατεβαίνω... το 3ο πάει κηφισιά έχει ένα βαγόνι λιγότερο είναι τίγκα και μπαίνουν όλοι όσοι είχαν κατέβει απο το προηγούμενο. Φυσικά ούτε έκανα κίνηση να μπώ. Το 4ο με όλα τα βαγόνια σκάει τίγκα ΚΑΙ ΤΕΡΜΑΤΙΖΕ ΕΙΡΗΝΗ.. κατεβαίνει όλος ο κόσμος. Το 5ο με βαγόνι λιγότερο μπαίνουν μέσα όσοι είχαν κατέβει απο το προηγούμενο και φυσικά χώρος για ποδήλατο ανύπαρκτος... Δεν έκατσα να περιμένω 6ο τραινο γιατί αγανάκτησα. Και φυσικά κάθε αναμονή νέου συρμού είναι κοντά στο 10λεπτο 15λεπτο. Που είναι οι εποχές που περνούσαν κάθε 3-4 λεπτά ρε παιδιά;

Ρε μάστορες δε γίνεται δουλειά αν τα τραίνα με όλα τα βαγόνια τερματίζουν στην ειρήνη και αυτά με ένα βαγόνι λιγότερο τερματίζουν στην Ειρήνη. Καθώς ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙΓΚΑ!!! Αυτό με τον ΗΣΑΠ τον τελευταίο χρόνο είναι απαράδεκτο, και το βίωνα και σαν απλός επιβάτης καθώς ποδήλατο χρησιμοποιώ τους τελευταίους 4 μήνες.

ΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ - ΝΕΡΑΤΖΙΩΤΙΣΑ ΕΙΝΑΙ 2 ΣΤΑΘΜΟΙ ΜΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΤΩΝ 3KM ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ. ΕΛΑΦΡΩΣ ΑΝΗΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΗ Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΕ ΤΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 15-20 ΛΕΠΤΑ, ΔΥΟ ΤΡΑΙΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΡΙΜΩΧΝΕΣΑΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ΣΑΡΔΕΛΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΑ;

ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ ΠΑΝΤΑ (ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΣΟΥ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΣ ΤΟ ΤΡΕΝΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΟΣΟ ΣΥΝΤΟΜΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ).

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ Η ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΚΤΗ ΧΡΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΗΣΑΠ ΚΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΤΡΑΙΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ (ΚΕΝΤΡΟ-ΒΟΡΕΙΑ Ή ΝΟΤΙΑ) ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΕΠΙΒΑΤΕΣ.

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

@andrip
Δεν έχεις ακούσει οτι γίνονται έργα στον ΗΣΑΠ?
Κατά τα λεγόμενα της Διεύθυνσης του ΗΣΑΠ, αυτή τη στιγμή λόγω έργων λειτουργούν μόνο 15 συρμοί για πάνω απο 500.000 επιβάτες ημερησίως, ενώ απο την άνοιξη ("με το καλό...") θα τρέχουν πάνω στις καινούριες ράγες 33 συρμοί, με μεγαλύτερη ταχύτητα, πιο αθόρυβα κλπ.
By the way, σε σημερινή συνάντηση με τον Διευθύνοντα Σϋμβουλο του ΗΣΑΠ κ. Αραπατσάκο, μάθαμε οτι ενδέχεται να αλλάξουν και τα ίδια τα βαγόνια. Επίσης μας είπαν οτι δεν υπήρξαν προβλήματα λόγω νέου μέτρου και έτσι η απαγόρευση της μεταφοράς ποδηλάτων σε ώρες αιχμής θα γίνει σύντομα επίσημα παρελθόν. Εχουν δεί και οι ίδιοι οτι ο ποδηλάτης δεν στριμώχνει το ποδήλατό του στα παραφορτωμένα βαγόνια και έτσι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για την επιτυχία του μέτρου.
Επίσης, συζητήθηκε και η ιδέα του κ. Αραπατσάκου να ενοικιάζονται απο τον ΗΣΑΠ ποδήλατα έναντι μηδαμινού ποσού σε ορισμένους σταθμούς για τις ανάγκες των επιβατών, οι οποίοι δεν μεταφέρουν το δικό τους ποδήλατο....

@Goldie +10

andrip
Απών/απούσα

συμφωνώ βρε παιδιά, το θέμα εδώ δεν είναι οτι είναι μικρή απόσταση η απόσταση, το ξέρω οτι είναι μόνο δύο σταθμοί οι οποίοι όμως για να πας νερατζιώτισσα είναι αρκετά ανηφορική και για έναν αρχάριο όπως εγώ θα φτάσω στη δουλειά μου λούτσα στον ιδρώτα (όσο πάει καλυτερεύει αυτό και για να σας προλάβω εννοείτε πάντα φοράω νέα εσώρουχα στη δουλειά και νέα ρούχα και τοπικό πλύσιμο φυσικά). όσο ήταν καλοκαίρι έκανα την απόσταση καλογρέζα - γέρακας με το ποδήλατο το οποίο είναι ΟΛΟ ανηφορικό. Είπα να το σπάσω πλέον και απο τις 5 μέρες της εβδομάδας τις 2-3 το κάνω με το τραίνο αυτές τις στάσεις. Άλλωστε όσες φορές το έχω κάνει δε σηναντώ πρόβλημα. Σήμερα που πήγα λίγο πιο αργά

Το θέμα μου ήταν αυτό με τα μειωμένα βαγόνια. Δηλαδή τα μειωμένα ας τερματίζουν ειρήνη και τα ολόκληρα ας τερματίζουν κηφισιά και όχι το αντίθετο

kounoupis
Απών/απούσα

Γιατι δεν χρησιμοποιεις τον προαστιακο της ηρακλειου για να πας νερατζιωτισσα?Καθε 15 λεπτα εχει δρομολογια χχ:13,χχ:28,χχ:42,χχ:57,χχ:13 κλπ

Royaloak
Απών/απούσα

Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφει ο/η Goldie. Σήμερα γυρνώντας από Καλλιθέα προς Κυψέλη κι επειδή έπρεπε να είμαι νωρίς στο σπίτι, θεώρησα καλό να πάρω το τραίνο. Πρόκειται για μια διαδρομή που κάνω συχνά, λόγω του ότι εκεί είναι το πατρικό μου σπίτι. Χρησιμοποιώ το τραίνο κατά το 1% των διαδρομών. Ανάλογα με την κίνηση, με το ποδήλατο την κάνω σε 40-60 λεπτά. Σας πληροφορώ, ότι σήμερα, έκανα 60 λεπτά για να φτάσω σπίτι έχοντας πάρει το τραίνο. Σημειωτέον αναγκάστηκα να περιμένω το επόμενο, λόγω συνωστισμού, ακριβώς όπως έχει ήδη περιγραφεί πιο πάνω...

Προσωπικό συμπέρασμα: χρησιμοποιούμε το ποδήλατο, εκτός κι αν είμαστε ποοοολύ κουρασμένοι.

saturn
Απών/απούσα

Μίλησε πριν λίγο στον ΣΚΑΪ ο υπέυθυνος εμήμερωσης του ΗΣΑΠ και ότι το μέτρο που αφορά τα ποδήλατα παεί πολύ καλά..

κάτι για ελέυθερη είσοδο είπε, αλλά δεν το κατάλαβα, δε χρείαζεται εισιτήριο στην είσοδο μας με το ποδήλατο;

generation xx t...
Εικόνα generation xx terrorist
Απών/απούσα

Χτες στον σταθμο Βικτωρια ηταν τοσο ενθερμη η υποδοχη απο το προσωπικο στα εισητηρια που πραγματικα εμεινα!
Τα τυπακια μαλλον το εχουν παρει με πολυ ζεστο ματι,και μαλλον και η δικη μας ανταποκριση ειναι η πρεπουσα,οποτε δεν μενει παρα να σκεφτουμε λογικα οτι οταν γινονται εργα,πρεπει να υπαρχει λιγη υπομονη,χωρος για τους πεζους επιβατες,και ναι,συμφωνω επισης με Goldie,να σεβομαστε τους κανονισμους και να αφηνουμε τα περιθωρια χρησης σε οσους πραγματικα χρειαζονται το τρενο για μεγαλες αποστασεις.

Οπως και να χει,το δειγμα ειναι καλο και το προσωπικο αξιοσημειωτα φιλικο.

Παρολαυτα δεν λειπουν δειγματα ανοητων που κατεβαινουν στις αποβαθρες καβαλα μεσα στον κοσμο,λες και αν ξεκαβαλησουν θα τους φυγει ο ποντος!
Ποσο χρονων ειστε βρε ντιβες της κακιας ωρας?

dragonfly
Απών/απούσα

εχθές στις 5μιση το απόγευμα περίμενα 3 σειρμούς για να καταφέρω τελικά να ανέβω... τα τρένα ήταν γεμάτα και κυρίως το τελευταίο βαγόνι όπως έχουν παρατηρήσει και άλλοι παραπάνω.

μήπως θα μπορούσαμε σε συνεννόηση με ΗΣΑΠ να ετοιμάσουμε μία αφισούλα που θα ενημέρωνε ότι ο χώρος στο τελευταίο βαγόνι είναι το μοναδικό σημείο όπου μπορούμε να βάλουμε τα ποδήλατά μας και να καλούμε τους επιβάτες να τον αφήνουν ελεύθερο όσο είναι δυνατό ή να μας βοηθούν να εξυπηρετηθούμε κι εμείς;

Το αφισάκι θα μπορούσε να τοιχοκοληθεί στον χώρο που μας "αντιστοιχεί" στο τελευταίο βαγόνι...

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

dragonfly wrote:

μήπως θα μπορούσαμε σε συνεννόηση με ΗΣΑΠ να ετοιμάσουμε μία αφισούλα που θα ενημέρωνε ότι ο χώρος στο τελευταίο βαγόνι είναι το μοναδικό σημείο όπου μπορούμε να βάλουμε τα ποδήλατά μας και να καλούμε τους επιβάτες να τον αφήνουν ελεύθερο όσο είναι δυνατό ή να μας βοηθούν να εξυπηρετηθούμε κι εμείς;

Το αφισάκι θα μπορούσε να τοιχοκοληθεί στον χώρο που μας "αντιστοιχεί" στο τελευταίο βαγόνι...

Στην χθεσινή συνάντηση με τον ΗΣΑΠ, είπαμε στον κ. Αραπατσάκο να βάλουν αυτοκολλητάκια στις θέσεις που προβλέπονται για τα ποδήλατα , ωστε ο κόσμος να καταλαβαίνει οτι δεν βάζουμε το ποδήλατό μας αυθαίρετα στη θέση αυτή. Το σημείωσε και θα το κάνουν. Επίσης θέσαμε και το θέμα του μπροστινού- πίσω βαγονιού, πχ. στον Πειραιά, που το μπροστινό είναι τελείως άδειο ενώ το πίσω γεμάτο.

PKatsab
Εικόνα PKatsab
Απών/απούσα

Η απαγόρευση εισόδου των ποδηλάτων στον ΗΣΑΠ από τους σταθμούς που διασταυρώνεται με το μετρό υπάρχει άραγε τρόπος να ξεπεραστεί; Δεν μπορεί να γίνεται έλεγχος αποκλειστικά στο μετρό; Δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική της...

Vangelis 22
Απών/απούσα

Καλησπέρα παιδιά,
επειδή δεν έχει τύχει να χρησιμοποιήσω τον ηλεκτρικό μετά τη ρύθμιση με τα ποδήλατα,
θα ήθελα να ρωτήσω πώς λειτουργεί το όλο εγχείρημα. Ευελπιστώ ότι όλα πάνε καλά και αφού λυθούν μικροπροβλήματα, όπως τού τελευταίου βαγονιού στον Πειραιά, θα ελευθερωθεί η κίνηση ποδηλάτων σε όλο το δίκτυο των ΜΜΜ.
Φιλικά.

generation xx t...
Εικόνα generation xx terrorist
Απών/απούσα

Vangelis 22 wrote:
Καλησπέρα παιδιά,
επειδή δεν έχει τύχει να χρησιμοποιήσω τον ηλεκτρικό μετά τη ρύθμιση με τα ποδήλατα,
θα ήθελα να ρωτήσω πώς λειτουργεί το όλο εγχείρημα. Ευελπιστώ ότι όλα πάνε καλά και αφού λυθούν μικροπροβλήματα, όπως τού τελευταίου βαγονιού στον Πειραιά, θα ελευθερωθεί η κίνηση ποδηλάτων σε όλο το δίκτυο των ΜΜΜ.
Φιλικά.

γεια χαρα!
απλα ειναι ελευθερη η εισοδος καθε μερα ολη μερα μεχρι τη ληξη των συρμων.
Τα ποδηλατα μπαινουν στην τελευταια πορτα του τελευταιου βαγονιου μαζι με ολους τους αλλους επιβατες που φερουν αποσκευες :)

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

pkatsab wrote:
Η απαγόρευση εισόδου των ποδηλάτων στον ΗΣΑΠ από τους σταθμούς που διασταυρώνεται με το μετρό υπάρχει άραγε τρόπος να ξεπεραστεί;

Την πρώτη φορά βλ. http://podilates.gr/node/4086 που μας κάλεσε ο κ.Αραπατσάκος (2 μέρες αφού ανέλαβε τη θέση του Διευθ. Συμβ.) και μας είπε τις φιλικές προς το ποδήλατο προθέσεις του, μας είχε πει οτι θα μπαίνοβγαίνουν τα ποδήλατα και απο τους σταθμούς που διασταυρώνονται με το μετρό. Σκεφτήκαμε χθες να τον ρωτήσουμε τι απέγινε με αυτή την επιθυμία, αλλά μάλλον το ξεχάσαμε, ή θεωρήσαμε οτι δεν είναι και τόσο σπουδαίο....

gregory
Απών/απούσα

Απορια για τον Ηλεκτρικο.....θελω απο Αιγαλεω να παω Ειρηνη(ΟΑΚΑ) και φυσικα η μονη μου λυση ειναι ο Ηλεκτρικος.Αν παω στο Θησειο που ειναι και ο κοντινοτερος μου σταθμος μπορω να επιβιβαστω κανονικα ή απαγορευεται σε αυτον το σταθμο ?

Οι ωρες που με ενδιαφερουν ειναι απογευματινες, 5 με 6.Θεωρουνται ωρες αιχμης ?

shaka
Εικόνα shaka
Απών/απούσα

πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις το ποδήλατο μαζί;

το λέω αυτό γιατί ενώ επιτρέπεται θεωρητικά να επιβιβαστείς (δεν ισχύουν αυτήν την περίοδο οι ώρες αιχμής), γίνεται τέτοιος χαμός μέσα στον ηλεκτρικό (λόγω έργων) που θα είναι πρακτικά δύσκολο...

καλή τύχη λοιπόν!

gregory
Απών/απούσα

Θα πρεπει να εχω και το ποδηλατο ναι.Διαφορετικα παιρνω το αμαξι να παω ΟΑΚΑ.....γνωριζω το χαμο που γινεται, αλλα θα πρεπει να το δοκιμασω.

gregory
Απών/απούσα

Καλο μηνα σε ολους !

Χτες για πρωτη φορα μπηκα με το ποδηλατο στον ηλεκτρικο, χωρις κανενα προβλημα.Οταν μπηκα στο Θησειο βεβαια, ηταν ενας μαυρουκος ξαπλωμενος εκει που επρεπε να βαλω το ποδηλατο, αλλα τελικα σηκωθηκε οταν ειδε οτι δε χωραγε.

Παρατηρησα οτι στο τελευτιο βαγονι, εχουν αυτκολλητα στις πορτες αλλα σαφως θα πρεπει να τοποθετησουν σηματα και εντος του βαγονιου για να τα βλεπει κι ο κοσμος και να μη χρειαζεται να εξηγεις στον καθενα γιατι δεν πρεπει να στεκεται εκει.Το μονο θεμα που ειχα, ηταν η στηριξη του ποδηλατου.Πηγαινοντας προς Ειρηνη δεν εκατσα καθολου, φοβουμενος μη μετακινηθει αποτομα το ποδηλατο και χτυπησει καποιον.Αλλα στην επιστροφη ημουν πιο χαλαρος και το ποδηλατο εμεινε στη θεση του κι εγω σε καθισμα !

Πλησιαζοντας στο τελος του ο δοκιμαστικος μηνας, εχουμε καποιο νεο για το αν θα συνεχιστει το μετρο αυτο ?

vec
Απών/απούσα

Σήμερα δοκίμασα και εγώ από Αγ. Ελυθέριο για Ειρήνη στις 7.30 το πρωί. Το τελευταίο βαγόνι στο πρώτο τραίνο ήταν σχετικά γεμάτο. Χώραγα, αλλά είπα να περιμένω το επόμενο, που όντως ήταν αρκετά πιο άδειο και όλα ΟΚ. Δηλαδή στον πίσω χώρο ήμασταν 4-5 άτομα και εγώ.

Καλό είναι όσοι κάνουν κάποιο δρομολόγιο κάποια συγκεκριμένη ώρα να μας γράψουν τι παίζει από κόσμο ώστε να ξέρουμε αν μπορούμε να το επιχειρήσουμε ή όχι. Και μην θεωρείτε τίποτα δεδομένο, οι ταρίφες την φάγαν τη χυλόπιτα με της λεωφορειολωρίδες μετά τη δοκιμαστική περίοδο. (Πάλι καλά)

gregory
Απών/απούσα

Εννοειται πως τιποτα δεν πρεπει να θεωρειται δεδομενο !!

Παντως αν συνεχιστει το μετρο θα με βολεψει αφανταστα.Ειδικα το απογευμα που θελω να κινουμαι με τον ηλεκτρικο πριν τις 18:30, που θεωρειται ωρα αιχμης, θα ηταν ο,τι καλυτερο.

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

Απο ό,τι μας είπε ο Διευθύνων Συμβ. του ΗΣΑΠ, έχουν δεί ακόμα και οι αντίθετοι προς το μέτρο αυτό, οτι οι ποδηλάτες δεν δημιουργούν πρόβλημα στους επιβάτες και δεν επιβιβάζονται σε υπερφορτωμένα βαγόνια. Οπότε το μέτρο θα ισχύει πλέον και επισήμως.
Οσον αφορά τα συτοκόλλητα που δείχνουν τη θέση του ποδηλάτου στο βαγόνι, το επισημάναμε, το συζητήσαμε και μας είπαν οτι θα γίνει.

gregory
Απών/απούσα

Αυτα ειναι ευχαριστα νεα ! Να υποθεσω οτι θα υπαρξει και επισημη σχετικη ανακοινωση αλλα και ενημερωση του προσωπικου του ΗΣΑΠ.

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

Συναντήθηκα χθες με τον Αραπατσάκο για να τον ρωτήσω αν η δοκιμαστική περίοδος θα γίνει μόνιμη και αφού με επιβεβαίωσε οτι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα, του ζήτησα και μου έδωσε και την απόφαση.

Η απόφαση λέει όμως οτι παρατείνεται η δοκιμαστική περίοδος για άλλους 2 μήνες - ελπίζω να είναι μόνο λόγοι τακτικής και να μην υπάρξει πρόβλημα. Δυστυχώς το χαρτι το είδα αφού έφτασα σπίτι και ετσι δεν τον ρώτησα για διευκρινήσεις...

shpongle
Απών/απούσα

bravo gia tin omorfi apofasi afti,ine ena poli megalo vima kai stin ka8imerini metafora mas,kai siga siga tha proselkisi kai alo kosmo kai tha kani kai kali stin atmosfera tis a8inas ( exoume kairo giafto akoma ala thelo na ime aisodoksos:))) ) ama o nomos gini nonimos meta apo kapio kairo tha itan kata tin gnomi mou mia oraia idea oste to telefteo vagoni ton syrmon na min exei ka8ismata oste na ine apoklistika gia podilata kai podilates kai na exoun ligo pio poli xoro:))))