Τα ποδήλατα μπαίνουν στον ΗΣΑΠ χωρίς περιορισμούς ώρας (δοκιμαστικά)

92 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
generation xx t...
Εικόνα generation xx terrorist
Απών/απούσα

shpongle wrote:
bravo gia tin omorfi apofasi afti,ine ena poli megalo vima kai stin ka8imerini metafora mas,kai siga siga tha proselkisi kai alo kosmo kai tha kani kai kali stin atmosfera tis a8inas ( exoume kairo giafto akoma ala thelo na ime aisodoksos:))) ) ama o nomos gini nonimos meta apo kapio kairo tha itan kata tin gnomi mou mia oraia idea oste to telefteo vagoni ton syrmon na min exei ka8ismata oste na ine apoklistika gia podilata kai podilates kai na exoun ligo pio poli xoro:))))

Απο τη στιγμη που γινεται ανοιχτο το ωραριο διευκολυνοντας πολλους απο εμας να μην περιμενουμε καποια συγκεκριμενη ωρα για να μπουμε,δεν ειναι δυνατον εμεις με τη σειρα μας να αποκλειουμε αλλους επιβατες,και δη πεζους!
Στην τελικη,οποιος δεν μπορει την συνυπαρξη με κοσμο στο βαγονι,ας παρει το ποδηλατο του και ας παει απο το δρομο.

Για 3-4 ποδηλατα που μπαινουν καθε τοσο,να αποκλειστουν 100 πεζοι επιβατες?
Λιγο πιο πολυ χωρο?Εχεις δει τι γινεται στα βαγονια?
Δηλαδη στα υπολοιπα βαγονια να ειναι σαν τις σαρδελες και εμεις στο τελευταιο να κανουμε πατιναζ?
Τι αλλο θα ακουσουμε πρωι πρωι...!

shpongle
Απών/απούσα

file den to ipa me kaki enia min trelenese,kai den exo provlima me tous anthropous kai sevome kai ton kosmo!!! mia idea itan kai stin teliki boroun na valoun ena vagoni parapano se tosa vagonia beni o kosmos,ena gia ta podilata den ine kako,kai den enoousa na gini amesos ala meta apo 1-2 xponia pou tha exei sinithisi kai o kosmos. kai etsi na mini poli kala tha ine:))))

generation xx t...
Εικόνα generation xx terrorist
Απών/απούσα

shpongle wrote:
file den to ipa me kaki enia min trelenese,kai den exo provlima me tous anthropous kai sevome kai ton kosmo!!! mia idea itan kai stin teliki boroun na valoun ena vagoni parapano se tosa vagonia beni o kosmos,ena gia ta podilata den ine kako. kai etsi na mini poli kala tha ine:))))

Kαταρχην,αν εισαι το παιδι με το μπλε ποδηλατο χτες στο τρενο,ειμαι η κοπελα που μιλουσαμε για τα ανω πατησια :) Αν λεω,επειδη η φωτο που εχεις μου φαινεται γνωριμη:)
Το θεμα με τα παραπανω βαγονια,ειναι οτι στα περισσοτερα τρενα,τα βαγονια ειναι σε μηκος οση η αποβαθρα.Αρα δεν χωραει επιπλεον.Εκτος εαν βαλουν παλι σκευοφορους αντι του τελευταιου,και σε οσα εχουν ενα βαγονι λιγοτερο.Αυτο βεβαια δεν μπορει για κανενα λογο να γινει εις βαρος αλλων επιβατων,η υγιης εικονα ειναι η συνυπαρξη...

Ας απελευθερωθει το ωραριο,ας γινουμε περισσοτεροι,μπορει να χουμε και ποδηλατοδρομους τοτε και να βαριομαστε να μπουμε στα τρενα :):P

Πρακτικη σημειωση :
κεντρο-ΚΑΤ με τρενο,1 ωρα,[η αλλαγη στην Ειρηνη το κανει συχνα 1.15 λεπτα],
κεντρο-ΚΑΤ ποδηλατωντας με 15 μ.ω.τ. χαλαρα,45 λεπτα.:)

shpongle
Απών/απούσα

sosto afto pou les me to mhkos ton syrmon den to eixa skefti afto...kai makari na gini afto sto melon me podlitadromous kai na vare8oume ta traina,ego mia idea ipa gia perisoterous podilates stin a8hna kai tis doulies tous,ego meno alimo kai thelo na pigeno me traino apo mosxato sto oaka giati doulevo xalandri. oxi den ime to paidi me to ble podilato,ime neos podilatis meta apo 16 xponia pou ekana teleftea fora podilato kai tin triti tha exo to neo mou podilato :)))kai ime poli xaroumenos:)))))

vec
Απών/απούσα

god saved the bike wrote:

Πρακτικη σημειωση :
κεντρο-ΚΑΤ με τρενο,1 ωρα,[η αλλαγη στην Ειρηνη το κανει συχνα 1.15 λεπτα],
κεντρο-ΚΑΤ ποδηλατωντας με 15 μ.ω.τ. χαλαρα,45 λεπτα.:)

Χωρίς να πλατιάσουμε πολύ και να αλλάξουμε θέμα στο thread.
κεντρο-ΚΑΤ ποδηλατωντας με 15 μ.ω.τ. χαλαρα,45 λεπτα?????? Στο πήγαινε που είναι ανηφόρα;

Μόνο 45;;; Πας από κηφισίας ή από Ηρακλείου, Ιωνίας κτλ? (κάπως έτσι δηλαδή)
http://www.bikely.com/maps/bike-path/Ag-Nikolaos-Pl-Attikis-Vrilissia

Απλά γιατί εγώ σταματώντας γενικά σε φανάρια το κέντρο-νερατζιώτησα (αρκετά πριν το κατ δηλαδή) το κάνω σε 50'' με μ.ω.τ γύρω στα 14-15. Δε σε αμφισβητώ, τη διαδρομή ρωτάω!

generation xx t...
Εικόνα generation xx terrorist
Απών/απούσα

vec wrote:
god saved the bike wrote:

Πρακτικη σημειωση :
κεντρο-ΚΑΤ με τρενο,1 ωρα,[η αλλαγη στην Ειρηνη το κανει συχνα 1.15 λεπτα],
κεντρο-ΚΑΤ ποδηλατωντας με 15 μ.ω.τ. χαλαρα,45 λεπτα.:)

Χωρίς να πλατιάσουμε πολύ και να αλλάξουμε θέμα στο thread.
κεντρο-ΚΑΤ ποδηλατωντας με 15 μ.ω.τ. χαλαρα,45 λεπτα?????? Στο πήγαινε που είναι ανηφόρα;

Μόνο 45;;; Πας από κηφισίας ή από Ηρακλείου, Ιωνίας κτλ? (κάπως έτσι δηλαδή)
http://www.bikely.com/maps/bike-path/Ag-Nikolaos-Pl-Attikis-Vrilissia

Απλά γιατί εγώ σταματώντας γενικά σε φανάρια το κέντρο-νερατζιώτησα (αρκετά πριν το κατ δηλαδή) το κάνω σε 50'' με μ.ω.τ γύρω στα 14-15. Δε σε αμφισβητώ, τη διαδρομή ρωτάω

Απο Ηρακλειου με την προυποθεση οτι δεν θα ειναι πηγμενη η νεα Ιωνια τοσο ωστε να μην χωρας απο πουθενα.Μετα Κυμης και μετα Κηφισσιας.

Την Κηφισσιας σερι με τον εκνευρισμο και το πηξιμο του απογευματος την αποφευγω.
Το εκανα προχτες με παρεα και με εναν γρηγορο υπολογισμο μας βγηκε τοσο.Δεν εχω κοντερακι οποτε ισως πεφτω λιγο εξω στη μ.ω.τ,αλλα υπολογισε κουρσακι το ποδηλατο.
χωρις φαναρια [μονο στα πολυ κεντρικα της νεας ιωνιας] και χωρις καποια σταση,νερακι στο ορθιο κτλ.
Στο κατεβασμα θελω κανα 35-40'
απο Κηφισσιας και στο ανεβασμα καπου 45-50'
Το ανεφερα απλα γιατι τελικα οπως και να χει,με το μπες-βγες και τις διακοπες στις διαφορες στασεις του τρενου,τελικα και παλι λιγοτερο βγαινει :)
Η μονη ζορικη ανηφορα της διαδρομης ειναι στο υψος των Αναβρυτων,οπου ομως εχεις σχεδον φτασει.Για την ανηφορα της Νεας Ιωνιας,δεν ξερω,μου φαινεται αρκετα βατη...

vec
Απών/απούσα

god saved the bike wrote:
vec wrote:
god saved the bike wrote:

Πρακτικη σημειωση :
κεντρο-ΚΑΤ με τρενο,1 ωρα,[η αλλαγη στην Ειρηνη το κανει συχνα 1.15 λεπτα],
κεντρο-ΚΑΤ ποδηλατωντας με 15 μ.ω.τ. χαλαρα,45 λεπτα.:)

Χωρίς να πλατιάσουμε πολύ και να αλλάξουμε θέμα στο thread.
κεντρο-ΚΑΤ ποδηλατωντας με 15 μ.ω.τ. χαλαρα,45 λεπτα?????? Στο πήγαινε που είναι ανηφόρα;

Μόνο 45;;; Πας από κηφισίας ή από Ηρακλείου, Ιωνίας κτλ? (κάπως έτσι δηλαδή)
http://www.bikely.com/maps/bike-path/Ag-Nikolaos-Pl-Attikis-Vrilissia

Απλά γιατί εγώ σταματώντας γενικά σε φανάρια το κέντρο-νερατζιώτησα (αρκετά πριν το κατ δηλαδή) το κάνω σε 50'' με μ.ω.τ γύρω στα 14-15. Δε σε αμφισβητώ, τη διαδρομή ρωτάω

Απο Ηρακλειου με την προυποθεση οτι δεν θα ειναι πηγμενη η νεα Ιωνια τοσο ωστε να μην χωρας απο πουθενα.Μετα Κυμης και μετα Κηφισσιας.

Την Κηφισσιας σερι με τον εκνευρισμο και το πηξιμο του απογευματος την αποφευγω.
Το εκανα προχτες με παρεα και με εναν γρηγορο υπολογισμο μας βγηκε τοσο.Δεν εχω κοντερακι οποτε ισως πεφτω λιγο εξω στη μ.ω.τ,αλλα υπολογισε κουρσακι το ποδηλατο.
χωρις φαναρια [μονο στα πολυ κεντρικα της νεας ιωνιας] και χωρις καποια σταση,νερακι στο ορθιο κτλ.
Στο κατεβασμα θελω κανα 35-40'
απο Κηφισσιας και στο ανεβασμα καπου 45-50'
Το ανεφερα απλα γιατι τελικα οπως και να χει,με το μπες-βγες και τις διακοπες στις διαφορες στασεις του τρενου,τελικα και παλι λιγοτερο βγαινει :)
Η μονη ζορικη ανηφορα της διαδρομης ειναι στο υψος των Αναβρυτων,οπου ομως εχεις σχεδον φτασει.Για την ανηφορα της Νεας Ιωνιας,δεν ξερω,μου φαινεται αρκετα βατη...

Μάλλον θέλω προπόνηση και 28άρι. Είμαι με ασφαλτοποιημένο mtb.

Και για να επιστρέψουμε στο θέμα. Έχει δει κανείς αν έχει κολληθεί η ανακοίνωση της παράτασης στους σταθμούς;

generation xx t...
Εικόνα generation xx terrorist
Απών/απούσα

Θα το καταλαβεις εαν δοκιμασεις ενα fitnessακι με κουρσαδικες σχεσεις.Δεν ειναι θεμα προπονησης,believe me...
Ειναι μισος κοπος,εμπειρικα καθαρα,γιατι και γω αναλογο 26αρι ειχα χωρις αναρτηση με αφαλτινα λαστιχα και οταν δοκιμασα το 28αρι,εφτυσα το 26αρι για παντα :P
Τα 700x23 δεν πιανονται :)

Κλεινω γιατι πλατιαζουμε+sorry για το off topic.

Nayarxos
Εικόνα Nayarxos
Απών/απούσα

vec wrote:
Έχει δει κανείς αν έχει κολληθεί η ανακοίνωση της παράτασης στους σταθμούς;

Σήμερα είδα στο σταθμό του Περισσού ότι τοιχοκολλήθηκε ανακοίνωση που παρατείνει τη δοκιμαστική περίοδο έως τις 5/2/2010.

kounoupis
Απών/απούσα

ΓΙΑΤΙ ΦΤΙΑΞΑΝΕ ΤΙΣ ΣΙΔΗΡΟΠΛΑΤΟΦΟΡΜΕΣ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΤΩΝ ΣΚΑΛΩΝ AΦΟΥ ΔΕΝ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙOΥΣΕ/ΕΙ ΚΑΝΕΙΣ;Γ
ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΛΟΓΙΚΗ ΟΤΙ ΤΑ ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΚΑΛΕΣ;
Ποτε ξαναεχετε συναντηση με τον κ.Αραπατσάκο;Kαλο θα ηταν να του δειξετε φωτογραφιες που δειχνουν οτι το ασανσερ ειναι για να μεταφερει ατομα με κινητικες δυσκολιες,αναπηρια αλλα και ποδηλατα.Δηλαδη προτιμανε να διακυνδευουμε την ακεραιοτητα μας με τις σκαλες η στις αποτομες κατηφορικες πλατφορμες;
Σημερα μου εκανε παρατηρηση η σεκιουριτου στον περισσο οταν πηγαινα να μπω στο ασανσερ για να ανεβω στην αποβαθρα προς κηφισια και αναγκαστηκα να το κουβαλησω με τα χερια.

geoponer
Απών/απούσα

kounoupis wrote:
Σημερα μου εκανε παρατηρηση η σεκιουριτου στον περισσο οταν πηγαινα να μπω στο ασανσερ για να ανεβω στην αποβαθρα προς κηφισια και αναγκαστηκα να το κουβαλησω με τα χερια.

Κάτι τέτοια διαβάζω και αναρωτιέμαι γιατί μας αφήνουν να μπαίνουμε με τα ποδήλατα στον ηλεκτρικό...σε λίγο θα ζητήσουμε και ξεχωριστό ασανσέρ για τα ποδήλατα ή θα εκτοπίζουμε τις μαμάδες με τα καροτσάκια για να περάσουμε εμείς.

Προς το παρόν τα ασανσέρ είναι για χρήση από άτομα με ειδικές ανάγκες (από ότι βλέπω καθημερινά είναι αρκετά αυτά) και πουθενά δεν αναφέρει εάν επιτρέπεται η είσοδος των ποδηλάτων σε αυτα, οπότε ας μην προκαλούμε την τύχη μας.

deimos
Εικόνα deimos
Απών/απούσα

Τα ατομα με αναπηριες πολλες φορες ειναι ορθια και με πολλες τσαντες με ψωνια!!!

kounoupis
Απών/απούσα

Εγω θα την προκαλω την τυχη μου απο το να πεσω και γω και το ποδηλατο μου
http://www.gatsoulis.gr/index.php?controller=product&product_id=175
Εγω δεν ειπα να μπουμε στο ασανσερ ενω υπαρχουν ατομα που προηγουνται(αναπηροι,ηλικιωμενοι κλπ).Στα μετρο του εξωτερικου ειναι χαζοι που αφηνουν τα ποδηλατα στο ασανσερ.
Αμα σκηνοθετησουμε δηλαδη μια πτωση του ποδηλατου η του εαυτου μας απο τις σκαλες η απο τις σιδηροπλατφορμες δεν νομιζεις οτι θα αλλαξει ο κανονισμος την αλλη μερα(αν και δεν νομιζω να μας πουνε οχι οτι δεν θα αλλαξει οταν συναντηθουν τα παιδια με τον Αραπατσακο(υπευθυνος ΗΣΑΠ)μιας και ληγει η δοκιμαστικη περιοδος ελευθερη εισοδου στις 5 φεβλουαριου(φλεβαρης+φεβρουαριος)
Και για την επιβεβαιωση μου http://www.podilates.gr/?q=node/785 απο την μεση της σελιδας και κατω(ποδηλατα στο μετρο του βερολινου)

alepouda
Εικόνα alepouda
Απών/απούσα

καλε σιγα! Τι ποδηλατο εχεις και σε δυσκολευει να το παρεις στα χερια για μερικα σκαλια? Εγω βαριεμαι να το σερνω στις ραγες και το παιρνω σηκωτο. Ειναι 16κιλα σιδερενιο mtb και δεν εχω δυναμη στα χερια αλλα μεχρι την πλατφορμα μπορω να το ανεβασω

geoponer
Απών/απούσα

Ειλικρινά δεν το πάω προσωπικά και δεν θα επεκταθώ πέρα από αυτό το μήνυμα, απλά βρήκα χρόνο να γράψω:

kounoupis wrote:
Εγω θα την προκαλω την τυχη μου απο το να πεσω και γω και το ποδηλατο μου
http://www.gatsoulis.gr/index.php?controller=product&product_id=175

Αν αρχίσουν να διαμαρτύρονται οι επιβάτες του ηλεκτρικού να ξέρουμε πού θα απευθυνθούμε λοιπόν. Προς το παρόν έχουμε κερδίσει το δικαίωμα να μπαίνουμε με τα ποδήλατα στον ηλεκτρικό, αλλά αν κάνουμε ό,τι μας κατέβει είναι πολύ εύκολο να ξαναφάμε πόρτα...ας διευκρινήσουν τα παιδιά που θα μιλήσουν με τον κ. Αραπατσάκο εάν το ασανσέρ μπορεί να χρησιμοποιηθεί κι από τα ποδήλατα, αλλά μέχρι τότε ας είμαστε πιο προσεκτικοί.

Quote:
Εγω δεν ειπα να μπουμε στο ασανσερ ενω υπαρχουν ατομα που προηγουνται(αναπηροι,ηλικιωμενοι κλπ).Στα μετρο του εξωτερικου ειναι χαζοι που αφηνουν τα ποδηλατα στο ασανσερ.

Δεν είναι χαζοί αλλά σίγουρα δεν είναι και κάφροι. Μακάρι να μπορούσα να πω το ίδιο και για τους περισσότερους από εμάς στο Ελλάντα! Προσωπικά έχω δει να τρέχουν νεαροί/νεαρές για να προλάβουν το ασανσέρ (!!) και οι ηλικιωμένοι να μένουν έξω και να περιμένουν, το ίδιο κι όταν ανοίξουν οι πόρτες των βαγονιών, που τρέχουν όλοι πανικόβλητοι για να προλάβουν κάθισμα για 1-2 στάσεις...τραγικές εικόνες που σπάνια συναντάς στο εξωτερικό!

Quote:
Αμα σκηνοθετησουμε δηλαδη μια πτωση του ποδηλατου η του εαυτου μας απο τις σκαλες η απο τις σιδηροπλατφορμες δεν νομιζεις οτι θα αλλαξει ο κανονισμος την αλλη μερα

Να που συμφωνούμε και σε κάτι! Πιστεύω κι εγώ ότι θα αλλάξει άμεσα ο κανονισμός, τα ποδήλατα θα θεωρηθούν επικίνδυνα και θα απαγορευτεί η είσοδός τους στον ηλεκτρικό. Πάω και στοίχημα για αυτό, παρότι δεν θα ήθελα να το κερδίσω.

Quote:
Και για την επιβεβαιωση μου http://www.podilates.gr/?q=node/785 απο την μεση της σελιδας και κατω(ποδηλατα στο μετρο του βερολινου)

Μιλάμε για άλλες καταστάσεις, άλλες υποδομές και άλλη κουλτούρα. Συγκεκριμένα για το Βερολίνο, που είχα την τύχη να οργώσω με τις συγκοινωνίες (και φυσικά με το μετρό) δεν συνάντησα ποτέ το στριμωξίδι που συναντώ εδώ καθημερινά, ούτε τη μάχη των επιβατών να προλάβουν ένα κάθισμα...το δίκτυο εκεί είναι πολύ ανεπτυγμένο, ο κόσμος προφανώς μοιράζεται σε περισσότερους συρμούς. Εδώ είναι διαφρετικά τα πράγματα, με λίγες γραμμές που αναγκάζουν τον κόσμο να χρησιμοποιεί τον ίδιο συρμό για διαφορετικούς προορισμούς.

Όπως είχα πει και παλιότερα, πρέπει να είμαστε προσεκτικοί για να διαφυλάξουμε αυτά που έχουμε κερδίσει στα Μ.Μ.Μ. Η στάση ενός και μόνο ατόμου μπορεί να φέρει τα πάνω-κάτω και να χάσουμε τα δικαιώματά μας από την απερισκεψία ενός και μόνο ποδηλάτη (και πάλι δε μιλάω προσωπικά). Είναι κρίμα να γίνει κάτι τέτοιο, γι΄αυτό θα πρέπει να "φυλάμε τα ρούχα μας".

kounoupis
Απών/απούσα

Δηλαδη λες εμμεσα οτι μας απαγορευουν την εισοδο στο ασανσερ επειδη φοβουνται καφριλες.Αμα δηλαδη καποιος πεσει καθως κατεβαζει το ποδηλατο του με την πλατφορμα πχ μαρουσι που εχει πολλα σκαλια θα ειναι καλυτερο;Στο ανεβασμα νταξει ας φαμε το λουκι στο κατεβασμα ομως γιατι;

Nayarxos
Εικόνα Nayarxos
Απών/απούσα

Παιδιά, μη βιάζεστε...
Ένα βηματάκι τη φορά. Μην είμαστε πλεονέκτες. Ας περιμένουμε να περάσει η δοκιμαστική περίοδος μέχρι τις 5 Φλεβάρη, και όταν γίνει οριστική η απόφαση εισόδου των ποδηλάτων, συνεχίζουμε με υπόλοιπα αιτήματα.

Και εγώ θα ήθελα να χρησιμοποιώ τις κυλιόμενες σκάλες για να ανεβάζω το ποδήλατο στην αποβάθρα, αλλά κάνω υπομονή και χρησιμοποιώ τα "λούκια". Δε θέλω με κανένα τρόπο να προκαλώ και να δημιουργώ αρνητικές εντυπώσεις.

vec
Απών/απούσα

kounoupis wrote:

Σημερα μου εκανε παρατηρηση η σεκιουριτου στον περισσο οταν πηγαινα να μπω στο ασανσερ για να ανεβω στην αποβαθρα προς κηφισια και αναγκαστηκα να το κουβαλησω με τα χερια.

Και εμένα μου την είπε προχτές παρατήρηση για τον ίδιο λόγο. Περίμενα να ανέβουν όλοι από την κυλιόμενη για να μην ενοχλώ και όταν πήγα να ανέβω ακούω μια φωνή "Από τις σκάλες παρακαλώ, έχει ράμπα".
Και ξέρεις κάτι; Είχε δίκιο βάση του κανονισμού, είχα άδικο. Πήγα από τις σκάλες και δεν το έκανα θέμα. Και ούτε εγώ είχα νεύρα το βράδυ, ούτε ο σεκιουριτάς που έκανε τη δουλειά του.

Και αν σκηνοθετηθεί ατύχημα όπως κάποιος ανέφερε, μάλλον θα μας πετάξουν πάλι έξω παρά θα μας δώσουν έξτρα δικαιώματα. Μην προκαλείτε, το νερό μπήκε στο αυλάκι γι αυτό το θέμα.

kounoupis
Απών/απούσα

Tα λουκια ειναι για τα νερα και οχι για τα ποδηλατα!!!!!Ουτε οι κυλιομενες ειναι ενδεδειγμενος τροπος μεταφορας μπορει να σφηνωσει το λαστιχο να σκασει και να δημιουργηθει προβλημα.
Εγω στο μαρουσι το κατεβαζω(αποβιβαση) και στη βικτωρια(επιβιβαση) το κατεβαζω με το ασανσερ.Στη πρωτη περιπτωση με βλεπουν οτι το κατεβαζω και στην δευτερη οχι για τι ειμαι εκτος σταθμου.Γενικα ειμαι του βλεποντας και κανοντας.Δεν διαπληκτιζομαι με τους σεκιουριτι.
Δηλαδη δεν θεωρειται βλακεια αυτο που κανανε;Nα πεταξουνε ενα σωρο λεφτα στις πλατφορμες;
Τις πλατφορμες αυτες τις ειδα μονο σε ενα βιντεακι στο youtube που χρησιμοποιουνταν στη Νορβηγια ως μηχανισμος υποβοηθησης για ανηφορες(βαζεις κερμα κατεβαινεις απο το ποδηλατο και το κρατας στα χερια απο την αριστερη πλευρα και σε ανεβαζει).
Στον προαστιακο γιατι δεν υπαρχει απαγορευση με το ασανσερ;;!!!!

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

Σήμερα μίλησα μέσω γραμματείας στον Διευθύνοντα Σύμβουλο κ.Αραπατσάκο για το θέμα της μεταφοράς και αν έχει γίνει πλέον μόνιμη ή όχι. Με διαβεβαιωσαν οτι το μέτρο πλέον είναι μόνιμο και όταν βγεί η εγκύκλιος θα μας το πουν.
Οσο για τα ασανσερ, επειδή προορίζονται για άτομα με ειδικές ανάγκες και το ποδήλατο πιάνει όλο το χώρο και όχι μόνο όσο χώρο πιάνει κάποιος αρτιμελής που απλώς βαριέται να πάει απο τις σκάλες, δεν επιτρέπεται. (Διαβάστε ξανα και το ποστ του geoponer)
Και για αυτό το λόγο μπήκαν τα "λούκια- ράμπες" όπως και στις σκάλες άλλων χωρών που χρησιμοποιούν το ποδήλατο.
Σε συνεννόηση με τον ΗΣΑΠ πήγαμε και τα ελέγξαμε ένα ένα, τα δοκιμάσαμε (όπως και τις θέσεις στάθμευσης/κλειδώματος των ποδηλάτων που έχουν βάλει) και εκτος απο 1-2 που είναι κάπως πολύ κολλημένα στον τοίχο και πρέπει το ποδήλατο να γείρει πολύ για να χωρέσει, όλα τα άλλα είναι οκ.

ΥΓ>Το γιατι επιτρέπεται στα ασανσερ του προαστιακού, ρωτήστε τον ΟΣΕ.

deimos
Εικόνα deimos
Απών/απούσα

Ας βγαλουνε εναν κανονισμο που να λεει οτι η προτεραιοτητα ειναι>>>ΑΜΕΑ>Πεζοι>Ποδηλατα.
Αν χρησιμοποιει το ασανεσερ ΑΜΕΑ να μην μπαινει κανεις αλλος.Φανταστειτε εναν συνανθρωπο μας με αμαξιδιο στριμωγμενο και ασφυκτικα τριγυρω του τεμπεληδες πεζους!!!Κατοπιν αμα ειναι πεζοι μεσα να μην μπαινουν ποδηλατα..

---------------------------------
palio CAPTCHA

kounoupis
Απών/απούσα

Για τα ασανσερ λες οτι ειναι κολλημενα στον τοιχο η για τα λουκια;
To ασανσερ επιτρεπεται στο προαστιακο γιατι ειναι μαλλον μεγαλυτερο και γιατι ο οσε δεν εχει λεφτα να ριχνει ασκοπα
Εγω παντως θα το βαζω στο ασανσερ ουσιαστικα ριχνωντας το μπαλακι στον σεκιουριτι αν το θυμαται και το εφαρμοζει
Παντως ειναι σαν να λεμε οτι ο αυτοκινητοδρομος δεν ειναι για μηχανες ειναι για σκουτερακια.
Ελλας το μεγαλειο σουυυυυυυυυ
Δηλαδη στη βικτωρια και στο μαρουσι μου προτεινετε να το ανεβοκατεβαζω με τις σκαλες δημιουργουνται προβλημα στους επιβατες;
Εφοσον πεταξανε ενα σωρο λεφτα ασκοπα στα λουκια/πλατφορμες τι περιμενατε να σας πουν;Oτι καναμε μ...κια.
και τωρα θα αλλαξουμε τον κανονισμο;
Aληθεια ποσο μυαλο ειχε αυτος που το σκεφτηκε απο τους υπευθυνους του ησαπ;
Μια απο τις αιτιασεις του μετρο για την απαγορευση ειναι και η χρησιμοποιηση των σκαλων απο τα ποδηλατα;
KAI ΞΑΝΑ ΠΑΛΙ ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!!!!!!!

KAthanas
Απών/απούσα

...απλά όπως σε όλα τα πράγματα στην Ελλάδα δεν τηρείται από κανένα. Τα ασανσέρ είναι μόνο για ηλικιωμένους και ΑΜΕΑ. Έχω βαρεθεί να το ακούω στις ανακοινώσεις στους σταθμούς και την ίδια στιγμή να τους βλέπω όλους να τα χρησιμοποιούν. Αυτό που θα ήθελα να δω είναι τόσα πολλά ποδήλατα ανά συρμό που να μη χωράνε ούτως ή άλλως στο ασανσέρ.

lyhadj
Εικόνα lyhadj
Απών/απούσα

kounoupis wrote:

Εφοσον πεταξανε ενα σωρο λεφτα ασκοπα στα λουκια/πλατφορμες τι περιμενατε να σας πουν;Oτι καναμε μ...κια.
και τωρα θα αλλαξουμε τον κανονισμο;

Τα λούκια-ράμπες δεν μπήκαν για να δικαιολογήσουν έξοδα αλλά επειδή εμείς ως ποδηλάτες τα είχαμε προτείνει, τους δώσαμε σχέδια κλπ. Και χρειάστηκε απο οτι ξέρω αρκετός χρόνος για να πείσει ο Τεχνικός Σύμβουλος τπυ ΗΣΑΠ τους συναδέλφους του για την αναγκαιότητα αυτή.
Οσο για τη χρήση του ασανσερ, στις περισσότερες χώρες απαγορεύεται η είσοδος του ποδηλάτου γα τους ίδιους λόγους όπως εδώ. Αν κάνει ο σεκιουριτας τα σταβά μάτια καλά κάνει και αν δεν έχεις κάποια άλλη λύση και εσύ καλά κάνεις, αλλά για την ώρα η απαγόρευση υπάρχει.
For the record : Πριν απο ένα χρόνο, στην πρώτη μας συναντηση με τον τότε μόλις 2 ημερών κ.Αραπατσάκο, μας είχε πει οτι θα συνηγορήσει ώστε να επιτρέπεται το ποδήλατο και στο ασανσερ. Λϊγο υπομονή, θα δούμε στο μέλλον τι θα πει. Και λέω στο μέλλον γιατι ακόμα υπάρχουν διάφοροι εκει μέσα που αντιδρούν σε ότι έχει σχέση με τη μεταφφορά του ποδηλάτου ..Για την ώρα υπάρχουν όπως είπαμε οι ράμπες που πιστεύω άλλωστε οτι βολεύουν πιο πολύ τον ποδηλάτη : δεν βαριέσαι να περιμένεις να ελευθερωθεί κάποιο ασανσερ;...

kounoupis
Απών/απούσα

Οχι δεν βαριεμαι το sector royale
http://www.gatsoulis.gr/index.php?controller=product&product_id=175
που εχω ειναι βαρυ ποδηλατο και καλυτερο να περιμενω το ασανσερ παρα να τρομαζω να το σηκωσω στο ανεβασμα και να μου πεσει στο κατεβασμα.60 κιλα ειμαι.Το ποδηλατο ειναι γυρω στα 12-15 κιλα υπολογιζω

ktselios
Απών/απούσα

Μερικοί άνθρωποι τα θέλουν μονά-ζυγά δικά τους!
ΚΑΙ να μπαίνουν στα τρένα, ΚΑΙ να χρησιμοποιούν ανελκυστήρες ΚΑΙ κυλιομενες ΚΑΙ, ΚΑΙ, ΚΑΙ, ΚΑΙ....

Παιδιά όταν ανατρέπεις μια ισορροπία χρειάζεται χρόνος για να αποκατασταθεί η ΝΕΑ ισορροπία! Κοινώς δύσκολα αλλάζεις δεδομένα και συνήθειες...
"Ήρθαν τα άγρια να διώξουν τα ήμερα" δηλαδή;;;

Εδώ οι άνθρωποι του ΗΣΑΠ κάνουν σημαντικά βήματα για τους ποδηλάτες, και μερικοί εξ' ημών δεν είμαστε ευχαριστημένοι!

Κάντε υπομονή ή αλλιώς πεζοί!

Υπάρχουν και τα σπαστά για αυτούς που δε θέλουν να έχουν τέτοια προβλήματα.

Αλλά ξέχασα, τα σπαστά είναι ακριβά, είναι χάλι αστο δρόμο κλπ κλπ

Δεν μπορείς να τα έχεις όλα σε αυτή τη ζωή ...

kounoupis
Απών/απούσα

Mπορει να τα χεις ολα απλα στην ελλαδα επειδη ειμαστε μια χωρα με ανηφορες και κατηφορες το ποδηλατο δεν εχει μπει στη ζωη μας εστω και για μικρες αποστασεις σπιτι-σταθμος τραινου και θελουμε φτανουμε την τελευταια στιγμη παντου και σε λιγοτερο χρονο και γι αυτο το ποδηλατο δεν εχει κερδισει τη θεση του που του ανηκει στο δρομο.
Ειναι δυστυχως η νοοτροπια του λαου μας
Εχω και σπαστο αλλα δεν θελω να το καταστρεψω στις λακουβες της ηρακλειου και στα καρουμπαλα της τατοιου-δεκελειας.

Festo
Απών/απούσα

Οι ανελκυστήρες προορίζονται για ΑΜΕΑ και ηλικιωμένους.
Οι ράμπες μπήκαν για να διευκολύνονται οι ποδηλάτες στο ανέβασμα-κατέβασμα του ποδηλάτου, για να μη το σηκώνουν. Ομολογώ οτι δεν τις έχω χρησιμοποιήσει διότι ο ΗΣΑΠ δεν με εξυπηρετεί, αλλά εσύ γιατί τις βγάζεις άχρηστες; Δεν διευκολύνουν το ανέβασμα-κατέβασμα του ποδηλάτου; Είναι πιο εύκολο να το πάρεις στον ώμο;
Επίσης, απ'ότι λένε τα παιδιά, ποδηλάτες το πρότειναν σαν μέτρο.
Παίρνε το ασανσέρ και ρίξε την ανευθυνότητα σου στον σεκιούριτι, άμα γίνει καμιά στραβή αυτός θα τη πληρώσει.
Ο αυτοκινητόδρομος ΔΕΝ είναι για σκουτερ, το γράφει και ο ΚΟΚ.

Στη τελική δεν σε αναγκάζει κανείς να πάρεις τον ΗΣΑΠ, αν δε σου κάνουν οι κανονισμοί λειτουργίας του μπορείς να ζήσεις και απέξω.

kounoupis
Απών/απούσα

Οι αυτοκινητοδρομοι ειναι για οχηματα που αναπτυσσουν ταχυτητα πανω απο 50 χλμ.Τα σκουτερ φτανουν μεχρι 80 νομιζω.
Απλα πιστευω τα παιδια το προτειναν γιατι οι του ησαπ μπορει να νομιζαν οτι δεν χωρανε ποδηλατα στο ασανσερ(ελαχιστα εκατοστα εχεις περιθωριο και μαλιστα μονο αν το βαλεις διαγωνια).Και για να αποφυγουν διαπληκτισμους και αλλα τετοια.
Και παλι η ελλαδα πρωτοπορει και σ'αυτον τον τομεα.
Στο ανεβασμα βοηθαει, στο κατεβασμα ομως αν εχεις ενα βαρυ ποδηλατο οπως το δικο μου(sector royale )πρεπει το κρατας και κατεβαινεις σε ρυθμο βεγγου με τα φρενα πατημενα αν αποφασισεις να το κατεβασεις απο τα λουκια-πλατφορμες
Εννοειται πως δεν διαπληκτιζομαι με τον/την σεκιουριτι.Απλα ανεβοκατεβαινω οπου με αφηνουν με το ασανσερ.Δεν βλαπτω κανεναν πιστευω.
Eιμαι παντως απο τους λιγους που αν και με βολευει να κατεβω με το μετρο εγω κατεβαινω με το ποδηλατο πευκη ομονοια.Και στο γυρισμο πηγαινω μεχρι περισσο η πευκακια.Σχεδον κανεις δεν το κανει αυτο.
Οποτε ειναι λιγοι που το χωνουν στον ησαπ ειτε στη βικτωρια ειτε στον περισσο η πευκακια.
Ποσο μαλλον να βλεπουν και το site

ria
Απών/απούσα

ρε κουνουπι καμαρι μου, γιατι τοση δυσκολια και σφιξιμο?
χαθηκε ο κοσμος να περιμενεις να περασει πρωτα ολος ο κοσμος και μετα να χρησιμοποιησεις τις κυλιομενες?? το κανω αυτο καθε μερα σε 3-4 σταθμους. ενας σεκιουριτας δε βρεθηκε να μου την πει. αντιθετως πιανουμε και κουβεντα!! αμα σε δουν οτι προσεχεις, να δεις που δε θα προκαλεις. μεχρι και στην Ομονοια που απαγορευεται εχω κατεβει για να περιμενω επομενα τρενο-για τετοιο πιξιμο μιλαμε- και ναι μεν ηρθε ανθρωπος, αλλα του εξηγησα και το εκτιμησε κιολας!
ευγενια αγαπητοι μου! ευγενια!

contact