Τα τρένα που φύγανε, ποδηλατες πήρανε

7 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
alepouda
Εικόνα alepouda
Απών/απούσα

Όπως φαίνεται ο αγγλικος σιδηρόδρομος το 1955 ηταν πολύ πιο φιλικός προς στα ποδήλατα απο ο,τι τα ελληνικα τρενα, μετρο κτλ σημερα

Δειτε ενα βιντεο του 1955 που φτιάχθηκε για να προωθησει στους ποδηλάτες την ιδέα της χρήσης του τρένου για εξορμήσεις εκτός πολης.

Προσοχή στους ρετρολάγνους, το ταινιακι παρουσιαζει ρετρο ποδηλάτες με τουηντ και ποδηλατα

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
ConteAlmaviva
Εικόνα ConteAlmaviva
Απών/απούσα

Τι μας κάνεις βραδυάτικα! ... Gin 'n tonic dear?

Royal Oak
Εικόνα Royal Oak
Απών/απούσα

Θέλω τραίνο εδώ και τώρα...Πολύ καλό αλεπούδα...το έβαλα στα αγαπημένα. Διακτινίστηκα κανονικά...

lefkal
Εικόνα lefkal
Απών/απούσα

Πραγματικά πολύ ωραία βιντεάκια αντιπροσωπευτικά της αντιμετώπισης που έχουν οι ποδηλάτες από τη Μ.Βρετανία. και εδώ ούτε στο μετρό δε μπορούμε να μπούμε...

scrabler
Εικόνα scrabler
Απών/απούσα

Καλά μιλάμε συγκινήθηκα!
Μέχρι και κρεμάστρες για τα ποδήλατα στα τρένα.

Από την άλλη βλέπεις τους ανθρωπους στο βιντεάκι, σκεφτεσαι και τους αρκουδοκάγκουρες που μας περιτριγυριζουν εδώ και νομίζω πως τελικά μάλλον μας αξίζει αυτή η ανοησία που ζούμε σήμερα. Αφού μας λείπει η κουλτούρα, μας λείπει η ανάγκη να βιώσουμε κάτι τέτοιο, είμαστε και ανίκανοι να το κάνουμε να πραγματοποιηθεί.

ΥΓ: Κι ότι έλεγα να βγάλω από το μυαλό μου τα ανάποδα north road τιμόνια!

to
Εικόνα to
Απών/απούσα

φοβερό... τι συγκίνηση...

Παρατηρήσεις: Έτσι που τα κρεμάγαν από την ρόδα δεν χαλάει η ρόδα; Και επίσης στο 0:35 το ποδήλατο έχει έναν οριζόντιο σωλήνα με καμπύλη! Στο 5:29 που βγάζουν χέρι για να δείξουν ότι στρίβουν! (στον άδειο δρόμο). Το ίδιο στο 5:58, που στρίβουν μάλισταα αριστερα!! και σε άλλες πολλές περιπτώσεις.

"no petrol fuels...."
"countryside, exercise, companionship, ..."
"the whole group stops..."

και οι μασαμπούκες μετά
τα sexy σορτσάκια

"the variety of the group enriches the variety of the landscape"
"asphodel"

και φυσικά... "the British character!"

Στο δεύτερο βίντεο, 5:30 λέει ότι δεν ήταν έτσι πάντα όμως, αυτό με τα τραίνα.

ConteAlmaviva
Εικόνα ConteAlmaviva
Απών/απούσα

Τώρα που το ξανάδα, τίγκα στις Brooks είναι το βίντεο. Και στα Sturmey Archer φυσικά!