6.500 δωρεάν ποδήλατα από το Υπ. Υγείας

43 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
vang
Απών/απούσα

¨Αν κατάλαβα καλά, υπάρχει για το έργο επιδότηση από Ευρωπαική ένωση.. Αν αυτό το κονδύλι είναι " Για την προώθηση της πρόληψης και της καλής υγείας του πληθυσμού" και ο Λοβέρδος καταφέρει να το κάνει ποδήλατα, επειδή προωθούν αποδεδειγμένα την καλή υγεία, εγώ προσωπικά θα τον χειροκροτήσω και καθόλου δέν με χαλάει ότι τα ποδήλατα θα τα προωθήσει το υπουργείο υγείας...

Αν διάβασα καλά το άρθρο μιλάει για 6.500 σε βάθος χρόνου...όχι σε ένα μήνα ούτε σε τρείς...

Η κίνηση στοχεύει στο να αρχίσουν να χρησιμοποιούν ποδήλατο πολίτες πού μέχρι σήμερα ΔΕΝ το χρησιμοποιούν στην πόλη. ¨Άτομα που ΔΕΝ είναι οπωσδήποτε εξοικειωμένα με την οδήγηση του ποδηλατου μέσα στην κίνηση.
Υπ αυτήν την έννοια καλά κάνει πού βάζει τους πρώτους σταθμούς σε πάρκα! Πουθενά δεν αναφέρεται ότι δέν μπορεί κάποιος να πάρει το ποδήλατο από εκεί και να το χρησιμοποιήσει στήν πόλη.
Αν ο σταθμός ήταν στην Σταδίου και έπρεπε αναγκαστικά όποιος πάρει ποδήλατο να βγει κατευθείαν στην κίνηση της πόλης, πολλοί, πάρα πολλοί πρωτάρηδες θα δίσταζαν...και αυτό σίγουρα δεν βοηθά στην διάδοση του ποδηλάτου σαν μέσου μετακίνησης!
Κάποιοι θα το πάρουν και θα κάνουν βόλτα στο πάρκο μέχρι να εξοικειωθούν, κάποιοι, ίσως οι ίδιοι μερικές βόλτες αργότερα, θα το πάρουν και θα πάνε στήν δουλειά τους στο κέντρο της πόλης...πουθενά δεν διάβασα ότι θα επιτρέπεται η χρήση μόνο μέσα στο πάρκο...

Το σύστημα μοιάζει με της Βαρκελώνης. Και εκεί οι πρώτοι σταθμοί ποδηλάτων έγιναν στην προκυμαία και σε άλλα προστατευμένα μέρη και στην συνέχεια επεκτάθηκαν με σταθμούς μέσα στον ιστό της πόλης.

Lathan Devers
Εικόνα Lathan Devers
Απών/απούσα

Μια διευκρίνυση που θεωρώ ότι είναι σημαντική: Δεν είναι δωρεάν. Τα πληρώνουμε με φόρους.

tkant
Εικόνα tkant
Απών/απούσα

vang wrote:
¨Αν κατάλαβα καλά, υπάρχει για το έργο επιδότηση από Ευρωπαική ένωση.. Αν αυτό το κονδύλι είναι " Για την προώθηση της πρόληψης και της καλής υγείας του πληθυσμού" και ο Λοβέρδος καταφέρει να το κάνει ποδήλατα, επειδή προωθούν αποδεδειγμένα την καλή υγεία, εγώ προσωπικά θα τον χειροκροτήσω και καθόλου δέν με χαλάει ότι τα ποδήλατα θα τα προωθήσει το υπουργείο υγείας........

Αν στον τριπλάσιο χρόνο καταφέρουν να κάνουν το 1/4 από αυτά που λέγονται σε αυτά τα δημοσιεύματα να είσαι σίγουρος ότι θα είμαι από τους πρώτους που θα χειροκροτήσουν και θα παραδεχτώ δημόσια ότι είπα μεγάλες μπαρούφες.
Εσύ τι πιθανότητες δίνεις να γίνει πραγματικότητα ένα τέτοιο σενάριο;

chocos
Απών/απούσα

Εμένα μου φαίνεται πολύ απλά ότι για μια ακόμη φορά προσπαθούν να αντιγράψουν, αποτυχημένα βεβαίως βεβαίως, πολιτικές ευρωπαϊκών κρατών στο όνομα του "προοδευτικού" σοσιαλισμού του Γιωργάκη με μια κίνηση που θεωρούν ως επιτυχημένη από όλες τις πλευρές. Τουτέστιν βελτίωση της φυσικής κατάστασης μερίδας πολιτών οπότε λιγότερα έξοδα σε βάθος χρόνου από το Υπ. Υγείας, επικοινωνιακό τρικ για την ολοένα και αυξανόμενη ποδηλατική κοινότητα, κίνηση εξευρωπαϊσμού της χώρας με ταυτόχρονα οικονομικά οφέλη-βλέπε χειροκροτήματα από την τρόικα και φυσικά μια ακόμη ευκαιρία για λεφτά κάτω από το τραπέζι. Ακούγεται πολύ φυσιολογική σαν σκέψη από πολιτικούς σαν αυτούς που έχουμε συνηθίσει τα τελευταία 30 χρόνια.

Θα μου πεις, αν βγάλω τα κατάμαυρα γυαλιά μου θα συνεχίσω να το βλέπω έτσι; Έχουμε μάθει πλέον και αυτές τις καταστάσεις τις σκεφτόμαστε υπό το πρίσμα "OK, what's the catch?" και φυσικά δε δυσκολευόμαστε και πολύ να βρούμε λόγους ώστε να τις κατακρίνουμε. Όλα καλά και όλα ωραία ως εδώ. Μόνο που αυτή τη φορά το βλέπω αποτυχημένο σαν κίνηση ακόμα και για το ίδιο το όφελος της επικοινωνιακής πολιτικής τους. Και εξηγούμαι:

Πως θα το δει ο "μέσος Βαγγέλης" (όπως λέμε average Joe) σαν κίνηση; Θεωρώ πως δε θα του αρέσει ιδιαίτερα η ιδέα ότι επένδυσε το Υπουργείο Υγείας σε ποδήλατα ενώ δεν είναι ικανό να συντηρήσει ούτε στοιχειωδώς τα δημόσια νοσοκομεία του. Θα μου πεις, τώρα θυμίζεις Λαζόπουλο, "ποδηλατόδρομους ενώ ο κοσμάκης πεινάει". Υπενθυμίζω ότι αυτή είναι μια πιθανή σκέψη του "Βαγγέλη" και όχι δικιά μου. Πως θα το δω εγώ που χρησιμοποιώ το ποδήλατο ως καθημερινό μέσο μεταφοράς, άθλησης και ψυχαγωγίας; Δε θα με ωφελήσει σε τίποτα από τη στιγμή που δεν υπάρχουν ούτε υποδομές ούτε παιδεία οδικής συμπεριφοράς φιλική προς το ποδήλατο και καλώς ή κακώς, αυτά είναι που με ενδιαφέρουν. Αν προσθέσω την στατιστικά αποδεδειγμένη πολιτική της αρπακόλικης υλοποίησης τέτοιων σκέψεων, γνωρίζουμε πολύ καλά τη μοίρα τουλάχιστον του 70% αυτών των ποδηλάτων 6 μήνες μετά. Εδώ σε ομολογουμένως πολύ πιο πολιτισμένες μητροπόλεις πολλά προγράμματα bicycle sharing κινδύνεψαν να τερματιστούν λόγω κλοπών και βανδαλισμών, πόσο μάλλον στην Αθήνα.

Στον αντίποδα, έχουμε τη σκέψη της υλοποίησης του προγράμματος μέσω ιδιωτικών κονδυλίων (χορηγοί κλπ.) οπότε το κόστος θα είναι αρκετά μικρότερο για το κράτος. Το μοναδικό ίσως όφελος για την ποδηλατική κοινότητα θα ήταν ότι θα αυξηθεί ο αριθμός των ποδηλάτων στην πόλη οπότε μακροπρόθεσμα επιταχύνεται η εξοικείωση των οδηγών Ι.Χ. Καλά όλα αυτά. Θεωρώ πως τα οφέλη θα ήταν πολύ περισσότερα όμως αν απλά εγκατέλειπαν προς το παρόν (το τονίζω, προς το παρόν) το συγκεκριμένο πρόγραμμα και επικεντρωνόντουσαν με το ίδιο "σθένος" στο πολυσυζητημένο δίκτυο ποδηλατοδρόμων και την υλοποίησή του το ταχύτερο δυνατό, γιατί αυτό είναι που θα βγάλει πολλούς περισσότερους στο δρόμο, θα γλιτώσει πολλά περισσότερα χρήματα από το Υπουργείο Υγείας μακροπρόθεσμα και προσωπικά θα έχω να λέω ότι τουλάχιστον έκαναν κάτι. Αν και έτσι κι αλλιώς, δεν τους Sony τίποτα...

one less car
Απών/απούσα

Αν με δεδομένο ότι υπάρχουν απίστευτες ελλείψεις στα νοσοκομεία, [σε προσωπικό και υλικά], ότι ο Λοβέρδος ετοιμάζεται να κλείσει αρκετά από τα υπάρχοντα γιατί όπως ισχυρίζεται "το κόστος του να υπάρχουν πολλά μαζί είναι παράλογο", ότι αυτή η κυβέρνηση έχει απεμπολήση κατά δική της έκφραση και ομολογία κυριαρχικά δικαιώματα της χώρας για να "μπορέσει" να φέρει το ΔΝΤ στη χώρα, ότι κάνουν περικοπές μισθών και συντάξεων όπου τους πέρνει, ότι η φτώχεια έχει κάνει πάρα μα πάρα πολλούς συνανθρώπους μας να ψάχνουν τα σκουπίδια για να ζήσουν,
αναρωτιέμαι αν είμαστε στα καλά μας όταν πέρνουμε στα σοβαρά την ποδηλατική αγωγή που θα ξεκινήση από πάρκα και θα επεκταθεί και σε βάθος χρόνου και θα ... και θα ...

μήπως η αγάπη μας για το ποδήλατο μας κάνει ντιπ βλαμμένους;

jeanmarat
Απών/απούσα

Quote:
Εδώ σε ομολογουμένως πολύ πιο πολιτισμένες μητροπόλεις πολλά προγράμματα bicycle sharing κινδύνεψαν να τερματιστούν λόγω κλοπών και βανδαλισμών, πόσο μάλλον στην Αθήνα.

Αν αναφερεσαι στο Παρίσι , το Παρίσι έχει γκέτο που αυτά που εμεις λεμε γκετο εδω ειναι παιδικη χαρα. Ο δεικτης εγκληματικότητας στο Παρίσι αλλά και σε άλλες μεγαλυτερες πολεις από την Αθήνα (Λονδίνο , Ν.Υορκη) ειναι σαφέστερα μεγαλύτερος.

Ίσως μόνο στο Τόκυο να ειναι χαμηλοτερος αλλά δεν είμαι σίγουρος.

υ.γ. Από όσα καταλαβα από την περίληψη , τα ποδήλατα θα έχουν περιορισμό εντός των πάρκων, αρα οι ποδηλάτες θα αυξηθουν στα πάρκα για καμια βολτιτσα παραπανω.

cdouvis
Απών/απούσα

αλλά από ότι έχω διαβάσει τα velib τα έχουν στο κέντρο που δεν έχει καμία σχέση με τα υποβαθμισμένα προάστια (τα γκέτο που λες)

jeanmarat
Απών/απούσα

Εγραψε ο ανθρωπος πως σε πιο 'ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΕΣ" χώρες γίναν κλοπές. Εγώ απλώς επισήμανα πως είτε στο κέντρο είτε στα γκέτο το Παρίσι έχει περισσότερες κλοπές και εγκληματικότητα απο την Αθηνα.

Προφανώς δεν γίνονται κλοπές μόνο στα γκέτο αλλά και στο κέντρο του Παρισιου. τεσπα αυτα ειναι ολα off topic.

chocos
Απών/απούσα

jeanmarat wrote:
Quote:
Εδώ σε ομολογουμένως πολύ πιο πολιτισμένες μητροπόλεις πολλά προγράμματα bicycle sharing κινδύνεψαν να τερματιστούν λόγω κλοπών και βανδαλισμών, πόσο μάλλον στην Αθήνα.

Αν αναφερεσαι στο Παρίσι , το Παρίσι έχει γκέτο που αυτά που εμεις λεμε γκετο εδω ειναι παιδικη χαρα. Ο δεικτης εγκληματικότητας στο Παρίσι αλλά και σε άλλες μεγαλυτερες πολεις από την Αθήνα (Λονδίνο , Ν.Υορκη) ειναι σαφέστερα μεγαλύτερος.

Ίσως μόνο στο Τόκυο να ειναι χαμηλοτερος αλλά δεν είμαι σίγουρος.

υ.γ. Από όσα καταλαβα από την περίληψη , τα ποδήλατα θα έχουν περιορισμό εντός των πάρκων, αρα οι ποδηλάτες θα αυξηθουν στα πάρκα για καμια βολτιτσα παραπανω.

Ναι, το velib είχα στο μυαλό μου αν και προσωπικά δε γνωρίζω αντίστοιχο πρόγραμμα που δεν αντιμετώπισε τα παραπάνω προβλήματα. Έχεις δίκιο για τα γκέτο αν και δεν τα έχω δει από κοντά, στο κέντρο βέβαια είναι όντως πολύ καλύτερα τα πράγματα αν και υπάρχουν πάρα πολλοί άστεγοι που τους μαζεύουν κάθε βράδυ για να μη τους χαλάει τη ζαχαρένια.

Το θέμα είναι ότι αμφιβάλλω αν θα υλοποιηθεί εδώ με τέτοιο τρόπο ώστε να προβλεφθεί η έκταση τέτοιων φαινομένων ακριβώς γιατί το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να κόψουν την κορδέλα και τέλος.

Laou Laou
Εικόνα Laou Laou
Απών/απούσα

Αυτά με λίγα λόγια είναι τα πρώτα αποτελέσματα των υπερφίαλών δηλώσεων.
Όπου ακούς για πολλά κερασια,κράτα και μικρό καλάθι.
Τα 75 είναι πολύ κοντά στα 6500,βάλε και καμία 200 σε Πέλλα και Σαμοθράκη και είσαι μέσα.
Ε,δεν την λες και ιδανική αρχή,δηλαδή με αυτό τον ρυθμό ο αρχικός στόχος θα επιτευχθεί το 2050.
Και η αρχή στοίχισε 300.000 ευρώ,άκουσα καλά;δηλαδή το πρόγραμμα στο σύνολο;
Α,και τα χρήματα λέει από τους πόρους για τους special olympics,έτσι;
Απογοήτευση προς το παρόν.

tkant
Εικόνα tkant
Απών/απούσα

Τόσο καιρό είχαμε κρατήσει στο μυαλό μας το πυροτέχνημα των 6500 ποδηλάτων και ήμασταν όλοι ευχαριστημένοι.
Έρχεσαι τώρα εσύ να μας ξυπνήσεις στα καλά καθούμενα;
Μπα σε καλό σου...........

Elderly biker
Εικόνα Elderly biker
Απών/απούσα

Μα, εκεί βασίζονται κι αυτοί, Θοδωρή: στο ότι ο λαός ξεχνάει... Και δεν πέφτουν κι έξω...

contact